Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / 2011 Model Audi A1 1.4 TFSI Ambition S tronic

2011 Model Audi A1 1.4 TFSI Ambition S tronicİkinci el sektöründe yeni çıkan araçların bir an önce ikinci el piyasasına dönmesini ve shovvroom’larımızda satışa sunulmasını bekleriz. Bunun sebebi hem çeşitliliğimizin daha da artmasını sağlamak hem de yeni modellere olan merakımızı giderebilme isteğimiz. A1’i Türkiye piyasasına çıktığı ilk günlerde sadece kısa bir parkurda test etme imkanı bulmuş olmamıza rağmen, sunduğu yüksek performansla akıllarımızda kalmayı başarmıştı. Uzun süredir heyecanla beklediğimiz konuk nihayet DOD Şekerpınar tesislerimiz stoklarına geldi ve biz de, bu ay, DOD ikinci el dergimizin okurlarıyla A1 ikinci el testini paylaşma şansını yakaladık. Heyecanımızın sebebini yazımızın tamamını okuduktan sonra sizler de mutlaka daha iyi anlayacaksınız.

A1; Audi ailesindeki büyükleri kadar ag-resif ve modern tasarımıyla bizleri daha kullanmaya başlamadan bile etkilemeyi başarıyor. Coupe oluşu ve önden görülen agresif duruşu, tasarımında sportif bir etki yaratmış. 17″ jantları da bu duruşu destekliyor. ikinci el aracımız bir seneye yakın kullanılmış olmasına rağmen fabrikadan daha dün çıkmış hissi veriyor, içine bindiğinizde kaliteli bir iç tasarım ve dışarıdan göründüğünden daha geniş bir iç hacimle sîzleri karşılıyor. Testin daha başlangıcındaki ilk hızlanmada bile torku hissedebiliyorsunuz. 1.4 TFSI 122 HP, Audi’nin yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi hedeflenerek tasarladığı bir motor. Bu nedenle 200 Nm azami tork gücünü 1.500-4.000 devir aralığında sürekli olarak sağlayabilmekte. 1.390 cc hacme sahip 1.4 TFSI motor, A1’i, yedi vitesli S-tronic şanzıman ile 100 km/sa hıza 8.9 saniyede ulaştırabiliyor. 180 km hıza ulaştığınızda ekranda bir uyarı çıkıyor ama kararlıysanız bu uyarı kayboluyor ve 200 km/s hıza rahatlıkla ulaşmış oluyorsunuz. Aracın bir diğer özelliği de start-stop teknolojisi. A1 tam olarak durduğunda motor stop ediyor ve ayağınızı frenden çekip gaza bastığınızda tekrar çalışıyor. Bu da ortalama yakıt tüketiminizin 5.9 litre olmasını ve C02 emisyon değerlerinin azalmasını sağlıyor.
ikinci el aracımız vites geçişlerinde de çok kibar. S tronic vites çift kavramalı şanzıman teknolojisi sayesinde vites değişimlerini çekiş gücünde algılanabilir kesinti yaratmadan saniyenin yüzde biri gibi çok kısa bir sürede tamamlıyor. Tabii tüm bu saydığımız özellikler birleştiğinde A1 sürücüsüne, “bana güvenebilirsiniz, sizi doğru yaptığınız hiçbir sollamada ortada bırakmam” mesajını da vermiş oluyor. A1’in Bugüne kadar yapmış olduğumuz testlerde güvenimizi en hızlı kazanan araçların arasına girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Test boyunca şehir dışında uzun konvoyları güvenle ve seri bir şekilde arkamızda bırakıyoruz. Aynı zamanda aracın yere mıknatıs gibi yapıştığını söylemeden geçmemek gerek. Dinamik süspansiyonu sayesinde zorlu virajlarda bile aracımız yolu bırakmayacağını sürücüsüne hissettiriyor. A1 şehir içinde de birçok avantaj sunuyor. Özellikle yoğun trafikte start-stop özelliğiyle yakıt tasarrufuna ve doğaya büyük katkıda bulunduğu gibi, boyutları nedeniyle, onu dar park alanlarına bile park etmek çocuk oyuncağı gibi geliyor.

  Maserati GranTurismo MC Stradale 450 HP

Kaliteli iç tasarım

Audi, A1’in iç tasarımında ağabeylerinde olduğu kadar bonkör davranmış diyebiliriz. Havalandırma kanallarının piano black kaplaması şık bir görünüm sağlıyor. Ayrıca açılıp kapanabilen MMI ekran, alüminyum kaplamalar ve üç kollu direksiyon simidi aracı daha da şık gösteriyor. Aracın iç mekanında herhangi bir yıpranma görmedik, özellikle de koltuklarda herhangi bir yıpranma yok. Aracımızın sağ ön koltuğunda ufak bir leke vardı ama oto kuaför uzmanımız, araç teslim edilirken hediye edilen Gold Bakım la lekenin kolaylıkla çıkarılacağı bilgisini verdi, ikinci el aracımızda kol dayama, yol bilgisayarı, ABS, ESP ve gövde rengi aynalar gibi bir çok ek donanım mevcut. 270 ItTik bagaj hacmi koltuklar katlandığında 920 It’ye kadar çıkarılabiliyor. Spor koltuklar rahat bir kullanım sağladığı gibi arka koltuklardaki diz mesafesi de akranlarına göre yeterince iyi denebilir.

A1’in en önemli özelliklerinden biride sıfır araçların kullanıcısının tercihlerine göre kişiselleştirilebilmesi. Tavan gövde farklı renklerde seçilebiliyor ve bu seçim aracın içinde de yapılabiliyor. Sıfır fiyatından dolayı ikinci el fiyatı da yüksek ama emin olun ki, bunu çoktan hak ediyor.

Sonuç

Al, Audi konforu, performansı ve şıklığından esintilerlerle segmentinde tercih edilmesi gereken bir otomobil. Çabuk hızlanması, yol tutuşu ve yakıt ekonomisiyle sürücüsüne birçok avantaj sağlıyor. DOD Outlet Şekerpınar tesislerimizde satışa alınacak otan bu aracın DOD uzmanlarınca yapılan 101 Nokta Kontrolü nde sadece sağ kapıda değişim tespit edildi. Bu işlem de yetkili servis kalite ve güvencesinde olduğu için değer kaybı yaratmıyor. Yapılan incelemelerde motor, mekanik, elektrik akşamı ve yürüyen akşamda herhangi bir soruna rastlanmadı. Okurlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz bu aracı www. dod.com.tr sitesinde 113406545 dosya numarasından inceleyebilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir