Anasayfa / Bayilik ve Franchise / Bayilik Veren 50 Yabancı Firma

Bayilik Veren 50 Yabancı Firma
Bayilik Veren Yabancı Markalar

Jamaika köftesi, çocuklara özel sanat teknikleri, evde bakım hizmeti, pratik garaj kapısı, çevre dostu halı yıkama, Meksika mutfağı… Bu ve benzeri ürün ya da hizmetleri sunan yabancı menşeli firmaların yatırım şartlarını ve avantajlarını araştırdık…

YENİ yılla birlikte ekonominin hareketleneceği konusunda genel bir eğilim toplumun tüm kesimlerine hakim oldu. Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da, büyüme oram beklentisi yüzde 4.5’e yükseltildi. Girişimciler açısından yatırım yapmak için ortam giderek daha uygun bir hale geliyor. Böylesi bir ortamda, başarısını ispatlamış, yatırımcısına pazarlamadan merchandising’e, hizmet sunumundan eğitime kadar pek çok konuda avantaj sağlayan güçlü markaların franchising zincirine dahil olmak çekici bir seçenek olarak öne çıkıyor. Ekonominin büyüme dönemlerinde franchising sektörü ilgi odağı haline geliyor.

b-1

Sadece Türkiye’de değil, küresel krizin etkilerini yavaş yavaş üzerinden atmaya çalışan Avrupa için de aynı durum geçerli. Avrupa Franchise Federasyonu Başkanı Guy Grass, “Franchising’i ekonomik kalkınma için bir vektör olarak görüyoruz. Dünyada ve Avrupa’da franchising sistemi hızla büyüyor” diyor.

TÜRKİYE PAZARI 50 MİLYAR DOLARTürkiye’de de franchise en dinamik dönemini yaşıyor. Bir dönem sadece sınırlı sayıda gıda şirketinin tercih ettiği franchising sistemi artık her sektöre yayılmış durumda. Ulusal Franchise Derneği Başkanı Mustafa Aydın, “Franchising sektörünün hacmi 50 milyar dolara ulaştı. 2014’te bu rakam 43 milyar dolardı” diyor. Türkiye’de franchise veren şirket sayısı bin 471’e ulaştı ve böylece Avrupa birinciliğine yükseldik. Dünyada hizmet sektörü çok hızlı büyüyor. Bu gelişmeden franchising sektörü olumlu yönde etkileniyor. Günümüz tüketicileri zamanlarını etkin kullanmak zorunda. Bu nedenle en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın almayı arzu ediyorlar. Kalitesini, markasını kabul ettirmiş ürünlerin bulunduğu mağazaları tercih edenlerin sayısında muazzam artış var. Bu tarz firmaların büyüme stratejilerine baktığımızda çoğunlukla franchising sistemini tercih ettiklerini görüyoruz.

Franchise sisteminin Türkiye’nin lokomotif sektörleri araşma girdiğine dikkat çe ken Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Ayçan Helvacıoğlu, “Franchise her sektörün en önemli iş modellerinden biri haline geliyor. Artık Türkiye’de, franchise sistemi lokomotif görevi görüyor. Sistem adeta altın çağını yaşıyor. Bu trend 2016’da artarak sürecek” diyor. Girişim uzmanları da bu konuda hem fikirler.

2016’da da yerli ya da yabancı markalar franchising sistemiyle büyümelerini sürdürecekler.

GİRİŞİMCİLER İÇİN MİNİ REHBER

Franchising sistemiyle yeni bir iş mi kurmak istiyorsunuz? Eğer yanıtınız evet ise bu haber tam size göre. Para Dergisi olarak Avrupa Franchise Federasyonu (EFF) ve Ulusal Franchise Derneği’nin (UFRAD) araştırmalarım, sektör analiz ve raporlarım inceledik. Ayrıca Entrepreneur’s 2016 Franchise 500 listesini taradık. Bunlar arasında Türkiye’de yatırımcı bulma şansı yüksek işleri mercek altına aldık. Yaptığımız bu çalışma ile kendi işini kurmak isteyenler için mini bir rehber hazırladık. Peki, neden franchise veren firmaları seçtik? Çünkü franchise hem dünya da hem de Türkiye’de en parlak dönemini yaşıyor.

Bu gerçeklerden yola çıkarak yabancı markaların franchise yatırım şartlarını inceledik.

İşte, 50 şirketin franchise yatırım şartları…

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir