Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 1 trilyonluk euro koruma duvarı

1 trilyonluk euro koruma duvarı

1 trilyonluk euro koruma duvarı

Avrupa Denge Mekanizması doğrultusunda 1 trilyon euro’luk “euro koruma duvarı” oluşturuluyor. Amaç, üye ülkelerden borçlanma nedeniyle iflas durumuna gelenlere yardım ederek euro’ya gelebilecek olası zararların önüne geçmek…

AVRUPA Birliği’ndeki ekonomik kriz dayanılmaz hale gelince, bundan ders alan euro bölgesi ülkeleri bir “Avrupa Denge Mekanizması” (ESM – European Stability Mechanism) kurdu. Bir başka deyişle “euro kurtarma şemsiyesi” altında bir önlem paketi oluşturdular. Euro bölgesi devletleri, bir nevi sermaye koyma şeklinde bu ESM’e bütçeleri oranında kararlaştırılmış paraları verdiler. Tabii bunlar arasında batık durumda olan ülkeler de var.

Söz konusu mekanizmanın amacı, euro bölgesi ülkeleri arasında borçlanma nedeniyle iflas durumuna gelenlere yardım ederek euro’ya gelebilecek olası zararların önüne geçmek. Eğer bir devlet zorunlu bir durumda kendisinin kurtarılması için refinansman dışında bir kurtuluş imkanı görmezse bu mekanizma yardıma koşacak ve destek olacak.

Kısa adı EFSF (European Financial Stability Facility) olan “Avrupa Finansal Denge Kurumu” da 2010 yılında ESM çerçevesinde mali güçlüğe düşen euro bölgesi devletlerine verilecek krediyi düzenlemek üzere oluşturulmuş bir organizasyon. 2011 yılının mart ayında EFSF’in mali yapısının genişletilmesi kararlaştırılmış ve 29 Eylül 2011’de AB üyelerinin borçlu devletler için verdiği garantilerin güçlendirilmesi öngörülmüştü. Böylece EFSF bir kredi kurumu niteliğine bürünmüştü.

AB ülkeleri maliye bakanları, 30 Mart 2012’de Kopenhag’da bir araya gelerek Avrupa Denge Mekanizmasfnın mali yapısını güçlendirme kararı aldılar. Fransa’nın talep ettiği gibi euro kurtarma şemsiyesi için kullanılacak bütçe 1 trilyon euro olarak belirlendi. Aslında bu miktar OECD ve ABD’nin de talebiydi.Almanya ise önceden planlanmış olan 500 milyar euro’nun ancak 700 milyar euro’ya çıkarılmasını istiyordu…

Bu önlemin başlıca amacı, olası borç krizlerine karşı yüksek duvarlar oluşturmak. Yani euro’yu koruyacak bir duvar kurmak. Şimdi bu duvarın yüksekliğinin ne olması gerektiği yorum konusu. Ancak Fransa’da seçimler var ve başta Sarkozy olmak üzere ülkeyi yönetenler tribünlere oynuyor. Bilindiği gibi Fransa’nın durumu da hiç iç açıcı değil. Fransa Maliye Bakanı François Baroin, “Bu duvar atom bombası gibi varlığıyla ürkütücü olmalı, ancak hiçbir zaman da kullanılmamalı” diyor.

ALMANYA SICAK BAKMIYOR

ESM’in sürekli koruyucu kalkanı olarak yetersiz kalan zorunlu yardım paketlerinin yanı sıra İrlanda, Portekiz ve Yunanistan’a yardımların da eş zamanlı olarak sürmesi gerekiyor. Bunun anlamı ise yardım paketinin en kısa zamanda 700 milyar euro’ya ulaşması hatta geçecek olması. Ancak Almanya Maliye Bakanı Schâuble, söz konusu fonun 1 trilyon euro’ya çıkarılmasına karşı.

Almanya Maliye Bakanlığı’ndan gelecek 49 milyar euro’yla birlikte toplam rakam 750 milyar euro’ya çıkacak. Böylece ESM’in elindeki paranın içinde 2013 yılının yaz aylarına dek Almanya’nın koyacağı pay 280 milyar euro’yu bulacak. EFSM’in kullanmadığı 240 milyar euro ESM’e sermaye olarak akmazsa zorunlu bir rezerv haline gelecek. Eğer bu miktar da ESM’e aktarılırsa o zaman zaten 1 trilyon euro’luk tutara ulaşılacak. ESM de 2015 yılına dek kasasını doldurmuş olacak.

Schâuble’ye göre bu tutarın zamanla büyümesiyle kurtarma şemsiyesi amacına ulaşmış olacak. Ancak Alman Maliye Bakanı, duvar kavramını tümden reddediyor. O, “Mali anlaşma ve ESM yoluyla euro’ya güven yeniden kurulacak” demekle yetiniyor.

Bu arada, İtalya da geçen hafta perşembe günü mali piyasalara devlet tahvillerini sürdü. Bu yolla 8.25 milyar M euro civarında kaynak elde edilecek.

Tahviller 10 yıl vadeli ve yüksek faizli. Öte yandan, bu gelişmelere rağmen euro’nun ani değer kaybı piyasalarda şaşkınlık yarattı. Avrupa, ekonomik krizden akıllanarak, yeni önlemlerle çıkmaya çalışıyor. Euro kullanmayan devletlerinse şimdilik böyle bir sorunu yok. Şu sıra AB içinde olmamak daha iyi galiba.

DR. MURAT UĞUR AKSOY
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir