Anasayfa / Kariyer ve İş / Ücretli iş başvurusu

Ücretli iş başvurusu
Türkiye’de 2011 yılında işsizliğin yüzde 10’un altına düşürülmesi planlanıyor. Şirketler istihdam politikalarını açıklarken, İK şirketleri de en iyi çalışana ulaşmak için mülakat, referans ve ücretli CV yöntemini uygulamaya başladı.

Zaman Gazetesi’nden Arif Bayraktar’ın haberine göre, işsizliğin bu yıl yüzde 10’un altına inmesi hedefte. Hükümet bunun için iş garantili kursları, yeni işkollarını ve özel sektörün kapasite artırımını teşvik ederken, insan kaynakları yöneticileri de havuzlarına akan CV’leri azaltmak için yöntem arıyor. Geçen ay faaliyetine başlayan ve havuzunda 100 bini aşkın CV toplayan Global CV, en iyi çalışana ulaşmak için mülakat yöntemini izleyeceğini açıkladı. Firma böylece daha verimli olacak.Türkiye’de 2007 yılında ilk ‘ücretli CV başvurusu’ yöntemini başlatan bir şirket şirket 4 yıl içinde yaklaşık 550 bin lira kazandı. 2007 yılına kadar her yıl 50 bine yakın iş başvurusu alan hava yolu şirketi, yoğunluğu azaltmak için Temmuz 2007’de her başvuru için 10 lira ücret almaya başladı. Haziran 2009’da alınan ücret 15 liraya çıkarıldı.

Ücretli CV uygulaması ile ilgili Monstar Satış Direktörü Çağrı Bozay, Brezilya’da işe alımda değişik uygulamalara rastlandığını, burada adayların bir danışmanlık firmasına veya online işe alım sitesine CV bırakmak için ücret ödediğini kaydetti. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Bazı başvurular hem işveren hem de aday için önemli bir zaman kaybı oluyor. Bu kaybı önlemek için firmalar ilginç yöntemler geliştirebiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir