Anasayfa / Ekonomi-Finans / Altın ve Petrol Fiyatlarında Son Durumlar?

Altın ve Petrol Fiyatlarında Son Durumlar?
Geçtiğimiz hafta uluslar arası piyasalarda yaşanan hareketlere, Yunanistan’daki belirsizlik de eklenince riskli ortamlarda piyasada etkin olan piyasa yatırımcıları harekete geçti.

Yunanistan’ın iflasın eşiğine geldiği haftada, Temmuz ayının ilk haftasında kullanacağı kredi ile ilgili, kemer sıkma önlemlerini uygulamaya koyacak olan iki yasanın Yunanistan Meclisi tarafından kabul edilmesi ve A.B.D.’ndeki para politikası konusunda FED’in piyasayı rahatlatacak önlemleri alacağını açıklamasının ardından, Dow Jones’daki alımların da etkisi ile piyasada yeniden bir alım trendi başlandığı şeklinde uluslar arası piyasalarda büyük bir beklenti dalgası oluştu.

Piyasada oluşan bu alım yönlü fiyat hareketleri, emtia piyasalarındaki özellikle Petrol ve Altın fiyatlarında yaşanan hareketlerle örtüşmemektedir. Petrol fiyatlarındaki Kuzey Afrika’daki halk ayaklanmalarının etkisi ile Libya’da çıkan kaliteli petrol arzında yaşanan daralmayı bahane eden ve Petrol piyasasını ellerinde tutan piyasa kartelleri, geçtiğimiz hafta Uluslar arası Enerji Ajansı aldığı bir kararla 1974 yılından bugüne kadar piyasada 3.kez müdahale etmesi sonucu, A.B.D. ham petrol fiyatları 90 $ fiyat seviyesinde iken, birden bire 95 $ lar seviyesine hızlı bir çıkış göstermesine sebep olmuş ve ciddi spekülatif kazançlar elde etmişlerdir.

Gelişmiş ekonomilerde aşırı ısınan piyasaları soğutma amacıyla faiz artırım kararlarının alındığı bir ortamda, özellikle üretimde yoğun şekilde kullanılan petrol ve türev ürünlerin, sanayi sektörlerinde talep daralmasının yaşandığı zaman diliminde A.B.D. petrol fiyatları 90 $ dan 95 $ a yükselmesinin nedenleri açıklanamaz. Fiyatların yukarı yönlü hareketini tetikleyecek sanayi işletmelerin yeterli talep oluşturamadığı ekonomik ortamlarda, fiyatların bu şekilde yükselmesi tamamen spekülatiftir. Bu trend, aynı zamanda suni bir hareket olduğundan bu trend, yatırımcıları özellikle yükselen borsa hareketlerinde alım yönünde tercihe yönelttiği için hatalı kararlar almasına da neden olmaktadır.Global piyasalarda petrol fiyatlarındaki bu hareket trendinin yanında, Altın fiyatlarında yaşanan gelişmeler, piyasalarda çok da sağlıklı olmayan bir yapının habercisidir. Piyasaların güçlenerek ulaştığı zirve noktasına kadar, bir çok yatırımcının artık zirve seviyesini gördü dediği, ancak zirve noktasında şahsımın bu seviyenin zirveyi henüz test etmediği yönünde ısrarla belirttiğim ve 1,530 $ seviyesinin zirve noktası olduğunu yönündeki tezimi doğrulayan Altın fiyatları, bu seviyelerde gelen satışlarla, önce 1,540 $ seviyesini, sonra da kritik 1,500 $ seviyesini aşağı yönlü olarak kırmış ve hafta sonuna doğru satışlar hızlanarak, 1,485 $ seviyesine kadar gerilemiştir. Altın yatırımcılarının bu seviyeden henüz yatırıma girmemelerinde fayda bulunmaktadır. Yeni taban formasyonu oluşmadan yatırıma girilmemelidir.

Petrol fiyatlarında etkin unsur, Uluslar arası Petrol Ajansının aldığı kararda etken olan ABD olurken, Altın fiyatlarında yaşanan bu satış trendi belirleyen unsur ise uzun süredir faiz artırım kararları ile ekonomiyi soğutmaya çalışan ve elindeki Altın cinsinden rezervleri satan Çin’dir. Çin’in Altın piyasasındaki bu müdahalesi olmasa, Altın fiyatları özellikle Hindistan’daki yaz aylarında artan Altın talebi ile yukarı yönde hareketine devam etmesi gerekiyordu.

Yunanistan’da başlayan, İrlanda, İspanya, Portekiz ve en önemlisi ve en kritik olan ülke İtalya’nın stres sonuçları bakımından oldukça sıkıntıların yaşandığı global platformlarda, bu risk olgusunun getirdiği ortamın doğal sonucu bir kriz trendi olduğu için ve global kriz ortamlarında gerilen fiyatlarla oluşan ana denklemde Doların güçleneceği için, emtia piyasalarında sert satışlara neden olacaktır. Gerilen fiyatlarla yüksek maliyet oluşturan ekonomik ortamda, global ekonomiye yön veren ölçek bakımından en önemli iki ülkenin

( Çin ve ABD ) piyasaya yaptığı müdahaleler sonucunda, EUR/USD paritesinde yaşanacak satışlarla Dolar yeniden güçlenecektir.

Gerilen piyasalarla tutunmakta zorlanan Türkiye borsası, açıklanan büyüme oranıyla bir nebze rahatlamış olsa da, ithalata dayalı büyüme modeli ile artan cari açığın daha da artmasını önlemek için ekonomik olarak alacağı istikrar önlemleri kısa vadede alınmaz ise, bu taktirde borsadaki yabancı yatırımcıların çıkış süreci hızlanacak, bu ise kur riskini iyice artıracaktır. Böyle bir durumda Dolarda 1,620 seviyesinde oluşan bant hareketi ile Dolar tekrar yükselişine devam edecektir. Doların artış trendinin başlayacağı bu haftaki harekette Dolar kotasyonları 10 gün içerisinde 1,650-1,670 bandına doğru, Türkiye borsası 59,300 seviyesine, Altın fiyatları ise ons fiyatında 1,480 USD doğru hareket edecektir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir