Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 18 – 24 Temmuz Haftası Piyasa Beklentileri

18 – 24 Temmuz Haftası Piyasa Beklentileri18 – 24 TEMMUZ HAFTASI PİYASA BEKLENTİLERİ
Türk lirası risk iştahmdaki bozulmaya paralel olarak değer kaybetmeye devam ediyor. Döviz piyasasında hafta boyunca Avrupa borç krizinin italya’ya sıçrama riski ve ABD borç limiti pazarlıklarının bir türlü bitmek bilmemesiyle kaygılı bir hava hakimdi. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar-avro döviz sepetine karşı %0.2 değer kaybederken TL’nin sepete karşı değer kaybı %0.8 düzeyinde gerçekleşti.

İMKB dünya borsalarına göre daha kötü performans gösteriyor.

Avrupa borç krizinin italya’ya yayılması ve ABD Hazinesi’nin borçlanma limitinin artırılması görüşmelerinin kilitlenmesi geçtiğimiz hafta dünya borsalarında satışlara yol açtı. Uzun dönemli italyan bonolarının faizleri %6’ya kadar yükselirken ABD ve Avrupa borsalarında sert düşüşler görüldü. Küresel risk iştahmdaki gerilemeye paralel altın 1600 doları zorlayarak yeni zirve yaparken, Yen dolar ve avroya karşı değer kazandı. Türkiye piyasaları dünya borsalarındaki satışlara paralel geçtiğimiz haftayı kayıpla kapattı. MSCI-Türkiye endeksi hafta genelinde %2.8 gerileyerek gelişmekte olan piyasalara göre daha kötü bir performans gösterdi. Geçen hafta gıda ve finansal kiralama şirketleri İMKB’nin üzerinde performans gösterirken bankacılık, holding ve GYO sektör endeksleri İMKB-100’e paralel bir seyir gösterdı. Dünya borsalarındaki gerilemeye paralel İMKB’de bu hafta düşük hacimli ve satıcılı bir seyir bekliyoruz.

Tahvil piyasası küresel dalgalara karşı görece dirençli.
Küresel risk iştahmdaki bozulmaya rağmen tüketici kredilerinde görülen yavaşlama ve Haziran ayı güçlü bütçe performansı geçtiğimiz hafta tahvil piyasasının güçlü kalmasını sağladı. Gösterge kıymet haftayı 5 bp aşağıda %8,86 seviyesinden, 9 yıl vadeli sabit kuponlu kıymetse 10 bp aşağıda %9,58 bileşik seviyesinden kapattı.

Türk Eurotahvillerinde alıcılı bir seyir gözlendi.

Yunanistan borçları ile ilgili çözüm arayışlarının devam etmesi ve bankaların stres test sonuçları yayınlanmadan önce çıkan spekülasyonlar nedeniyle geçtiğimiz hafta risk iştahının düşük seyrettiğini gördük. Güçlü bütçe performansı buna rağmen Türk eurotahvillerinin ayrışmasını ve hafta içerisinde hafif alıcılı bir seyir izlemesini sağladı. 2030 vadeli gösterge eurotahvil faizi haftayı 3 bp düşüşe %5,72 bileşik seviyesinden sonlandırırken, 5 yıl vadeli USD Türkiye CDS’leri de 10 baz puan genişleyerek 189/191 seviyesinde işlem görüyor.

  Uzun Vadeli Yatırımcılar İçin Yatırım Fonları

Merkez Bankası’nın faizlerde ve munzam karşılık oranlarında farklılığa gitmesini beklemiyoruz. Bu haftanın başlıca gündem maddeleri Hazine’nin gerçekleştireceği üç tahvil ihracı ihalesi ve Perşembe günü yapılacak olan MB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olacak. Hazine’nin bu hafta itibariyle 6,3 milyar TL’si piyasaya olmak üzere toplam 7,4 milyar TL itfası bulunmakta. iç borç çevirme oranını bu ay %75 olarak açıklayan Hazine’nin bu hafta gerçekleştireceği toplam 3 ihalede bu oranı rahatlıkla tutturabileceğini düşünüyoruz. PPK toplantısı için ise beklentimiz MB’nin faizlerde ve munzam karşılıklarda bir değişikliğe gitmemesi yönünde. Son yayınlanan veriler büyüme cephesinde yılın ikinci yarısında “yumuşak iniş” olacağına dair öngörümüzle uyumlu ve mevcut politikanın sürdürülmesi için Merkez Bankası’nın elini rahatlatıyor.
İş Yatırım
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir