yandex
Anasayfa / Kariyer ve İş / Yurtdışına İşçi Olarak Gitmenin En Kolay Yolu

Yurtdışına İşçi Olarak Gitmenin En Kolay YoluYurtdışına işçi olarak nasıl gidebilirim, yurtdışına işçi gitmek, iş bulma imkanı, yurtdışında iş fırsatları

İŞKUR, 2012’de 60 bin işçiyi yurtdışına gönderdi. Kuruma Norveç’ten Irak’a, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar dünyanın her tarafından işçi talebi geliyor. Peki, kimler bu fırsatlardan yararlanabilir?

TÜRKİYE ekonomisi son yıllarda sürekli büyüse de bu durum istihdama yeterince yansımıyor. Üstelik yurtiçinde iş bulma imkanı giderek zorlaşıyor. Ancak moralinizi bozmayın. Eğer belli niteliklere sahip bir mesleğiniz varsa yurtdışındaki iş fırsatlarına göz atmanızı öneririz. Bu konuda en iyi kaynak ise Türkiye İş Kurumu (İŞKUR). Avusturya’dan marangoz, Katar’dan buz hocası, Kuveyt’ten aşçı, Norveç’ten kaynak işçisi, Kanada’dan hemşire, Irak’tan inşaatla ilgili tüm branşlar, Hollanda’dan makine mühendisi, Almanya’dan doktor ve sağlık teknisyeni… Bu türden nitelikli personel talebi alan tŞKUR uygun kriterlere sahip kişileri yabancı ülkelerde işe yerleştiriyor. Yurtdışından işçi talep edenler arasında doğal olarak Türkiye kökenli firmaların payı yüksek. Bu firmaların yurtdışına götürdüğü işçilerin mesleklerine bakıldığında özellikle inşaat sektöründe yer alanların çoğunlukta olduğu görülüyor.

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, “Yurtdışına çalışmak amacıyla gitmeyi planlıyorsanız öncelikle gitmeyi düşündüğünüz ülkenin çalışma hayatı ve mevzuatını araştırın” diyor. Aslında bu tür bilgilere ulaşmanız hiç de zor değil. Bu konularla ilgili bilgileri gideceğiniz ülkenin Türkiye’deki temsilciliklerinden ya da Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerinden kolaylıkla edinebilirsiniz. Bu kanallar dışında edilen bilgilerin eksik, hatalı ve hatta aldatıcı olabileceğine dikkat çeken Yazıcı, pek çok kişinin yurtdışında iş bulma vaadinde bulunan firmalar ya da kişilerce dolandırıldığını söylüyor.

“MUTLAKA SÖZLEŞME İMZALAYIN”

Böyle bir duruma düşmemek için 1Ş-KUR hizmet merkezlerinden birine uğrayarak yurtdışında çalışma vaadinde bulunan firma ve kişilerin iyi niyetli olup olmadıklarını öğrenilebilirsiniz. Yurtdışına çıkmadan önce yurtdışı iş sözleşmesinin imzalanması da çok önemli. İşçi ile işveren arasında imzalanan ve IŞKUR’un onayladığı bu iş sözleşmesi işçi ve işveren için resmi bir belge niteliği taşıyor. Sözleşme İleride ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklarda delil niteliği taşıyor. Bu türden sözleşme örneğini IŞKUR’un internet sayfasından temin etmeniz mümkün.

İŞKUR istatistiklerine bakıldığında 2012’de yurtdışında çalışma amacıyla sözleşme imzalayanların toplam sayısı 57 bin 953. 2012’de en fazla işçi Irak’a gönderilmiş. Bu dönemde Irak’a 15 bin 10 işçi gitmiş. Bu işçilerin büyük çoğunluğu Türkiye kökenli müteahhitlik firmalarının projelerinde çalışıyor. Irak’a giden işçiler genellikle yapı, tesis, bakım, onarım işleri, sanayi ve teknolojik imalat, tesisat ve montaj işleri, proje, mühendislik, müşavirlik işlerinde çalışıyor. Irak en çok inşaat işçisi, elektrikçi, kaynakçı, demirci, montaj elemanı, inşaat kalfası ve kalıpçı arıyor.

2012’de Irak’tan sonra en fazla işçiyi Rusya Federasyonu’na göndermişiz. 2012’de 13 bin 762 işçimiz Rusya’da işbaşı yapmış. Üçüncü sırada 8 bin 184 işçi gönderdiğimiz Suudi Arabistan bulunuyor. Bu ülkeleri 4 bin 810 ile Türkmenistan ve 2 bin 197 ile Azerbaycan takip ediyor.

İŞ ARAYAN KAYDI YAPTIRIN

Yabancı bir ülkede iş arıyorsanız bu isteğinizi IŞKUR’a ileterek “iş arayan” kaydı yaptırabilirsiniz. Kurumda yurtdışındaki işverenlerden alınan işgücü talepleriyle sizin özellikleriniz karşılaştırılıyor. Uygun bir pozisyon varsa sizi kuruma davet ediyorlar. İşverenle yapılacak görüşme sonucunda işe kabul edilmeniz halinde işlemleriniz IŞ-KUR tarafından yürütülüyor.Kuruma 18 yaşından büyük ve yurtdışına çıkışı engelleyici bir durumu olmayan herkes başvuru yapabilir. Eğitim ve diğer kriterler gideceğiniz ülkeye ve yapacağınız işe göre değişiyor. Ancak ne iş yapıyorsanız yapın mesleki yeterliğinizi belgelemeniz gerekiyor. Bu belgeyi MEB onaylı bir kursa katılarak birkaç ay içinde almanız mümkün. Yurtdışına götürülen işçiler genellikle inşaat sektöründe çalıştıklarından bu sektöre özgü fiziksel ve zihinsel dayanıklılığa ve deneyime sahip olmaları gerekiyor. Yabancı dil bilenlere ise öncelik tanınıyor.

Yurtdışına götürülen işçilere verilecek ücretler genellikle serbest piyasa koşullarına göre oluşuyor. Ülkeden ülkeye, çalışılan firmaya, deneyime göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle her mesleğe özgü ücret konusunda net bir rakam vermek oldukça zor. Ancak uzmanlar kaynakçı, elektrikçi gibi teknik per-sonel bin 500-2 bin dolar arasında aylık ücretle iş bulabiliyor. Aynı mesleklerden İngilizce bilen ekip başlarının aylık ücretleri ise 3 bin dola ra kadar çıkıyor. Fikir vermesi için örnek vermek gerekirse: Libyalı Al-Naima Lil Dikor isimli firma, dekorasyon ve mutfak işleri için mermer montajında deneyimli teknik uzmanlar arıyor. Teklif edilen aylık ücret bin 200 dolar. Firma işçilerin yeme-içme, barınma ve Libya’ya gidiş-dönüş uçak biletlerini karşılıyor.

Kayıt için neler gerekiyor?

■    18 yaşını bitirmiş olmak
■    Okur-yazar olmak
■    Yurtdışına çıkışını engelleyici bir durumu bulunmamak
■    Halen yurtdışında bir işte çalışıyor olmamak

İŞGÜCÜ TALEPLERİ DEĞİŞTİ

1960’lardan 1970’1İ yıllara kadar Batı Avrupa ülkelerinin yoğun işgücü talepleri IŞKUR aracılığıyla karşılandı. Bu dönemdeki işgücü talepleri doğrudan kamu istihdam kurumlan ya da firmalar tarafından kuruma iletiliyordu. Kurum da istenen talepleri karşılıyordu. Ancak, 1970’li yıllarda yaşanan petrol krizi, Batı Avrupa ülkelerinin yabancı işgücü taleplerinin durmasına yol açtı. Bu dönemde Türkiye’den yıırtdışına işgücü göçü dönüşüm geçirdi. Bu dönemde yurtdışına işçi gönderilmesi başını inşaat sektörünün çektiği Türk firmaları tarafından yapılmaya başlandı. IŞKUR’un bu noktada görevi yurtdışına gidecek işgücünün mağdur edilmesini önlemek amacıyla iş sözleşmelerine aracılık etme ile sınırlı oldu. Bugün ise durum yurtdışına göçün ilk başladığı yıllardaki uygulamalara benziyor. Firmalar eskisi kadar yoğun olmasa da işgücü taleplerini doğrudan 1Ş-KUR’a iletiliyor.

Mehmet Ali MERÇ / Global İstihdam Genel Müdürü
30 yıldır işçi gönderiyoruz

30 yıldan bu yana yurtdışına işçi gönderiyoruz. Şirketimiz şimdiye kadar 60 bin kişiyi yurtdışında işe yerleştirdi. Son dönemde en çok Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Libya ve Türkmenistan’daki doğalgaz ve petrol, üreten şirketlerden eleman talepleri geliyor. Bunlar arasında inşaat, petrol doğalgaz, yenilenebilir enerji, lojistik, havacılık, otomotiv ve sağlık sektörüyle ilgili mesleklere talep çok fazla.

Dilek YILMAZ / KRM Yönetim Danışmanlık Genel Müdür Yardımcısı
İŞKUR onayına dikkat edin!

Yurtdışına ilk kez çıkacak işçiler öncelikle kendilerine iş sağlayan kurumun güvenilirliğinden emin olmalı. Firmanın İŞKUR’dan onayı bulunduğunu teyit etmeliler, iş akdinin incelenmesinde iş . hukukuna hakim avukat * veya danışmanlardan görüş alınabilir. Yurtdışı tecrübesi her seviyede önemli bir kazanım olarak görülmeli. Farklı kültürlerde ve ortamlarda görev almak, gerek yeni iş yapış biçimlerine yönelik deneyim ve teknik bilginin edinilmesi gerekse çalışana esneklik kazandırması anlamında önemli. Özellikle çok uluslu şirketler için bu deneyim, ileriki dönemlerde yapılacak olası görevlendirmelere ışık tutuyor.

ERSAN ÇIPLAK / PARA
234 yorum

 1. TEYFİK YAVUZ denen şahıs tam bir dolandırıcıdır arkadaşlar sayfadaki yurt dışına göndercem diyen herkesle hemen hemen iletişime geçtim MUTFİ….AYTEKİN…. TEYFİK YAVUZ…METİN denen şahsiyetler sizi dolandırırlar sonrada kalakalırsınız öyle inanmayın bu insanlara aman burayada ayaktan sanki birilerini göndermişlerde teşekkür mesajları attırıyorlar kendilerine aman arkadaşlar dikkatli olun

 2. Merhaba arkadaslar ben avrupadan Yurt disina temelli gitmek ve vatandasligina sahip olmak istiyen kendine guvenen durust saygi kapsami altinda bana ulasabilirsiniz +31685829910 iyi gunler

 3. Merhaba arkadaslar Oncelikle seviyeli yorumlariniz icin sizi kutlar selam dileklerimle ALLAH her seyinizin hayrini ve isteklerinizin cani gonlunuzce olmasina yardimci olur insallah Ben almanyadan katiliyorum oncelikle satirlarima baslamadan once Yurt disina yerlesmek ve vatandasi olmak hayatinin geri kalanini istedigi avrupa ulkelesinde gecirmek isteyenlere sozum (Mumkundur)

  Yasanan ekonomik kriz sonrasi avrupa birligi vadandasi olmanin onu acildi ornek vermek gerekirse ispanya ve yunanistan gayri menkul satin alma karsiliginda oturma izni verecegini acikladi bu habere ragmen 2012 de biz yola ciktik ulke ulke vatandaslik sartlarini arastirdik ozamanki sartlarla simdiki sartlarin arasinda dag kadar fark oldugunu ve kolaylastigina kanaat getirmeklle kalmayip sahit oldugumuz zamanlarla cok sik karsi karsiya geldik guvenc sevgi ve saygi altinda calistigim arkadaslar saolsun diyeyim en Onemli olanda tabiki bu islerin baslangicinca olmasi gerekenlerin saygi sevgi ven guven soz konusu oldugunu belirtmek isterim
  Yurt disina temelli yerlesmek isteyip hayatinin geri kalanini yasamak istiyen turk kardeslerim icin ciddi kendine guvenen saygi ve sevgi guven cercevesi altinda imdatttt @ hotmail . com danbana ulasa bilirsiniz saygi ve sevgilerimle Allaha emanet olun

  • Teyfik yavuz bey sayenizde guzel mujdemizi aldik sana ne kadar tesekkur etsek azdir Tsklr burdaki boyle serefsiz kan dondurucu yalanci kopeklerle ugrasmak zorunda kalmadik yinede hersey icin cok saolun Allaha emanet olun .. ozan

  • Merhaba arkadaslar ben avrupadan Yurt disina temelli gitmek ve vatandasligina sahip olmak istiyen kendine guvenen durust saygi kapsami altinda bana ulasabilirsiniz +31685829910 iyi gunler.

 4. Merhaba arkadaslar Oncelikle seviyeli yorumlariniz icin sizi kutlar selelam dileklerimle ALLAH her seyi gonlunuzce etsin dileklerimle insallah Ben almanyadan katiliyorum oncelikle satirlarima baslamadan once Yurt disina yerlesmek ve vatandasi olmak hayatinin geri kalanini istedigi avrupa ulkelesinde gecirmek isteyenlere sozum (Mumkundur)

  Yasanan ekonomik kriz sonrasi avrupa birligi vadandasi olmanin onu acildi ornek vermek gerekirse ispanya ve yunanistan gayri menkul satin alma karsiliginda oturma izni verecegini acikladi bu habere ragmen 2012 de biz yola ciktik ulke ulke vatandaslik sartlarini arastirdik ozamanki sartlarla simdiki sartlarin arasinda dag kadar fark oldugunu ve kolaylastigina kanaat getirmeklle kalmayip sahit oldugumuz zamanlarla cok sik karsi karsiya geldik guvenc sevgi ve saygi altinda calistigim arkadaslar saolsun diyeyim en Onemli olanda tabiki bu islerin baslangicinca olmasi gerekenlerin saygi sevgi ven guven soz konusu oldugunu belirtmek isterim
  Yurt disina temelli yerlesmek isteyip hayatinin geri kalanini yasamak istiyen turk kardeslerim icin ciddi kendine guvenen saygi ve sevgi guven cercevesi altinda imdatttt @ hotmail . com danbana ulasa bilirsiniz saygi ve sevgilerimle Allaha emanet olun ….

  • mrb tefik bey bana ulasır mısınız
   alperavea@yahoo.com.tr

  • Yurtdışına gitmek isteyenlere yardımcı olurum
   Kesin garantili bir şekilde
   0544 325 9025

   • Peki okadar garantili neden bir aciklik veyahut netlik getirmiyorsun milletin amaci turistlik degilde hadi temelli gitmek istiyorlarsa geri kalan yasamlarini avrupada surdurmek istiyorlarsa nasil garanti verebilirsin veya biliyorsun Aytekin ..? Aslinda bir kelimeylede bunu ifadede edebilirsin ama ede bilirmisin bilmiyorum .. turkiyede vatandaslarimizin turistlik veyahut bir iki senelik degil aslinda ilk ve harbi ve his duygulariyla temelli gitmek …!!!!!

   • Merhaba arkadaslar ben avrupadan Yurt disina temelli gitmek ve vatandasligina sahip olmak istiyen kendine guvenen durust saygi kapsami altinda bana ulasabilirsiniz +31685829910 iyi gunler

 5. Merhaba arkadaslar yurtdisina cikmak isteyen vize almada zorluk yasan varsa ben cok kolay vize aldirabilirim. 4 yildir avrupada yasiyorum. ben kimseye is vaadi vermiyorum sadece yurt disina kapagi atmak isteyen varsa her turlu yardimci oluyorum. isteyen otorum almasinda kolaylik sagliyorum hepsini yasal yollardan yapiyorum ilgilenen varsa cevap yazabilir imdatttt @ hotmail . com guven saygi sevgi cercevesi icinde irtibata gecin lutfen a e o

  • Yurtdışına gitmek isteyenlere yardımcı olurum
   Kesin garantili bir şekilde
   0544 325 9025

   • Merhaba arkadaslar ben avrupadan Yurt disina temelli gitmek ve vatandasligina sahip olmak istiyen kendine guvenen durust saygi kapsami altinda bana ulasabilirsiniz +31685829910 iyi gunler

 6. Merhaba arkadaslar Oncelikle seviyeli yorumlariniz icin sizi kutlar selelam dileklerimle ALLAH her seyi gonlunuzce etsin dileklerimle insallah Ben almanyadan katiliyorum oncelikle satirlarima baslamadan once Yurt disina yerlesmek ve vatandasi olmak hayatinin geri kalanini istedigi avrupa ulkelesinde gecirmek isteyenlere sozum (Mumkundur)

  Yasanan ekonomik kriz sonrasi avrupa birligi vadandasi olmanin onu acildi ornek vermek gerekirse ispanya ve yunanistan gayri menkul satin alma karsiliginda oturma izni verecegini acikladi bu habere ragmen 2012 de biz yola ciktik ulke ulke vatandaslik sartlarini arastirdik ozamanki sartlarla simdiki sartlarin arasinda dag kadar fark oldugunu ve kolaylastigina kanaat getirmeklle kalmayip sahit oldugumuz zamanlarla cok sik karsi karsiya geldik guvenc sevgi ve saygi altinda calistigim arkadaslar saolsun diyeyim en Onemli olanda tabiki bu islerin baslangicinca olmasi gerekenlerin saygi sevgi ven guven soz konusu oldugunu belirtmek isterim
  Yurt disina temelli yerlesmek isteyip hayatinin geri kalanini yasamak istiyen turk kardeslerim icin ciddi kendine guvenen saygi ve sevgi guven cercevesi altinda imdatttt@hotmail.com danbana ulasa bilirsiniz saygi ve sevgilerimle Allaha emanet olun ….

 7. merhaba arkadaşlar ALMANYA ya gitmek istiyorum bilgisayar elektronik ve daha bir çok konuda bilgim var ve ustalık belgemde var elektronik alanında yani işin özü almanyaya gitmem için ne yapmam gerekiyor yardımcı olacak yada yol gösterecek arkadaşlara teşekkür ederim

  • Yurtdışı hayaline sahip olmak isteyen arkadaşlar.. Londra, Paris, Roma, Berlin yada da Barcelona. Schengen vizesine sahip olup Hayalinizdeki ülkede yasama ve calışma hakkı zannettiginiz kadar zor degil artık..
   Bununla ilgili bilgi edinmek için Whatsapp dan benimle iletişime geçebilirsiniz:
   Türkiye’den: +49 15211702617

 8. (y.mimar/serdar)

  körfez arap ülkeleri avrupa ülkeleri bu ülkelere yerleşmek istiyorum bekârım bu ülkelerin kadınlarıyla evlilik yapabilirim bana bu konularda yardımcı olacak kişilere şirketlere maddi olarak hakkını veririm (whatsap) 90 546 203 44 90 (mesaj yazın)

 9. Bende gitmek isdiyorum yardımcı olurmusunuz saygılar

 10. turan bey sizinle iletişime geçmek isterim face bookdan arattım ama çok aynı isim var yardımcı olursanızı sevnirim haber bekliyorum bir link falan atsanız

 11. Merhaba arkadaslar yurtdisina cikmak isteyen vize almada zorluk yasan varsa ben cok kolay vize aldirabilirim. 4 yildir avrupada yasiyorum. ben kimseye is vaadi vermiyorum sadece yurt disina kapagi atmak isteyen varsa her turlu yardimci oluyorum. isteyen otorum almasinda kolaylik sagliyorum hepsini yasal yollardan yapiyorum ilgilenen varsa cevap yazabilir. alexius30@outlook.com.

  • slm metin bey ben ferhat ankaradan yaziyorum yurtdisina vize ve oturum alma konusunda bana yardimci olabilir misiniz tel 05054345887 telefon bekliyorum sizden iyi gunler

 12. Turan kardeş allah razı olsun senden gerçekten abimi gönderdin bende gitmek isterim müsaden olursa face book da ekleyemedim ama mesaj attım aradaşlık isteğin kapalı çünkü 1 sene önce konuşmuştuk mesajımı okursan acil bir şekilde bende kayıt yaptırmak isterim bekliyorum

 13. ARKADAŞLAR YENİ KAYITLARIMIZ AÇILMIŞTIR ALMANYA VE İSVİÇREDİR KAYIT OLUCAK ARKADAŞLAR FACE BOOK DAN ULAŞABİLİRLER YOĞUNLUKTAN SADECE FACE BOOKDAN CEVAP VERİYORUM SEZONUN SON KAYITLARIDIR FACE BOOK ADRESİM ÖZDEMİR TURAN DİYE GEÇMEKTEDİR İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLERTU

  • Turan bey size ulaşamıyorum bende yurt dışına gitmek istiyorum bana geri dönüş yaparsanız sevinirim 05059876500

  • Arkadaş lar bu turan bey denilen arkadaş dolandırıcıdir ben çok büyük para olmasada az bi parami aldı sakin bu arkadasa inanmayin

   • merhaba tamer kardesim bu serefsız aynısını banada yaptı bu hala burada barınıyor son sıçramasını yasamak istiyor galiba

    • Merhaba alper bey kardeşim ewet hala buralarda bariniyor bide diğer isimli arkadaşlar var bunun yandaşları galiba bizi gönderdin Teşekkürler falan hepsi dümen hepsi dolandırıcı bunların

  • Turan Özdemir bir dolandiricidir .. Bu numarayada güvenmeyin .. +380 96 106 6647
   Kendi numarasiymis diyor ve insanlari dolandiriyor .. Insallah cehenneme gider ve bu kadar insani dolandirdigi icin acisini bin kat ceker allah belasini versin ..
   Zaten kendiside korkagin teki .. Siz bu adini kullandigi sirketlere haber verin sizide dolandirdigini bunun sonu gelsin ..
   Kendisini bisey saniyor ama korkak ve dava acilmali bu kadar insan kandirdi diye ..
   Dedigim gibi adini kullandigi sirketlere sikayetinizi yaparsaniz bu ise bakarlar ve dava acarlar .. Onun hakkinda olan bütün bilgileri verin sirketlere

 14. selam ben Türkiye de 25 yıl kaba inşaat formen ligi yapdım şimdi de yurt dışında çalışmak istiyorum iyi bir yer olursa her yere giderim iyi bildiğim işler kalıp demir beton duvar sıva işleri ayrıca bu işlerle ilgili elaman ekip vardır saygılar tel 05322774427

 15. ben lahmacun pide usdasıyım inşahat demirci usdasıyım 32 yaşındayım 5449663343

 16. ben lahmacun pide usdasıyım inşahat demircide oda var

 17. MERHABA BEN 15 YILDIR BAYAN KUAFORUYUM VE TURKIYENIN EN UNLU KUAFORUNDE CALISTIM. TURKIYEDE EVLIYIM VE KENDI ISYERIMIZ MEVCUT AMA AMERIKADA BU ISI SURDURMEK ISTIYORUM TURKIYE SARTLARI ARTIK BELLI DAHA IYI GELECEK ICIN HAYAT SARTLARINIDI GOZ ONUNDE BULUNDURURSAK AMERIKADA YASAMAYI VE ORADA TICARET YAPMAYI ISTIYORUM.TEL: 0216 642 96 93 ULASIRSANIZ SEVINIRIM

 18. Satılmış şahın

  Ben alcı boya ustasıyım azerbeycan we rusyada calıştım .hazırda 15kışılık hazır ekıbım mewcut tur.aramazı.bek. 05422813902

 19. ben aşçıyım yurt dişinda calışmak istıyorum yardımcı olursanız sevınırım

 20. turan bey whatsapınızdan mesaj attım size geri dönüş yaparsanız memnun olurum grubunuzda gidenlerden önceki sezonlarda tamer bey arkadaşım olur bende gitmek istiyorum yeriniz varsa geri dönüşünüzü bekliyorum

 21. Selam ben 9 yil yurt disinda Azerbaycanda izolasyon formeligi yaptim sirketin isi bittigi icin bu temmuz ayinda donus yaptim azarbeycanda is olursa giderim 5455154858

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*