yandex
yatırım uzmanı LR iş ortaklığı
Anasayfa / Teknoloji / Camlar Ekrana Dönüşüyor

Camlar Ekrana DönüşüyorŞeffaf ekranların gelecekte birçok uygulama alanı bulacağı düşünülüyor. Örneğin bu teknoloji sayesinde sürüşle ilgili bilgiler otomobillerin ya da uçakların ön camlarından takip edilebilir.

cam ekran

Daha önce bu teknolojinin farklı pek çok uygulaması geliştirildi. Ancak Massachusetts Teknoloji Üniversitesinden araştırmacıların geliştirdiği yöntemin özellikleri, örneğin geniş görüş açısı, üretiminin kolay oluşu, düşük maliyet mevcut yöntemlere göre önemli üstünlükler sağlıyor.Daha önceki şeffaf ekran uygulamalarında elektronik sistemlerin camın içine yerleştirilmesi gerekiyordu. Bunun için genellikle organik LED (OLED) ekranlar ve şeffaf elektronik sistemler kullanılıyordu. Ancak bu sistemlerin hayli karmaşık ve pahalı olmasının yanı sıra şeffaflıkları da yeterince yüksek değildi.

Nature Communications dergisinde yayımlanan çalışmada sadece belli dalga boylarındaki ışığı saçan ve diğer dalga boylarının geçmesine izin veren nanoparçacıklar şeffaf malzemenin içine yerleştirildi ve yaklaşık 60 nanometre çapındaki gümüş nanoparçacıklar kullanılarak mavi renkte görüntü elde edildi. Araştırmacılar farklı büyüklükte nanoparçacıklar kullanılarak bütün renklerde görüntü elde edilebileceğini çünkü kırmızı, yeşil ve mavi renklerin renkli algıladığımız görüntüleri elde etmek için yeterli olduğunu düşünüyor. Araştırmacılardan Marin Soljacic nanoparçacık-ların güneş ışığının büyük kısmını saçmadığını, bu nedenle ürettikleri ekranın şeffaflığının çok yüksek olduğunu söylüyor.


Yatırım Maliyeti Az İş Fikirleri İçin TIKLAYINIZ.

Bayanlara Ek İş Önerileri İçin TIKLAYINIZ.
Bunu da İnceledinizmi ?

mobil mesajlajma

En güvenilir şifreli mesajlaşma uygulamaları

Kullanıcılar WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarından artık daha üst düzeyde güvenlik özelliği talep ediyor. Bu nedenle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir