Anasayfa / Kariyer ve İş / 165 bin İzmirli’ye iş müjdesi

165 bin İzmirli’ye iş müjdesiİzmir İş ilanı 2011, 165 bin İzmirli’ye iş müjdesi

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2023’te İzmir için kişi başına düşen milli gelirin 32 bin dolara yükselmesini, ihracatın 100 milyar dolara çıkmasını hedeflediklerini bildirdi. Yıldırım, Kaya Termal Otel’de düzenlenen ”35 İzmir, 35 Proje” konulu toplantıda, partisinin İzmir ile ilgili projelerini anlattı. İstiklal mücadelesinin İstanbul’da kararlaştırıldığını, Samsun’da başladığını, zafere noktanın İzmir’de konulduğunu belirten Yıldırım, ilk İktisat Kongresinin İzmir’de toplandığını, cumhuriyetin kalkınma stratejisinin bu kentte oluşturulduğunu bildirdi. Yıldırım, İzmir’in, 8500 yıllık tarihi, doğal ve kültürel zenginliği, tarımı, ticareti ve sanayisiyle her zaman Türkiye’nin Anadolu’ya açılan kapısı, Avrupa ve dünyaya açılan penceresi olduğunu kaydetti. Son yıllarda İzmir’in nüfus büyüklüğüne oranla ülkenin milli gelire katkısında azalma ve ihracat sıralamasındaki gerilemeye işaret eden Yıldırım, bunun, kentte yapılması gereken bazı stratejik yatırımların gerçekleştirilememesinden ve bazı önemli kararların alınmasındaki gecikmeden kaynaklandığını ifade etti.

İzmir’e siyaset değil, hizmet sloganıyla geldiklerini ve bu amaçla düşüncelerini, yapacaklarını anlattıklarını bildiren Yıldırım, kente ilişkin 2023 yılı hedeflerini şöyle anlattı:”İzmir için kişi başına düşen milli gelirin 2023’te 32 bin dolara yükselmesini, 2010’da 17 milyar dolar ihracatın 100 milyar dolara çıkmasını hedefliyoruz. İller arası nüfus sıralamasında İzmir 3. sırada, 2023’te Gayri Safi Milli Hasıla’ya katkı bakımından 2. sırada olacağını düşünüyoruz. Otoyol 2010’da 230 kilometre, 2023 hedefimiz 2 bin kilometre. Yüksek hızlı tren hattının sıfır kilometreden 2023’te 1000 kilometreye çıkmasını, hava yolundaki yolcu sayısını 7.5 milyondan 40 milyon kişiye çıkmasını, raylı sistem toplu taşıma sisteminin 90 kilometreden 270 kilometreye yükselmesini, konteyner kapasitesinin yılda 13 milyon teu’ya çıkarılmasını hedefliyoruz. Yat bağlama kapasitesini 1965’ten 7765’e, yıllık turist sayısını 1.1 milyondan 10 milyon kişiye ve turistik yatak sayısını 43500’den 100 bine çıkarmayı planlıyoruz.”

İDDİALI HEDEFLER
Çok iddialı hedefleri olduğunu, 2011 seçim beyannamesini 5 ayak üzerine oturttuklarını dile getiren Yıldırım, şehirler arası ulaşım projelerinin, İzmir’in 2023 büyüme hedefini gerçekleştirebilmek için olmazsa olmaz bir ihtiyaç olduğunu, bu bağlamda otoyollar ve hızlı tren projelerinin dikkati çektiğini kaydetti. İkinci önemli projenin ekonomiyle ilgili olduğunu, sanayinin, üretimin, şehirlerin, turizmin gelişmesi için önce yolların yapılması gerektiğine işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

”Yol olmayınca hiç bir şey olmaz. Yolun olmadığı yerde ne bina ne fabrika ne liman ne havaalanı görürsünüz. Yaşam kısaca yollar etrafında oluşur, zenginlik yollar etrafında oluşur. Bu en temel altyapıdır, bu altyapıyı mutlaka yapmak zorundayız. 2003 yılında İzmir, Anadolu’ya sadece Aydın’a ve Çeşme’ye bölünmüş yolla bağlıydı. Bugün İzmir hem Ankara’ya, hem İstanbul’a, hem Antalya’ya, hem de Muğla’ya bölünmüş yolla bağlanır hale geldi. Kuzeyden de Çanakkale’ye Körfez’e kadar bu sene bitiyor. Biz bunu yeterli göremeyiz. İzmir’e bölünmüş yol yaptık, Anadolu’nun büyükşehirlerine bağladık. Türkiye 2023’te dünyanın en büyük 10. ekonomik gücü olacaksa, İzmir bu gücünü omuzlayan iki şehirden birisi haline gelecek. İzmir’in böyle bir görevi, misyonu var. İzmir’i buna hazır etmek gibi bizim de bir görevimiz var. Yollardan sonra yapmamız gereken, ekonomi katma değeri oluşturan projeleri altyapının üzerine kurmaktır. Nedir bu? Limandır, lojistik merkezleridir, tarım ve hayvancılıkla ilgili endüstri tesisleridir. Balıkçılıkla ilgili kıyı yapılardır ve buna benzer diğer tesislerdir. Bu üst yapıyı kurduktan sonra ihtiyacımız olan diğer şey teknolojidir. Teknolojiye yönelik yatırımlar, burada da bilişim ve ARGE, dijital arşiv, bilişim destekli yaşam. Bilişimin hem sosyal boyutu, hem ekonomiye katkısını, ikisini birden içerecek bir proje.”

EXPO 2020 ADAYLIĞI
Türkiye’ye katma değer sağlayacak önemli değerlerden birinin de turizm olduğunu, turizm denince sokaktaki insanın aklına İstanbul, Antalya’nın geldiğini, İzmir’in ise ”geç geldiğini” dile getiren Yıldırım, bu konuda eksiği kapatacak projeleri de olduğunu bildirdi. Kruvaziyer limanları, yat limanları, Agora ve kent yenileme gibi projeleri olduğunu, bunların üzerinde İzmir’in EXPO 2020 gibi bir avantajı olduğunu ifade eden Yıldırım, kentin tekrar EXPO’ya aday olduğuna dikkati çekti. EXPO’nun tek başına İzmir’e belki fazla bir şey kazandırmayacağını, ancak bu organizasyon vesilesiyle saydığı yatırımların çok daha hızlı, kesintisiz bir gayretle kente kazandırılacağını belirten Yıldırım, bu gibi uluslararası organizasyonların, o şehrin kalkınmasını ve adeta üst lige çıkmasını sağlayan organizasyonlar olduğunu bildirdi. Bunu UNİVERSIADE’de ve kısmen de olsa Akdeniz Oyunlarında İzmir’in başardığını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

”Çok daha büyük ölçüde EXPO organizasyonuyla İzmir, 2023 hedeflerini çok daha kolay yakalama fırsatını bulacaktır. EXPO içinde sağlık turizm merkezleri, fuara bağlı hafif raylı sistemler ve dünyayla canlı bağlantı kurulacak altyapılar, botanik bahçeleri gibi 400 hektarlık EXPO alanında, organizasyona özel muazzam bir altyapı, İzmir’in ondan sonraki yıllarında da kente hizmet verecek, katma değer sağlayacak bir tesisi, bir altyapıyı EXPO marifetiyle İzmir kazanmış olacak.”

Kent içi ulaşım altyapısının geliştirileceğini, çevre yolu tamamlanmasına, Egeray’ın devreye girmesine, İZBAN’ın yapılmasına rağmen, halen İzmir’in ulaşımla ilgili altyapı problemlerinin, Körfez’in güney tarafında trafik sorununun önemli ölçüde kendini hissettirdiğini kaydeden Yıldırım, kent içi trafiği rahatlatacak projeleri bulunduğunu ifade etti.

SEYAHAT
İzmir’de günlük seyahat sayısının 1.5 milyonun altında olduğunu, normalde şehir nüfusunun 2.5 katı seyahat olması lazım geldiğini, bunun da 10 milyon mobilite demek olduğunu dile getiren Yıldırım, ”İzmir’in altyapısı daha 2 milyonu bile kaldıramadığına göre, illerde İzmir gelişmeye devam edeceğine göre 10 milyon günlük seyahate uygun olarak, kentte toplu taşıma ulaşım altyapısını kazandıramazsak, İzmir asla ve asla uluslararası organizasyonları da yapamaz, 2023 hedeflerini de tutturamaz” diye konuştu. Bunun için ulaşım projelerini önemsediklerini, projelerin tamamlanma süresinin 12 yıl olduğunu bildiren Yıldırım, ortalama her bir projenin bitme süresinin 3.5-4 yıl olduğunu kaydetti. Projelerin toplam bedelinin 56 milyar lira yani 35 milyar dolar olduğun işaret eden yıldırım, yaklaşık 25 milyar liralık kısmının yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirileceğini, kalan kısmının ise genel bütçe imkanlarıyla yapılacağını anlattı.
İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı projesinin hazır olduğunu, bu yıl birinci etabın ihalesine çıkılacağını, hat tamamlandığında iki il arasının 3.5 saate, İzmir-Konya arasının 4 saate, İzmir-Eskişehir arasının 4 saate ineceğini belirten Yıldırım, İzmir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattıyla İzmir-Bursa arasının 1 saat 45 dakikaya, İzmir-İstanbul arasının ise 4 saate düşeceğini kaydetti.

  Silivri ceza ve infaz kurumlarına 720 personel alınacak

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin yenileneceğini, Ağustos ayından itibaren İzmir’den Sofya ve Üsküp’e doğrudan uçuşa başlanacağını, kentin Kaklıç bölgesine ”Vecihi Hürkuş Havalimanı’nın yapılacağını anlatan Yıldırım, ”İzmir kuzeyde ve güneyde büyüyen bir kent. İkinci bir havalimanına ihtiyacımız var. Kuzeyde Kaklıç bölgesinde yeni bir havalimanına İzmir sahip olacak. Bunun planlamasını yapıyoruz” dedi.

İzmir-İstanbul otoyolundaki çalışmaların 6 farklı noktaya kurulan şantiyelerle başladığını, bu projenin maliyet olarak dünyanın üçüncü büyük, Avrupa’nın ise en büyük projesi olduğunu vurgulayan Yıldırım, İzmir-Ankara arasına yapılacak otoyol hakkında da bilgi verdi. Yıldırım, 535 kilometre uzunluğunda olacak otoyulun 8 saatlik kara yolu yolculuğunu 4 saate düşüreceğini ifade etti.

İzmir-Antalya arasında yapılacak otoyol ile Antalya’ya 4 saat 15 dakikada gidilebileceğini dile getiren Yıldırım, İzmir-Manisa arasındaki Sabuncubeli mevkisine 2.8 kilometresi çift tünel olmak üzere toplam 4 kilometrelik bir tünel yapılacağını müjdeledi.

Kuzey Otoyolu, Kuzey Ege Limanı, Kemalpaşa-Turgutlu, Kiraz-Ödemiş demiryolları, Tarım ve Hayvancılık Sanayi İşletmeleri, Kemalpaşa Lojistik Merkezi, Balıkçı barınakları, Deniz Ürünleri Borsası, Bilişim ve ARGE Şehri, E-Ticaret Üssü, Dijital Arşiv Kent, Bilişim Destekli Yaşam gibi projeleri de anlatan Yıldırım, Türkiye’deki yaklaşık 1.5 milyon görme engelli için proje geliştirdiklerini, görme engellilerin hiç dış destek almadan geliştirilen bir cihaz sayesinde kendine yeterli olabildiğini, bu cihazların dağıtımını ilk olarak İzmir’de gerçekleştireceklerini söyledi.

ŞEHİR YENİLEME PROJESİ
İzmir’deki 1 milyon konuttan en az 200 bininin standartlara uymayan, depreme dayanıklı olmayan, yeterli altyapı hizmeti bulunmayan binalar olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:”Bunlarla İzmir Cumhuriyetin 100. yılının şehri olamaz. İzmir mutlaka kent yenilemesini yapmalıdır. Şehir yenileme projesini hiç ama hiç siyasetin amacı haline getirmeyeceğiz. Şart bu. Bu projeyi yüksek sesle konuşmaya başlayınca belediye de bu konuda adım atacağını ifade etti ve şehir yenileme için projelerini açıkladılar. Bu güzel bir gelişme. Burada yerel yönetimlerle uyum içinde çalışmak, projenin başarısı için olmazsa olmaz şartımızdır. İzmir bu yenilenmeyle daha konforlu, daha güzel mekanlara sahip olacak. Önce yapacağız sonra yıkacağız. Önce yıkıp sonra yapmak yok. Bu proje 10 milyar lirayı aşan bir iştir. Mutlaka İzmir bu işi gerçekleştirmelidir. Bu proje İzmir’in geleceğidir. İzmir’de yaşayan milyonlarca insanın geleceğidir. Bu projeyi gerçekleştireceğiz. İzmir’i süper lige çıkaracağız. Bunda kararlıyız. Ayrıca imkanı olmayanlara İzmir’de en az 5-10 bin TOKİ konutu uzun süreli ve taksitli olarak yapılacak ve verilecek.”

KENTE İKİ BÜYÜK ŞEHİR HASTANESİ
Bayraklı’ya 1600, Tepecik’e ise 1400 yataklı şehir hastanelerinin kurulacağını, bu projelerin yatırıma alınarak uygulama safhasında olduğunu anlatan Yıldırım, öğrenci yaşam merkezlerinin oluşturulacağını, yeni stadyumlar yapılarak spor kulüplerinin destekleneceğini belirtti. Yıldırım, ”Maalesef İzmir kulüplerinde istikrar yok. İzmirli el ele kulüpler süper lige” diyoruz” dedi

Efes Antik Limanı projesiyle birlikte bin yıl sonra Efes’in yine denizle buluşacağını, körfez dönüşüm projesiyle birlikte körfezdeki kirliliğin ortadan kaldırılacağını ifade eden Yıldırım, ”Körfez dönüşüm projesiyle körfez sirkülasyonu sağlanacak. Biyoçeşitlilik artacak, büyük gemiler limana yanaşabilecek” dedi.

KARABURUN’A 6 KİLOMETRELİK KANAL
Yeni yat limanları, kruvaziyer liman, dijital tarih kütüphanesi, Agora ve Kent Merkezi yenilemesi, İzmir EXPO 2020 projeleri, Egeray, İzmir metrosu projelerini de anlatan Yıldırım, İzmir-Çeşme Deniz Otoyolu projesi kapsamında Karaburun’a 6 kilometrelik bir kanal yapılacağını, bu projeyle birlikte İzmir-Çeşme arasındaki denizyolu ulaşımımın 45 dakikaya düşeceğini söyledi. Projeyi ”İzmir’in turizm, şehircilik, körfezin temizlenme projesi” olarak niteleyen Yıldırım, ”Bu kanal sayesinde hem deniz yolu kısalacak hem de sirkülasyon sağlanacak. Biyoçeşitlilik de artacak” dedi.

KONAK’A TÜNEL
Konak’a tünel yapılmasının, kendisine göre en hayati proje olduğuna vurgu yapan Yıldırım, ”Bu projeyle birlikte Üçkuyular, Yeşildere, Mürselpaşa arasında 2x 2.5 kilometrelik çift tünel yapıyoruz. Şehir içinden geçen transit yolu yeraltına alıyoruz. Bana göre bu proje vizyon projesidir, en önemli projedir” diye konuştu.

Üçkuyular ile Bostanlı arasında hem tüp tünelle geçiş hem de köprüyle geçiş sağlanacağını dile getiren Yıldırım, ”Bu projelerin inşaatı sırasında 165 bin İzmirli doğrudan iş sahibi olacak. Projeler bittikten sonra 125 bin ilave istihdam olacak. Projelerin yıllık İzmir ekonomisine katkısı 11.4 milyar lira olacak” dedi. Elindeki kitapçığı da gösteren Yıldırım, ”Bu projeye boş diyenlere armağanımızdır” ifadesini kullandı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana siyasetin temel algısını değiştirdiğini, siyaseti katı tartışma, ideoloji anlayışından çıkarıp, hizmet odaklı bir anlayışa götürdüklerini anlattı.

Türkiye’nin artık önünü görebildiğini, birkaç yıllık projeler yapılmadığını ifade eden Günay, Atatürk’ün hayalini gerçek kılıp Türkiye’yi çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmak için çalıştıklarını belirtti. Geçmiş yıllarda hayal bile edilemeyen şeylerin artık Türkiye’de gerçekleştirilebildiğine dikkati çeken Bakan Günay, ”Eskiden bunlar hayaldi, şimdi Türkiye hayallerin gerçekleşebileceği yeni bir vizyona kavuştu” dedi.

İzmir’i dünya kenti yapmaya çalıştıklarını, İzmir’in önüne büyük bir vizyon koymaya çalıştıklarını ve kenti EXPO 2020’ye aday gösterdiklerini anımsatan Günay şöyle konuştu:”Bunu seçim tartışması haline getirmedik. İzmir’i EXPO 2020’ye aday yapmak ve EXPO’yu gerçekleştirmek milli davamız haline geldi. 2013 yılında İzmir’in adaylığının kesinleşmesi ve İzmir’in 2020’de dünyanın önüne en önemli sergi merkezi haline gelmesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışacağız.”

Türkiye’nin turizmde dünya yedincisi olduğunu, 2003’de 13 milyon olan ziyaretçi sayısının 28.5 milyona çıktığını anlatan Günay, ”Yaşam tarzları itibariyle Türkiye’nin içine kapandığı gibi bir şehir efsanesi dolandırmaya çalışıyorlar. Dünyada içine kapanan bir ülke 8 yılda 13 milyon turistin üzerine 8 yılda 15 milyon insan koyabilir mi? Bu Türkiye’nin dünyaya ne kadar açıldığının, ne kadar entegre olduğunun, Türkiye’nin ne kadar tercih edilen bir ülke olduğunun en somut, açık göstergesidir” diye konuştu.

LOS ANGELES TİMES’DE İZMİR REKLAMI
İzmir’in tanıtımıyla ilgili yaptıkları çalışmaları da anlatan Bakan Günay, Los Angeles Times gazetesindeki Efes Antik Kenti’nin ilanını gösterdi. Günay, ”Los Angeles Times’ın en son sayılarından biri İzmir ile ilgili tanıtımdır. Efes’le ilgilidir. Bizim derdimiz ve gayretimiz Türkiye’yi daha iyiye, ileriye taşımak, derdimiz gayretimiz İzmir’i daha iyiye, ileriye taşımak” dedi.

Etkinliğe Devlet Bakanı Mehmet Aydın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, AK Parti İzmir Milletvekilleri ve milletvekili adayları, sivil toplum örgütlerinin, iş dünyasının temsilcileri katıldı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir yorum

  1. 2 yıldır alt yapı işi yapyorum görevim hedepe boru kaynakcısyım alın kaynagı ve elettiro fizyon işsizim cep05074829523

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir