Anasayfa / Teknoloji / NNT Bor A.Ş Nano Teknolojisini Dünyaya Satacak

NNT Bor A.Ş Nano Teknolojisini Dünyaya Satacak
Kırklareli’ne 20 milyon dolarlık yatırım yapan Nano Teknoloji firması NNT Bor A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Cafer Anıl Akın, 2011 yılında 200 milyon dolarlık bir ihracat yapmayı hedefleri olduğunu söyledi.

Bor ve türevleri ile nano teknolojik yakıt katkı maddeleri ve yağlayıcıları üreten Türkiye’nin ilk Nano teknoloji firması NNT Bor A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Cafer Anıl Akın, 2011 yılı başında Kırklareli’nde Kızılcıkdere Organize Sanayi Bölgesinde 18 bin metrekare kapalı alana kurulan işletmelerinin açılışını Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılacağını söyledi. Nano Teknoloji şirketlerinin hem dünyada, hem de Türkiye’de markalaşmayı başarmış, global bir oyuncu olma yolunda olduğunu belirten Akın şunları söyledi: “19 yıllık yoğun çalışmalar sonucunda 23 adet başarılı ve alternatifsiz nanoteknoloji projesine imza attık. Dünyada nano teknolojisi ile üretim yapan ilk firmasıyız. Firmamızın altyapısının dünyada ve Türkiye’de şu anda dağınık olarak bulunan fabrikaları için firma olarak tüm işletmelerimizi Kırklareli’ne nano teknolojik cazibe merkezi dediğimiz yerde toplama kararı aldık. Yurt dışında şu anda iki yatırımımız var. Şu anda NNT A.Ş. olarak 20 milyon dolarlık bir yatırımı Kırklareli’nde gerçekleştirdik. Kırklareli’nde başlangıç olarak yapmış olduğumuz 30 bin metrekare bir alanda 20 milyon dolarlık merkezimize ek olarak iki projeye daha başlayacağız. 2013 sonuna doğru bu iki yatırım da bitecek. Gerek savuma sanayi gerekse zırh sektörü dediğimiz sektörde nano bor dan üretmiş olduğumuz endüstriyel ürünlerin üretimi yapılacaktır.”125 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

Berlin’de 125 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attıklarını belirten NNT Bor A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Cafer Anıl Akın, 2011 yılında 200 milyon dolarlık ihracat planladıklarını söyledi. Bu anlaşmanın 3 ülkeyi kapsadığını kaydeden Akın “2011 yılında 200 milyon dolarlık bir ihracat yapma hedefimiz vardır. Bunun şu anda 125 milyon dolarlık anlaşması bitti. Bunun 200 ile 100 milyon dolarlık bir limitlere ulaşmasını düşünüyoruz. Bunu karşılayacak altyapımız ve kapasitemiz karşılamaya müsaittir. 2011 yılında Tıp sektöründe Kalp damar, kardiyoloji, dermatoloji ve onkoloji konularında etkili olan ilaçları piyasaya arz etmeye başlayacağız. Yüzde yüz zararsız malzemelerden oluşan alternatif tıp ürünleri diye üretilecek” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan AÇACAK

NNT Bor A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Akın, Türkiye’nin yüz akı olan şirketin Kırklareli’ndeki yeni tesislerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açacağını söyledi. Başbakan Erdoğan’ın teknoloji konusuna önem verdiğini belirten Akın, “Teknoloji üreten ülkeler yöneten ülke konumdadır. Dış dünyada da yüz akı olan Nanoteknoloji A.Ş. nin açılışına sayın başbakanımız gelip onurlandıracağını söyleyebiliyoruz. Bu açılış için sayın başbakanımız müsait olduğu 1.5 ay ile 3 ay arasına sığabilecek bir süreçte gerçekleşecektir” dedi.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir