Anasayfa / Ekonomi-Finans / 2011 – 2012 Yılında Ekonomik Kriz Olur Mu?

2011 – 2012 Yılında Ekonomik Kriz Olur Mu?
2011 – 2012 Yılında Ekonomik Kriz Olur Mu?

TİM’in 18. Olağan Genel Kurulu’na katılan Başbakan Erdoğan, “Bazıları diyor, ‘Son gelişmelerle ekonomik kriz olur mu? Arkadaşlar geçin bu işleri, Türkiye şu anda sağlam zemin üzerinde yürüyor” dedi

12 Haziran Genel Seçimleri’nin ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ilk kez bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, 2023 hedeflerine, 12 yılda Türkiye’nin her alandaki standartlarını çok daha yükseğe çekerek ulaşacaklarını ifade ederek, ”Bizim derdimiz, hedefimiz, tek başına ihracatı 500 milyar dolar rakamına ulaştırmak değil. Bizim meselemiz, Türkiye’yi bölgesinin en güçlü, modern, istikrarlı bir ülkesi haline getirmek, demokratik standartları çok daha ileri seviyelere ulaştırmak ve buna paralel olarak da ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmektir” dedi.

‘KRİZ YARATMAK İSTEYENLER VAR’
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 18’inci Genel Kurulu’na katılan Erdoğan, güven ve istikrar ortamı devam ettiği sürece hedeflere ulaşmada hiçbir sıkıntı olmayacağının altını çizdi. Erdoğan, “Bazıları diyor, ‘Son gelişmelerle ekonomik kriz olurmu?’ Arkadaşlar, geçin bu işleri… Türkiye, şu anda sağlamzeminde yürüyor. Kriz yaratmak isteyenler zaten yıllardır bu işin aktörlüğünü yapıyorlar ama ülkemrahatsız ve bunları da rahatlıkla aşabilecek kabiliyettedir. Yeter ki samimiyetimizi gösterelim” dedi. Türkiye’nin ihracatının Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 yılında 51 milyon dolar olduğunu dile getiren Erdoğan, 2004 yılında yine önemli bir eşiğin aşıldığını, 50 milyar dolar seviyesinin geride bırakıldığını ve 2008 yılında da 132milyar dolarla rekor seviyeye ulaşıldığını bildirdi. Küresel kriz nedeniyle tüm dünyada dış ticaretteki daralmanın Türkiye’yi de etkilediğini ve 2009’da 102milyar dolar, 2010’da da 114 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini dile getiren Erdoğan, ”TİM aylık rakamlarına baktığımızda, bu yılın sadece ocak-mayıs döneminde ihracatımızın 54 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Bu ay itibarıyla şu anda dün 9.5 milyar dolar gibi bir rakamı yakaladık. Bu rakam sıçramanın güzel bir şekilde devamettiğini gösteriyor” diye konuştuTİM SÖZ VERDİ
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İhracat Eğilim Anketi’nden sonra 2010 yılında 250 bin kişilik istihdam artış sözü verdiklerini belirterek, “2010 yılında yaklaşık 310 bin istihdam sağlayarak sözümüzü tuttuk. Bu yılın anketlerinden sonra, 200 bin yeni istihdam sözü veriyoruz” dedi. Dış Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul’da Büyükekşi, Türkiye coğrafyasına çalınan ‘ihracat mayası’nın tuttuğunu, ihracat yapmayan ilin kalmadığını dile getirerek, 1 milyar dolar ihracat yapan 14 il bulunduğunu, bu rakamın yıl sonunda 16’ye çıkacağını anlattı. Büyükekşi, seçimlerin ardından Türkiye’nin önünde yeni Anayasa süreci olduğuna işaret etti.

‘ANAYASA İÇİN DESTEĞE HAZIRIZ’
Büyükekşi, “Bunun için sivil, insan haklarına saygılı ve özgürlükleri daha da genişleten, tüm Türkiye’yi kucaklayan sivil bir Anayasa’ya acilen ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Geçen yılki Anayasa değişikliğini destekledik. Bu yeni Anayasa sürecine de gerekli her türlü desteği ve öneriyi vermeye hazırız” dedi. Büyükekşi, yeni dönemde, ihracata ve rekabetçi üretim yapısına dayalı, arz yanlısı büyüme modeline geçişi önerdiklerini ifade ederek, ”İhracatı ve ihracata dayalı üretimi cazip kılan, sıcak parayı değil, üretim ve ihracat için gelen yabancı sermayeyi teşvik eden bir Türkiye düşlüyoruz” dedi.

UMUT TÜTÜNCÜ- AHT


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir