yandex
Anasayfa / Haberler / Tarım Destekleri 2017 – Hayvancılık Destekleri 2017

Tarım Destekleri 2017 – Hayvancılık Destekleri 20172017’de Milli Tarımı Destekleme Modeline geçilecek. Bitkisel üretimde 19 üründe 941 havza/ilçede alan bazlı destekleme modeli uygulanacak. Türkiye hayvancılıkta üç bölgeye ayrılacak ve hayvan varlığını kendisi yetiştirecek…

TARIM sektöründe 2017 yılı itibarıyla önemli değişikler yaşanacak. “Türkiye Milli Tarımı Destekleme Modeli” hayata geçirilecek. Yeni dönemde 19 üründe 941 havza/ilçede alan bazlı destekleme modeli uygulanacak, dört ana başlıkta destekleme yapılacak. Üretimle ilişkili olarak alan bazlı destekleme sistemine geçilecek. Desteklemeler sadeleştirilecek, üç yıllık planlanacak. İlk defa ekim nöbeti (münavebe) ve su kısıtı esas alınacak. Desteklemelerde tek müracaat ve yılda iki ödeme yapılacak. Destekleme ödemeleri çiftçilerin nakde en fazla ihtiyacı olduğu zamanlarda gerçekleştirilecek. 2017-2018 yılı itibarıyla yeni sistemde üretici neyi, ne zaman, nasıl ekeceğini, bu üretim sonrasında kendisine hangi imkanlar sunulacağını bilecek.

Yeni modelde atılacak adımlar sonucunda bitkisel üretimde elde edilen tarımsal hasılada 11 milyar TL’lik artış sağlanacak. Milli tarım projesiyle ithalata dayalı hayvancılık anlayışı ortadan kaldırılacak. Türkiye kendi hayvan varlığım kendi yetiştirecek. Damızlık çiftlikleri kurulacak. Türkiye hayvancılıkta üç bölgeye ayrılacak. 22 il hayvan yetiştiriciliği bölgesi ilan edilecek. Diğer tarafta ise besi ile süt ve sanayi bölgeleri olacak. Hayvancılığın geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla üretim ve verimliliğe dayalı desteklemelere devam edilecek.

tarim-destekleri-2017

EKK’DA GÖRÜŞÜLDÜ

Türkiye, 2017 yılında tarımda sistem değişikliğine gitmeye hazırlanıyor. Yeni model, geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) gündeme geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in ifadesiyle EKK’da tarımsal üretimde bir karış toprağın zayi edilmemesi, en rasyonel şekilde toprakların kullanılması, hayvancılıkta kendi bünyesinde, kendi meralarında hayvanları yetiştiren bir ülke noktasına gelinmesi konusunda bir seferberlik içerisinde olma kararı alındı.

“DESTEKLER ARTACAK”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, havza bazlı destekler ve üretim modelinde mevcut durumu, atılacak adımları Para Dergisi’ne anlattı. Mevcut durumda “Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli” kapsamında fark ödemesine konu 17 ürün 30 adet tarım havzasında ekolojisine uygun alanlarda desteklendiğini söyleyen Bakan Çelik, yeni dönemde Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli kapsamında 19 üründe 941 Havza/ilçede alan bazlı destekleme modeline geçileceğini vurguladı. Çelik, “Ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme sahip, bölgesel önem arz eden, insan beslen-mesi-sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 19 ürünün, istatistiki verileri, ekim nöbeti şekli, iklim, toprak, topografya, su kısıtı verileri, il-ilçe önerilerini de dikkate alacak şekilde oluşturulan 1 milyardan fazla verinin yer aldığı karar destek sistemi sonucunda havza/ilçe bazında farklılaştırılması ile desteklemelerin rasyonelliği, etkinliği ve bu ürünlerden elde edilen tarımsal hasıla değeri artırılacaktır” dedi.HASILA 11 MİLYAR TL ARTACAK

Bu kapsamda; 941 adet havza/ilçede “ürün deseni” belirleme çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Bakan Çelik, “Bitkisel üretimde 19 ürünün 941 havza/ilçe bazında desteklenmesi ile planlı üretime geçerek stratejik ve arz açığı olan ürünlerin ihtiyacını öncelikle ülke kaynaklarından sağlamayı, hangi ürünün hangi havza/ilçede, ne kadar üretileceğini belirleyerek ürünlerin ekolojik ve ekonomik olarak uygun olduğu yerde üretilmesini sağlamayı ve buna bağlı olarak ürünlerde verim ve kalite artışını sağlayarak çiftçinin rekabet gücünün artırılmasmı hedefliyoruz. Bunların sonucunda bitkisel üretimde elde edilen tarımsal hasılada 11 milyar TL’lik artış sağlanarak, çiftçilerimizin sosyal refahının arttırılmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

PLANLAR ÜÇ YILLIK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alman bilgiye göre, yeni dönemde uygulanacak bitkisel üretimde 941 havza/ilçe bazlı destekleme modelinde dört ana başlıkta destekleme yapılacak. Bu modelin temel esasları şöyle olacak: “Üretimle ilişkili olarak alan bazlı destekleme sistemine geçilecek. Desteklemeler sadeleştirilecek, ilk defa ekim nöbeti ve su kısıtı esas alınacak. Desteklemeler üç yıllık planlanacak. Desteklemelerde tek müracaat ve yılda iki ödeme yapılacak. Destekleme ödemeleri çiftçilerin nakde en fazla ihtiyacı olduğu zamanlarda yapılacak. Desteklenecek ürünler havza/ilçe bazında belirlenecek.”

Hükümetin ilk 100 günü toplantısında tarımı stratejik bir alan olarak ele alacaklarım, bu konudaki katma değeri, ekonomiye olan katkısını daha da artıracaklarını vurgulayan Başbakan Binali Yıldırıman ifadesiyle yeni sistemde “Herkes her yerde her şeyi ekip biçeme-yecek. Mevsim, coğrafi şartlar bölgelere göre hangi ürünlerin hangi havzada yetişeceğine bakanlık karar verecek ve böy-lece üretilen ürün de para edecek.”

Yeni sisteme ilişkin detaylar önümüzdeki günlerde açıklanacak.

ORGANİK ARICILIK DESTEĞİ

Bakanlıktan alman bilgiye göre, 2016 yılında organik arıcılık ve organik bitkisel üretim destek kapsamında olacak. Organik bitkisel üretim yapan müteşebbisler dört kategori altında alan bazlı destek alacak. İyi Tarım Uygulamaları kapsamında ise meyve sebze, örtü altı, süs bitkileri tıbbi ve aromatik bitkiler desteklenecek.

YEM BİTKİLERİNE DESTEK

Tarımsal desteklerin etkin ve verimli kullanımını sağlamak maksadıyla, 2016 yılı üretim sezonunda yem bitkileri desteklemeleri kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikalenin yeşil ot hasadı ve bu yem bitkilerinden yapılan silajlar da destekleme ödemesinden yararlandırılacak. 2005 yılından bu yana sertifikalı tohum ve fidan kullanımı, 2008 yılından bu yana sertifikalı tohum üretimi, 2016 yılında da sertifikalı fidan üretimi destekleme kapsamına alınırken, bu çerçevede bugüne kadar 1.34 milyar TL destek ödemesi yapıldı. Bakanlığın verilerine göre, bütçe imkanları ölçüsünde birim destek miktarları her yıl artırılmakta olup, 2016 yılında yapılan artışlarla sertifikalı tohum kullanımında maliyetin yüzde 24.3 ü, sertifikalı fidan kullanımında yüzde 19.4’ü, sertifikalı tohum üretim desteğinde de yüzde 17.8’i karşılanıyor. Kaba yem açığının tamamen kapatılabilmesi için yem bitkileri desteklemelerinin artırılarak devam etmesi gerekecek. Bakanlık, bununla birlikte yem bitkileri ekiliş alanlarından en yüksek verim ve kalitenin alınmasını sağlamak amacıyla il müdürlükleri vasıtası ile üreticilere eğitimler verilmesini planlıyor.


Yatırım Maliyeti Az İş Fikirleri İçin TIKLAYINIZ.

Bayanlara Ek İş Önerileri İçin TIKLAYINIZ.


Bunu da İnceledinizmi ?

Düzenleme gelmezse maliyetler yükselecek

Patlayıcı yapımında kullanılan nitrat bazLI gübrelerin yasaklanması, son yıllarda yeni yatırımlarla 4,5 milyar dolarlık büyüklüğe …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir