Anasayfa / Haberler / 118’li Hat Tarifelerine Dikkat

118’li Hat Tarifelerine DikkatBursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, “118XX”li hatlarda farklı ücret tarifelerinin uygulandığına dikkat çekerek, “Bilinmeyen numaralarla ilgili hizmet veren her firma, ücretlendirmesini ayrı tarifeler üzerinden yapmaktadır” dedi.

Yılmaz, yazılı olarak yaptığı açıklamasında, son günlerde, televizyon kanallarının reklam kuşaklarında, tanıtımı yapılan çağrı merkezi firmaları arasında ciddi bir rekabet yaşandığını belirtti. Yılmaz, şunları belirtti:

“Bilinmeyen numaralarla ilgili hizmet veren her firma, ücretlendirmesini ayrı tarifeler üzerinden yapmaktadır. 118XX;li hatlar üzerinden yaşanan bu rekabet, bir taraftan tüketicide kafa karışıklığına yol açarken,diğer taraftan hizmet aldığında tüm 118XX;li hatlara aynı ücreti ödeyeceğini sanmaktadır. Oysa her firmanın zaman ve ücretlendirme periyotları birbirinden farklıdır. Hatta cepten ’118XX’li hatları armanın ücreti farklı, sabit telefondan aramanın fiyatı farklıdır. Firmanın kendi hattından 118XX’i aramanın ücreti farklı, başka firmaların hatlarından aramanın ücreti farklıdır. Tanıtımlar yeni yapıldığı için tüketici bu durumu yeterince bilmemektedir.”

Televizyon kanallarında tanıtımı yapılan 118XX’li hatların ücretlerini belirlerken vergiler dahil ve ana vaadin istisnası şeklindeki ifadelerin okunabilir büyüklükte verilmesinin yasal bir zorunluluk olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:
“Ocak ayında buna aykırı reklam veren bir 118XX’li hattın reklamı, Tüketici Yasasının 16. ve 17. maddesiyle Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe aykırı bulunmuş ve ilgili firma, Reklam Kurulu tarafından 68 bin 678 TL idari para cezasına çarptırılmış ve reklamı durdurulmuştur.

 

Bu konudaki reklamların genellikle eski bir bilinen 118XX’li hattın yeni numarası diye bir algılama yaratması, tüketici için yanıltıcı bir durum yaratmaktadır. Firmaların bundan şiddetle kaçınmaları gerekir.” Yılmaz, bir tüketicinin, tanıtımı yapılan “118XX”li hattan, sadece öğrendiği bir telefon numarasına karşılık ödediği ücretin 3,34 lira olduğunu belirterek, “Bu nedenle tüketicilerimizin bilmediği hatları kullanırken dikkatli olmaları ve hakkında bilgi sahibi olmadığı ve ücret tarifesini bilmediği hatlardan hizmet almak için acele etmemelerini tavsiye ediyorum. 118XX’li hatlardan söz etmişken 3 rakamlı telefonların da ücrete tabi olduklarını bir kez daha hatırlatıyorum” dedi.

  Özel Okullarda Erken Kayıt Fırsatları ve Fiyatları

Ücretlendirmeler

Avea’nın bilinmeyen numaralar servisi olan 11855′i aramak vergiler dahil 72,71 kuruş, faturasız hatlar için ise dakikası 8 kontör.
Turkcell’in faturalı cep telefonlarından 11832′yi aramanın ücreti de 8 kontör. Vodafone’dan 11842, 11832 ve 11855 numaralı servisleri arayanlar KDV dahil dakikasına 0,56 lira ödüyor. Türk Telekomünikasyon Kurumu’ndan ‘Rehberlik Hizmet Lisansı’nı Nisan 2008′de alan ’11842′ No’lu çağrı merkezini cep telefonundan arayanlar, tüm vergiler dahil dakikası 1,24 lira ödüyor. Türk Telekom’dan arayanlar için ise dakikası 0,98 liradan ücretlendiriliyor. Ücretlendirme, 6 saniyelik periyotlarda gerçekleştiriliyor.
Diğer bir firmanın çağrı merkezi olan ’11880′ numarasını GSM operatörleri ve sabit hat telefonlarından arayanlar ise vergiler hariç dakikasına 83,5 kuruş ödüyor. Başka bir firmanın hizmet sunduğu ’11818′ numaralı çağrı merkezini Türk Telekom’dan arayanlar ise dakikasına 70 kuruş öderken, Avea ve Vodafone’dan arayanlar 106 kuruş veriyor.

fikiravcısı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir