Anasayfa / Bayilik ve Franchising / Bayilik Veren Firmalar 2016

Bayilik Veren Firmalar 2016
Franchise veren firmalar 2016

Türkiye’de franchise işletmelerin sayısı bin 850’ye yükseldi. Bu rakam Türkiye’yi bu alanda Avrupa’da ilk sıraya yükseltiyor. Ülkemizin dünya sıralamasında hızla yükseldiği franchise sahasına ilişkin en önemli araştırma. ‘Franchise 700’ sektöre ilişkin önemli ayrıntıları ve gelişmeleri sunuyoruz. Son hazırladığımız Türkiye’nin en büyük 100 franchise veren şirketi, 77 bin 109 franchise işletmeye ulaştı. Bu zincirler 2016 yılı sonuna kadar 3 bin 619 franchise mağaza daha açarak, yüzlerce kişiye girişim olanağı yaratacak.

Bir zamanlar bazı mağazaların kapısında ‘Başka şubemiz yoktur’ tabelasını görmeye aşinaydık. Bu ibare, o işletmeyi ürünüyle, hizmetiyle kaliteli kılan bir anlamı ifade ediyordu. Ancak o yıllar, Türkiye’de franchising kavramının henüz olmadığı yıllardı. İşletmeler, başka şubeler açmak istese de edindikleri bilgi birikimi ve hizmet kalitesini başka şubelere nasıl aktaracaklarını bilmiyordu. Bunun için ne zaman, ne de gerekli sermaye vardı.

bayilik veren firmalar 2016

Türkiye gerçek anlamda ilk kez, 1986’da McDonald’s’ın gelmesiyle tanıştı franchising kavramıyla. Sonra ardı ardına yabancı markalar keşfetti ‘eşsiz pazar’ olarak tanımladıkları Türkiye’yi.

Bu hızlı büyümeye kayıtsız kalmayan yerli markalar da franchising sistemiyle hızla şubeleşerek, aynı süratle markalaşmaya başladı.

Kim derdi ki bir çiğ köfte dükkanı Türkiye genelinde 700’den fazla şubeye ulaşsın. Hatta kabına sığamasm yurtdışına da açılsın… Aynı durum baklavacılar, kumpirciler, kebapçılar, hazır giyim markaları için de geçerli. İşte franchising, bu büyümeyi, markalaşmayı mümkün kıldı. Bugün franchising sistemi, hızla büyüyen ve kendi içerisinde yüz binlerce girişimci ve milyonlarca istihdam sağlayan bir eko sisteme dönüşmüş durumda. Dekorasyon, inşaat, logo ve ürünlerin standart olması, kabul görmüş bir marka ve kontrol mekanizması, sınırlı sermaye ile yüksek ciro elde edilebilen bir iş modelini girişimciye sunması sistemi hızla büyüten etkenler arasında.

35 MİLYAR DOLARLIK İŞ HACMİ

Günümüzde zaman, en değerli kavram haline geldi. Müşteriler de zamanı etkin kullanmak istiyor. Dolayısıyla en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın alma isteği, kalitesini ve markasını kabul ettirmiş ürünlerin satıldığı zincir mağazalardan alışverişle mümkün oluyor.Türkiye’de franchising sistemine ilişkin rakamlar da, sistemin ne hızla büyüdüğünü kanıtlar nitelikte… Bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı bin 850 civarında. Bunların yüzde 24’ü yabancı, yüzde 76’sı Türk kökenli markalar. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında. Franchise veya bayilik verenlerin sayısı bin 471, zincirler içindeki oranı ise yüzde 78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirler yüzde 22 oranında. Franchising sektörü ülkemizde yaklaşık 35 milyar dolar işlem hacmine sahip. Türkiye, Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre, zincir sayısıyla Avrupa birincisi konumuna yükseldi. İstatistiklere göre, dışarıya açılmayı başaran markalarımızın sayısı ise 100’ü geçti. 700 Türk markası ise dünyaya açılmayı bekliyor.

GİRİŞİMCİLERE DAVET

Türkiye’yi franchising ile önce yabancı şirketlerin tanıştırmış olmasına rağmen, yerli şirketlerin de satış ve hizmet ağlarını genişletmenin en güvenli yolu olarak, bu sistemi benimsediği görülüyor. Uzmanlar, önümüz deki dönemlerde, ekonomik anlamda büyük potansiyele sahip olan franchising sistemine daha fazla girişimcinin dahil olarak, kendi işini kuracağını öngörüyor. Franchising sistemi girişimciye, marka sahibinin yıllarca kurumsallaşmak için çalıştığı bilgi birikimi kullanarak bulunduğu bölgede fırsat eşitliği yaratıyor. Ayrıca franchising, işsizlik sorununa da çözüm üreten, istihdam artışı sağlayan bir sistem olarak ifade ediliyor. Franchising sistemi, en üst düzey yöneticiden mavi yakalı çalışanlara kadar geniş bir yelpazeye istihdam olanakları sağlıyor.

Ekonomist olarak Türkiye’nin en büyük 100 franchising veren şirketlerini araştırdık. 11 bin 109 franchise şubeye ulaşan bu işletmeler, 2016 yılı sonuna kadar 3 bin 619 franchise şube açmayı planlıyor. Türkiye’nin en büyük 100 franchising veren araştırmasının sonuçlarını aktarıyoruz.

En kârlı 5 sektör

Gıda: operasyonu zor bir sektör. Yatırımı da işletmeye göre değişmekle birlikte genelde yüksek maliyet içeriyor. Ancak yatırımın geri dönüşü ve kâr realizasyonu yüksek bir saha olarak karşımıza çıkıyor.

Hazır giyim: girişimciye itibar kazandıran sahalardan biri olarak kabul •¡¿3 ediliyor. En kurumsal franchise uygulamalarına sahip. Faaliyet yürütülen yere ve şehire göre değişmekle birlikte yüksek kâr marjı sunuyor.

Hediyelik: franchise sistemi ise genelde özel günlerde (doğum günü, sevgililer günü, bayram ya da benzeri günlerde) daha çok rağbet gören iyi cirolar üretebilen bir sektör. Yatırım maliyeti daha düşük.

Emlak: franchise sistemi diğer sektörlere göre daha az yatırıma ihtiyaç duyuyor. Kârlılık performansa bağlı olsa da ortalamaların çok üstünde çıkıyor.

Eğitim: son dönemin en gözde sahalarından. Kurulum maliyeti yüksek otsa da en temel ihtiyaç. Prestij, kurumsallık ve yerine göre değişmekle birlikte önemli yatırım çeken sektör olarak öne çıkıyor. Yine devlet desteği de bu alana ilgiyi artırıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir