Anasayfa / Ekonomi-Finans / Seçim Sonrası Piyasa Senaryoları

Seçim Sonrası Piyasa Senaryoları
12 Haziran Seçim Sonuçlarına Göre Piyasa Senaryoları

Seçim Sonrası Piyasa Senaryoları,Seçim, Sonrası, Piyasa, Senaryoları, Seçim Sonrası, Piyasa Senaryoları, seçimden sonra piyasalar ne olacak, 12 haziran seçimleri, seçim sonrası piyasalar durumu ne olur

Seçim sonrası 4 senaryo var. Bunlardan biri borsayı uçuracak, biri çökertecek, diğeri doları fişekleyecek, faizi ise yüzde 12’ye taşıyacak.

Bir süredir seçimlerin beklendiği piyasalarda bundan sonra ne olacağı, hareketin hangi yönde olacağı merak konusu… Aslında piyasa göstergelerinin şu anki seyrine ve seçimlerden sonraki senaryolara bakacak olursak borsanın, doların, euronun ve faizin nasıl hareket edeceği neredeyse gün gibi ortada.

Durumu iyi kavrayabilmek için önce mevcut durama bakalım: İMKB: 63,112, DOLAR: 1.59, EURO: 2.29 VE SON OLARAK FAİZ: 8.78.

Senaryolara bakacak olursak;

1. SENARYO: Tek parti iktdarının devam etmesi, AK Parti’nin anayasa değişikliğini referanduma gereksinim duymadan gerçekleştirebilecek olmas

2. SENARYO: Tek parti iktdarının devam etmesi, AK Parti’nn anayasa değişikliğini siyasi uzlaşma gereksinimi duymadan referanduma götürmesi

3. SENARYO: Tek parti iktdarının devam etmesi, anayasa değişikliği için siyasi uzlaşma gereksinim

4. SENARYO: Koalisyon hükümeti ve siyasi istikrarın sonu

Piyasalardaki mevcut durum ve senaryolardan sonra şimdi her bir senoryoda borsa, dolar, euro ve faizin nasıl tepki vereceğine bakalım.

Şu an 1. SENARYO, piyasaları uçuracak tek senaryo olarak dikkat çekiyor.1. SENARYO: Referanduma Gerek Kalmadan Anayasa Değişikliği
Bu senaryoda, referanduma gereksinim duymadan Meclis’te kabul edilecek yeni anayasa sonrasında vakit kaybedilmeden ekonomik paketlerin devreye girecek olması piyasalarda uluslararası piyasalardan bağımsız bir yükseliş dalgası görülmesini sağlayabilir.

1.SENARYO’DA GÖSTERGELER NE OLACAK?

İMKB: 72.000 VE ÜZERİ
DOLAR: 1.45 VE ALTI
EURO: 2.10 VE ALTI
FAİZ: % 8 VE ALTI

2. SENARYO: Anayasa Değişikliği Referandumda

Bu senaryoda, sürdürülen siyasi istikrar ve referandum için uzlaşma zeminini aramaya gereksinim duyulmaması, ekonomi paketlerinin kısa sürede devreye gireceği beklentisiyle piyasaların olumlu etkilenmesi bekleniyor. Bu senaryoda İMKB, global piyasalara paralel bir seyir izleyebilir.

2.SENARYO’DA GÖSTERGELER NE OLACAK?

İMKB: 64.500 – 68.000
DOLAR: 1.54 – 1.60
EURO: 2.18 – 2.26
FAİZ: % 8,90 – 9,20

3. SENARYO: Anayasa Değişikliği İçin Uzlaşma

Bu senaryoda tek parti iktidarının devamı mali displinden uzaklaşılmayacağını ve ekonomik reformların gerçekleştirileceği beklentisiyle piyasalara olumlu bir hava getirecek olsada önceliğin anayasa değişikliğine verilmesi ve sürecin uzayabilecek olması endişeleri piyasalarda yurtdışına bağlı olarak satış baskısına neden olabilir.

3.SENARYO’DA GÖSTERGELER NE OLACAK?

İMKB: 62.500 – 64.500
DOLAR: 1.59 – 1.64
EURO: 2.28 – 2.37
FAİZ: % 8,90 – 9,20

4. SENARYO: KOALİSYON HÜKÜMETİ

Koalisyon hükümeti ile siyasi ve ekonomik istikrarın bozulabileceği endişeleri ilk etapta piyasalarda deprem etkisi yaratabilir. Bu senaryo aynı zamanda ekonomi içinde ‘olumsuz’ olarak görülüyor.

4.SENARYO’DA GÖSTERGELER NE OLACAK?

İMKB: 45.000 – 47.000
DOLAR: 1.80 – 1.85
EURO: 2.60 – 2.70
FAİZ: % 10,50 – 11,50

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir