Anasayfa / Haberler / 2.2 milyon yazar kasa değişecek

2.2 milyon yazar kasa değişecek

kasaNakit satışın da POS cihazı üzerinden geçirilmesi ve böylece elektronik ortamda izlenebilmesi için işletmelerde bulunan yazar kasaların değişimi zorunlu hale geliyor. Bu yeni uygulama ile birlikte 2015 yılı sonuna kadar Türkiye’de 2.2 milyon civarında yazar kasa değişimi yapılacağı öngörülüyor. Mevcut kasaların yeni tebliğe uyumlu hale gelmesi, 100 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratacak.

Gelir idaresi Başkanlığı (GlB), alışverişlerin POS cihazları aracılığıyla bankacılık sistemi üzerinden yapılması için ön çalışma başlattı. Yılbaşında çıkan yeni tebliğ ile birlikte temmuz ayı itibariyle Türkiye’deki işletmelere yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu geliyor.

Gelir idaresi Başkanlığı’nın ‘Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Kılavuzu’ taslağına göre artık nakit satışta da bilgiler POS cihazına girecek ve bu şekilde bütün alışverişler elektronik ortamda takip edilmeye başlanacak. Buna göre artık yazar kasa sli-pi fatura-fiş yerine geçecek. Bu nedenle işletmelerde kullanılan bütün yazar kasalar etap etap yenilenecek.

GEÇİŞ ZORUNLU

İlk olarak portatif sistemlere temmuz ayında geçilmesinin ardından masaüstü sistemler ise 2015’te devreye girecek. Bu yıl akıllı yazar kasaya geçişler başlayacak ve 2016 yılında mükelleflerin akıllı yazar kasa sistemine geçmesi zorunlu olacak. Bu yeni uygulama ile birlikte 2015 yılı sonuna kadar Türkiye’de 2.2 milyon civarında yazar kasa değişimi yapılması öngörülüyor.

Bu cihazlar yazar kasa ve POS fişlerini aynı yapı üzerinden kesebiliyor, mali verileri ve banka verilerini eşleştirebiliyor. Basit ve bilgisayar tabanlı kasaların yeni tebliğe uyumlu hale gelmesi için gerekli olan donanım, yazılım ve hizmetin yaklaşık 100 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratacağı öngörülüyor. Şimdiden bu konuda pazarda çalışmalar başladı bile.

ilk cihazı MT Bilgi Teknolojileri geliştirdi ve yazılımını Cardtek Grup yaptı. Bu iki şirketin banka ortağı ise Denizbank oldu. Vera Delta adlı ürünle tek bir cihazdan aynı anda yazar kasa ve POS işlemleri gerçekleştiriliyor.

40 MİLYON DOLAR YATIRIM

2009 yılında EFT POS Özellikli Mobil Yazar Kasa’nın Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını söyleyen MT Grup Yönetim Kumlu Başkanı Murat Sancak, bunun için 40 milyon dolar yatırım yaptıklarını söylüyor. Banka ayağında ise Denizbank var. Diğer bankalarda da çalışmalar sürüyor.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, yeni ürün ile ilgili olarak “Yazar Kasa POS, KOBİ Bankacılığı alanında edindiğimiz tecrübelerin ışığında, KO-Bl’lerimizin yasal süreçlere hızla adapte olmalarını sağlamak amacıyla destek verdiğimiz ve çözüm ortağı olduğumuz bir ürün” diyor. Ateş, KOBİ’le-rin işlerini çok daha verimli ve pratik şekilde yürütmelerine olanak sağlayacak avantajları bir araya getirdikleri Yazar Kasa POS’un, tüm işletmelere akıllı çözümlerle değer katacak bir hizmet olarak öne çıktığını ifade ediyor.Bu konuda deneyimli şirketlerden biri de Hugin. Dört yıldır laboraaıvarlarında çalışma yaptıktan sonra ürünü piyasaya sunduklarını söyleyen Hugin Genel Müdürü Aaron Nommaz, “35 yıldır Hugin markasıyla üretim yapan bir kuruluş olarak biz de şu an en gelişmiş, güvenli ve becerikli sistemi ge-liştimıeye çalışıyoıuz. Eski üreticiler gibi yeni şirketler de bıı değişimden yararlanmak için çaba harcıyorlar” diyor.

NAKİT AKIŞI İZLENECEK

Yeni gelecek yapının temel amaçlarından biri nakit akışının izlenmesi ve raporlanması. Bugüne kadar kredi kartı ile yapılan işlemlere dair veriler toplanabilir ve raporlanabilir durumdaydı. Yeni sistemle birlikte ise nakit dahil her türlü ödeme aracı ile yapılan işlemlerin verisi, merkezi bir biçimde kayıt altına alınmış olacak.

Nakit ve kredi kartı ödeme bilgilerini içeren gün sonu Z raporları her gün cihazlardan Gelirler İdaresi Başkanlığı sunucularına aktarılacak. GİB, gerekli gördüğü durumlarda işletmeleri anlık olarak internet üzerinden denetim altına alacak. Giden bilgilerde işletmelerin GPS kodu bulunacak ve ra-porlanan değerler harita üzerinden denetlenebilecek. Tüm bu değişimler sisteme dahil olan şirket ve sektörler için de yeni bir uygulama alanı yaratacak.

Yeni sistemle birlikte gerek yazar kasa gerek POS pazarının yeni baştan şekilleneceğini düşündüklerini söyleyen İnformatik Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Aykın Ademoğlu, “Yazar kasa ve POS cihazları entegre bir hale geleceğinden bilgilerin Gelirler İdaresi’ne online ve gerçek zamanlı iletilmesiyle kontroller elektronik ortamda yapılabilecek, kayıt dışı ekonominin önüne geçilecek” diyor.

HAZIRLIK SÜRÜYOR

Değişime perakende sektörünün daha kolay adapte olmasını bekleyen Aykın Ademoğlu, İnformatik Bilişim Teknolojileri olarak akıllı yazar kasa alanında donanımından yazılımına bütünleşik çözümleriyle yer almayı hedeflediklerini söylüyor. Farklı kullanım alanlarına uygun şekilde tasarlanmış ürünleri olacağını ifade eden Ademoğlu, müşterilerine uçtan uca hizmet sunmak için çalışmalarına devam ettiklerini kaydediyor.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz üzerinde çalışan bir başka şirket ise POS A.Ş. Şirketin genel müdürü Feridun Yuğaç, “ABD’nin Kuzey Kaıoli-na eyaletinin başkenti Raleigh’deki la-boratuvanmız ile birlikte ortak yeni bir yazıcı donanımı üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca POS A.Ş. olarak, mevcut uygulamalarımızın yeni tebliğ ve yeni yazıcıya uyumu için çalışmalarımız başladı” diyor.

BÜYÜK GELİŞME

Yeni tebliğin getirdiği değişimin yazar kasa ve ödeme sistemleri sektöründe büyük bir gelişmeye işaret eniğini söyleyen EDATA Genel Müdürü Tunç Sanbay da, “Üreticiler olarak biz-ler müşterilerimize çok daha yetenekli, yüksek teknoloji içeren ve ilgili ku-rumlara güvenli bilgi aktaracak cihazlar sunuyor olacağız. 2016 yılına kadar çok yüksek adette cihaz satılacağı için yeni üreticilerin de pazara girmesi bekleniyor” diyor.

Başlangıç hedefleri arasında bulunmasa da yıllar içinde elektronik nıhsat, Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) levhası ve fatura gibi birçok sayısal uygulamalara geçecek altyapı oluşturulmuş olacağı ifade ediliyor. Bütün ÖKC’lerin merkezi olarak izlenebilmesini ve denetlenebilmesini sağlayacak olan Güvenlik Servis Sağ-layıcı’nın da (TSM) çok önemli bir değişim getirmesi bekleniyor.

Gözde Yeniova /Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir