Anasayfa / Kariyer ve İş / Kadın İK’cıların Kariyer Öyküleri

Kadın İK’cıların Kariyer Öyküleri
Para dergisinden Ezgi Güler’in haberi

Büyük şirketlerin insan kaynakları politikalarına bu güçlü kadınlar yön veriyor. Stratejik düşünme becerileri ve empati düzeylerinin yüksekliği onları zirveye taşıdı. İşte, kadın İK’cıların kariyer öyküleri ve adaylardan beklentileri…

HER şirketin en kıymetli varlığı kuşkusuz çalışanları. İnsan kaynakları da o çalışanların bugün, yarın ve gelecekte çalıştıkları şirketle birlikte nasıl büyüyeceklerine dair planlar yapan, şirketin kültürüne çalışanlarıyla birlikte şekil veren, şirket değerleri ile insani değerleri bütünleştiren ve çalışanların kendilerini ifade edip potansiyellerini ortaya koyabilecekleri bir ortam yaratan bölüm. Bugün insan kaynakları dünyasında kadın yöneticilerin ağırlığını görüyoruz. Kadınlar İK dünyasını, İK dünyası ise kadınlan çekiyor. Sadece ülkemizde değil globalde de insan kaynaklan sektörü kadın egemen bir topluluk. Amerika ve Avrupa’da yapılan araştırmalara göre, insan kaynakları sektöründe kadınların oranı yaklaşık yüzde 70 ve bu oran artmaya devam ediyor.

Kadın İK'cıların Kariyer Öyküleri

KADIN AĞIRLIĞI FAZLA

Bu oran, elbette kadın yöneticilerin erkek insan kaynakları yöneticilerinden daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Kadınların bir kariyer alanı olarak insan kaynaklarını tercih etmesinin nedenleri, yönetim, organizasyon ve problem çözme becerilerinin çok gelişmiş olmasına dayanıyor. Bu yetenekleri de onları erkeklere oranla daha fazla bu alanı tercih etmeye yönlendiriyor.

Oxygen Consultancy Genel Müdürü Zeynep Doğrul Aşar kadın erkek ayrımı yapmaksızın iyi bir İK’cınm özelliklerini şöyle özetliyor: “Muhakeme yeteneği, analitik ve stratejik düşünme becerisinin yanı sıra problem çözme, proje yönetimi, pazarlık gücü, kriz yönetimi, proaktif çözüm bulma ve pratik zekalarının yüksek ve empati yeteneklerinin gelişmiş olması şeklinde sayabiliriz. Toplumsal olarak aile yapımıza baktığımızda kadınların ailenin tüm işleyişinin yönetimini üstlenen, koordine ve organize eden rolleri, değişime hızlı adapte olabilmeleri, pratik zekaları ve anaçlıkları ile bu sektörün temelini oluşturan stratejiyle örtüştüğünü düşünüyorum.”

Kadın İK yöneticileri hemen her sektörde varlığını güçlü bir şekilde hissettiriyor. 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlarken biz de bu kadınları merak ettik ve onların öyküsüne yer vermek istedik. Bulundukları konuma nasıl geldikleri, neden insan kaynaklarında kariyer yaptıklarını ve bugünün zorlu iş dünyasında yeteneklileri nasıl elde tuttuklarını merak ettik. Ayrıca işe alımda adaylardan en büyük beklentilerinin neler olduğunu sorduk. İşte yanıtlar…Yurtdışı deneyimi var
Nursel Ölmez ateş / Ford Otosan insan Kaynakları Direktörü

İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1995 yılında mezun olan Nursel Ölmez Ateş, aynı yıl Migros Türk T.A.Ş.’de Metot Organizasyon ve Planlama Departmanında uzman yardımcısı pozisyonu ile iş hayatına başladı. Ar-Ge, Planlama, Proje Yönetimi departmanlarında yönetici olarak çalıştıktan sonra, 2003’te Migros’un yurt dışı operasyonlarından Ramenka-Ramstore’a İnsan Kaynakları Direktörü olarak atandı. İnsan Kaynakları ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak beş yıl Rusya’da kariyerine devam eden Ölmez, 2008’de Türkiye’ye döndü. Bir süre Koçtaş’ta çalışan Ateş halen Ford Otosan’da İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak çalışıyor.

2013 yılında Koç Topluluğu içinde kurumsal koç-luk yapmaya başlayan ve toplam 20 yıllık kesintisiz iş yaşamında deneyimi bulunan Ateş, işe alımda adaydan kendisini açık bir biçimde ifade edebilmesini bekliyor. “Kişisel farkındalığı yüksek adayları özellikle takdir ediyorum. Görüşmeye basmakalıp cevaplarla hazırlanarak gelen adaylar kesinlikle beklentimi karşılamıyor. Adaydan beklentim ne istediğini bilmesi. Entellek-tüel olarak belli bir birikimi olması da adayda fark yaratıyor” diyen Ateş, sonuç odaklı bir şirkette hedef bazlı çalışmayan, yenilikçi vizyoner bakış açısı baskın bir şirkette değişime ayak uydurmakta zorlanan ve gelecekten çok bugüne odaklanan adayın başarılı olamayacağını söylüyor.

Örgütçü bir yapıya sahip
Canan SOYBAKIŞ / Hilti Türkiye İK Direktörü

Galatasaray Lisesinden me zun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakülte-si’ni bitiren Canan Soy-bakış 15 yıl boyunca reel sektörde satış, lojistik ve planlama süreçlerinde tecrübe edinmesinin ardından yönünü insan kaynaklarına çevirdi.

Beş yıldır Hilti Türkiye’nin İK Direktörü olarak görev yapan Soybakış, çalışanların dinlenmesine ve fikirlerinin değerlendirilmesine yönelik çeşitli inisiyatiflerin hayata geçirilmesine ön ayak oldu ve Şeffaf Oda, Aklında Ne Var Toplantıları, Çalışan Memnuniyeti Anketi sonuçlarını değerlendiren komite, çalışanların istediği gibi bir ofis tasarım komitesinin kurulması gibi çeşitli komiteler oluşturmayı başardı.

îşe alım yaparken adaylardan beklediği özelliklerin başında , ise yeniliklere açık olmaları, kendilerini geliştirmeye istekli olmaları ve pozitif bir bakış açısına sahip olmaları geliyor. “Kişi- ş sel değerlerin kurum kültürü ile uyumu da bizim önemli kıstaslarımızdan. Hilti’nin kurumsal kültürü dürüstlük, cesaret, takim çalışması ve adanmışlık değerleri üzerine kurulu” diyen Soybakış, ekipteki çalışanların bu değerler ile örtüşebilecek yapıda olmasını önemsediklerini aktarıyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir