Anasayfa / Teknoloji / 100 bin bilgisayarı ele geçiren korsan FBI sayesinde yakalandı

100 bin bilgisayarı ele geçiren korsan FBI sayesinde yakalandı
http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2010/12/09/100-bin-bilgisayari-kendine-kole-yapti-1015920.JpegBabası ve ağabeyinin zarar gördüğü zayıflama ilacı sitesine zarar vermek için oluşturduğu “Zombi” isimli yazılımları, porno ve eğlence sitelerine giren kişilerin bilgisayarlarına haberleri olmadan yükleyen ve 100 bin bilgisayarın kontrolünü ele geçirerek istediği şekilde yönlerdirdiği öne sürülen 2 kişi, FBI ile yapılan ortak operasyonla yakalandı.
Zanlıların, emrinde bulunan 100 bin bilgisayarla, 160 ülkede 10 milyon kullanıcıya sahip başta “Knight Online” isimli oyun olmak üzere istediği siteye saldırarak işlemlerini durdurduğu veya para karşılığında istenilen siteyi tıklayarak sanal reytingini artırdığı belirtildi.
FBI ve Türk polisi “sanal korsanları” yaklaşık 2 yıl süren bir takip sonrası yakalayabildi. 7 Aralık 2010’da İstanbul, Diyarbakır ve İzmir’de düzenlenen operasyonlarda, The Bekir rumuzlu Bekir K., ile TontonQ rumuzlu Muhammed Y., gözaltına alındı.
Sorguda, 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu olan Bekir K.’nın babası ve ağabeyinin şişmanlık sorunu olduğu, bir internet sitesinde gördükleri zayıflama ilaçlarından satın aldıkları, ilaçları kullanan ağabeyin 50 kilogram birden vererek rahatsızlandığı ve babada da yan etkilerin görüldüğü anlaşıldı.
Buna sinirlenen Bekir T., bilgisayar bilgisini kullanarak bir yazılım oluşturarak internet sitesine zarar vermek istedi. Oluşturduğu ve “Zombi” adını verdiği yazılımla saldırıda bulunarak ilaç sitesine zarar veren Bekir K. ve arkadaşı Muhammed Y., daha sonra bu işi eğlenceye çevirdi. Arkasından da ikili para kazanmaya başladı.
Yetkililer, 100 bin bilgisayarı elinde tutan bu kişilerin şimdiye kadar 250 bin siteye zarar verdiğini bildirdi. Zanlılar adliyeye sevk edildi.

 


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir