yandex
Anasayfa / Kariyer ve İş / Yurtdışına İşçi Olarak Gitmenin En Kolay Yolu

Yurtdışına İşçi Olarak Gitmenin En Kolay Yolu
Yurtdışına işçi olarak nasıl gidebilirim, yurtdışına işçi gitmek, iş bulma imkanı, yurtdışında iş fırsatları

İŞKUR, 2012’de 60 bin işçiyi yurtdışına gönderdi. Kuruma Norveç’ten Irak’a, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar dünyanın her tarafından işçi talebi geliyor. Peki, kimler bu fırsatlardan yararlanabilir?

TÜRKİYE ekonomisi son yıllarda sürekli büyüse de bu durum istihdama yeterince yansımıyor. Üstelik yurtiçinde iş bulma imkanı giderek zorlaşıyor. Ancak moralinizi bozmayın. Eğer belli niteliklere sahip bir mesleğiniz varsa yurtdışındaki iş fırsatlarına göz atmanızı öneririz. Bu konuda en iyi kaynak ise Türkiye İş Kurumu (İŞKUR). Avusturya’dan marangoz, Katar’dan buz hocası, Kuveyt’ten aşçı, Norveç’ten kaynak işçisi, Kanada’dan hemşire, Irak’tan inşaatla ilgili tüm branşlar, Hollanda’dan makine mühendisi, Almanya’dan doktor ve sağlık teknisyeni… Bu türden nitelikli personel talebi alan tŞKUR uygun kriterlere sahip kişileri yabancı ülkelerde işe yerleştiriyor. Yurtdışından işçi talep edenler arasında doğal olarak Türkiye kökenli firmaların payı yüksek. Bu firmaların yurtdışına götürdüğü işçilerin mesleklerine bakıldığında özellikle inşaat sektöründe yer alanların çoğunlukta olduğu görülüyor.

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, “Yurtdışına çalışmak amacıyla gitmeyi planlıyorsanız öncelikle gitmeyi düşündüğünüz ülkenin çalışma hayatı ve mevzuatını araştırın” diyor. Aslında bu tür bilgilere ulaşmanız hiç de zor değil. Bu konularla ilgili bilgileri gideceğiniz ülkenin Türkiye’deki temsilciliklerinden ya da Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerinden kolaylıkla edinebilirsiniz. Bu kanallar dışında edilen bilgilerin eksik, hatalı ve hatta aldatıcı olabileceğine dikkat çeken Yazıcı, pek çok kişinin yurtdışında iş bulma vaadinde bulunan firmalar ya da kişilerce dolandırıldığını söylüyor.

“MUTLAKA SÖZLEŞME İMZALAYIN”

Böyle bir duruma düşmemek için 1Ş-KUR hizmet merkezlerinden birine uğrayarak yurtdışında çalışma vaadinde bulunan firma ve kişilerin iyi niyetli olup olmadıklarını öğrenilebilirsiniz. Yurtdışına çıkmadan önce yurtdışı iş sözleşmesinin imzalanması da çok önemli. İşçi ile işveren arasında imzalanan ve IŞKUR’un onayladığı bu iş sözleşmesi işçi ve işveren için resmi bir belge niteliği taşıyor. Sözleşme İleride ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklarda delil niteliği taşıyor. Bu türden sözleşme örneğini IŞKUR’un internet sayfasından temin etmeniz mümkün.

İŞKUR istatistiklerine bakıldığında 2012’de yurtdışında çalışma amacıyla sözleşme imzalayanların toplam sayısı 57 bin 953. 2012’de en fazla işçi Irak’a gönderilmiş. Bu dönemde Irak’a 15 bin 10 işçi gitmiş. Bu işçilerin büyük çoğunluğu Türkiye kökenli müteahhitlik firmalarının projelerinde çalışıyor. Irak’a giden işçiler genellikle yapı, tesis, bakım, onarım işleri, sanayi ve teknolojik imalat, tesisat ve montaj işleri, proje, mühendislik, müşavirlik işlerinde çalışıyor. Irak en çok inşaat işçisi, elektrikçi, kaynakçı, demirci, montaj elemanı, inşaat kalfası ve kalıpçı arıyor.

2012’de Irak’tan sonra en fazla işçiyi Rusya Federasyonu’na göndermişiz. 2012’de 13 bin 762 işçimiz Rusya’da işbaşı yapmış. Üçüncü sırada 8 bin 184 işçi gönderdiğimiz Suudi Arabistan bulunuyor. Bu ülkeleri 4 bin 810 ile Türkmenistan ve 2 bin 197 ile Azerbaycan takip ediyor.

İŞ ARAYAN KAYDI YAPTIRIN

Yabancı bir ülkede iş arıyorsanız bu isteğinizi IŞKUR’a ileterek “iş arayan” kaydı yaptırabilirsiniz. Kurumda yurtdışındaki işverenlerden alınan işgücü talepleriyle sizin özellikleriniz karşılaştırılıyor. Uygun bir pozisyon varsa sizi kuruma davet ediyorlar. İşverenle yapılacak görüşme sonucunda işe kabul edilmeniz halinde işlemleriniz IŞ-KUR tarafından yürütülüyor.Kuruma 18 yaşından büyük ve yurtdışına çıkışı engelleyici bir durumu olmayan herkes başvuru yapabilir. Eğitim ve diğer kriterler gideceğiniz ülkeye ve yapacağınız işe göre değişiyor. Ancak ne iş yapıyorsanız yapın mesleki yeterliğinizi belgelemeniz gerekiyor. Bu belgeyi MEB onaylı bir kursa katılarak birkaç ay içinde almanız mümkün. Yurtdışına götürülen işçiler genellikle inşaat sektöründe çalıştıklarından bu sektöre özgü fiziksel ve zihinsel dayanıklılığa ve deneyime sahip olmaları gerekiyor. Yabancı dil bilenlere ise öncelik tanınıyor.

Yurtdışına götürülen işçilere verilecek ücretler genellikle serbest piyasa koşullarına göre oluşuyor. Ülkeden ülkeye, çalışılan firmaya, deneyime göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle her mesleğe özgü ücret konusunda net bir rakam vermek oldukça zor. Ancak uzmanlar kaynakçı, elektrikçi gibi teknik per-sonel bin 500-2 bin dolar arasında aylık ücretle iş bulabiliyor. Aynı mesleklerden İngilizce bilen ekip başlarının aylık ücretleri ise 3 bin dola ra kadar çıkıyor. Fikir vermesi için örnek vermek gerekirse: Libyalı Al-Naima Lil Dikor isimli firma, dekorasyon ve mutfak işleri için mermer montajında deneyimli teknik uzmanlar arıyor. Teklif edilen aylık ücret bin 200 dolar. Firma işçilerin yeme-içme, barınma ve Libya’ya gidiş-dönüş uçak biletlerini karşılıyor.

Kayıt için neler gerekiyor?

■    18 yaşını bitirmiş olmak
■    Okur-yazar olmak
■    Yurtdışına çıkışını engelleyici bir durumu bulunmamak
■    Halen yurtdışında bir işte çalışıyor olmamak

İŞGÜCÜ TALEPLERİ DEĞİŞTİ

1960’lardan 1970’1İ yıllara kadar Batı Avrupa ülkelerinin yoğun işgücü talepleri IŞKUR aracılığıyla karşılandı. Bu dönemdeki işgücü talepleri doğrudan kamu istihdam kurumlan ya da firmalar tarafından kuruma iletiliyordu. Kurum da istenen talepleri karşılıyordu. Ancak, 1970’li yıllarda yaşanan petrol krizi, Batı Avrupa ülkelerinin yabancı işgücü taleplerinin durmasına yol açtı. Bu dönemde Türkiye’den yıırtdışına işgücü göçü dönüşüm geçirdi. Bu dönemde yurtdışına işçi gönderilmesi başını inşaat sektörünün çektiği Türk firmaları tarafından yapılmaya başlandı. IŞKUR’un bu noktada görevi yurtdışına gidecek işgücünün mağdur edilmesini önlemek amacıyla iş sözleşmelerine aracılık etme ile sınırlı oldu. Bugün ise durum yurtdışına göçün ilk başladığı yıllardaki uygulamalara benziyor. Firmalar eskisi kadar yoğun olmasa da işgücü taleplerini doğrudan 1Ş-KUR’a iletiliyor.

Mehmet Ali MERÇ / Global İstihdam Genel Müdürü
30 yıldır işçi gönderiyoruz

30 yıldan bu yana yurtdışına işçi gönderiyoruz. Şirketimiz şimdiye kadar 60 bin kişiyi yurtdışında işe yerleştirdi. Son dönemde en çok Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Libya ve Türkmenistan’daki doğalgaz ve petrol, üreten şirketlerden eleman talepleri geliyor. Bunlar arasında inşaat, petrol doğalgaz, yenilenebilir enerji, lojistik, havacılık, otomotiv ve sağlık sektörüyle ilgili mesleklere talep çok fazla.

Dilek YILMAZ / KRM Yönetim Danışmanlık Genel Müdür Yardımcısı
İŞKUR onayına dikkat edin!

Yurtdışına ilk kez çıkacak işçiler öncelikle kendilerine iş sağlayan kurumun güvenilirliğinden emin olmalı. Firmanın İŞKUR’dan onayı bulunduğunu teyit etmeliler, iş akdinin incelenmesinde iş . hukukuna hakim avukat * veya danışmanlardan görüş alınabilir. Yurtdışı tecrübesi her seviyede önemli bir kazanım olarak görülmeli. Farklı kültürlerde ve ortamlarda görev almak, gerek yeni iş yapış biçimlerine yönelik deneyim ve teknik bilginin edinilmesi gerekse çalışana esneklik kazandırması anlamında önemli. Özellikle çok uluslu şirketler için bu deneyim, ileriki dönemlerde yapılacak olası görevlendirmelere ışık tutuyor.

ERSAN ÇIPLAK / PARA
Bu Konularıda İnceledinizmi?

Bunu da İnceledinizmi ?

K kuşağı gençleri

İngiliz akademisyen Noreena Hertz, bundan birkaç yıl önce, 13-22 yaş arasındaki gençleri K kuşağı olarak …

242 Yorumlar

 1. Hangi ülke olduğu fark etmez istediğiniz ülkeye adres teslim güvenle götürülür ülkeden ülkeye fark eder yanlız USA fiyatı farklı avrupa fiyatı farklı tabikide legal değil kontejyan dolmak üzere sadece yurt dışında ailesi yada akrabası bulunanları götürüyoruz ulaşmak isteyen bu adresten iletişime geçebilir selkrdmn@gmail.com deneyim önemlidir bu işlerde

 2. Yurt disina Gitmek isteyen

  YURT DIŞINA GITMEK ISTEYEN ANLAŞMALI EVLILIK ISTEYENLERE ÜCRET KARŞILIĞI YARDIMCI OLURUM VATANDAŞLIK BIR GÜNDE ALINMAZ BÖYLE DIYEN DOLANDIRICILARA ITIBAR ETMEYINIZ SADECE VATANDAŞLIK EVLILIK YAPARAK VE EVLILIK YAPTIĞINIZ ÜLKEDE EN AZ BEŞ YIL EVLI YAŞADIKTAN SONRA VATANDAŞLIK ALIRSINIZ EVLILIK YAPMAK ISTEYEN YURT DIŞINDA YAŞAMAK ISTEYENLERE PARA KARŞILIĞINDA YARDIMCI OLURUM NOTERE VERECEĞINIZ TALİMATLA EVLILIK YAPTIĞINIZ TAKTIRDEN PARA OTOMATIK HESABIMA GEÇER ÜCRETLER ÜLKEYE GÖRE VE SİCİLİNİZE GÖRE ÜCRET FIYATI DEĞİŞMEKTEDİR ILGILENENLER izmir35bornova35@hotmail.com ADRESINDEN BANA ULAŞABILIRLER

 3. isvicrede calismak isteyenler mail adresinden iletisime gecebilirler.
  adeccoswitzerland@hotmail.com

 4. selam ben inşaat duvar kalıp formenitin allah rızası için bana yardımcı olun çok madurum iki universite öğrencim var yurtdışında iş ariyorum saygılar irtibat tel 0532 470 43 58

 5. Merhaba ben Textil dikimi ve makina ustasıyım ayrıcada tasarımcıyım calıskan ve hırslı biriyim her işte çalışma kabiliyetim vardır yurtdışında çalışmak isterim ilgilenen varsa bana ulaşsın +905522127312

 6. almanyaya nasıl gidebiliriz arkadaslar kalıcı olarak

 7. Amerika ya gitmek istiyoruz bize yardımcı olursanız sevinirim 0544 325 9025

 8. yurt dışına gitmek isteyenlere yardımcı olurum kesin garantili bir şekilde
  arayın ayrıntıları konuşalım bayanlara oncelik tanınır prosodur gereği
  0544 325 9025

  • bayanlara neden öncelik tanıyor bora kardeş benim bildiğim yaşlılara hjamilelere değilmiydi o kendi çapında yeni bir yöntemmi çıkardın dolandırıcı sahtekar bayanlara öncelik tanınırmış sana inanıp seni arayan olursa zaten ben bu memleketten giderim cahil cühela arkadaşların lafına bakmayın dostlar alın yeni bir dolandırıcı daha buda sahtekar

 9. arzu hanım ben teyfik bey ve yanında saydığım bütün insanlarla görüştüm ve dolandırıldım burdaki insanlarada söylüyorum bu insanlara asla güvenmeyin diye size gelincede sizde teyfik beyin bir oyuncağımısınız yoksa sizin asıl adınız arzu değilde teyfikmi????tabikide teyfik bey burda kendini savunacak hali yoktur ya başka isimle mesela arzu ismiyle kendini övücek ve insanları kandırmaya devam edicek yada başka bir yol deniycek.. arkadaşlar bu arzu adında yazan şahsada bence inanmayın bunlar şebeke olmuşlar artık malesef ben denedim gördüm arkadaşlar ağızları çok iyi laf yapar bu insanların kibar konusurlar güzel konusurlar sonrada mal gibi bırakırlar ortada sizi aman dikkatli olun kardeşlerim…

  • Soney bey merhaba ben arzu bana numaranizi verirmisiniz sizinle iletisime gecmek istiyorum teyfik beyin sizi dolandirdigina inanmak istiyorum inanmiyorum cunki gerekirse sizi teyfik beyle yuzlestirebilirim .. numaranizi belirtirseniz sevinirim iyi gunler

  • Madem dolandirildiniz soner bey hakkinizi aramanizda ve paranizi almanizda yardimci olmak isterim hemde ne gwrekiyorsa

 10. Merhaba 31 yaş adım. Serdar evli türkiyede iş yeri sahibiyim fakat vergiler bagkur ıvır zıvır dukkan kiraları artik içinden çıkılmaz br durum aldı ve bu durumdan dolayı avusturyada bir iş bulmak istiyorum mesleğim oto tamircisi motor mekanik bölümü bu konuda bana yardımcı olabilecek kimseler varmi sky adresim ll.serdar.ll numaram 0543 765 60 46 aslen karadenizliyim ordulu..

 11. TEYFİK YAVUZ denen şahıs tam bir dolandırıcıdır arkadaşlar sayfadaki yurt dışına göndercem diyen herkesle hemen hemen iletişime geçtim MUTFİ….AYTEKİN…. TEYFİK YAVUZ…METİN denen şahsiyetler sizi dolandırırlar sonrada kalakalırsınız öyle inanmayın bu insanlara aman burayada ayaktan sanki birilerini göndermişlerde teşekkür mesajları attırıyorlar kendilerine aman arkadaşlar dikkatli olun

  • Selam soner bey ben teyfik bey degilim adim arzu ve sizin gercekten neden bahsettiginizi kendiniz bile bilmiyorsunuz sanirim, Benim erkek kardesimin ve 14 yasindaki cocugunun gitmesinde kendisi sahsen yardimci oldu cenabi allahim onun gonlune gore versin .durust saygili ve efendi bir insan hakkinda boyle yazmaniz sizin dolandirici oldugunuzun ifadesidir siz sahsen dolandirilmadiysaniz sacma yorumlarinizi kendinize saklayin lutfen ve bu yazimi okuyan butun arkadaslara tavsiyem kendine guvenen saygili durust is yapmak istiyen varsa sizlere tavsiyem yurt disi hakkinda ilgili teyfik beyle iletisimi saglayin sonunda pisman olmassiniz

  • Selam soner bey ben teyfik bey degilim adim arzu ve sizin gercekten neden bahsettiginizi kendiniz bile bilmiyorsunuz sanirim, Benim erkek kardesimin ve 14 yasindaki cocugunun gitmesinde kendisi sahsen yardimci oldu cenabi allahim onun gonlune gore versin .durust saygili ve efendi bir insan hakkinda boyle yazmaniz sizin dolandirici oldugunuzun ifadesidir siz sahsen dolandirilmadiysaniz sacma yorumlarinizi kendinize saklayin lutfen sizin amaciniz avrupa degil tamamen bir ciddiyetsizlik cebinizde bes kurus olmadigi halde yardim istemeyin bu guzel insanlarin zamanini harcamaya kimin hakki olabilirki ? ve bu yazimi okuyan butun arkadaslara tavsiyem kendine guvenen saygili durust is yapmak istiyen varsa sizlere tavsiyem yurt disi hakkinda ilgili teyfik beyle iletisimi saglayin sonunda pisman olmassiniz

 12. Teyfik yavuz bey sayenizde guzel mujdemizi aldik sana ne kadar tesekkur etsek azdir Tsklr burdaki boyle serefsiz kan dondurucu yalanci kopeklerle ugrasmak zorunda kalmadik yinede hersey icin cok saolun Allaha emanet olun .. ozan

 13. Yurtdışına gitmek isteyenlere yardımcı olurum
  Kesin garantili bir şekilde
  0544 325 9025

 14. Yurtdışına gitmek isteyenlere yardımcı olurum
  Kesin garantili bir şekilde
  0544 325 9025

 15. mrb tefik bey bana ulasır mısınız
  alperavea@yahoo.com.tr

 16. merhaba arkadaşlar ALMANYA ya gitmek istiyorum bilgisayar elektronik ve daha bir çok konuda bilgim var ve ustalık belgemde var elektronik alanında yani işin özü almanyaya gitmem için ne yapmam gerekiyor yardımcı olacak yada yol gösterecek arkadaşlara teşekkür ederim

  • Yurtdışı hayaline sahip olmak isteyen arkadaşlar.. Londra, Paris, Roma, Berlin yada da Barcelona. Schengen vizesine sahip olup Hayalinizdeki ülkede yasama ve calışma hakkı zannettiginiz kadar zor degil artık..
   Bununla ilgili bilgi edinmek için Whatsapp dan benimle iletişime geçebilirsiniz:
   Türkiye’den: +49 15211702617

 17. (y.mimar/serdar)

  körfez arap ülkeleri avrupa ülkeleri bu ülkelere yerleşmek istiyorum bekârım bu ülkelerin kadınlarıyla evlilik yapabilirim bana bu konularda yardımcı olacak kişilere şirketlere maddi olarak hakkını veririm (whatsap) 90 546 203 44 90 (mesaj yazın)

 18. Bende gitmek isdiyorum yardımcı olurmusunuz saygılar

 19. turan bey sizinle iletişime geçmek isterim face bookdan arattım ama çok aynı isim var yardımcı olursanızı sevnirim haber bekliyorum bir link falan atsanız

 20. Merhaba arkadaslar yurtdisina cikmak isteyen vize almada zorluk yasan varsa ben cok kolay vize aldirabilirim. 4 yildir avrupada yasiyorum. ben kimseye is vaadi vermiyorum sadece yurt disina kapagi atmak isteyen varsa her turlu yardimci oluyorum. isteyen otorum almasinda kolaylik sagliyorum hepsini yasal yollardan yapiyorum ilgilenen varsa cevap yazabilir. alexius30@outlook.com.

  • slm metin bey ben ferhat ankaradan yaziyorum yurtdisina vize ve oturum alma konusunda bana yardimci olabilir misiniz tel 05054345887 telefon bekliyorum sizden iyi gunler

 21. Turan kardeş allah razı olsun senden gerçekten abimi gönderdin bende gitmek isterim müsaden olursa face book da ekleyemedim ama mesaj attım aradaşlık isteğin kapalı çünkü 1 sene önce konuşmuştuk mesajımı okursan acil bir şekilde bende kayıt yaptırmak isterim bekliyorum

 22. ARKADAŞLAR YENİ KAYITLARIMIZ AÇILMIŞTIR ALMANYA VE İSVİÇREDİR KAYIT OLUCAK ARKADAŞLAR FACE BOOK DAN ULAŞABİLİRLER YOĞUNLUKTAN SADECE FACE BOOKDAN CEVAP VERİYORUM SEZONUN SON KAYITLARIDIR FACE BOOK ADRESİM ÖZDEMİR TURAN DİYE GEÇMEKTEDİR İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLERTU

  • Turan bey size ulaşamıyorum bende yurt dışına gitmek istiyorum bana geri dönüş yaparsanız sevinirim 05059876500

  • Arkadaş lar bu turan bey denilen arkadaş dolandırıcıdir ben çok büyük para olmasada az bi parami aldı sakin bu arkadasa inanmayin

   • merhaba tamer kardesim bu serefsız aynısını banada yaptı bu hala burada barınıyor son sıçramasını yasamak istiyor galiba

    • Merhaba alper bey kardeşim ewet hala buralarda bariniyor bide diğer isimli arkadaşlar var bunun yandaşları galiba bizi gönderdin Teşekkürler falan hepsi dümen hepsi dolandırıcı bunların

  • Turan Özdemir bir dolandiricidir .. Bu numarayada güvenmeyin .. +380 96 106 6647
   Kendi numarasiymis diyor ve insanlari dolandiriyor .. Insallah cehenneme gider ve bu kadar insani dolandirdigi icin acisini bin kat ceker allah belasini versin ..
   Zaten kendiside korkagin teki .. Siz bu adini kullandigi sirketlere haber verin sizide dolandirdigini bunun sonu gelsin ..
   Kendisini bisey saniyor ama korkak ve dava acilmali bu kadar insan kandirdi diye ..
   Dedigim gibi adini kullandigi sirketlere sikayetinizi yaparsaniz bu ise bakarlar ve dava acarlar .. Onun hakkinda olan bütün bilgileri verin sirketlere

  • turan bey merhaba facedeki adresinize ulaşamadık …lütfen yardım edermisiniz..eşim kızım ve ben almanyaya göç etmek istiyoruz işçi olarak eşimin e sınıfı ehliyeti var aynıu zamanda erkek berberi ben silahlı güvenlik görevlisiyim.kısa sürede bize nasıl dönebilirsiniz yardım edermisiniz iş bulma ve gitme konusunda lütfen rica ediyorum.aysin_ibo_ceylin@hotmail.com adresinden bana yazarsanız çok sevinirim iyi günler….

  • Bizede yardımcı olan kişi var mı burda
   Mahmuter424@gmail. Com

 23. selam ben Türkiye de 25 yıl kaba inşaat formen ligi yapdım şimdi de yurt dışında çalışmak istiyorum iyi bir yer olursa her yere giderim iyi bildiğim işler kalıp demir beton duvar sıva işleri ayrıca bu işlerle ilgili elaman ekip vardır saygılar tel 05322774427

 24. ben lahmacun pide usdasıyım inşahat demirci usdasıyım 32 yaşındayım 5449663343

 25. ben lahmacun pide usdasıyım inşahat demircide oda var

 26. MERHABA BEN 15 YILDIR BAYAN KUAFORUYUM VE TURKIYENIN EN UNLU KUAFORUNDE CALISTIM. TURKIYEDE EVLIYIM VE KENDI ISYERIMIZ MEVCUT AMA AMERIKADA BU ISI SURDURMEK ISTIYORUM TURKIYE SARTLARI ARTIK BELLI DAHA IYI GELECEK ICIN HAYAT SARTLARINIDI GOZ ONUNDE BULUNDURURSAK AMERIKADA YASAMAYI VE ORADA TICARET YAPMAYI ISTIYORUM.TEL: 0216 642 96 93 ULASIRSANIZ SEVINIRIM

 27. Satılmış şahın

  Ben alcı boya ustasıyım azerbeycan we rusyada calıştım .hazırda 15kışılık hazır ekıbım mewcut tur.aramazı.bek. 05422813902

 28. ben aşçıyım yurt dişinda calışmak istıyorum yardımcı olursanız sevınırım

 29. turan bey whatsapınızdan mesaj attım size geri dönüş yaparsanız memnun olurum grubunuzda gidenlerden önceki sezonlarda tamer bey arkadaşım olur bende gitmek istiyorum yeriniz varsa geri dönüşünüzü bekliyorum

 30. Selam ben 9 yil yurt disinda Azerbaycanda izolasyon formeligi yaptim sirketin isi bittigi icin bu temmuz ayinda donus yaptim azarbeycanda is olursa giderim 5455154858

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir