Anasayfa / Haberler / 10 Soruda Yerli Otomobil

10 Soruda Yerli OtomobilSaffet Üçüncü

10 Soruda Yerli Otomobil

Yerli otomobil konusunda yavaş yavaş sona geliniyor. Biz de konunun detaylarını 30 yılı aşkın süredir otomotiv sektörünün her noktasında görev almış, konunun uzmanı Saffet Üçüncü’ye sorduk.

1.    Yerli otomobil Türkiye’ye ne kazandırır?
Uzun vadede, ülke olarak prestijimizi artırmayı planlıyorsak kesinlikle bu projeye imza atmamız gerekiyor, Otomotiv bir ülkenin tanıtımı için çok önemli. Bunu, katıldığımız fuarlarda görüyoruz, Örneğin Frankfurt Otomobil Fuarı’na gidip Audi, Volkswagen standına uğradığımızda aklımıza otomatik olarak Alman malı, Almanya geliyor.

2.    Üretim için gerekli altyapıya sahip miyiz?
Türkiye’de 50 yıl içerisinde otomobil imalatı konusunda ciddi bir know-how oluştu. Artık günümüzde, bünyesinde Ar-Ge konusunda 250 mühendis çalıştıran şirketler var. Yan sanayimiz çok güçlü. Neredeyse her markaya parça üretiyoruz. Bu kadar know-how ile yapamayacağımız şey yok.

3.    Lisans anlaşmasıyla üretilen otomobilin farkı ne?
Şu anda birçok markanın ürünleri lisans anlaşmasıyla Türkiye’de üretiliyor, Bunların yurt dışındaki kalite algısı çok yüksek, Bu, bizim için bir şans, Ancak son sözü her zaman lisans sahibinin söylediğini de unutmamamız lazım. Ayrıca Türk mühendislerinin gerçekleştirdiği inovasyonlar onların malı haline geliyor.
4.   Türk malı otomobilde en çok hangi noktaya dikkat edilmeli?
Otomobil üretmek sanıldığı kadar zor bir şey değil. Asıl üzerinde durulması gereken, beklentileri karşılayacak doğru ürünle yola çıkmak. Gelecekte hangi bölgelerde, hangi ulaşım çözümlerinin tercih edileceğini saptamalıyız. Yoksa sonumuz hüsran olur.

5.    Nasıl bir otomobil olmalı?
Güçlü bir giriş yapmak istiyorsak, sadece bir ürün yeterli olmaz. Arasında lüks sınıfa ait bir modelin de yer aldığı geniş bir yelpazeyle başlamak gerekir. Önceliğimiz, alternatif yakıtla çalışan ve daha az tüketip daha az kirleten otomobiller olmalı.

  Kalkınma ajanslarından 477 milyon TL destek

6.    Bazıları üretilemez fikrini savunuyor!
Bahsettiğim bütün bu nedenlerin sonucunda yerli otomobil üretilemez ya da üretilmemeli gibi görüşlere kesinlikle katılmıyorum. New York Taksi projesi bunun en güzel örneği, Karsan, rakiplerinin aksine sıfırdan geliştirdiği projeyle dünya markaları arasında ilk üçe girdi. Bu da o teknolojiye ve bilgiye sahip olduğumuzu gösteriyor.

7.    Bu projeyi hayata geçirebilecek isimler arasında aklınıza ilk olarak kim geliyor?
Jan Nahum en doğru seçim olacaktır. Kendisi uluslararası platformda önemli başarılara sahip. Otomotivi kılcal damarlarına kadar bilen biri. Doblo ve Mini Cargo projelerinde gerçekleştirdilderi bunun en güzel kanıtı.

8.    Devlet desteği gerekli mi?
Kesinlikle,., Bugüne kadar olduğu gibi kendi haline bırakılırsa, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün verdiği örnekte olduğu gibi aynı tarihlerde kurulan TÜMOSAN (Traktör üretiyor) ile Hyundai arasındaki fark gibi ara açılır gider.

9.    Bu projenin maliyetiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Bu, üretilecek aracın nasıl olacağına bağlı. Bazıları 2, bazıları 5 milyar dolar maliyet çıkarıyor, Unutulmaması gereken bu paranın bir seferde ortaya konulmayacağı. Ayrıca kimse bu işe soyunarak hemen para kazanacağını düşünmesin.

10. Yabancı parça kullanımı ya da yabancıların bu projede yer alması, yerli olgusunu etkiler mi?
‘Türk Malı’ derken bazı noktalara takılıp kalmamak lazım. Kısa bir süre öncesine kadar VW modellerinin tasarımından Walter de’Silva sorumluydu. Madem uluslararası bir marka olmayı istiyoruz, çalışanların Türk mü yabancı mı olduğunun bir önemi olmamalı, Aynı şey otomobilde kullanılacak parçalar için de geçerli.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir