Kariyer ve İş

15 bin lira maaşla ‘iş güvenliği uzmanı’ aranıyor!

15 bin lira maaşla ‘Uzman’ aranıyor!

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın çıkmasının ardından doğan iş güvenliği uzmanı açığı hızla kapanıyor. Uzmanların 2 bin liradan haşlayıp 15 bin liraya varan maaş almaları bu alana pek çok kişinin yönelmesine neden oluyor. Sayıları 30 bine ulaşan iş güvenliği uzmanlarının aylık gelirleri 2 binlerden başlayıp 15 hin lirayı bulabiliyor.

is guvenligi

NE KADAR KAZANIYORLAR?

Şu anda iş güvenliği uzmanı olarak çalışan yaklaşık 15 bin kişi olduğu ve yaklaşık 30 bin kişide de uzmanlık belgesinin bulunduğu söyleniyor. Peki uzmanlar ne kadar kazanıyorlar? işte cevabi:C sınıfı: Aylık 2 bin – 3 bin TL
B sınıfı: Aylık 3 bin – 7 bin TL
A sınıfı: Aylık 7 bin -15 bin TL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de iş kazası sonucu her yıl binlerce kişi ölüyor. Artan ölümler iş sağlığı ve güvenliği kanununun devreye sokulmasını beraberinde getirdi ve 6331 sayılı yasa böyle doğdu. 30 Haziran 2012 tarihinde kanun çıktığında ülkemizde toplam 2 bin iş güvenliği uzmanı varken aradan geçen yaklaşık bir yıl içinde uzman sayısı 30 binlere ulaştı. Bu sayının ilerleyen dönemde 50 binin üzerine çıcağına dair tahminler yapılıyor. Sayının bu kadar artmasının en temel nedeni, myfikirler.com yasanın uygulanmasıyla 1 Ocak 2013 ‘te 50 ve üzeri işyerlerinde, 1 Temmuz 2013’te tehlikeli ve çok tehlikeli sayılan 50’den az çalışanı olan iş yerlerinde ve 1 Temmuz 2014’te ise kamu dahil yaklaşık 1 milyon 700 bin iş yerinde toplam 30-40 bin uzmana ihtiyaç duyulacağına dair hesaplar.

Bu beklentiden yola çıkan binlerce kişi ya ek bir gelir elde etmek için, ya da iş bulma hayaliyle eğitim ku-rumlarına başvuaıyor. Zira iş güvenliği uzmanlarının maaşlarının 2 bin TL’den başlayıp 15 bin TL’ye kadar çıktığı görülüyor. Cazip gelir, eğitim almak isteyen kişi sayısıyla beraber eğitim veren kurumların da sayısını artırıyor.

EĞİTİM ARTIYOR

Şu ana kadar Türkiye’de yaklaşık 50 bin kişinin eğitim aldığı söyleniyor. Hali hazırda bir o kadar kişi daha bu eğitimleri almaya devam ediyor.

Şu anda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş toplam 183 adet İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri’ eğitimi veren eğitim kurumu var. En başta ÇAS-GEM olmak üzere 35 tane üniversitenin sürekli eğitim merkezinde bu eğitimin verildiğini söyleyen TÜISAG-Tiirkiye Iş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu Başkanı Levent Kavlak, bu eğitimi vermek için kurulan özel kuaımların da olduğunu hatırlatıyor.

Bakanlığın özel firmalara yetki vermesiyle beralıer eğitim kurumu sayısının arttığını söyleyen Kavlak, İstanbul’da 38, Ankara’da 36, İzmir’de ise 15 olmak üzere illerde açılan eğitim ku-rumlanyla sayının 183’e ulaştığının altını çiziyor.

KİMLER GİDİYOR

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na göre üniversitede mühendisliklerin tüm dalları, mimarlar ve teknik elemanlar iş güvenliği uzmanı olabiliyor. Dolayısıyla eğitimleri de bu kişiler talep ediyor. Eğitimler ise iş yerlerinde oluşacak olan iş kazalarına ve meslek hastalıklarına neden olacak her türlü tehlike kaynaklarının tespitinden ve bunların oluşturacağı risklerin minimize edilmesinin teknikleri ve çalışanların eğitimini kapsayan yoğun bir programdan oluşuyor. Eğitimler 220 saat sürüyor. Sınavlara az bir süre kalmışsa eğitimler 2 bin – 3 bin TL arasında veriliyor. Ancak sınav süresi daha ileri tarihteyse bin 500- 2 bin TL arasında bir ücret vererek eğitim alabiliyorsunuz. Tabii hemen belirtelim eğitim ücretleri şehirlere, eğitim kurumlarına ve zaman periyodlarına göre değişebiliyor.
Eğitimler bittikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açtığı sınavlara katılmak gerekiyor.

SINIFLARA AYRILIYOR

Sınavlarda genel olarak başarı ortalamasının yüzde 40’larda olduğunu söyleyen Kavlak, şöyle konuşuyor:

“Buradan sınavın zorluk derecesi de anlaşılmakta. Eğitim kurumlannda eğitim almış adaylar iki kez sınava girme hakkına sahip. Şayet iki sınavda da başarısız olursa tekrar eğitim alarak sınava girebiliyorlar.”

Sınavda 70 ve üzerinde not alan adaylar başarılı sayılıyor ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmaya hak kazanıyorlar. Bu kişiler az tehlikeli işyerlerinde görev almaya hak kazanıyorlar. Üç yıl az tehlikeli iş yerlerinde görev yaparak B sınıfı uzmanlık sınavında başarı gösterirse B sınıfı İş Güvenliği uzmanı oluyor. Dört yıl da B sınıfı uzmanı olarak görev yapan ve A sınıfı uzmanlık sınavını geçen ise Usta, yani A sınıfı iş güvenliği uzmanı oluyor.

Peki, sertifikası olan kişiler birden fazla kurumda uzman olarak çalışabiliyor mu? Bu soruyu Kavlak şöyle cevaplıyor: “İş Güvenliği uzmanları 4857 sayılı iş kanununa göre 180 saat +37 saat mesai olmak üzere 217 saat görev yapabilir, işyerlerinde iş güvenliği uzmanları çalıştırılması tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre olduğu için 217 saati doldurana kadar birçok işyerinde çalışabilir.

Örneğin; az tehlikeli sayılan 100 çalışanı olan bir işyerinde çalışan başına 10 dakikadan 156 saat bir işyerinde kalan, diğer saatlerini başka bir işyerinde kullanabilir. Çalıştığı işyerleri çalıştığı saat olarak sigortalarını yatırabilir.”

Fatoş BozkuşBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu