Anasayfa / Kültür Sanat / 16. Siemens Opera Yarışması 2014

16. Siemens Opera Yarışması 2014Opera Yeni Yıldızlarını Arıyor!

16. Siemens Opera Yarışması’nın 2014 yılı için yarışma takvimi işlemeye başladı. Geçmiş yıllardaki deneyimleriyle kendini kanıtlayan yarışma bu yıl da Türk Opera hayatına yeni isimler kazandıracak.

opera yarismasi

Operayla ilgili kimselerin müdavimi olduğu üniversite kantini, müzisyenlerin biraraya geldiği lokal gibi mekanlarda, bugünlerde kısa bir müddet de olsa bulunanların, işitecekleri şeylerden biri de gençlerin birbirlerine sorduğu “Siemens Opera Festivali başvuruları ne zamandı?”, “Sen hangi eserlerle katılacaksın?” ve bu minvaldeki sorular olacaktır.

Opera veya şan eğitimi alan, bu alanlarda kendini yetiştirmeyi hedefleyen gençlerin bu yarışma için duydukları heyecan boşuna değil. Zira Siemens Opera Yarışmasında dereceye girenler, geçmiş yıllarda olduğu gibi başarılarıyla dünya sahnelerinde yer alma fırsatı yakalayacaklar. Bu, yarışmanın 16 yılda ulaştığı uluslararası prestijinin önemli bir göstergesi. Ayrıca yarışmanın başarılı görülenlere verilecek ödüller gençler için paha biçilmesi zor bursları ve fırsatları içeriyor.

Hemen ödüllere bir göz atarak ifade etmeye çalıştığımız şeyi zihninizde canlandırmanıza yardımcı olalım: Siemens Opera Yarışması’nm 2014 yılı birincisi Opera dünyasının en saygın kuramlarından biri olan Almanya’daki Karlsruhe Operasında bir yıllık burs ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul’da dört aylık Almanca bursunun sahibi olacak. Yarışmanın İkincisi Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisinde bir yıllık burs ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul’da iki aylık Almanca bursu kazanırken üçüncü ise Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisinde altı haftalık yaz kursuna burslu olarak katılma fırsatım elde edecek.

Türkiye’de tüm eğitim ve yaygınlaştırma çabalarına rağmen, dar bir çevreye sıkışıp kalan opera camiasını 16 yıldır her baharda heyecanlandırmayı başaran, yarattığı etkiyle de operanın ulaştığı çevreyi geliştirmeyi ve genişletmeyi hedefleyen Siemens Opera Yarışmasının 2014 yılı için başvurular 26 Nisana kadar devam edecek. Yarışmaya katılmak için Siemens’in Internet sayfasındaki (siemens.com.tr/opera) formu doldurarak kayıt yaptırmak gerekiyor. Başvuruların ardından yarışmanın ön elemeleri 29 Nisanda, yarı finali 30 Nisanda, finali ise 1 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Yarı final ve finalin halka açık olacağını belirtelim. Sonuçlar ise 2 Mayıs 2014 akşamı dereceye giren sanatçıların sahne alacağı bir “ödül töreni” ile kamuoyuna açıklanacak.

Bu yıl 16’ncı kez düzenlenecek Siemens Opera Yarışması tüm ses kategorilerinden (soprano, mezzo soprano, tenor, bariton, bas) katılımcılara açık. Ancak Türkiye Opera hayatına uluslararası ^başarılara imza atmaya aday genç yetenekler kazandırmayı hedefleyen yarışmanın katılımcısı olmak için 1 Ocak 1984 tarihinden sonra doğmuş olmak, diğer bir deyişle 30 yaşın altında olmak gerekiyor.

Siemens Opera Yarışmasının diğer dikkat çekici ve güçlü bir yanı da jüri üyeleri: Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Baş Rejisörü Yekta Kara (yarışmanın kurulduğu günden bu yana jüride), Salzburg Devlet Tiyatrosu Sanat Direktörü Cari Philip von Maldeghem, Nürnberg Operası Genel Müdürü Peter Theiler, Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spuhler… Yarışmacılar operanın böylesine önemli ve etkili isimlerinin karşısında biri Mozart’tan olmak üzere toplam altı opera aryasını orijinal dillerinde ve ezbere icra etmek zorundalar.

DÜNYA SAHNELERİNİN ANAHTARI
Her yıl yeteneklerini kanıtlayan genç Türk opera sanatçılarını dünya sahneleriyle buluşturan Siemens Opera Yarışmasının geride bıraktığı 16 yılın ardından yarışmaya katılan gençlerin bir kısmı artık orta yaşlarını sürüyor. Önemli bir kısmı yarışmanın sağladığı imkanlar ve ufuklarının açılmasıyla dünyanın birçok önemli opera yarışmalarında da önemli başarılar elde etti. Dünyanın dört bir yanındaki sahnelerde önemli eserleri seslendiren bu genç yeteneklerin bir kısmı kariyerine ve yaşamına yurt dışında devam ediyor, kayda değer bir kısmı ise prestijli eserlerle sahneye çıkmanın yanı sıra öğretim üyesi olarak yeni gençlerin yeteneklerini geliştirmesine yardımcı oluyor.

Siemens Opera Yarışmasının kuruluşundan bu yıla kadar jüri üyeleri arasında yer alan Devlet Sanatçısı Mete Uğur, vefatından kısa süre önce katıldığı 15’inci Siemens Opera Yarışmasında tarihten, mitolojiden, efsanelerden ve hayallerden beslenen operanın, insan ruhuna ve bedenine zenginlik veren, iyileştiren bir sanat oluşuna vurgu yaptı. Uğur, “15’inci yarışmamızda gençlerimiz heyecanları, duruşları, etkileyici sesleriyle bizlere sanat şöleni sundular” dedi ve ekledi: “Gençlerimizin bu kadar başarılı bir şekilde opera sanatı icra etmelerini görmek gurur verici. Bu yarışma, opera sanatını erişilmez ve sofistike bir duruştan uzaklaştırarak amatör ruhları teşvik ederek ve opera sanatının yaygınlaştırılması yönünde de önemli bir görev üstleniyor.”

  2019'un Sanat Ajandasında Neler Var?

DÜNYAYA AÇILAN YETENEKLER

Geçen yılki ödül töreninde Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Geliş yaptığı konuşmada, “Bugün dünyanın hangi köşesine giderseniz gidin, genç bir Türk opera sanatçısı ile karşılaşmanız mümkün” demişti.

Bu durumun kuşkusuz en önemli nedeni Siemens’in düzenlediği yarışma. Geliş bundan duyduğu gururu da şöyle ifade etmişti: “Siemens Opera Yarışmasının genç yetenekleri gittikleri her ülkede alkışlanıyor, performansları ve kişilikleri ile Türkiye’yi çok iyi temsil ediyor. Bu yarışmanın Siemens için gerçek ödülü nedir diye sorarsanız, yarışmada aldıkları dereceler sonrası dünyanın en ünlü operalarında sahne alma fırsatı bulan genç sanatçılarımızın, hem kendilerini hem de ülkemizi başarıyla temsil etmelerinin yolunu açmak ve başarılarıyla gururlanmak derim. Türkiye’yi dünya çapmda başarıyla temsil etmiş tüm yarışmacılarımız en büyük alkışı hak ediyor.”

Yarışmanın ihdas edildiği günden bu yana jüride yer alan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Baş Rejisörü Yekta Kara da Siemens Opera Yarışmasının, hedeflerini ve ulaştığı noktayı açıklarken Siemens’in ve yarışmayı kotaran ekibin ne kadar önemli bir konuyu halletmiş olduklarının farkına varıyoruz. “Genç opera sanatçılarının evrensel bir sanat dalı olan operanın Batı’da ulaştığı noktayı kendi gözleriyle görmeleri, izlemeleri, küreselleşme dönemindeki opera dünyasının, o bütünün bir parçası olmayı amaçlamaları, mesleklerini farklı bakış açılarından algılamaları, ufuklarını geliştirmeleri, sanatsal anlamda kendilerini tanımaları ve sorgulamaları, dirençli olmayı öğrenmeleri gerekiyordu. Siemens Opera Yarışmasından geçerek yola koyulmuş, önceki yıllarda birinci olmuş ya da dereceye girmiş Burak Bilgili, Perihan Nayır, Ari Edirne, Burçin Çilingir, Cenk Bıyık, Ayşegül Kargmer, Bahadır Noyan Coşkun gibi pek çok genç sanatçıyla yurt içinde, yurt dışında profesyonel anlamda birlikte çalışmak, kimilerinin ilk kez rol aldıkları, başrol üstlendikleri operaları yönetmek benim için büyük mutluluk kaynağı oldu.”

Mühendislik Şirketi’nin Opera İlgisi

Bugünkü Türkiye topraklarına. I856’da (158 yıl önce) Osınanlı Devleti’nin ilk telgraf sistemlerini kurarak giriş yapan ve günümüzde tüm dünyada 360 binden fazla çalışanıyla dev bir küresel şirket olan Siemens’in operaya ilgisi hem yeni değil hem de sadece Türkiye’ye mahsus değil. Şirketin kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde operayı öne çıkaran tutumunu Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Geliş şu cümlelerle açıklıyor:

“Dünyanın pek çok yerinde opera binalarının yapımına ve çeşitli opera performanslarına sponsor olan Siemens, bu anlamda kültürel Rönesans’ın bir parçası olmaktan da gurur duyuyor.” Siemeııs’in neden gençlik ve eğitim projeleri üzerinde yoğunlaştığını anlamak içinse Gelis’in şu ifadelerine kulak vermek gerekiyor: “Destekleyeceğimiz projeleri belirlerken bunların gençleri ve onların eğitimlerini hedeflemesini dolayısıyla sürdürülebilir olmasını ve ülkenin gelişimine olan katkılarının elle tutulur, gözle görülür olabilmesini arzu ederiz. Operayı seçmiş olmamızın temelinde de bu inanç yatıyor.”

Esasında elektronik ve elektrik mühendisliği konularında, endüstri, enerji, sağlık ile altyapı ve şehirler sektörlerinde faaliyet gösteren şirket, aynı zamanda çevre teknolojilerinde dünyanın en büyük üreticisi konumunda. Toplam gelirlerinin yaklaşık yüzde 40’ını yeşil ürün ve çözümlerden elde ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Sattım!.. Aldım!.. Müzayede Evlerini Sizler İçin Araştırdık

Müzayededen eser alıp satmak artık çok daha kolay. Online müzayedecilik sayesinde bu alana yönelik ilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir