Anasayfa / Kültür Sanat / 1001 Belgesel Film Festivali

1001 Belgesel Film Festivali14. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde yapılan törenle başladı.

Bu yıl “DarAlanlar” temasıyla düzenlenen festivalde, 23’ü Türkiye’den 47’si yurtdışından olmak üzere 70 film gösterilecek.

Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla ve Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından organize edilen festivalin açılış töreni, ülkesinde yaşanan iç savaş sebebiyle İstanbul’a yerleşmek zorunda kalan Kongolu müzisyen Enzo İkah ve grubunun mini konseriyle başladı. Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, festivale ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını dile getirdi. İstanbul’da belgesellere konu olacak birçok tarihî mekanın bulunduğunu hatırlatan Demircan, geleceğin imar planını yaparken de bilgi, belge, film ve belgesellerden yararlandıklarını belirtti.
Festival afişi yarışması birincisi Fatih Gözenç’e ödülü, törende Ahmet Misbah Demircan tarafından verildi. Belgesel Sinemacılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgen de belgeselciliğin önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Özgen, belgeselcilerin gerçekliği egemenlere yapışık olmaktan, bilgiyi imaj olmaktan, ihtiyaçlarımızı marka olmaktan kurtarmaya, görünmeyeni görünür kılmaya çalıştıklarını söyledi.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi’nde gösterilecek bütün filmler ücretsiz izlenebilecek. Festival, 3 Ekim Pazartesi gününe kadar devam edecek. (www.1001belgesel.net)

  Çivi Kullanılmadan Yapılan 600 Yıllık SarayYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Sattım!.. Aldım!.. Müzayede Evlerini Sizler İçin Araştırdık

Müzayededen eser alıp satmak artık çok daha kolay. Online müzayedecilik sayesinde bu alana yönelik ilgi …

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir