Anasayfa / Haberler / 19.3 milyon kişi şube yerine internete gidiyor

19.3 milyon kişi şube yerine internete gidiyor19.3 milyon kişi şube yerine internete gidiyor

Bankaların şube dışında alternatif kanallara yönelmesi ve internet kullanımının özendirmesi sanal müşteri sayısını büyütüyor. Türkiye’de internet bankacılığını kullanan müşteri sayısı son bir yılda 2.1 milyon kişi artarak 19.3 milyona ulaştı. Bankalar, 9.3 milyon olan aktif müşteri sayısını artırmak ve işlemleri online kanala yöneltmek için yeni yatırım ve uygulamalar üzerinde çakşıyor.

Internet kullanımının artması ve gerekli güvenlik çözümlerinin sunuluyor olması, bankacılık işlemlerinin online yapılma sıklığını son dönemde artırdı. İnternet bankacılığı hem kullanıcılar için kolaylık sağlarken hem de bankalar için şubelerde yapılan işlemlerin azalmasına yardımcı oluyor. 1997 yılında Garanti Bankası ve tş Bankası tarafından başlatılan internet bankacılığı, sonrasında bütün sektöre yayıldı. Internet kullanımındaki artışla birlikte, internet bankacılığına olan ilgi de hızla büyüdü. Hatta internet bankacılığından mobil bankacılığa doğru genişlemelerin olduğu görüiilüyor. https://www.myfikirler.org/ Son yıllarda internet bankacılığındaki artış, rakamlara bakıldığımda ilgi çekici.

KULLANICI 19.3 MİLYON KİŞİ

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) yılın ilk çeyrek dönemi için hazırladığı Internet ve Mobil Bankacılık istatistikleri verilerine göre, Türkiye’de internet bankacılığını kullanan müşteri sayısı, son bir yılda 2.1 milyon kişi artarak 19.3 milyona ulaştı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı ise 11.3 milyon kişi.

Ocak-Mart 2012 döneminde 8.5 milyon bireysel müşteri en az bir kez internet bankacılığı giriş işlemi yaptı. Bu miktar, toplam kayıtlı bireysel müşteri sayısının yüzde 44’ünü oluşturuyor. Yine aynı dönemde, aktif bireysel müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 980 bin kişi, bir önceki üç aylık döneme göre ise 682 bin kişi arttı.

İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı ise yaklaşık 2 milyon kişi. Bunların 844 bini yani yüzde 43’ü en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı ise 1 milyon kişi.

Internet bankacılığı için kayıt yaptıran ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam müşterilerin yüzde 44’ü en az bir kez internet bankacılığı işlemi yaptı. Ocak-Mart 2012 döneminde, toplam aktif müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 101 bin kişi, bir önceki üç aylık döneme göre ise 723 bin kişi artış oldu.

YATIRIM HACMİ 85.5 MİLYAR TL

Internet bankacılığı ile gerçekleştirilen yatırım işlemlerine bakıldığında hacmin 85-5 milyar TL olduğu görülüyor. Buna göre ilk çeyrekte gerçekleştirilen yatırım işlemleri hacminde birinci sırayı
20.3    milyar TL tutarı ile gerçekleşen hisse senedi işlemleri aldı. Bunu; yatırım fonları işlemleri, döviz işlemleri ve vadeli hesaplar izledi. En yüksek ortalama işlem hacmi 32.5 bin TL ile repo işlemlerinde gerçekleşti. VOB işlemleri, ortalama 26.5 bin TL’lik işlem hacmi ile ikinci sırayı aldı. Toplam yatırım işlemleri için ortalama işlem hacmi 7.4 bin TL oldu.

  Türkiye’de Çocuk Üniversitesi Kaç Tanedir?

Ocak-Mart 2012 dönemi itibariyle, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 94 milyon, tutarı ise 321 milyar TL oldu. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 86’sını oluşturuyor.

EN ÇOK HESAP İNCELENİYOR

İnternet bankacılığında geldiğimiz noktada, bir çok işlem artık internet şubesinden yapılabiliyor. Bankaların verdiği bilgiye göre Online bankacılık üzerinden en sık yapılan işlemlerin başında ise hesap detaylarının incelenmesi geliyor. Bu işlemin ardından sırasıyla en sık hisse senedi ve altın işlemleri, kredi kartı işlemleri, varlıkları gözlemleme ve fatura ödeme ile sorgulama işlemlerinin yapıldığı belirtiliyor. Altın, hisse senedi, döviz ve fon alım-satım gibi yatırım işlemlerinin yanı sıra kredi kartı ödeme ve borç sorgulama, mevduat hesabı açma, vergi ödemeleri, şans oyunu ödemeleri işlemlerinin önemli bir kısmı internet şubesi üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla online kanallarda yatırım ve ödeme işlemlerinin gelişmesi bekleniyor.

YENİ TRENDLER

Tüm bu gelişmeler sürerken Türkiye internet bankacılığı konusunda bu alana yatırım yapan bankalar, Avrupa standartlarını yakalamış durumda ve dünyada da öncü ülkeler arasında yer alıyor. Ancak internet bankacılığının penetrasyon oranında Türkiye henüz gerilerde. 2012 yılında Türkiye’deki internet penetrasyonunun yüzde 50’yi geçmesi ve böylece önemli bir eşiğin de atlanması bekleniyor. Bunda yeni trendler de etkili olacak. Online bankacılıkta mevcut trendlerden bir tanesi Kişisel Finans Yönetimi (PFM) uygulaması. PFM, müşterilerin gelir, gider ve harcamalarını grafiklerle gösterip, finansal kararlar almalarına veya kendilerine koydukları bazı finansal hedefleri gerçekleştirmelerine yardım edecek bir uygulama. https://www.myfikirler.org/ Diğer bir trendin ise interaktivite olduğunu düşünülüyor. Özellikle müşterilere anında destek verebilmek adına, web chat altyapısı ile çalışan “Canlı Yardım” uygulaması en popüler olanlardan.

MOBİL KANAL ARTIYOR

Bir başka öne çıkan trend de kişiselleştirme. Internet şubesinde müşteriler profil resimlerini değiştirebiliyor, hızlı menü özelliklerini kendi ihtiyaçlarına göre belirleyebiliyor, anasayfada görmek istedikleri piyasa bilgilerini seçebiliyor.

Bir diğer trend ve alternatif kanal ise mobil bankacılık. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de akıllı telefonların ve mobil internet penetrasyonun yükselmesiyle mobil kanalların kullanımı giderek artıyor. Burada özellikle iPhone, Android ve iPad cihazlarına yönelik platformlar geliştiriliyor.

TBB’nin verilerine göre Ocak-Mart 2012 döneminde mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 433 bin adet yatırım işleminin hacmi 1.8 milyar lira oldu. Aynı dönem itibariyle mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 2.6 milyon, tutarı ise 2.9 milyar lira olarak gerçekleşti. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 87’sini oluşturdu.

işlemler artmasında hem internet hem de mobil tarafta güvenlik sorunun da sıkı takip edilmesi önemli bir faktör, ilk dönemlerde güvenlik endişesi olduğu için kullanıcıların temkinli yaklaşması bankaların ve yetkili kurumların aldığı güvenlik önlemleriyle yıllar içinde giderildi.

Gözde Yeniova
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir