Anasayfa / Kariyer ve İş / 100 Bin Din Görevlisini İlgilendiren Haber

100 Bin Din Görevlisini İlgilendiren Haber

100 bin din görevlisini ilgilendiren haber

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 23. Maddesi uyarınca görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve en iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla;
1. Görev (müktesebi olup başka unvanlarda görev yapan personel) veya görev yerlerini değiştirmek isteyen cami görevlileri,
2. Yurtdışına din görevlisi olarak gitmek isteyenler,
3. Hac ve umre hizmetlerinde (Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi olarak görevlendirileceklere yönelik (4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personel dahil) Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılacak sınavlara katılmak isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı yapılacak.
Kısaca:
1: Kadrolu ve Sözleşmeli İmam-Hatipler
2: Kadrolu ve Sözleşmeli Müezzin-Kayyımlar
3: Kadrolu ve Sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticileri
4: Stajyer personel isterlerse girebilirler. Girmelerinde fayda vardır. En azından tecrübe ve deneyim kazanmış olurlar.
Diyanet Personeli, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına Girmek Zorunda mı?
Hayır. Hiç bir personel girmek zorunda değildir.
Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına Girilmezse N’olur?
1: Hac ve umreye gidemezsiniz…
2: Becayiş ve nakil (görev yerinizi değiştiremezsiniz) yapılmaz.
3: Yurt dışı görevinde bulunamazsınız


4: Baş İmamlık, Uzman İmamlık, Baş Müezzinlik, Uzman Müezzinlik, Baş Kur’an Kursu Öğreticilik sözlü mülakatlarına giremezsiniz!
5: Ayrıca ünvan değişikliği sınavlarına giremezsiniz!
Fısıltı Gazetesinde, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının iptal olacağı yönünde söylemler var. Söylem doğru. Bütün sendikalar bu sınavın iptali konusunda mahkemeye başvuruda bulundular. Mahkeme iptal etse de, Diyanet’te çareler tükenmez.
Bu haber www.dinihaberler.com adresinden kopyalanmıştır
Aynı sınavı başka yollardan bu sefer de mecburi olarak karşımıza çıkarır. Bu tür söylemlere fazla kulak asmamalı. Bütün personel kendini devamlı yenilemeli, elinden geldiği kadar 50 rakamının üzerinde geçerli not almalıdır.
Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına girmeyenler 2 yıldır büyük sıkıntılar çekti. Bu konuda yüzlerce mailler aldık. Ama yapılabilecek hiç bir şey yok.
2011 Yılında Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavında 3 bin kişi 49 aldı. 70 bin personelin girdiği sınavda 3 bin kişi çokta büyültülecek bir rakam değil. Çünkü bu sınava ilkkez girdiler. Sınavın heyecanı, testlerin karışıklığı, ömründe ilkkez test sınavıyla karşılaşmış vs. gibi düşünürsek önemsenmeyecek bir rakam.
Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Ne Zaman?
Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Eylül ayı içerisinde yapılacak. Eylül ayına heran hazırlık olmak lazım. Sınavı EĞİTİK yapacak. Yani Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü. EĞİTİK ve Diyanet İşleri Başkanlığı bu sınavı 40 gün önceden duyuracak. Sınavın Eylül ayının ortasında yapılacağını düşünürsek 2 ay gibi bir zaman dilimi var. Bütün personel bu sınava şimdiden hazırlanmalı.
Sınav Konuları
1- Dini ve Mesleki Bilgiler,
2- Yurtdışı Din Hizmetleri ile İlgili Konular,
3- Hac ve Umre Hizmetleri ile İlgili Konular,
4- Genel Kültür.
“Meslekî Bilgiler Seviye Tespit Sınavına girecek, Diyanet camiasının güzeide personeline şimdiden başarılar dileriz.Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir