Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 1 yılda 100 bin esnaf krediye kavuştu

1 yılda 100 bin esnaf krediye kavuştu

1 yılda 100 bin esnaf krediye kavuştu

Yapı Kredi esnaf müşterilerine özel kredi paketleri ve hizmetler sunuyor. Kredi almak isteyen esnafın vergi levhası, resmi kimlik belgesi ve esnaf odası kaydıyla Yapı Kredi şubesine başvurması yeterli…

KREDİYE ulaşmakta büyük güçlük çeken küçük esnaf için bankalar bol alternatifli ürünler çıkarıyor. Üstelik bu ürünler sadece kredilerle sınırlı değil. Bankalar son yıllarda nakit yönetiminde yaşanan sorunları çözmek amacıyla sektörlere özel kredi kartları, sigorta, leasing, faktoring gibi tüm hizmet ve ürünlerle küçüğünden büyüğüne esnafın tüm ihtiyaçlarını karşılar hale geldiler.

Yapı Kredi de bu alanda iddialı bankalardan biri. Esnaf kredilerine büyük ağırlık veren banka, sadece 2011 yılında toplam 100 bin esnafa kredi kullandırdı. Daha çok esnafın krediye ulaşmasını hedefleyen Yapı Kredi, farklı kredi müşterilerine, farklı faiz oranları ve ihtiyacı karşılayan farklı vade seçenekleri sunarak farklılaşıyor.

Müşterilerine kendi ihtiyaçlarına en uygun krediyi seçme imkanı sunan Yapı Kredi, kredi için başvuran esnaftan vergi levhası, resmi kimlik belgesi ve esnaf odası kayıt belgesi gibi standart evraklar istiyor. Ancak banka, tercih edilen kredinin özelliğine göre bazen ek evrak da talep edebiliyor. Bazı özel kampanyalar dışında esnaf kredilerinde alt ve üst limit uygulanmıyor.

MÜŞTERİ AYRIMI YOK

Yapı Kredi, kredi politikaları çerçevesinde müşteri ayrımı yapmadan gerekli koşulları sağlayan tüm müşterilerine kredi veriyor. Bunun için tek şart, kredi talep eden esnafın yıllık cirosunun 5 milyon doların altında olması. Esnaf ve zanaatkara destek olmak amacıyla çok sayıda ürün ve hizmet sunan bankanın özellikle “Nakit Destek Kredisi” ‘Esnek Ticari Hesap” ürünleri ilgi çekiyor…

NAKİT DESTEK KREDİSİ

Yapı Kredi, perakende sektörüne özel Nakit Destek Kredisi veriyor. Söz konusu kredi, işletmelerin sermaye ihtiyacını karşılamaya yönelik kullandırılıyor. Üst limitsiz bu kredi, 36 aya kadar vadeyle aylık, 3 aylık ve 6 aylık taksitlerle veya 6 aya kadar ödemesiz veriliyor.

Banka aynı zamanda, yıl içinde esnafa özel dönemsel kampanyalar düzenleyerek düşük faiz oranlarıyla finansman sağlıyor. Bu doğrultuda örneğin, geçen nisan ve temmuz aylarında “Esnaf Destek Kredisi” kampanyası düzenlendi. Yapı Kredi, bu kampanyada aylık yüzde 1.19 faiz oranıyla 25 bin müşterisine 700 milyon TL’lik kredi kullandırdı. Ramazan ayı boyunca da nakit ihtiyacı olan esnafa özel düşük faizli kredi sağladı.

ESNEK TİCARİ HESAP

Yapı Kredi’nin Esnek Ticari Hesap ürünü ise esnafın hesabında yeterli bakiye olmasa da belli bir limit içerisinde kredi sağlıyor. Böylece esnaf, düzenli ödemelerini gecikme kaygısı olmaksızın son ödeme tarihinde Esnek Ticari Hesap’tan ödeyebiliyor.

KART MÜŞTERİLERİNE ÖZEL

Yapı Kredi, esnaf müşterilerine World üye işyerleri arasına katılma ve üye işyeri fiyatlandırmalarından yararlanma imkanı da tanıyor. Özellikle hırdavat, nalbur, toptan gıda sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lere anlaşmalı firmalardan uzun vadeli taksitlerle her türlü ürün alımı imkanı sağlanıyor. Yapı Kredi, halen Trio Kart, Metro Club Card ve Bizim Profesyonel Kart ile müşterilerine bu hizmeti sunuyor. Şu ana kadar 40 bin esnafın kullandığı bu kartlarla avantajlı koşullarla mal tedarik edilebiliyor.Yapı Kredi’nin esnaf müşterileri ayrıca Mobil POS, Posnet ve Mail Order gibi çözümleri kullanarak internet, faks, dosya transferiyle satışlarına ait tahsilatları gerçekleştiriyor. Üye işyerleri 444 0 448 numaralı çağrı merkezinden destek alabiliyor ve internet bankacılığı üzerinden üye işyeri raporlarına detaylı şekilde ulaşabiliyor.

Yapı Kredi’nin esnaf müşterileri, beklenmeyen her türlü riske karşı üye işyerleri kapsamlı şekilde sigortalanıyor. Yapı Kredi, bu ürünü alan müşterilerini yangın, yıldırım, infilak, sel, su baskını, fırtına, yer kayması, hırsızlık, deprem, cam kırılması ve işletmeleri tehdit eden diğer tehlikelere karşı da teminat altına alıyor.

Banka, esnafa yönelik leasing hizmeti de sunuyor. Bu sayede şirketler her geçen gün artan işletme sermayesi ihtiyaçları karşısında orta ve uzun vadeli sabit faizli borçlanma, esnek kira ödeme planı, leasing ile yapılan tüm sabit yatırımlardan amortisman ayırma ve değerlendirme yapma imkanına kavuşuyor.

Kayıp/çalıntı riskine karşı sigortalı olan Yapı Kredi World Business kartla esnaf, yurtiçinde ve yurtdışında, iş seyahatlerinden mal alımlarına, ödemelerden bankacılık işlemlerine iş hayatında birçok ihtiyacı sağlamaya yönelik özel imkânlar elde ediyor.

HARCAMAYA KONTROL GELDİ

Yapı Kredi, tüm işletmelerin harcama ve nakit akımını kontrol altına alabileceği bir sistemi de devreye soktu. Bu sayede şirket sahipleri belirlenen limit ve yetkiler dahilinde harcama yapma imkanı buluyor. Ayrıca istediği sayıda çalışanına Worl-dcard veriyor. Bu kartların en büyük özelliği ise limit ve yetkinin şirketin sahibince belirlenmesi…

Yapı Kredi “World Business KOB1 Programı” kapsamında müşterilerine Worldçözüm Asistans Hizmetleri, Worldconcier-ge ve MasterCard logolu Worldcard’lar için Virüs Koruma Paketi sağlıyor. Tüm bireysel VVorldcard’larla aynı özelliklere sahip olan bu kartların kötüye kullanımı halinde her türlü olası zarara karşı “Suiistimal Sigortası” ile güvence sağlanıyor. Ayrıca düzenli yapılan kampanyalarla pek çok sektörde World Business karta özel ek taksit ve erteleme imkanı da bulunuyor.

Her KOBİ’nin bir notu olacak!

Bankacılık sektörüne yeni standart getirecek olan Basel II, özellikle KOBİ’lerin banka kredilerinden daha fazla yararlanmasını sağlayacak. Ancak bunun için KOBİ’lerin de mali yapılarını düzeltmesi ve şeffaf bilanço açıklamaları gerekecek.

Basel ll’nin getireceği en büyük değişikliklerden biri de bankaların karşılık ayırdığı sermaye tutarının azalacak olması… Halen bankacılık sektörü, KOBİ kredilerine sermaye hesaplamasında yüzde 100 ağırlık veriyor. Basel II ile beraber standart yaklaşımda bu oran yüzde 75 olarak hesaplanacak. Dolayısıyla bankalar şu anki sermaye seviyelerini koruyarak daha fazla KOBİ kredisi verebilecek. Bunun KOBİ’lerin daha fazla krediye ulaşması açısından pozitif etki yapması bekleniyor.

Ancak diğer taraftan Basel II ile beraber KOBİ’lerin kredi başvuru değerlendirme süreçlerine çeşitli standartlar gelecek. Bankalar müşterilerini değerlendirip her müşteriye bir not verecek. Hesaplanan bu nota göre de başvurulara olumlu ya da olumsuz cevap verilecek. Buna bağlı olarak, notu düşük olan KOBİ’lerin kredi alması zorlaşacak.

Yeni dönemde doğru ve iyi bir not hesaplamasında temel unsurlardan birisi bilanço bilgileri olacak. Bu nedenle iyi not alabilmek ve kredi kullanımında sıkıntı yaşamamak için KOBİ’lerin mali yapılarını düzeltmesi ve sağlıklı bilançolar oluşturması gerekecek.

KOBİMere özel Çam ve Sedir paketleri

Yapı Kredi’nin sektörden farklı olarak KOBİ’lere yönelik bankacılık paketleri de bulunuyor. Banka, esnaf müşterileri için hizmete sunduğu Çam Paketi ile KOBİ’lerin hâlihazırda aldığı tüm temel bankacılık hizmet ve ürünlerini bir arada sağlıyor. Bu sayede esnaf, tek bir bankayla çalışıp tüm hizmetleri avantajlı koşullarla almanın konforunu yaşıyor. Çam Paketi, 209 TL karşılığında 6 farklı ürüne tek seferde sahip olma imkânı sunuyor.

Daha yüksek işlem hacmi olan Yapı Kredi müşterileri ise Sedir Paketi ni tercih edebiliyor. Sedir Paketi, 359 TL karşılığında internet ve telefon bankacılığında ücretsiz EFT ve havale imkanı, hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatından muafiyet, şubeden ücretsiz EFT, havale ve çek tahsilâtının yanı sıra nakit destek kredisinde özel fiyatlama gibi çok sayıda avantaj sunuyor. Banka ayrıca Yapı Kredi Sigorta’dan ücretsiz ferdi kaza sigortasının yanı sıra Yuvam ve kasko poliçelerinde özel indirimler sağlıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir