yandex
ek is
Anasayfa / Emlak Haberleri / AVM’lerin Patronları, AVM İşletmeciliği

AVM’lerin Patronları, AVM İşletmeciliğiİşte AVM’lerin büyük patronları

Gıdacılar, inşaatçılar, tekstilciler, demir-çelikçiler… Asıl işi farklı olan birçok grııp son yıllarda AVM işletmeciliğine giriyor. Yüzlerce kiracıdan her yıl milyonlarca dolar gelir elde ediyor, biri bitmeden yeni bir AVM’nin temelini atıyorlar…

İSTER sanayici ister ticaret erbabı olsun, patronların son dönemde yatırım için en çok rağbet gösterdiği alan alışveriş merkezi (AVM) kurmak ve işletmek. Organize perakendeciliğin büyümesini de sağlayan bu merkezlerin sayısı şimdiden 300’e ulaşmış durumda. 2011 sonu itibariyle İstanbul’da 104, Ankara’da 33, İzmir’de ise 19 AVM bulunuyor. Neredeyse alışveriş merkezi olmayan il kalmadı. Hatta ilçeler de art arda bu merkezlerle tanışıyor.

AVM’lerin sayısındaki hızlı artış, firmaları bu alanda da farklılaşmaya yöneltiyor. Kimi sırf çocuklara hitap eden merkezler kurarken, kimi de “sektörel AVM” açarak rakiplerinden ayrışmayı planlıyor. Yani bu alanda da ihtisaslaşma başlamış durumda.

AVM pazarından pay almaya çalışan birçok yatırımcı var. Ancak bazı şirketler için bu iş kolu ana faaliyet alanı haline gelmiş durumda. Hatta aralarında AVM zinciri kuranlar bile var. Yüzlerce kiracısı bulunan bu firmaların yıllık kira gelirleri, orta halli bir sanayi kuruluşunun cirosunu aşabiliyor. Ticari hayatına gıda sektörüyle başlayan Torunlar Grubu, ilk AVM yatırımını 1999 yılında Bursa’daki Zafer Pla-za’yla yapmıştı. Ardından yine Bursa’da Korupark AVM’yi hayata geçirdi. Antalya’daki Deepo Outlet Çenter ve İstanbul Haranıidere’deki Torium da bu gruba ait. Ayrıca Ankara Ankamall’un da hissedarları arasında. AVM yatırımı ve işletmeciliğinde Torunlar GYO ve Torun AVM isimli iki şirketi var. AVM’lerinin tümünü Torun AVM işletiyor.

586 KİRACISI VAR

Bu AVM’lerden 23 bin 482 metrekare kiralanabilir alanı bulunan Zafer Plaza’da 120 mağaza var. 71 bin 267 metrekare kiralanabilir alana sahip Korupark’ta 196, 18 bin 69 metrekare alana sahip Deepo Outlet Center’da 90 mağaza bulunuyor.

95 bin 280 metrekare kiralanabilir alanın bulunduğu Tori-um’un ise 180 mağazası var. Yani To-runlar’ın bu 4 AVM’de toplam 586 kiracısı bulunuyor. Grup 2011 yılında yaklaşık 100 milyon TL kira geliri elde etti.

Torunlar GYO’nun AVM dışında konut ve ofis projeleri de bulunuyor. Bu gayrimenkullerden biri de İstanbul Gayrettepe’de inşaatı devanı eden 40 katlı Torun Tower. 2013’ün son çeyreğinde tamamlanacak bu proje de kiraya verilecek. Torıın-lar’a kira getiren mülkler arasında Ankara Yeni Gimat ve Marmaris Netsel Marina da var…

TÜRKİYE’NİN 3. BÜYÜK AVM’Sİ

Torunlar, AVM’lerdeki kiracılarıyla sabit kira veya ciro kirası şeklinde sözleşme yapıyor. Böylece kiracının performansı öl-çümlenebiliyor ve ciroda standardın altına düşmesi engelleniyor. Grubun Eylül 2011 itibariyle kira gelirleri içinde ciro üzerinden alınan payın sabit kira gelirlerine oranı yüzde 8.6. Grubun kira gelirlerinin yüzde 61’i euro, yüzde 39’u ise dolar cinsinden. Kira artışı ise yılda bir kez yapılıyor. Bu artış kiracıların sektörlerine göre değişiyor. Kira zammında sektör ortalamasının yüzde 3 ila 5 arasında olduğunu belirtelim.

Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Türkiye’nin üçüncü büyük AVM’si olacak Mail of İstanbul’un inşasının sürdüğünü, 135 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunacak bu projeyi de 2013’ün ikinci yarısında tamamlayacaklarını belirtiyor. Ayrıca Tıırkmall ile Samsun’da, Kiler Grubu’yla da Kütahya’da iki AVM daha inşa ettiklerini hatırlatan Torun, Antalya Deepo Outlet Center’ın da kapasitesinin artırıldığım vurguluyor.

ÇOĞUNU KENDİ İŞLETİYOR

Özdilek Grubu, Türkiye’nin önde gelen ev tekstili üreticilerinden. Bursa’daki entegre tesislerinde yılda 10 bin ton havlu üretiyor.

Ürün yelpazesi içinde bornozdan çarşafa, battaniyeden yatak örtüsüne onlarca çeşit ürünü var. Ev tekstili üretiminde kapasite açısından Avrupa’nın dördüncü büyüğü konumunda…

AVM yatırımcıları içinde dikkat çeken isimlerden biri de Özdilek Grubu’nun patronu Hüseyin Özdilek. 1990 yılında Bur-sa’da açılan Özdilek AVM ile bu alana da adım atan Hüseyin Özdilek’in şu anda 7 AVM’si var. Bunlar Bursa, Afyon, İzmir, Yalova, Kocaeli, Antalya ve Eskişehir’de. Bu AVM’lerin toplam kiralanabilir alanı 131 bin 736 metrekare. Hüseyin Özdilek’in 5 de hipermarketi var. Ancak Özdilek Grubu’nun AVM kuran diğer şirketlerden bir farkı var. AVM’lerindeki dükkanların çoğunu kendisi işletiyor. Bu yüzden Antalya Özdilekpark’ta 110, Eskişehir AVM’de ise sadece 11 kiracısı bulunuyor.

Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, AVM dışında kira getiren başka gayrimenkullerinin bulunmadığını belirtiyor. Ancak bu alanda birçok yeni projesinin bulunduğunu belirtelim. Nitekim İstanbul Levent’te de AVM inşa ediyor. Ayrıca Aksaray, Kütahya ve Samsun’da da bu tür bir yatırım için arsa almış durumda.

Özdilek Grubu da kira bedelini sabit kira ve ciro üzerinden pay sistemiyle tahsil ediyor. Hüseyin Özdilek, ciro üzerinden alınan pay oranının sektörüne göre yüzde 7 ila 10 arasında değiştiğini söylüyor. Özdilek Grubu da mağazaları dolar üzerinden kiraya veriyor. Kiralar yılda bir kez olmak üzere yüzde 3 artırılıyor. Hüseyin Özdilek’in AVM’leri Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı çatısı altında toplayıp bu şirketi daha sonra halka açmayı planladığını da hatırlatalım.

ÜÇ AVM DAHA KURUYOR

İş hayatına 1977 yılında müteahhitlikle adım atan Süleyman Çetinsaya’nın halen üç farklı sektörde 20 şirketi var. Artaş Grup bünyesindeki bu şirketler inşaat, perakende ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteriyor. TEM Avrupa Konutları’yla büyük çıkış yapan Çe-tinsaya, İstanbul’da bulunan BW The Pre-sident ve The Citadel otellerinin de sahibi. Ayrıca Bodrum’da Valtur Bodrum Park isimli tatil köyü var. Kayseri’deki 200 odalı bir otel de halen proje aşamasında. Çe-tinsaya, AVM alanında ilk yatırımı 1995 yılında Carousel’le yapmıştı. Halen ikisinde ortak olmak üzere dört AVM’si var. Geçen günlerde ziyaretçi kabul etmeye başlayan İstanbul Bahçeşe-hir’deki ArenaPark ile KayseriPark’ın tamamı Çetinsaya’ya ait. Bakırköy’deki Ca-rousel ile Küçükçekmece’deki Armoni-park’ın ise hissedarlarından…

Süleyman Çetin-saya, üç yeni AVM projesi için start vermiş durumda. Bunlardan biri önümüzdeki günlerde tstan-bul Hadımköy’de açılması beklenen Westa AVM. İstanbul Halkalı ve Aya-zağa’da kurulacak diğer AVM’lerse şu anda proje aşamasında.

Çetinsaya’nın 38 bin 500 metrekare kiralanabilir alanı bulunan ArenaPark’ta 100, 27 bin metrekare alana sahip Kayseri-Park’ta ise 130 kiracısı var. 24 bin 400 metrekare kiralanabilir alanı olan Carousel’de 117, 23 bin metrekare alana sahip Armoni-Park’ta da 95 kiracı bulunuyor. Çetinsaya 2011    yılı toplam kira gelirini açıklamıyor. Ancak KayseriPark ve ArmoniPark’ın eu-ro, Carousel’in dolar, ArenaPark’ın ise TL üzerinden kiralandığını hatırlatalım. Kiracılardan sabit kiranın yanı sıra sektörüne göre ciro üzerinden yüzde 8 ila 35 arasında pay alınıyor. Bu AVM’lerde de kira artışları yılda bir kez yapılıyor.

OPTİMUM’LA YAYILDI…

Alışveriş merkezi yatırımlarını Optimum ismiyle gerçekleştiren Rönesans Holding, ilk AVM’yi 2004 yılında Ankara’da açmıştı. Şu anda Ankara ile birlikte İstanbul ve Adana’da da Optimum ismiyle AVM’leri var. Ayrıca İstanbul’da bulunan Kozzy AVM de bu grubun. Bu 4 AVM’nin toplam kiralanabilir alanı 292 bin 628 metrekare. Söz konusu merkezlerde toplam 828 kiracı bulunuyor.

Rönesans Holding ayrıca, Gaziantep’teki Şirehan ve Sankopark ile Malatya’da bulunan Malatyapark’ın da ortaklarından. Bu alanda yeni yatırımlarını sürdüren holding, İzmir’de inşa edilen Optimum AVM’yi önümüzdeki günlerde hizmete açacak. Samsun ve Kahramanmaraş’ta inşaatına başlanan iki AVM’nin ise 2013 yılında tamamlanması planlanıyor.

Erman Ilıcak’a ait Rönesans Holding’e kira getiren gayrimenkuller sadece bunlarla sınırlı değil. Holdingin Rusya’da da birçok AVM’si ve iş merkezi var. Ayrıca tstaıı-bul Mecidiyeköy’de inşaatı süren bir iş merkezi ve Rönesans Tovver da diğer gayrimenkuller…

Erman Ilıcak, Türk inşaat firmalarının konut ve altyapı projelerinden sonra AVM alanında da birçok ülkede öne çıkmaya başladığını belirtiyor. Türki- Erman Nlcak ye’nin bu konuda dünya üçüncülüğüne yükseldiğini vurgulayan Ilıcak, yurtdışında AVM yatırımlarına devam edeceklerini söylüyor.

Ankara Optimum AVM’deki mağazaların kiralarını dolar üzerinden tahsil eden grup, diğer merkezlerdeki mağazaları ise euro bazında kiraya veriyor. Sektörüne göre bazı dükkanlar sabit bir rakam üzerinden, bazıları ise cirodan pay alma şeklinde kiralanıyor.

BİRÇOK PROJEDE İMZASI VAR

Multi Development’la ortaklığını bitirip Forum AVM’lerin tamamını bu şirkete devreden Turkmall, AVM alanındaki cn önemli firmalardan. Tepe Nautilus’ta Tepe Grup’yla ortak. Mİ isimli AVM’leri ise Metro Group ve Fiba Holding’le birlikte işletiyor. Bu AVM’lerden Mİ Gaziantep’te 77, Kartal’da 59, Adana’da 126, Konya’da ise 81 kiracı var. Tepe Nautilus’ta ise 131 mağaza bulunuyor.

Turkmall’un şu anda faaliyette olan ve tamamı kendisine ait bir AVM’si yok. Ancak birçok projenin inşaatına start verilmiş durumda. Bunlardan tamamı kendisine ait olan Novada Maslak’ta 50, Novada Outlet Keşan’da ise 80 mağaza yer alacak. Torunlar Grubu’yla ortak inşa edilen Bulvar Samsun’da 40, Oyia Company ile ortak olduğu Libya Forum Oyia’da 180, Al İnmaa isimli şirketle yine aynı ülkede kurduğu Forum Andalus’ta ise 150 mağaza bulunacak.

Starmall, Fiba Holding ve bir Körfez yatırım fonuyla ortak olduğu Çin’deki Plaza Shenyang’da ise 306 mağaza bulunacak.

Tamamı Turkmall’a ait Novada Outlet Söke’nin süpermarket kısmında Kipa Ekstra açıldı. 65 mağazanın bulunacağı AVM’nin tamamı bu yılın ilk yarısında hizmete girecek.

Turkmall’un projesini geliştirip aynı zamanda ortağı olduğu AVM’lerden Novada Ataşchir (yaklaşık 70 mağaza) ile Marina İstanbul ve Gürcistan Tiflis’teki Tbilisi Mail projeleıi-ninse inşaatı sürüyor.

TurkmalPuıı halen geliştirme aşamasında olduğu projeler ve yatırımcıları şöyle sıralanıyor: Novada Tokat (Turkmall-Yıl-taş), Novada Maltepe (Diktaş), Plaza Ya-roslavl (Turkmall-Plaza), Forum Delisi (Turkmall-Foruın Delisi Ltd), Mazi Mall-Irak (Mazi Land), Forum Royal-Mısır (Turkmall-Al Babtain), Forum Kosova (ND Holding), Forum Outlet Rustavi-Gür-cistan (Turkmall-Bank of Georgia).

Turkmall CEO’su Levent Eyüboğlu, bugüne kadar 20 AVM inşa ederek perakende sektörünün hizmetine sunduklarını belirtiyor. Bu AVM’lerin toplam kiralanabilir alanının 2.5 milyon metrekare olduğunu kaydeden Eyüboğlu, 2 bin 500’den fazla da kiralama yaptıklarını ifade ediyor.

Turkmall, faaliyette olan AVM’lerde kiracılarla 5 ila 20 yıllık kontratlar yapıyor. Eyüboğlu, projenin finansmanını hangi para biriminden sağlamışlarsa kiralamasını da o para birimi üzerinden yaptıklarını vurguluyor. Turkmall, kiracılarının cirosu üzerinden yüzde 3.5 ila yüzde 20 arasında pay alıyor.

İSMİNİ VİA/PORT’LA DUYURDU

Temelleri 1953 yılında kurulan Bayraktar İnşaat’a dayanan Bayraktar Grubu bir aile şirketi. Bugüne kadar başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde çeşitli projeleri hayata geçirmiş. Ancak ismini asıl 2008 yılında İstanbul Kurtköy’de kurduğu Via/Port AVM ile duyurdu. Ardından 2009 yılında Ankara Via/Life Outlet’i açarak AVM yatırımı alanında iddialı olduğunu gösterdi. Her iki AVM de Bayraktar Grubu iştiraki olan Via Development & Management Co bünyesinde faaliyet gösteriyor. Bu AVM’lerin toplam kiralanabilir alanı 100 bin metrekareyi buluyor. Euro cinsinden kiraya verilen AVM’lerde toplam 300 kiracı var. Bu mağazaların metrekaresi ortalama 30 euro’dan kiraya verildiğini düşünürsek, aylık 3 milyon euro kira geliri elde edildiğini söyleyebiliriz.

Bu arada, Bayraktar Grubu’nun Kay-seriPark AVM’ye Artaş Grup ile ortak olduğunu da belirtelim. AVM yatırımı konusunda Bayraktar Grubu’nu, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Bayraktar temsil ediyor.

Grubun şu anda proje aşamasında olan iki AVM yatırımı daha var. Gürsoy Grup ile ortak hayata geçirilecek bu projelerden biri İstanbul Gaziosmanpaşa’da inşa edilecek Via/Port Venezia. Konut ve ofis bölümlerinin de bulunacağı outlet tarzı bu AVM, 82 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak ve 200 mağazadan oluşacak. İstanbul Eyüp’te kurulması planlanan ikinci AVM’nin detayları ise henüz belli değil.

6 AVM’NİN ORTAĞI

Keleşoğlu tnşaat’ın patronu Mustafa Keleş, 1988 yılından bu yana müteahhitlik yapıyor. Bugüne kadar birçok rezidans, villa ve lüks konut inşa etti. Türkiye’de AVM’lerin kurulmaya başlamasıyla birlikte 2001 yılında İstanbul Florya’da bulunan Flyinn’i hayata geçirerek bu alana yoğunlaştı. Şu anda Flyinn’le birlikte Capacity, Historia, Metroport, APlus Ataköy ve Pelican Mall’un ortaklarından. Bu 6 AVM’de toplam 840 mağaza var. Bu mağazaların aylık kirası metrekare bazında ortalama 40 dolar. Mustafa Keleş ayrıca, Türkiye’nin ilk otomobil AVM’si olan Autopia’nın yüzde 55 ortağı konumunda.

Mustafa Keleş, İstanbul’da AVM yatırımı yapmaya devam edeceklerini belirtiyor. Nitekim Florya’da Koru Florya ismiyle yeni bir projeye başlanmış. Aydınlı Grup’la ortak inşa edilen bu projenin konut bölümü de bulunuyor.

Temeli Vedat Aşçı tarafından 1980 yılında Almanya’da atılan Astaş Holding, Tekstil makineleri üreticisi Juki’nin yıllarca distribütörlüğünü yaptı. 5 şirketi bulunan Astaş Holding, AVM alanına 2008 yılında açılan Astoria ile girdi. 100 mağazanın bulunduğu Astoria’nın 35 bin metrekare kiralanabilir alanı var. Astoria da kirası en yüksek AVM’ler arasında. Mağazalar metrekaresi 45 euro’dan kiralanıyor. Bazıları ise cirodan yüzde 10 pay ödüyor.

CAPITOL’ÜN ARKASI GELMEDİ

Capitol, Aksoy Group’un patronu Mustafa Aksoy ile Mesa Iıışaat’ın sahibi Ferruh Bülent Bingöl’ün ortak yatırımı. Turizm, inşaat, perakende gibi çeşitli sektörlerde yatırımları bulunan bu iki işadamı, İstanbul Anadolu yakısının ilk AVM’si olan Capi-tol’u 1993 yılında hayata geçirmişlerdi. Ancak bu alanda ikinci bir yatırımları olmamıştı. Şu anda planları arasında da bu tür bir proje yok. 29 bin 470 metrekare kiralanabilir alana sahip olan Capitol’de 145 kiracı var. Aylık kirası birçok AVM’ye göre daha yüksek olan Capitol’de mağazaların metrekare kirası 80 euro’dan başlıyor.

Temelleri 1956 yılında atılan Tahinci-oğlu Holding’in tarım ve enerji başta olmak üzere birçok sektörde yatırımı var. 2006 yılında Kent Gıda’yı satarak gayrimenkule odaklanan holding, ilk AVM yatırımını 2008 yılında açılan Palladi-um ile yaptı. 40 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunan Palladium’da 195 mağaza var. Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu ikinci AVM’yi Hatay’da kuruyor. 40 bin metrekare kiralanabilir alanı olan AVM, 2013’te açılacak.

KAPIKULE’YE OUTLET KURACAK

İstanbul Ataköy’de bulunan Airport Outlet Çenter, Döğme ailesine ait. Yaklaşık 50 yıldır ticaretle uğraşan aile, lojistikten otel işletmeciliğine, inşaattan akaryakıt bayiliğe geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. Bu faaliyetler Londra Dış Ticaret Turizm ve Sanayi bünyesinde yürütülüyor. Şirketin başında Hüseyin Döğme var. 2008 yılında faaliyete geçen Airport AVM, talepleri karşılayamadığı gerekçesiyle 7 bin 500 metrekare büyütülecek. Döğme, AVM’nin üstünde 42 milyon TL’lik yatırımla 140 odalı, yarı olimpik yüzme havuzlu, 3 konferans salonu olan 4 yıldızlı bir otel de inşa edeceklerini söylüyor.

Hüseyin Döğme, ikinci bir AVM’yi Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nın yakınında kuracaklarını, bu yatırım için 400 dönümlük arazinin hazır olduğunu belirtiyor. Döğme, outlet tarzında hizmet verecek bu AVM’nin sınır ticaretini canlandıracağını düşünüyor. 28 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olan Airport AVM’de 105 mağaza var.

Bu mağazalar dolar kuru üzerinden kiraya veriliyor. Kira bedeli metrekare bazında ortalama 40 dolar. Ciro üstüne yapılan kiralamalarda ise cirodan yüzde 8 pay alınıyor. Kiracılarla en az 5 yıllık kira kontratı yaptıklarını belirten Döğme, kira bedelini her yıl yüzde 3 artırdıklarını ifade ediyor.

EGE’NİN AVM KRALI

AVM yatırımlarıyla dikkat çeken bir başka isim de Yusuf Karakaş. İş hayatına müteahhitlikle başlayan Karakaş, Kuşada-sı’nda yazlık türü konutlar inşa etmiş. Toptan gıda satışı, narenciye üretimi, beyaz eşya ve mobilya bayiliği derken 2003 yılında Aydın Söke’de Ege Outlet 1 isimli AVM’yi inşa ederek bu alana odaklanmış.

İzmir merkezli Karakaşlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Karakaş’ın şu anda 6 AVM’si bulunuyor. Bunlardan Susurluk Ulusoy Outlet’in kiralanabilir alanı 24 bin, Kütahya Outlet Park’ınki 15 bin 500, Muğla Outlet Park’ınki 12 bin, Söke Ege Outlet l’inki 18 bin 500, Söke Ege Outlet 2’niııki 29 bin 500, Söke Priene Co-untry Outlet’inki ise 16 bin metrekare. Toplam 250 kiracının bulunduğu bu AVM’lerin kirası metrekare bazında 10 ila 15 euro arasında değişiyor. Yani grubun aylık kira geliri yaklaşık 1.5 milyon euro.

Tüm AVM’lerin işletmesini gruba bağlı Petek Petrol yürütüyor. Söz konusu AVM’lerin ortak özelliği, açık alan şeklinde inşa edilmiş olmaları. Karakaşlar Grubu, Manisa Salihli’de 16 bin 500 metrekare kiralanabilir alana sahip bir outlet AVM daha inşa ediyor. Grup, yine aynı büyüklükte bir AVM’yi İzmir Urla’da da inşa etmeye hazırlanıyor.

Yusuf Karakaş, AVM’lerin tümünü bir isim altında toplayıp markalaşacaklarını belirtiyor. Karakaşlar Grubu’nun AVM yatırımları İngiliz bir yatırım fonunun da dikkatini çekmiş. Karakaş, ismini vermediği bu fondan 3 yıl önce ortaklık teklifi aldıklarını söylüyor. Fakat o dönemde bu teklife sıcak bakmamışlar. Ancak Yusuf Karakaş, bundan sonra ortaklığa açık olduklarını ifade ediyor. Bu AVM’ler-deki perakendecilerin cirolarının yılda ortalama yüzde 28 arttığını belirten Karakaş, lokasyon açısından doğru buldukları yerlerde AVM kurmaya devam edeceklerini söylüyor.

özbey menBu Yazılarıda İnceledinizmi?Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>