yandex
Anasayfa / Kariyer ve İş / Yurtdışına İşçi Olarak Gitmenin En Kolay Yolu

Yurtdışına İşçi Olarak Gitmenin En Kolay YoluYurtdışına işçi olarak nasıl gidebilirim, yurtdışına işçi gitmek, iş bulma imkanı, yurtdışında iş fırsatları

İŞKUR, 2012’de 60 bin işçiyi yurtdışına gönderdi. Kuruma Norveç’ten Irak’a, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar dünyanın her tarafından işçi talebi geliyor. Peki, kimler bu fırsatlardan yararlanabilir?

TÜRKİYE ekonomisi son yıllarda sürekli büyüse de bu durum istihdama yeterince yansımıyor. Üstelik yurtiçinde iş bulma imkanı giderek zorlaşıyor. Ancak moralinizi bozmayın. Eğer belli niteliklere sahip bir mesleğiniz varsa yurtdışındaki iş fırsatlarına göz atmanızı öneririz. Bu konuda en iyi kaynak ise Türkiye İş Kurumu (İŞKUR). Avusturya’dan marangoz, Katar’dan buz hocası, Kuveyt’ten aşçı, Norveç’ten kaynak işçisi, Kanada’dan hemşire, Irak’tan inşaatla ilgili tüm branşlar, Hollanda’dan makine mühendisi, Almanya’dan doktor ve sağlık teknisyeni… Bu türden nitelikli personel talebi alan tŞKUR uygun kriterlere sahip kişileri yabancı ülkelerde işe yerleştiriyor. Yurtdışından işçi talep edenler arasında doğal olarak Türkiye kökenli firmaların payı yüksek. Bu firmaların yurtdışına götürdüğü işçilerin mesleklerine bakıldığında özellikle inşaat sektöründe yer alanların çoğunlukta olduğu görülüyor.

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, “Yurtdışına çalışmak amacıyla gitmeyi planlıyorsanız öncelikle gitmeyi düşündüğünüz ülkenin çalışma hayatı ve mevzuatını araştırın” diyor. Aslında bu tür bilgilere ulaşmanız hiç de zor değil. Bu konularla ilgili bilgileri gideceğiniz ülkenin Türkiye’deki temsilciliklerinden ya da Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerinden kolaylıkla edinebilirsiniz. Bu kanallar dışında edilen bilgilerin eksik, hatalı ve hatta aldatıcı olabileceğine dikkat çeken Yazıcı, pek çok kişinin yurtdışında iş bulma vaadinde bulunan firmalar ya da kişilerce dolandırıldığını söylüyor.

“MUTLAKA SÖZLEŞME İMZALAYIN”

Böyle bir duruma düşmemek için 1Ş-KUR hizmet merkezlerinden birine uğrayarak yurtdışında çalışma vaadinde bulunan firma ve kişilerin iyi niyetli olup olmadıklarını öğrenilebilirsiniz. Yurtdışına çıkmadan önce yurtdışı iş sözleşmesinin imzalanması da çok önemli. İşçi ile işveren arasında imzalanan ve IŞKUR’un onayladığı bu iş sözleşmesi işçi ve işveren için resmi bir belge niteliği taşıyor. Sözleşme İleride ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklarda delil niteliği taşıyor. Bu türden sözleşme örneğini IŞKUR’un internet sayfasından temin etmeniz mümkün.

İŞKUR istatistiklerine bakıldığında 2012’de yurtdışında çalışma amacıyla sözleşme imzalayanların toplam sayısı 57 bin 953. 2012’de en fazla işçi Irak’a gönderilmiş. Bu dönemde Irak’a 15 bin 10 işçi gitmiş. Bu işçilerin büyük çoğunluğu Türkiye kökenli müteahhitlik firmalarının projelerinde çalışıyor. Irak’a giden işçiler genellikle yapı, tesis, bakım, onarım işleri, sanayi ve teknolojik imalat, tesisat ve montaj işleri, proje, mühendislik, müşavirlik işlerinde çalışıyor. Irak en çok inşaat işçisi, elektrikçi, kaynakçı, demirci, montaj elemanı, inşaat kalfası ve kalıpçı arıyor.

2012’de Irak’tan sonra en fazla işçiyi Rusya Federasyonu’na göndermişiz. 2012’de 13 bin 762 işçimiz Rusya’da işbaşı yapmış. Üçüncü sırada 8 bin 184 işçi gönderdiğimiz Suudi Arabistan bulunuyor. Bu ülkeleri 4 bin 810 ile Türkmenistan ve 2 bin 197 ile Azerbaycan takip ediyor.

İŞ ARAYAN KAYDI YAPTIRIN

Yabancı bir ülkede iş arıyorsanız bu isteğinizi IŞKUR’a ileterek “iş arayan” kaydı yaptırabilirsiniz. Kurumda yurtdışındaki işverenlerden alınan işgücü talepleriyle sizin özellikleriniz karşılaştırılıyor. Uygun bir pozisyon varsa sizi kuruma davet ediyorlar. İşverenle yapılacak görüşme sonucunda işe kabul edilmeniz halinde işlemleriniz IŞ-KUR tarafından yürütülüyor.

Kuruma 18 yaşından büyük ve yurtdışına çıkışı engelleyici bir durumu olmayan herkes başvuru yapabilir. Eğitim ve diğer kriterler gideceğiniz ülkeye ve yapacağınız işe göre değişiyor. Ancak ne iş yapıyorsanız yapın mesleki yeterliğinizi belgelemeniz gerekiyor. Bu belgeyi MEB onaylı bir kursa katılarak birkaç ay içinde almanız mümkün. Yurtdışına götürülen işçiler genellikle inşaat sektöründe çalıştıklarından bu sektöre özgü fiziksel ve zihinsel dayanıklılığa ve deneyime sahip olmaları gerekiyor. Yabancı dil bilenlere ise öncelik tanınıyor.

Yurtdışına götürülen işçilere verilecek ücretler genellikle serbest piyasa koşullarına göre oluşuyor. Ülkeden ülkeye, çalışılan firmaya, deneyime göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle her mesleğe özgü ücret konusunda net bir rakam vermek oldukça zor. Ancak uzmanlar kaynakçı, elektrikçi gibi teknik per-sonel bin 500-2 bin dolar arasında aylık ücretle iş bulabiliyor. Aynı mesleklerden İngilizce bilen ekip başlarının aylık ücretleri ise 3 bin dola ra kadar çıkıyor. Fikir vermesi için örnek vermek gerekirse: Libyalı Al-Naima Lil Dikor isimli firma, dekorasyon ve mutfak işleri için mermer montajında deneyimli teknik uzmanlar arıyor. Teklif edilen aylık ücret bin 200 dolar. Firma işçilerin yeme-içme, barınma ve Libya’ya gidiş-dönüş uçak biletlerini karşılıyor.

Kayıt için neler gerekiyor?

■    18 yaşını bitirmiş olmak
■    Okur-yazar olmak
■    Yurtdışına çıkışını engelleyici bir durumu bulunmamak
■    Halen yurtdışında bir işte çalışıyor olmamak

İŞGÜCÜ TALEPLERİ DEĞİŞTİ

1960’lardan 1970’1İ yıllara kadar Batı Avrupa ülkelerinin yoğun işgücü talepleri IŞKUR aracılığıyla karşılandı. Bu dönemdeki işgücü talepleri doğrudan kamu istihdam kurumlan ya da firmalar tarafından kuruma iletiliyordu. Kurum da istenen talepleri karşılıyordu. Ancak, 1970’li yıllarda yaşanan petrol krizi, Batı Avrupa ülkelerinin yabancı işgücü taleplerinin durmasına yol açtı. Bu dönemde Türkiye’den yıırtdışına işgücü göçü dönüşüm geçirdi. Bu dönemde yurtdışına işçi gönderilmesi başını inşaat sektörünün çektiği Türk firmaları tarafından yapılmaya başlandı. IŞKUR’un bu noktada görevi yurtdışına gidecek işgücünün mağdur edilmesini önlemek amacıyla iş sözleşmelerine aracılık etme ile sınırlı oldu. Bugün ise durum yurtdışına göçün ilk başladığı yıllardaki uygulamalara benziyor. Firmalar eskisi kadar yoğun olmasa da işgücü taleplerini doğrudan 1Ş-KUR’a iletiliyor.

Mehmet Ali MERÇ / Global İstihdam Genel Müdürü
30 yıldır işçi gönderiyoruz

30 yıldan bu yana yurtdışına işçi gönderiyoruz. Şirketimiz şimdiye kadar 60 bin kişiyi yurtdışında işe yerleştirdi. Son dönemde en çok Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Libya ve Türkmenistan’daki doğalgaz ve petrol, üreten şirketlerden eleman talepleri geliyor. Bunlar arasında inşaat, petrol doğalgaz, yenilenebilir enerji, lojistik, havacılık, otomotiv ve sağlık sektörüyle ilgili mesleklere talep çok fazla.

Dilek YILMAZ / KRM Yönetim Danışmanlık Genel Müdür Yardımcısı
İŞKUR onayına dikkat edin!

Yurtdışına ilk kez çıkacak işçiler öncelikle kendilerine iş sağlayan kurumun güvenilirliğinden emin olmalı. Firmanın İŞKUR’dan onayı bulunduğunu teyit etmeliler, iş akdinin incelenmesinde iş . hukukuna hakim avukat * veya danışmanlardan görüş alınabilir. Yurtdışı tecrübesi her seviyede önemli bir kazanım olarak görülmeli. Farklı kültürlerde ve ortamlarda görev almak, gerek yeni iş yapış biçimlerine yönelik deneyim ve teknik bilginin edinilmesi gerekse çalışana esneklik kazandırması anlamında önemli. Özellikle çok uluslu şirketler için bu deneyim, ileriki dönemlerde yapılacak olası görevlendirmelere ışık tutuyor.

ERSAN ÇIPLAK / PARABu Yazılarıda İnceledinizmi?


93 yorum

 1. kazım yıldırım

  Cati cephe kaynak.kalip makina bakim.ekibim hazir05368772544

 2. alcı sıva saten kars sıva ustasıyımm rusyada calıştım tel..0544 653 54 11

 3. nedense okadar yıldır kayıtlıyım işkura hiç yurtdışı işi açık ilanı olduğunu daha görmedim yani yok öyle birşey bence

 4. MEHRABA BEN SOĞUK DEMİRCİ USTASIYIM 19 YILDIR PORİJEDEN ANLIRORUM 05313767204

 5. 30yıllık mekanik tesisat ustayım 46 yaşımdayım halen hazırda mekanik tesisat firmam var İGDAŞ ın 11605 yetki nolu firma sahibiyim. istanbul beylikdüzünde iş yerim. YURTDIŞIN da mekanik tesisat formeni olarak çaşışmak istiyorum. iyi dercede puroje den anlarım. makinamühendis yerdımcısı saha sorumlusu olarak görev alabilirm. pasaportum evraklarım. hazır 3 çocuk babasıyım. seyahet engelimyok. tam zamanlı çalışabilirim. verilen görevleri her zaman yerine getirecek kabasitedeyim. saygılarımla. iş tel. 0212 872 50 92 çep-0538 776 47 35 murat baltacı çorum mecitözü dogumluyum.

 6. ben ali 05384302910

 7. her işi yaparım 0554 545 16 33

 8. murat baltacı

  yurt dışında mekanik formeni olarak iş arıyorum. mekaniktesisat avm otel okul işyeri işlerinde. istanbul beylikdüzünde mekanik ve tesisat üzerine igdaş 11605 yetki nolu firmam var. prjelerden iyi anlarım. tel 0538 776 47 35 saygılarımla.

 9. Merhabalar ben is ariyorum isim yok suan kaynakci olarak sofor olabilir varsa yardimci olursaniz sevinirim 05324119679 numarsm saygilar

 10. Amerikaya gitmek için yardımcı olurum
  YURTDIŞINDA MEKSİKA’DA İŞ & ticaret için
  BENDE VARIM DİYEN CESARETLİ GİRİŞİMCİ TÜRK İŞADAMLARI ARIYORUM !!!!
  Not:komple okuyunuz ve iyi düşündükten sonra telefon ve adresim sayfamda yazılı bilgi alınız sanalda gereksiz yorum yazmayın.GÖRÜŞMELER KARŞILIKLIDIR teşekkürler. TEXTİL-GİYİM–LOKUM-ŞEKERLİ ÜRÜN -HEDİYELİKÇİ-UNLU MAMÜLLER–RESTORANT-BAR–ESNAF İŞLETMECİLER ARANIYOR İLGİLENENLER BİLGİ İÇİN
  Ayrıca sizlerin fikir ve tavsiyeleri değerlendirilir
  MEKSİKA’DA YAPSAT İÇİN
  MÜTAAHİT VE İNŞAAT ŞİRKETLERİ ARANIYOR.inşaat ustaları değil.
  PLASTİK KAPI PENCERE PANJUR PİMAPEN imalat ve montaj plastik pvc VE TUĞLA KİREMİT VS
  FABRİKASINA İHTİYAÇ VARDIR. BİR İLK OLMAK İÇİN
  Ayrıca sizlerin fikir ve tavsiyeleri değerlendirilir saygılarımla iyi çalışmalar bol kazançlar dilerim. TELEFONLA ARAYINIZ
  Meksikadaki temsilciniz olabiriz.hertürlü iş takipleriniz meksikada yapılır.(anlaşmalı sözleşmeli olarak)
  Mustafa KURT
  İrtibat:00905366956200 watsap viber tango ulaşınız lutfen

 11. MERHABA BEN 15 YILLIK ERKEK KUAFORUYUM 5YILLIK KUAFOR EGITIMI ALDIM DEVLET TARAFINDAN VERILEN KUAFOR ALANINDA USTALIK KALFALIK BELGELERIM VAR KUAFOR USTASIYIM 0544 363 87 67 NUMARAMDAN ULASABILIRSINIZ….

 12. acil yurt dışına çıkmak istiyorum masöz diplomam var her ülkede geçerli

 13. merhabalar ben manuel terapist masaj uzmanıyım yurt dışında iş arıyorum teşekürler
  tel:544 265 28 85

 14. ben pizza ustasıyım yurt dışında çalışmak isterim saygılar ..tel..05389627282

 15. ben pizza ustasıyım 10 yıldır bu işi yapıyorum yurt dışında çalışmak istiyorum bana cevap veren varsa sevinirim saygılar

 16. Ben pizza ustasıyım 10 yıldır bu işi yapıyorum ve yurt dışına gitmek istiyorum bana bir şirket davetiye gönderirse onlarla çalışmak isterim ve cevap bekliyorum saygılar “

 17. Lütfen bende gitme istiyorum

 18. ayakkabı ustasıyım azerbeycanda iş olursa çalışmak isterim

 19. ayakkabı ustasıyım 05326123323

 20. ANTALYADAYIM GÖRÜŞMELER İÇİN

  MEKSİKA”DAKİ ALIŞVERİŞ MERKEZİME
  RESDORANTCI (simit.börek.pide.ızgara ustaları) HEDİYELİKÇİ TEXTİLCİ (bayan genç bebe giyim) TATLICI (baklava.lokum.pişmaniye.çikolata vs) BARCI İŞLETMECİ VE İMALATÇI ORTAKLAR ARANIYOR ÇOK ACİLEN
  Vizeyi ben alıyorum.
  irtibat tlf : 0,536,6956200

 21. Y.ZELLANDA…KUVEYT…İRLANDA…UMMAN…KANADA…BAHREYN…AVUSTRALYA…KATAR…İSKOÇYA…B.A.E. Bu ülkelerde çalışmak istiyorum yardımcı olacak bay bayan kişiler şirketler…… 0546 203 44 90 (mesaj yazın)

  • ANTALYADAYIM GÖRÜŞMELER İÇİN

   MEKSİKA”DAKİ ALIŞVERİŞ MERKEZİME
   RESDORANTCI (simit.börek.pide.ızgara ustaları) HEDİYELİKÇİ TEXTİLCİ (bayan genç bebe giyim) TATLICI (baklava.lokum.pişmaniye.çikolata vs) BARCI İŞLETMECİ VE İMALATÇI ORTAKLAR ARANIYOR ÇOK ACİLEN
   Vizeyi ben alıyorum.
   irtibat tlf : 0,536,6956200

 22. duran tecırlı

  slm ben ekmek ustasıyım 30 yıllık ustayım adan zeye ekmek cesıtlerı bılırım daha once yurt dısında calıştım sımdı ıs arıytom ılgılenırsenız sevınırım saygılar tlf 0534 237 94 85

 23. Merhaba ben bayankuaförüyüm yurt dışında çalışmak istiyorum05396673667

 24. Adım deniz 6senedir iskele işiyapıyorum ararsanız sevinirim05078100355

 25. Adım deniz iskeleciyim Formen likte Yaptım 6senedir bu işle uğraşıyorum ararsanız sevinirim

 26. meraba ben inşaatystasıyim yurt dışınaçıkmak istiyorum numaram 05345678602

 27. meraba ben inşaat ustasıyım yurt dışına çıkmak istiyorum numaram 05345678602

 28. orhan paraogulları kırsehır

  ben ınsaat ustasıyım boya sıva ustasıyım aynı zamanda yonetıcıyım profesyonel ekıbım var soguk demır uzerıne 15 yıl almanya ve hollandada calıstım almancam ve hollandacam porfeck ıs teslımatında hıc problem olmaz gıttıgım daha cok ulke var ama onları yazmadım referans ıstersenız verebılrım ılgılı avrupa fırmaları arayabılır saygılarımla 05422836553

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>