Anasayfa / Haberler / Eğitim Kredileri

Eğitim Kredileri
Bankalar anaokulundan doktora programına kadar yurtiçi veya yurtdışındaki eğitim programlarının her aşamasına kredi veriyor. Eğitim kredilerinin faizleri yüzde 1’ler civarında. Düşük faizli krediler sayesinde veliler özel okullardan yüzde 5-15 arasında indirim alıyorlar…

OKULLARIN kapanmasına üç hafta gibi kısa bir süre kaldı. Eğitim yılı bitiyor ama velilerin derdi bitmiyor. Özellikle çocuğunu özel okullarda okutan veliler bugünlerde 2015-2016 yılı eğitim döneminin ödemelerini planlıyor. Çünkü malum çoğu özel okul, okul taksidini bugünlerde erken ödeyen velilere yüzde 5 ile 15’e varan indirimler uyguluyor.

egitim kredisi

En ucuz kolejin bir yıllık eğitim için istediği ücretin 10 bin TL’den başladığı göz önüne alındığında, yıllık minimum bin TL’ye ulaşan erken ödeme indirimleri cazip hale geliyor. Tabii bu rakam en ucuz okullar için geçerli. Çünkü bazı özel okul ve üniversitelerin yıllık eğitim ücreti 40 bin TL’ye kadar yükseliyor. Buna göre yüzde 10’luk bir erken ödeme indirimi 4 bin TL’lik tasarruf anlamına geliyor.

Özel okul temsilcileri de son yıllarda velilerin bu indirimlerden faydalanmak için erken ve peşin ödeme seçeneklerini tercih ettiğini söylüyor. Okullar kredi kartlarıyla ödeme yapan velilere de benzer indirimleri uyguluyorlar.

BANKALAR KOLAYLIK SAĞLIYOR

Durum böyle olunca bankalar eğitimin finansmanı için her yıl bu aylarda yeni ürünler çıkartıyor. Bu yıl özellikle SMS veya internet bankacılığında tek tuşla alınabilen eğitim kredileri çok moda. Maksimum 36 aya varan vadelerle verilebilen kredilerde faiz oranları ise diğer bireysel kredilere göre çok daha düşük. Bugün bireysel kredi faizleri yüzde 1.20’ler seviyelerinde yoğunlaşırken, eğitim kredilerinde benzer vade ve tutarlara uygulanan faiz oranları yüzde l’leri zorluyor. Bu kredileri almanın temel şartı ise, kredinin eğitime harcandığını gösterir belgenin sunulması, istisnalar dışında anaokulundan yüksek lisansa hatta doktoraya; yurtiçi eğitimden yurtıdışır.a, pilot eğitiminden dil eğitimine kadar eğitimin her alanında bankalar bu cazip faizli kredileri veriyor.

işte, biz de bugünlerde peşin ödemede büyük indirimler sağlayan okulların fırsatlarını yakalamak isteyen veliler için bankaların eğitim kredilerini derledik…

EĞİTİME 75 TL’LİK SİGORTA

Garanti Bankası eğitim harcamaları için müşterilerine 100 bin TL’ye kadar 36 ay vadeli kredi kullandırıyor. Bankanın eğitim kredilerine uyguladığı faiz oranı ise yüzde 1.38 ile yüzde 1.08 arasında değişiyor. Örneğin, 36 ay vadeli 20 bin TL’lik kredi kullanan bir veli yüzde 1.08 faizle ayda 698.73 TL aylık ödemede bulunuyor. Sigorta ve vergi dahil toplam ödeyeceği masraf ise 300 TL oluyor. Kredinin toplam maliyeti ise yıllık yüzde 16,68’e ulaşıyor.

Özel okul kredisi kullandırırken öğrenci belgesi veya ÖSYM sınav sonuç belgesi talep ettiklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, bankanın eğitim kredilerine ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“Öğrencilerin anaokulundan üniversiteye kadar eğitimle ilgili harcamalarım kredilendiriyoruz. Yurtdışı eğitimi için ayrı bir kredimiz bulunmuyor, onlara destek kredisi veriyoruz.

Ayrıca velilerimize 100 bin TL’ye kadar destek kredileri kapsamında da kredi kullandırabiliyoraz. Destek kredisi başvurusunda istenilen standart belgelere ek olarak öğrenci belgesi veya ÖSYM sınav sonuç belgesi talep ediyoruz.”

Banka ayrıca özel okullarla da özel anlaşmalar yapıyor. Anlaşma yapılan bu okullarla kurulan elektronik altyapı sayesinde veliler öğrenci belgesi veya ÖSYM belgesi olmadan kredi kullanabiliyor.

Anlaşmalı kuramlarla “Okulum Garanti”de uygulamasını hayata geçirdikleri bilgisi veren Onur Genç, “Bu uygulamayla müşterilerimize Kredili Mevduat Hesabı ve kredi kartı ile taksitli ödeme seçenekleri sunuyoruz. Bunun yanı sıra anlaşmalı okulların harç ödemelerine de aracılık ediyoruz. Ayrıca, müşterilerimizin eğitimle ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için, kredi dışında “Garantili Gelecek Sigortası” ve “Harçlık Hesap” ürünümüz de var” diyor.

Garantili Gelecek Sigortası sayesinde veliler, çocuklarının eğitim hayatını kendi belirleyecekleri teminat tutarı ve süresince, güvence altına alıyor. Böylece beklenmeyen durumlarda eğitim aralıksız ve aynı koşullarda devam ediyor. Örneğin, Garanti Bankası yıllık ortalama okul masrafı 6 bin TL olan ilkokul birinci sınıf öğrencisinin, üniversiteye kadar geçecek 12 yıllık eğitim hayatını yalnızca 75 TL tutarında dokuz taksitle güvence altına alabiliyor.

Harçlık Hesap ile ise veliler, eğitim gören 15-25 yaş aralığında çocuklarına, düzenli olarak harçlık gönderebiliyor. Bu hesaba yapılan harçlık ve ek harçlık ödemelerinden havale ücreti alınmıyor ve hesap işletim ücreti muafiyeti uygulanıyor.

50 BİN TL’YE KADAR KREDİ İMKÂNI

Yapı Kredi Bankası, müşterilerinin yurtiçi ve yurtdışı tüm eğitim harcamaları için 36 ay vadeli 50 bin TL’ye kadar kredi kullandırabiliyor. Faiz oranı ise yüzde 1.19’dan başlıyor. Eğitim kredilerinin diğer kredi kampanyalarından daha avantajlı fiyatlarla sunulduğunu söyleyen Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, “Eğitimini yurt dışında yapmak isteyen veya çocuğunun anaokulu ücretini karşılamak isteyen müşterilerimiz de eğitim kredimizden yararlanabiliyor. Yapılan harcamanın eğitim için olduğunu belgeleyebildikleri sürece müşterilerimize Eğitim Kredisi verebiliyoruz” diyor.Banka bunun dışında dönem dönem müşterilerine ön onaylı kredi limitleri de lapiluBDI sunuyor. Bu sayede veliler bu ön onaylı kredi limitlerini Eğitim Kredisi kapsamında da kullanabiliyorlar. Serkan Ülgen, Taksitli Eğitim Sistemi (TEST) ve anlaşmalı eğitim kurumlan hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Taksitli Eğitim Sistemi (TEST) ile hesap işletim ücreti olmadan okul taksitleri, velilerin hesabından okul hesabına otomatik olarak ödenebiliyor. Bu hizmetimizden yararlanmak için okuldan alınan ödeme planının yanı sıra TEST Başvuru Formu ile en yakın Yapı Kredi şubesine veya kayıt dönemlerinde okulda açılan Yapı Kredi stantlarma başvuru yapılabiliyor. Şayet hesapta yeterli bakiye bulunmazsa, TEST okul ödemelerini veliler adına gerçekleştiriyor.

Halen banka olarak Bilkent Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, İz Çocuk Gelişim Danışmanlık, İzmir, Tarsus ve Üsküdar SEV okulları, İzmir Amerikan Koleji, BRY Eğitim Hizmetleri gibi eğitim kuramlarında eğitim gören öğrenciler ve velilerine TEST’ten faydalanma imkânı sunuyoruz. Ayrıca Koç ve Yeditepe Üniversiteleri üe özel faiz oranlı eğitim kredisi anlaşmamız var.”

MBA FIRSATLARI DİKKAT ÇEKİYOR

Akbank eğitim gören gençlerin okul, özel kurs ücretleri ve buna bağlı yan harcamaları için kredi desteği sağlıyor. Bu krediden yurtdışında eğitim görenler de yararlanıyor.

Halen eğitim kredilerinde yasanın sağladığı maksimum vade olan üç yıl uygulanıyor. Eğitim kredisinin yanı sıra Okul Ailem Programımız kapsamında kolej ve özel üniversite ödemeleri için kredi verdiklerini söyleyen Akbank Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arif Isfendiyaroğlü, programın işleyişine ilişkin şu bilgiyi veriyor: “Bu programda yıllık okul ücreti kadar tanımlanan Artı Para limiti (kredili mevduat hesabı) sayesinde, müşterimizin okul taksitleri zamanı geldiğinde gecikmeden okula ödeniyor.”

Akbank eğitim kredisi kullanmak isteyenlerden standart kredi evraklarının yanı sıra okul giderlerini belgelemelerini talep ediyor. Yurtdışında eğitim yapacaklardan ise okula kabul belgesi ve öğrenci vizesi isteniyor.

Son yıllarda özellikle MBA programı yapmak isteyenlerin kredi taleplerinde ciddi artış yaşandığına dikkat çeken Isfendiyaroğlu, “Bu doğrultuda, MBA finansmanı konusunda önemli işbirlikleri geliştirdik. Sabancı Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi ile kurduğumuz özel işbirlikler sayesinde uzun vadeye yayılan planlar ve ödemesiz dönem seçenekleri ile hayallerindeki eğitimi alma imkanı sunuyoruz. Okul Ailem Programı kapsamında ise pek çok üniversite ve okul ile anlaşmamız var” diyor.

UÇUŞ OKULLARINA DA VERİLİYOR

Denizbank 36 aya varan vadelerle 36 bin TL’ye kadar eğitim kredisi veriyor. Banka bunun dışında uçuş okullarına giden müşterileri için özel bir eğitim paketi de sunuyor. Bu paket kapsamında Denizbank müşterileri 24 aya kadar taksit ertelemeli 36 aya varan vadelerle kredi alabiliyor.

Kredilerde faiz oranlarının vadelere göre değiştiğini söyleyen Denizbank Perakende Bankacılık Satış Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, bankanın eğitim kredilerinin kapsamına ilişkinse şu bilgiyi veriyor:

“Müşterilerimiz eğitim kredisi ile her türlü okul masraflarım, üniversite, dershane ve özel kurs ücreti gibi eğitim ihtiyaçlarım finanse edebilir, diledikleri eğitim imkânlarından yararlanabilirler. Yurtdışında eğitim gören müşterilerimiz de okul masraflarını karşılamak için eğitim kredisi başvurusunda bulunabilirler.”

Banka ayrıca 1 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında eğitim harcamalarını Deniz Bonus ile yapan müşterilerine 100 TL’ye kadar bonus kazanma fırsatı da sağlıyor.

18-65 YAŞA KREDİ

Finansbank talep eden müşterilerine aylık yüzde 1.30’a kadar faiz oranlarıyla eğitim kredisi veriyor. Diğer kredi ürünlerine göre faiz oranlarının cazip olduğunu vurgulayan Finansbank Kitle Bankacılığı ve Direkt Satış Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu, “Gelir belgesiz limit sunabildiğimiz durumlarda da müşterilerimiz sadece kimlik belgesiyle, başvuruları ile aynı gün içerisinde kredi tutarını hesaplarında görebiliyorlar” diyor. Kredinin en önemli şartları ise eğitim görecek kişilerin 18-65 yaş aralığında ve aylık sabit bir gelire sahip olması. Buna ek olarak kredinin eğitim amaçlı olduğunun belgelenebilmesi için eğitim masrafma ilişkin bir belge/dekont/doküman temin edilmesi de gerekiy-or.Enis Kurtoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Finansbank Doğa Koleji, Anabilim Koleji, Şahinkaya Eğitim Kurumlan, İzmir Üniversitesi ve Kültür Dershaneleri gibi pek çok eğitim kurumuyla ortak çalışma yapıyor. Anlaşmalı okullarda velilerin okul kayıt ücretini kolay ödeyebilmesi için ek hesap imkanı sağlayan banka bunun yanı sıra anlaşmalı okullarda çocuk okutanlara özel, dönem dönem uygun fiyatlarla ihtiyaç kredisi de veriyor.

Eğitim süresini sigortalatabiliyorsunuz

Sigorta şirketleri eğitimi de sigortalıyor. Bu paketler sayesinde ebeveyni vefat eden veya malulen çalışamaz duruma düşen çocukların tüm eğitim masrafları sigorta şirketleri tarafından karşılanıyor, üstelik söz konusu sigortayı 20 yıllık yaptırmanız da gerekmiyor. Süreyi ve bu sürede ne kadar tutarda bir riski sigortalamak istediğinizi siz belirliyorsunuz. Örneğin, çocuğunun yıllık 10 bin TL olan eğitim masrafını beş yıl boyunca garanti altına almak isteyen bir veli bunun için toplam 235 TL ödeme yapıyor. Veya çocuğunuzun 12 yıllık temel eğitimi için 120 bin TL’lik bir güvence isterseniz bu kez ödemeniz gereken sigorta primi 4 bin TL civarına kadar yükseliyor.

Bu arada eğitim sigortasının priminin tespitinde kimin yaptırdığı ve kaç yaşında olduğu da önemli.

Örneğin, ilkokula başlayacak çocuğu olan ve 12 yıllık temel eğitim süresi boyunca azalan bakiyeli olarak 120 bin TL başlangıç teminatlı sigorta yaptırmayı düşünen 35 yaşındaki bir annenin ödemesi gereken toplam prim tutarı 844 bin TL iken, aynı koşullarda 35 yaşındaki bir babanın ödemesi gereken tutar 1 milyon 70 bin TL’ye fırlıyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

  1. Kredi faizleri günden güne artıyor. Ne yapsak bilmem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir