yandex
ek is
Anasayfa / Kariyer ve İş / Yurtdışına İşçi Olarak Gitmenin En Kolay Yolu

Yurtdışına İşçi Olarak Gitmenin En Kolay YoluYurtdışına işçi olarak nasıl gidebilirim, yurtdışına işçi gitmek, iş bulma imkanı, yurtdışında iş fırsatları

İŞKUR, 2012’de 60 bin işçiyi yurtdışına gönderdi. Kuruma Norveç’ten Irak’a, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar dünyanın her tarafından işçi talebi geliyor. Peki, kimler bu fırsatlardan yararlanabilir?

TÜRKİYE ekonomisi son yıllarda sürekli büyüse de bu durum istihdama yeterince yansımıyor. Üstelik yurtiçinde iş bulma imkanı giderek zorlaşıyor. Ancak moralinizi bozmayın. Eğer belli niteliklere sahip bir mesleğiniz varsa yurtdışındaki iş fırsatlarına göz atmanızı öneririz. Bu konuda en iyi kaynak ise Türkiye İş Kurumu (İŞKUR). Avusturya’dan marangoz, Katar’dan buz hocası, Kuveyt’ten aşçı, Norveç’ten kaynak işçisi, Kanada’dan hemşire, Irak’tan inşaatla ilgili tüm branşlar, Hollanda’dan makine mühendisi, Almanya’dan doktor ve sağlık teknisyeni… Bu türden nitelikli personel talebi alan tŞKUR uygun kriterlere sahip kişileri yabancı ülkelerde işe yerleştiriyor. Yurtdışından işçi talep edenler arasında doğal olarak Türkiye kökenli firmaların payı yüksek. Bu firmaların yurtdışına götürdüğü işçilerin mesleklerine bakıldığında özellikle inşaat sektöründe yer alanların çoğunlukta olduğu görülüyor.

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, “Yurtdışına çalışmak amacıyla gitmeyi planlıyorsanız öncelikle gitmeyi düşündüğünüz ülkenin çalışma hayatı ve mevzuatını araştırın” diyor. Aslında bu tür bilgilere ulaşmanız hiç de zor değil. Bu konularla ilgili bilgileri gideceğiniz ülkenin Türkiye’deki temsilciliklerinden ya da Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerinden kolaylıkla edinebilirsiniz. Bu kanallar dışında edilen bilgilerin eksik, hatalı ve hatta aldatıcı olabileceğine dikkat çeken Yazıcı, pek çok kişinin yurtdışında iş bulma vaadinde bulunan firmalar ya da kişilerce dolandırıldığını söylüyor.

“MUTLAKA SÖZLEŞME İMZALAYIN”

Böyle bir duruma düşmemek için 1Ş-KUR hizmet merkezlerinden birine uğrayarak yurtdışında çalışma vaadinde bulunan firma ve kişilerin iyi niyetli olup olmadıklarını öğrenilebilirsiniz. Yurtdışına çıkmadan önce yurtdışı iş sözleşmesinin imzalanması da çok önemli. İşçi ile işveren arasında imzalanan ve IŞKUR’un onayladığı bu iş sözleşmesi işçi ve işveren için resmi bir belge niteliği taşıyor. Sözleşme İleride ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklarda delil niteliği taşıyor. Bu türden sözleşme örneğini IŞKUR’un internet sayfasından temin etmeniz mümkün.

İŞKUR istatistiklerine bakıldığında 2012’de yurtdışında çalışma amacıyla sözleşme imzalayanların toplam sayısı 57 bin 953. 2012’de en fazla işçi Irak’a gönderilmiş. Bu dönemde Irak’a 15 bin 10 işçi gitmiş. Bu işçilerin büyük çoğunluğu Türkiye kökenli müteahhitlik firmalarının projelerinde çalışıyor. Irak’a giden işçiler genellikle yapı, tesis, bakım, onarım işleri, sanayi ve teknolojik imalat, tesisat ve montaj işleri, proje, mühendislik, müşavirlik işlerinde çalışıyor. Irak en çok inşaat işçisi, elektrikçi, kaynakçı, demirci, montaj elemanı, inşaat kalfası ve kalıpçı arıyor.

2012’de Irak’tan sonra en fazla işçiyi Rusya Federasyonu’na göndermişiz. 2012’de 13 bin 762 işçimiz Rusya’da işbaşı yapmış. Üçüncü sırada 8 bin 184 işçi gönderdiğimiz Suudi Arabistan bulunuyor. Bu ülkeleri 4 bin 810 ile Türkmenistan ve 2 bin 197 ile Azerbaycan takip ediyor.

İŞ ARAYAN KAYDI YAPTIRIN

Yabancı bir ülkede iş arıyorsanız bu isteğinizi IŞKUR’a ileterek “iş arayan” kaydı yaptırabilirsiniz. Kurumda yurtdışındaki işverenlerden alınan işgücü talepleriyle sizin özellikleriniz karşılaştırılıyor. Uygun bir pozisyon varsa sizi kuruma davet ediyorlar. İşverenle yapılacak görüşme sonucunda işe kabul edilmeniz halinde işlemleriniz IŞ-KUR tarafından yürütülüyor.

Kuruma 18 yaşından büyük ve yurtdışına çıkışı engelleyici bir durumu olmayan herkes başvuru yapabilir. Eğitim ve diğer kriterler gideceğiniz ülkeye ve yapacağınız işe göre değişiyor. Ancak ne iş yapıyorsanız yapın mesleki yeterliğinizi belgelemeniz gerekiyor. Bu belgeyi MEB onaylı bir kursa katılarak birkaç ay içinde almanız mümkün. Yurtdışına götürülen işçiler genellikle inşaat sektöründe çalıştıklarından bu sektöre özgü fiziksel ve zihinsel dayanıklılığa ve deneyime sahip olmaları gerekiyor. Yabancı dil bilenlere ise öncelik tanınıyor.

Yurtdışına götürülen işçilere verilecek ücretler genellikle serbest piyasa koşullarına göre oluşuyor. Ülkeden ülkeye, çalışılan firmaya, deneyime göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle her mesleğe özgü ücret konusunda net bir rakam vermek oldukça zor. Ancak uzmanlar kaynakçı, elektrikçi gibi teknik per-sonel bin 500-2 bin dolar arasında aylık ücretle iş bulabiliyor. Aynı mesleklerden İngilizce bilen ekip başlarının aylık ücretleri ise 3 bin dola ra kadar çıkıyor. Fikir vermesi için örnek vermek gerekirse: Libyalı Al-Naima Lil Dikor isimli firma, dekorasyon ve mutfak işleri için mermer montajında deneyimli teknik uzmanlar arıyor. Teklif edilen aylık ücret bin 200 dolar. Firma işçilerin yeme-içme, barınma ve Libya’ya gidiş-dönüş uçak biletlerini karşılıyor.

Kayıt için neler gerekiyor?

■    18 yaşını bitirmiş olmak
■    Okur-yazar olmak
■    Yurtdışına çıkışını engelleyici bir durumu bulunmamak
■    Halen yurtdışında bir işte çalışıyor olmamak

İŞGÜCÜ TALEPLERİ DEĞİŞTİ

1960’lardan 1970’1İ yıllara kadar Batı Avrupa ülkelerinin yoğun işgücü talepleri IŞKUR aracılığıyla karşılandı. Bu dönemdeki işgücü talepleri doğrudan kamu istihdam kurumlan ya da firmalar tarafından kuruma iletiliyordu. Kurum da istenen talepleri karşılıyordu. Ancak, 1970’li yıllarda yaşanan petrol krizi, Batı Avrupa ülkelerinin yabancı işgücü taleplerinin durmasına yol açtı. Bu dönemde Türkiye’den yıırtdışına işgücü göçü dönüşüm geçirdi. Bu dönemde yurtdışına işçi gönderilmesi başını inşaat sektörünün çektiği Türk firmaları tarafından yapılmaya başlandı. IŞKUR’un bu noktada görevi yurtdışına gidecek işgücünün mağdur edilmesini önlemek amacıyla iş sözleşmelerine aracılık etme ile sınırlı oldu. Bugün ise durum yurtdışına göçün ilk başladığı yıllardaki uygulamalara benziyor. Firmalar eskisi kadar yoğun olmasa da işgücü taleplerini doğrudan 1Ş-KUR’a iletiliyor.

Mehmet Ali MERÇ / Global İstihdam Genel Müdürü
30 yıldır işçi gönderiyoruz

30 yıldan bu yana yurtdışına işçi gönderiyoruz. Şirketimiz şimdiye kadar 60 bin kişiyi yurtdışında işe yerleştirdi. Son dönemde en çok Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Libya ve Türkmenistan’daki doğalgaz ve petrol, üreten şirketlerden eleman talepleri geliyor. Bunlar arasında inşaat, petrol doğalgaz, yenilenebilir enerji, lojistik, havacılık, otomotiv ve sağlık sektörüyle ilgili mesleklere talep çok fazla.

Dilek YILMAZ / KRM Yönetim Danışmanlık Genel Müdür Yardımcısı
İŞKUR onayına dikkat edin!

Yurtdışına ilk kez çıkacak işçiler öncelikle kendilerine iş sağlayan kurumun güvenilirliğinden emin olmalı. Firmanın İŞKUR’dan onayı bulunduğunu teyit etmeliler, iş akdinin incelenmesinde iş . hukukuna hakim avukat * veya danışmanlardan görüş alınabilir. Yurtdışı tecrübesi her seviyede önemli bir kazanım olarak görülmeli. Farklı kültürlerde ve ortamlarda görev almak, gerek yeni iş yapış biçimlerine yönelik deneyim ve teknik bilginin edinilmesi gerekse çalışana esneklik kazandırması anlamında önemli. Özellikle çok uluslu şirketler için bu deneyim, ileriki dönemlerde yapılacak olası görevlendirmelere ışık tutuyor.

ERSAN ÇIPLAK / PARABu Yazılarıda İnceledinizmi?

57 yorum

 1. 5435180107 avrupaya işçi olarak çalışırım ,

 2. mrba ben emrah canta ustasıyım yada garsonluktada tecrübem var olursa benide araya bilirsiniz 05458119647

 3. Slm 40 yasindayim 20 yilik boya alci kartopiyer alcipan izalasyon ustasiyim yurtdisi isi istiyorum kismet olursa yurt disinda calismak istiyorum bu konuda yardimci olmak isteyen tum arkadaslara simdiden cok tesekurler ulasabileceginiz telefonlar 05354979571 . 05383609468

 4. Boya badana alci kartonpiyer alcipan izalasyon duvar kagidi isleri yapiyorum yurtdisi isi olursa calismaya musaidim 10 yilik pasapirttum var hangi ulke olursa olsun gidebilirim olursa yardimlariniz icin simdiden tesekurler . O5354979571 . 05383609468 ulasabilirsiniz ..

 5. Boya badana alci izalasyon alcipan kartonpiyer islerini yapiyirum yutdisiisi olursa. 10 yilik pasaportum var herhangi bir porblemim yok her zaman musaidim yurdisi isi icin neresi olursa farketmez gidebilirim simdiden teskurler.

 6. Selam ben gazalti elektirik kaynagi boya badana mekanik bakim onarim ustasiyim eyer uygun gorurseniz yurtdisinda calismak istiyom saygilarimla
  05464893256

 7. selam arkadaşlar yurtdışına giriş yapmak isteyen arkadaşlar ulaşabilir 0532 797 44 47

 8. ben istanbuldan alçı boya ve mantolama ustasiyim yurtdışınd iş ariyorum

 9. Selam ben gazalti elektirik kaynagi boya badana mekanik bakim onarim ustasiyim lise mezunuyum ekip arkadaslarimda var kaynak alci boya badana sivaci fayansci elektirikci yurt disinda calismak istiyoruz yardimci olur saniz seviniriz saygilarimla
  Tl:05464893256

 10. slm körfez ülkelerinde yaşamak istiyorum yardımcı olacak şirket ve kişiler…. Mesaj yazınız…. 0546 203 44 90

 11. slm körfez ülkelerinde yaşamak istiyorum yardımcı olacak şirket ve kişiler…. Mesaj yazınız

 12. slmlar mraba ben ahmet 27 yaşındayım antalyada ikamet ediyorum aşçıyım sıcak yemek ve alakart pizza ustalıgım var numaram 05452071192

 13. Ben Yurt dışında Avustralya, Norveç, İsveç, Hollanda, Kanada, gibi ülkelere çalışmak ve oturum almak için gitmek istiyorum. sağlık alanında son derece tecrübeli bir kişiyim.Bu konuda ihtiyaç olursa beni 05070991139 numaralı telefondan veya gktg45@hotmail.com adresinden bildirirseniz memnun olurum. yeşil pasaportum vardır.

 14. Sorunsuz avrupa vize alınır ehliyetınız varsa tel 004917635094128 whatsapım açık

 15. Yurt dışına sorunsuz vize alınır not ehliyetli olanlar

 16. slm ben ankarada oturuyorum suana kadr 6 ulkeye gıttım kıbrıs cezaır moskova şocı bağdat erbıl calıştım 2 yılık pasaporum var ne ış olursa yaparım 0534 562 15 37 534 562 15 37

 17. YURT DIŞINAMI ÇIKMAK İSTİYORSUNUZ YASAL OLARAK CIKAMADINIZMI OZAMAN BENİ WATSAPP MESSNGER EKLESIN TELEFON NUMARASI+ 18326302739 USA

 18. merhaba ben 30 yasında 15 yıldır ınsaat soguk demır ısı yapıyorum bırkac yıldır formenım demırcı kalıpcı saglam ıyı ekıplerım var suanda kazakıstandayım yakın zamanda gelıyorum sızınle calısmak ıstıyorum eger sızde uygun gorursenız kazak no+77028223208 turk no+905418223208 adresıme maıl atarsanız sevınırım

 19. slm hüseyin beş yıldır işaat işciligi yapıyordum şimdi halı sektöründe çalışıyorum yurtdişindan çalışmak istiyorum geneli avrupa ülkesi tercihim yardımcı olursanız sevinirim

 20. Slm 24 yaşındayım 6 yıllık seramik fayans kalebodur ve granit ustasıyım 0542 715 98 28

 21. elektrik ustasıyım 1 yıl rusyada çalıştım iş bitimine geldik işi tasaron yapacagı için geri gidemiyoruz yurt dışı iş arayorom irtibat 05079901324

 22. Mobilya imalat ve montaj ustasıyım.Yurt dışında hiç çalışmadım, özellikle Avusturalya da çalışmak istiyorum.Boya,cila,lake dahil olmak üzere yeni teknoloji mobilya işlerine uyum sağlayacağımı garanti ederim.Çınarlı Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Ağaç işleri Mobilye ve Dekarasyon Bölümü ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler mezunuyum .Saygılar 0555 831 78 92

 23. Merhaba arkadaşlar duzceden kazim Yucekaya Düzce and tek ve end lisesi metal bölümü mezunuyum gazalti argon alüminyum elektrik oksijen ve vb san mak kullanmaktayim yurtdışında calistim boru paslanmaz mekanik tec var 05427705149 ve pasaport aktif Irak haric heryerde çalışırım 05061430408 saygilar

 24. ben ahmet kayserli 82 den beri inşata calışırım demir kalıp fayans montalama ve cevre düzenleme işleri itinayla yaparım ve yapılır uygun gelen firmalara duyurulur ekip temin edilir saygılarımla yurt dışına gitmek amacım amacımız iki sefer ırak iki sefer rusyaya gittin şimdi turkiydeyimno 05074279010

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>