yandex
ek is
Anasayfa / Ekonomi-Finans / Altın Düşermi Çıkarmı, Altın Yorumları, Altın Fiyatları

Altın Düşermi Çıkarmı, Altın Yorumları, Altın FiyatlarıAralık 2013 Altın Yorumları – Altında kritik eşik 1.200 dolar

altin-dusermi-yorumlarAltın fiyatları 13 yıl sonra ilk kez yatırımcısına kaybettirdi. Hem de yüzde 25 düzeyinde… Uzmanlar, 2014 yılı için de çok umutlu değil. Altın almak isteyenlere, “FED’in 18 Aralık toplantısını bekleyin! Alım için fiyat 1.200 doların altına inmeli” uyarısını yapıyorlar…

2013 yılı altın için tarihi bir dönüm noktası oldu. Çünkü son 13 yıldır yatırımcısına az da olsa kazandıran altın bu yıl yatırımcısını üzdü. Kriz dönemlerinin “güvenli limanı” altın, bu yıl global dalgalarla adeta alabora oldu. Bir yıl içinde yatırımcısına ortalama yüzde 25 kaybettirdi. 2013 yılına 1.660 dolar/ons seviyesinden başlayan altın haberimizi hazırladığımız tarihte son işlemlerde 1.235 dolara gerilemişti. Peki, 13 yıldır yatırımcısına kaybettirmeyen altın neden kan kaybetti? Daha önemlisi, bu kan kaybı 2014 yılında da sürecek mi?

GÖZLER FED’DE

Bu iki kritik sorunun yanıtının Amerika Birleşik Devletleri’nin izleyeceği ekonomi politikalarında olacağını öncelikle belirtelim. ABD Merkez Bankası’mn (FED) tahvil alimini azaltıp azaltmayacağına ilişkin alacağı kararlar altının 2014’te izleyeceği seyri de belirleyecek. Bunun için en yakın tarih ise FED’in 18 Aralık’taki toplantısı. Söz konusu toplantının FED’in tahvil alım programını ne zaman ve ne şekilde azaltacağına ilişkin önemli ipuçları vermesi bekleniyor. Öte yandan, global piyasalardaki genel beklenti, FED’in 2014 yılı Mart ayına kadar tahvil alımlarmı azaltmayacağı yönünde. Her ay piyasadan 85 milyar dolarlık tahvil alımı yaparak likidite sağlayan FED’in bu tutarı 5-10 milyar dolar azaltması bekleniyor.

Bugünlerde herkes bu beklentiyi satın almış yani fiyatlamış durumda. Bu sebeple FED’in beklentiler doğrultusunda karar alması halinde altında fiyatların 1.100-1.200 dolar arasında dalgalanmayı sürdürmesi bekleniyor.

Peki, zayıf bir ihtimal de olsa FED hızlı bir parasal daralmaya giderse ne olur? Bu durumda altın fiyatlarındaki düşüşün sertleşeceği ve ilk aşamada psikolojik destek seviyesi olan 1.000 doların test edileceği öne sürülüyor. Hatta bir kesim altının çıkartılma maliyeti olan 700 doların gündeme gelebileceğini iddia ediyor.

Üçüncü ihtimal olan FED’in parasal daraltmaya gitmemesi durumunda altın yatırımcısını ne bekliyor? İşte oradaki ilk hedef de altın fiyatlarının önce 1.350 doları denemesi yönünde. Ancak şunu belirtmekte fayda var; şimdilik kimse bu ihtimali fi-yatlamıyor. Yani bu olasılık “çok zayıf’ görülüyor.

YUAN’A DİKKAT!

Altın fiyatları için 2014 yılındaki bir diğer risk ise merkez bankalarının tavrı olacak. Son dönemde Çin para birimi yuan’ın uluslararası para birimi haline getirilmesi gündemde. Bu durumda merkez bankaları yuan rezervi tutmaya başlayacaklar. Bunun için de kasalarındaki altın rezervlerinin bir kısmını yuan’a çevirecekleri tahmin ediliyor. Yuan’ın uluslararası para birimi olması halinde bunun altın fiyatlarına en ağır darbeyi vuracak gelişme olacağı kabul ediliyor.

ALTIN İÇİN HİÇ UMUT YOK MU?

Evet şu ana kadar saydığımız her şey altının aleyhine… Ne var ki, altın yatırımcısı için fırsatlar da yok değil. Örneğin, son dönemde dünyanın en büyük ikinci altın tüketicisi olan Çin’in artan talebi fiyatları yukarı çekmiş görünüyor. Önümüzdeki dönemde düşecek fiyatların Çin, Hindistan gibi dünyanın en büyük altın tüketicisi ülkelerin talebini tetikleyebileceği öne sürülüyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) gevşek para politikalarını sürdürmesi de altına nefes aldıracak diğer gelişmeler olacak. 2013 yılında beklenen performansı bir türlü gösteremeyen altın için 2014’e hemen herkes karamsar bakıyor. Buna karşın analistler, “fırsatları kaçırmayın” uyarısında bulunmayı da ihmal etmiyor. “Altın fiyatları 1.200 dolarların altına sarkmadan yeni alım yapmayın” uyarısında bulunuyor.

2014 yılında altının yönünün ne olacağını, alınmalı mı satılmalı mı, yeni alım için hangi seviyelerin beklenmesi gerektiğini ve altın için olası riskleri sizler için uzmanlara sorduk. İşte ulusal ve uluslararası analistlerin altına ilişkin 2014 yılı beklentileri…

TOPARLANMASI ŞİMDİLİK ZOR

Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Ke-ler’e göre, bol likiditeye tepki vermeyen altında orta-uzun vadede toparlanma zor görünüyor. Keler, altının mevcut seviyelerine ilişkin şu tespitlerde bulunuyor:

“Yıl ortasından itibaren global piyasalarda ciddi dalgalanmalara neden olan, ‘tape-ring’ sürecinde düşüş eğilimi vardı. Bu durum ışığında orta-uzun vadede, enflasyonun oldukça düşük seviyelerde çapalı olacağı beklentileriyle, altın fiyatlarında belirgin bir toparlanma güç görünüyor. Ayrıca, en büyük altın alıcısı konumundaki Hindistan’da cari açığı düşürme amacıyla altın ithalatını azaltmaya yönelik önlemler fiziki talepte ciddi gerilemelere neden oluyor. Bu koşullarda, altın fiyatlarında baskının devam etmesi ve olası yükselişlerin sınırlı kalması söz konusu olabilir. Öte yandan, küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin mevcut olumlu haber akışının tersine dönmesi veya enflasyon göstergelerinde beklenmedik bir yükseliş gibi riskler elbette yaşanan sert satışların kısmen geri alınmasına neden olabilir.”

Keler, altın üretim fiyatlarının genel fiyatlardaki gerilemeyi sınırlandırdığına da dikkat çekiyor. Bazı madenlerin marjinal altın çıkarma maliyetinin 1.100 dolar seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Keler, “Her ne kadar fiyatlar geçici olarak maliyetlerin altında kalabilse de, altın fiyatının mevcut seviyelerinde, arzda yavaşlama beklentileri paralelinde, doğal bir dip oluşumu yaşanması mümkün. Ayrıca mevcut seviyeler, teknik anlamda uzun vadeli yükseliş trendlerinin bulunduğu kritik destek noktaları… Kısa vadeli bir perspektifle aşağı yönde 1.190 dolar desteği öne çıkarken, olası yükselişlerde kısa vadede 1.270 dolar biraz daha ileri vadede ise 1.300 dolar ve 1.360 dolar dirençlerinin etkili olabileceğini düşünüyoruz” diyor.

“1.150 DOLARI GÖREBİLİR”

Altm fiyatlarının çok dalgalı bir seyir izlediğini hatırlatan ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun ise, “Önümüzdeki dönemde küresel gelişmelere ve özellikle FED tahvil alım programına dair kararlara bağlı olarak altm fiyatları yine oynak bir seyir izleyebilir” diyor. FED toplantılarında niceliksel genişlemenin azaltılması yönünde bir karar alınması durumunda altm fiyatlarındaki düşüşün bir süre daha devam edeceğini tahmin eden Uygun’a göre, bu durumda altın fiyatları kısa süre de olsa 1.150 doları görebilir. Uygun, bu ihtimali oldukça zayıf görüyor.

Altında maliyetlerin 1.200 dolar seviyelerinde olduğunu ifade eden Uygun, bu yüzden altının destek seviyesinin de bu düzeylerde olacağı kanısında. Ancak Uygun, FED’in 18 Aralık’taki kararına bağlı olarak altının 1.200 doların altına kısa süreli de olsa inme ihtimalinin bulunduğunu, yukarıda ise 1.350 doların direnç olacağını düşünüyor. Bu nedenle altın fiyatında orta vadede 1.200 doların altına iııilse bile 1.150 dolar seviyesi altında bir rakamın test edilmeyeceğini savunan Uygun, altına yeniden yatırım yapmayı düşünenlere içinse şunları öneriyor: “Mevcut kosullarda altında yeniden alım yapmak için 1.200 dolara yakın fiyatlar uygun olur. Uzun vadede ise altın tekrar yükseliş trendine geri döner” diyor.

“KAÇIŞIN SÜRMESİ OLASI”

Altın fiyatlarında aşağı yönlü baskının süreceğini tahmin eden TEB Portföy Genel Müdürü Ömer Yeni doğan da altının dar bir aralıkta ancak daha çok aşağı yönlü baskının etkisi altında hareket edeceğini düşünüyor. Yenidoğan, hu yatırım aracına yönelik 2014 yılına ilişkin beklentilerini ise şöyle özetliyor:

“Dünya piyasalarındaki FED kaynaklı likidite desteği bir miktar kısıtsa da F.CB ve Japonya Merkez Bankası gevşek para politikasına devam edecek gibi duruyor. Öte yandan, altın fiyatlarının gelmiş olduğu ‘MgH nokta bizim gibi gelişmekte olan ülkelerdeki fiziksel talebi destekler nitelikte. ETF’lerdeki çıkışları da değerlendirdiğimiz zaman altın fiyatı konusunda fazla heyecanlı bir 2014 beklemiyoruz.

2014 yılında altın fiyatlarında yükseliş ihtimalini son derece sınırlı gören Yeni doğan, bunun ancak yükselen enflasyon veya küresel boyutta ve beklenmedik bir olayın yatırımcıları güvenli liman arayışına yöneltmesi durumunda olabileceğini sanmıyor.

Yenidoğan’a göre, doların değer kazanması ve buna eşlik eden yükselen Amerikan reel faizi ters yönde etki yaparak altından kaçışa yol açacak. Bugün dünyada altını madenden
çıkarma maliyetinin 700 dolar seviyelerinde olduğunu hatırlatan Yenidoğan’a göre, teknik olarak altın fiyatlarında 700 doların biraz üzerine kadar geri çekilme yaşanabilir.

“DÜZELTME UZUN SÜRECEK”

Şeker Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Öznacar, 1979 yılından bugüne altının seyrine bakıldığında 2011’de başlayan son düzeltmenin daha uzun süreceği öngörüsünde bulunuyor. Türk yatırımcısının altın vagonuna oldukça geç bindiğini ve bu durumun rakamlara da yansıdığını söyleyen Öznacar, altm için önemli destek seviyelerinin 1.200 ve 1.175 dolar olduğunu vurguluyor. 1.000 doların ise psikolojik destek seviyesi olduğunu hatırlatan Öznacar şu değerlendirmeyi yapıyor. “Yatırımcıların altın tırımlarından tamamen vazgeçecekleri ve bir sonraki yükselişin başlayacağı seviyenin 1.000 dolar altı olacağım düşünüyoruz.

1.300 seviyesi ise önemli bir direnç noktası karşımıza çıkıyor. Ancak altın alımı için yukarıda özetlediğimiz koşulların gerçekleşmesiyle 900 dolar seviyesi uygun görünüyor.”

“ALIM İÇİN UYGUN BAND”

ALB Menkul Değerler Genel Müdürü Metin Aytekin, 2013 yılı içerisinde altm fiyatlarının FED’in tahvil alimim 2014 yılında sonlandıracağım duyurması ve özellikle gelişmiş ekonomilerde görülen ekonomik toparlanma sonucu eridiğini hatırlatıyor. Bu yüzden 13 yıl sonra ilk kez altın fiyatlarının yıllık bazda eridiğine dikkat çeken Aytekin, 2014 yılına ilişkin ştı değerlendirmede bulunuyor:

“2014 yılı ilk yarısında FED’in FOMC toplantılarında çıkacak kararlara bağlı olarak altın fiyatları 1.150-1.200 seviyesini test edebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.400 dolar seviyesi test edilebilir. FOMC toplantılarında tahvil alım programına dair beklentilerden oldukça yüksek azaltım kararları alınması durumunda ise, 1.000 dolar psikolojik desteği önem kazanıyor.” Aytekin, 2014 yılında altın fiyatlarını etkileyecek bir diğer unsurun ise, altında büyük alıcı konumundaki Çin ve Hindistan ekonomilerindeki gelişmeler olduğuna vurgu yapıyor. Altında yeni alım yapmak isteyenler için 1.200 dolar seviyelerini tavsiye eden Aytekin, “Önümüzdeki dönemde beklenmedik bir politik kriz yaşanmadığı takdirde altını yükseltici fazla faktör görünmemekle beraber, altının çıkarım maliyeti ve altının 1.200 dolar seviyelerine geldiği zaman görülen fiziki talep, altın fiyatlarına destek olur. Şu an piyasada bir fikir birliği olmamakla beraber altının çıkarım maliyetinin 1.100 -1.200 dolar arasında olduğu konuşuluyor. Zaten bu sene içerisinde FED’in tahvil alım programı ile ilgili oluşan kaygılarda altm fiyatının 1.180 ve 1.210 dolar seviyelerinde dip yaptıktan sonra tekrar yükselmeye başladığını gördük. Bu bize fiziksel altında 1.200 dolar aşağısının alım seviyeleri için uygun olduğunu gösteriyor. Tabii oluşabilecek sert hareketlerde 1.000 dolar psikolojik desteği dikkatle izlenmeli” diyor.

“KRİTİK SEVİYE 1.000-1.100 DOLAR’

ABD ekonomisine ilişkin son verilerin iyimserliği artırdığını, bunun da altın fiyatlarını aşağı çektiğini söyleyen Anadolu Yatırım Elektronik Ürünler Grup Müdürü Halil Serkan Bulut, özellikle işsizlik hedefinin yüzde 6.5 olduğu ABD’de son açıklanan verinin 7 çıkmasının ise umutları artırdığını belirtiyor.

Son açıklanan işsizlik verisiyle “ABD ekonomisi toparlanıyor” yönündeki tahminlerinin arttığını, bunun da altının ons fiyatını 1.210 dolara çektiğini söyleyen Bulut, “ABD’de son dönemde iyi gelen ekonomik verilerle birlikte aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım programının en erken 18 Aralık toplantısında azaltılacağı beklentisi arttı. Bu da altın fiyatlarını geri çekti. Önümüzdeki dönemde ABD ekonomik verilerinin iyi gelmesiyle tahvil aliminin kademeli olarak azaltılması sonrası altında 1.000 dolara doğru geri çekilmeler yaşanabilir” diyor.

Bulut’a göre, teknik olarak bakıldığında altının ons fiyatı için 1.180 dolarda önemli bir destek seviyesi bulunuyor. 1.180 seviyesinin altında ise büyük bir boşluk göze çarpıyor. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılmasıyla 1.000-1.100 dolar seviyelerinden geçen trend desteğine doğru geri çekilmeler yaşanabileceğine dikkat çeken Bulut, şöyle devam ediyor: “Yukarı yönlü hareketlerde 1.305 dolar seviyesi önemli direnç. Bu seviyenin üzerinde pivot direnç 1.380 dolardan geçiyor.”

Altında alım için öncelikle 18 Aralık tarihinde yapı-lacak FED’in faiz toplantısını takip etmek gerekeceğini söyleyen Bulut, burada FED’in tahvil alım programını ne zaman ve ne şekilde azaltacağı konusunda önemli ipuçlarının ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor. Altında orta ve uzun vadeli düşüş sonrasında yükseliş için kritik seviyelerin 1.000-1.100 dolar olacağmı tahmin eden Bulut’a göre, bu seviyelerde gerçekleşecek önemli dip ) taban çalışması, altında yükseliş için önemli bir gösterge olacak.

Ludovic SUBRAN / Euler Hermes Baş Ekonomisti
“Halen güvenli liman”

Aslında altındaki değer kaybı 2005’ten bu yana ilk kez yaşanmıyor. 2011’de de benzer bir düşüş trendi yaşanmış ardından da yükseliş gelmişti.

Altındaki düşüş trendi ABD Merkez Bankası’nın tahvil alım programına bağlı olarak devam edecek. ABD’deki faiz oranlarının artması altının cazibesini azaltır. Ancak burada altının hâlâ güvenli liman olduğunu söylemekte yarar var. FED kararlarının absorbe edilmesiyle birlikte altın tekrar yükseliş trendine girecek. Çünkü aslında Hindistan başta olmak üzere altın birçok ülke için vazgeçilmez bir ürün. Avrupa’da da faiz oranlarında artış olacağı düşünülürse trend yanlış değil. Daha önce de ons bazında fiyat 500 dolara kadar düşmüş ve ardından 1.400 dolara kadar çıkmıştı.

Öte yandan gelecekte altın fiyatlarını etkileyecek bir başka etken de yuan’ın uluslararası para birimi haline getirilmesi olacak. Önümüzdeki dönemde merkez bankaları yuan’ı rezervlerinde tutmaya ^ başlayacaklar.

Merkez bankalarının ellerindeki altın rezervlerinin yüzde 15’ini yuan’a çevirmesi söz konusu.

Bu da altın fiyatlarının daha da düşmesine neden olabilir. Altının 2014’te ons bazında 1.200-1.300 dolar civarında dengeleneceğini düşünüyorum. 2015’te ise 1.400 dolara kadar yükselebilir. Ama merkez bankaları yuan’ı tutmaya başlamazsa…

Bu olasılık gerçekleşirse altının ons fiyatının uzun vadede 1.000 dolarda dengeleneceğini düşünüyorum.

Altın fiyatı ons bazında 1.200 doların altına inerse yeniden alım yapmak için uygun bir fırsat doğar.

Astrolog Semavii (Sema KILIÇ)
13 Eylül – 26 Ekim arasında zirve yapabilir

Finansal astrolojide altın ve diğer madenler, genel itibariyle Satürn etkisindedir. Ancak özelde altın ve borsa Aslan burcu ve Güneş’in yönetiminde. 16 Temmuz 2014’de Aslan burcuna geçen Jüpiter altın fiyatlarını birden yükseltebilir. Bu yüzden 2014 altının büyük değer kazandığı bir yıl olabilir. Özellikle Jüpiter’in Aslan burcunda kalacağı 2014 Temmuz-2015 Ağustos dönemi altının çok değer kazanacağını bir dönem olmaya aday.

2014 yılı içerisinde, Koç’ta gezen transit Uranüs’ün ve diğer bir ateş grubu burcu Yay’da bulunan Mars’ın, Aslan’daki Jüpiter’e olumlu destek açı yaptığı 13 Eylül-26 Ekim arası altın fiyatlarının en yüksek seyirde olacağı günlere işaret ediyor. Aslan’daki Jüpiter ile Koç’taki Uranüs arası, 2014 Temmuz ikinci yarısından yılsonuna kadar olan sürede sadece altının değil, borsanın da hareketleneceğini söyleyebiliriz. 2014 Ağustos-Eylül arası ise çok riskli ama bir o kadar sürpriz bir dönem olabilir. Büyük iflaslar ile büyük kazançların yaşandığı çok çalkantılı bir zaman dilimi söz konusu. Altının değerli yatırıma hızla dönüştüğü zamanlar olabilir. Ancak büyük ağır top yıldızların karşılıklı sert açısal kontakları her an her şey değişebilir dedirten gerilimli ani siyasal ve sosyal olaylara da işaret ediyor. Bir anda değişen şartlar borsa, ekonomi ve altın üzerinde ani etkiler yaratabilir. Bu bakımdan, 2014’de dikkat edilmesi gereken zamanlar 2014 Ocak, Nisan ve Temmuz ayları. Bu dönemde gerilen siyasi şartlar ekonomiyi olumsuz etkileyebilir. 16 Temmuz 2014’e kadar Yengeç’te kalacak olan Jüpiter gayrimenkul ve büyük köklü şirketlerin hisseleri ve paranın daha değerli olacağını ifade ediyor. 2014 Temmuz ortasına kadar olan süre 2013 ikinci yarısının bir devamı gibi görünüyor. 2014’ün ilk yarısında ise sert açı yapan ağır top yıldızlara Mars’ın Terazi’de 26 Temmuz 2014’e kadar olan transit seyriyle katılması önemli olacak. Bu vergi borcu olan ve bankaya borçlanan bireylerin sayısında ciddi bir artış ve ülkelerin borç ve bütçeleri üzerinde dönem dönem ciddi krizler meydana getirebilir.

ALTININ SON 1O YILLIK PERFORMANSI: (kaynak: Goldprice)

Esin ÇetinelBu Yazılarıda İnceledinizmi?Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>