Anasayfa / Haberler / ”14 Şubat Sevgililer Günü”nde, çılgınlığa varan sürprizler

”14 Şubat Sevgililer Günü”nde, çılgınlığa varan sürprizler
Tarihçesi milattan önce 4. yüzyıla dayanan Sevgililer Günü’nde, sevgiliye hediye almanın maliyeti cep yakarken, ”iki gönül bir olunca samanlık seyran olur” sözünün tarihe karıştığını anlayan sevgililer, yılda bir kez de olsa aşkının büyüklüğünü göstermek için çiçekçilere ve hediyelik eşya mağazalarına koşuyor.

”Seni seviyorum…” 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, pek çok kişi tarafından bu mesajı vermenin asırlardır tercih edilen, güzel, romantik ve mütevazı yöntemi olan gül verme, küçümsenmeyecek bir mali yükü de getiriyor. Tek bir gülün fiyatı bile 5 liradan başlarken, 14 Şubat’ta bu fiyatın iki katını aşacağı belirtiliyor.

14 Şubat’ta sevgilisini evinden bir limuzin ile almak isteyenler saatine göre ortalama KDV hariç 600 lira ile 1200 lira arasında kira bedeli ödeyecekler. İddialı hediyeler arasında yer alan tek taş pırlanta bir yüzüğün fiyatı ise taşın kırat cinsinden değerine göre 1,000 dolar ile 30 bin dolar arasında değişiyor.

<<< 14 Şubat Sevgililer Gününe Hediye Seçenekleri İçin Link >>>

-SINIR TANIMAYAN ALTERNATİF FİKİRLER-
Sevgilisinin evinin üzerine gökyüzünden kırmızı gül döktürmek bu alternatif sürprizler arasında yer alıyor. Bunun için gerekli olan helikopterlerin bir saatlik kirası 800 avro ile bin avro arasında değişiyor. Dökülecek olan kırmızı güllerin de ayrıca bir maliyeti bulunuyor.

Şehrin kalabalık caddelerinde bulunan bilboardlardan aşk ilanı yapmak isteyenler için ise bir adet bilboard’ın bir haftalık kirası 750 lira ile bin lira arasında değişiyor.

-KİŞİYE ÖZEL HEDİYELER-
”Sevgililer Günü”nde fark yaratmak isteyenler için daha birçok alternatif mevcut. Bu alternatiflerden, kişiye özel şarap yaptırmak, günün anlam ve önemine vurgu yapabilecek en iddialı hediyelerden bir diğeri.

Kişiye özel yani sevgiliye özel, üzerinde sevilen kişinin adı ve fotoğrafı bulunan bir şarap, özel kutusuyla birlikte sipariş edildiğinde, kargo ücreti hariç toplam 60-150 lira arasında bir maliyetle satın alınabiliyor.İddialı ve unutulmaz bir başka sürpriz ise ilham gelmesini beklemeye de gerek kalmadan, ”sevgili” için yazılmış, bestelenmiş hatta seslendirilmiş bir parça satın almak. Böyle bir parçayı almak isteyenler, bunu 600 liraya mal edebiliyor. Bu hediye de hiçbir rafta, hiç bir mağazada bulunmayacak gerçekten kişiye özel bir armağan vermek isteyenler için farklı bir alternatif oluyor.

”Sevgililer Günü”ne özel değişik hediyelerden biri de kişiye özel yazılmış üzerinde ”sevgili”nin ismi ile fotoğrafı bulunan ve o kişiyi anlatan özel bir kitap. Bu özel kitabın sayfa sayısını, kapağını ve içeriğini tamamen kişiye özel yapmanın maliyeti ise 39 lira ile 50 lira arasında değişiyor.

Kişiye özel yaptırılabilecek hediyelerden büyüklüğüne göre fiyatı değişen yap-bozlar (puzzle) vatandaşlara 45 lira ile 150 lira arasında, üzerinde isim yazılı olan kişiye özel dikilmiş gömlekler ise 150 lira ile 200 lira arasında bir ücrete mal oluyor.

ÇİÇEK TALEBİ PATLADI
Kesme çiçek üretiminde söz sahibini kentlerden Yalova’da, 14 Şubat Sevgililer Günü’nün yaklaşması nedeniyle çiçek satışlarının yaklaşık 3’e katlandığı bildirildi.

Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yalova Şubesi Müdürü Fevzi Alton, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi artan talep nedeniyle hareketli günler yaşadıklarını söyledi.

Alton, kooperatifin Yalova şubesindeki mezatta, Yalova, Antalya, İzmir ve Mersin’de üretilen, yaklaşık 50 çeşit çiçeğin açık artırma yöntemiyle satışa sunulduğunu belirterek, birçok ilden çiçekçilerin Yalova’ya çiçek almak için geldiğini kaydetti.

Kooperatifin, Türkiye genelinde 16 şubesi bulunduğuna dikkati çeken Alton, şöyle konuştu:

”Normal günlerde 80–90 koli satış yapılırken Sevgililer Günü haftasında koli satışları günlük 150-250 koli civarına ulaştı. Bu hafta kooperatifimiz Türkiye genelinde 20 bin koli çiçeğin yanı sıra 2 milyon gül satışı yapacak. Yalova’da bin koli çiçeğin yanı sıra 120-130 bin gülün satışının yapılması bekleniyor. Cumartesi ve Pazar günü mezatımızda daha fazla satış gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.”

Alton, Yalova’nın çeşidi ve üretimi açısından Türkiye’de sayılı illerden biri olduğunu vurgulayarak, ”Sevgililer Günü’nde kooperatifimizden satışa sunulan çiçeklerin 3’te 1’ini Yalova ili karşılıyor” dedi.

Mevsim itibariyle Yalova’da üretilen gülün çok az sayıda olduğuna işaret eden Alton, ”Güllerin çoğunluğu Mersin’den geliyor. Yalova’da hava şartları nedeniyle bu aylarda gül üretimi düştüğü için genellikle güney illerinden getirilenler satışa sunuluyor” diye konuştu.

Alton, kooperatifin Türkiye genelinde 4 bin 500’ü aşkın üyesi bulunduğunu, ancak Sevgililer Günü’nde yapılan satışların yüzde 60’ının İstanbul’da gerçekleştiğini kaydetti.

AA

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

  1. fiyat bilgisini kimden alabilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir