Anasayfa / Pazarlama ve Satış / 2011 Yılındaki Seçimler Otomobil Satışlarını Etkilemeyecek

2011 Yılındaki Seçimler Otomobil Satışlarını Etkilemeyecek
Toyota Pazarlama ve Satış AŞ üst düzey yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerin piyasaları olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. Bozkurt, “Kesinlikle ekonominin seçimlerden olumsuz etkilenmeyeceğini öngörüyorum. Aksine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Genel olarak da piyasada beklentiler bu şekildedir.” değerlendirmesini yaptı.

Toyota CEO’su Bozkurt, otomotiv sektöründe hiç kimsenin beklemediği şekilde 2010’un iyi geçtiğini söyledi. Bu yılın rekorla kapanmasını tahmin ettiklerini ifade eden Bozkurt, “Türk otomotiv sektörü 2005 yılında en yüksek satışı yapmıştı. Binek ve ticari araçlarda 729 bin adet satış vardı. 2010’un bu rakamın üstünde kapanacağını ve rakamın 735 bin adetlere ulaşacağını bekliyoruz.” dedi.

Toyota Onatça Plaza’da düzenlenen “Toplum Liderleri Geliyor Projesi” kapsamında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelen Bozkurt, program öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı. 2008’in son çeyreğinde dünyanın global ekonomik krizle sarsıldığını ve tüm sektörlerin 2009 çok pozitif beklentilerle girmediğini hatırlatan Bozkurt, hiçbir firmaların çok yüksek satış hedefleri koymadığını kaydetti. Hükümetin geçtiğimiz sene otomotiv ve diğer bazı sektörlere getirdiği ÖTV teşvik uygulamasını hatırlatan Bozkurt, bu dönemde ellerindeki stokları kısa sürede tüketmeyi başardıklarını belirtti. Böylece üzerlerindeki ağır bir yükün kalktığına değinen Bozkurt, şöyle devam etti: “Ancak 2010 yılına gelirken hükümet çok net bir şekilde ‘ne olursa olsun hiçbir vergi teşviki beklemeyin. Bundan sonra kendi ayaklarınızın üzerinde durun.’ dedi. Biz bu nedenle yıla biraz daha negatif beklenti; düşük adetlerle hedef belirleyerek girdik. Çünkü teşvik olmayacaktı. Ekonomik kriz devam edecekti. Umut vadeden bir görüntü yoktu. Her kes 2011’den sonra ekonomik krizin yaralarının sarılacağını tahmin ediyordu. Fakat beklenmedik şekilde piyasalar iyi gitmeye başladı. Bunun çok temel sebeplerinden biri faizlerin düşük seyretmesiydi. Otomotiv sektöründe faizler can damarıdır. Satışların yaklaşık yüzde 70’i kredi kullanılarak yapılmaktadır. Bunun dışında 2001’de alınan regülasyon önlemleriyle finansal sistemimiz global krizden olumsuz etkilenmedi. Hiçbir bankamızı kaybetmedik. Bu çok önemlidir. Hızlı toparlandık. 2009 da ertelenen kimi filo satışları 2010 da hayata geçti.”

Bu dönemde otomotiv fiyatlarının da daha önce görülmemiş şekilde düşük seviyede seyrettiğini savunan Bozkurt, 10�15 sene önce bir miktar birikimi olan kimselerin ‘ev ile otomobil alma’ konusunda tercih yapmak zorunda kaldığını bildirdi.

“2011 DE OTOMOBİL SATIŞLARI BU YILIN ALTINDA OLMAYACAK”Şimdi bir plazma televizyon fiyatına otomobil alınır hale geldiğini dile getiren Ali Haydar Bozkurt, tüketicinin daha sık aracını değiştirdiğini açıkladı. Bozkurt, 2011 de otomobil satışlarının bu yılın altında olmayacağı yönündeki beklentilerin üzerinde durdu. 5�10 yıl önce gündemdeki en küçük bir olayın borsayı allak bulak ettiğini hatırlatan Bozkurt, iş dünyası ve sokaktaki vatandaşın artık daha bilinçli hareket ettiğini aktardı.

Toyota’yı yaklaşık bir yıl önce devir aldıklarına dikkat çeken Bozkurt, şunları söyledi: “Biz şirketi devir aldığımızda bu yılın bütçeleri daha önceki yönetimce yurt dışında verilmişti. 23 bin adet gibi olan hedefi 26 bin 500 adete yükselttik. Burada konulan hedef önemli değil. Bu kadar adette aracı alıp alamayacağınız önemlidir. Fabrikaların bu talebi karşılayıp karşılamayacağına bakmak lazım. 26 bin 500 adet hedefine rağmen daha çok otomobil istedik. Ve yıl içindeki bu ısrarcı takiple hedefimizi bu yıl 38 bin adet olarak revize ettik. Aralık ayı itibariyle satışlarda 32 bin adete yaklaştık. Stoklarımıza göre Aralık ayına 7 bin 300 adet satış planlıyoruz. Böylece 38 bin adetin biraz üzerine çıkarak yılı kapayacağız.”

Geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 54�55 oranında satışlarını arttırdıklarını ifade eden Bozkurt, ürünü buldukça hedeflerini revize ettiklerini bildirdi. Türkiye’de en çok Aralık ayında otomobil satıldığını açıklayan Ali Haydar Bozkurt, birçok markanın elinde yeterli stokunun olmadığı dönemi yaşayacağını öne sürdü. Güzel kampanya ve finans imkânlarının sunulduğunu kaydeden Bozkurt, “Müşteriler düşük faiz fırsatlarını kaçırmayacağını düşünüyorum. Biz bunu Toyota’dan çok net takip edebiliyor. Toyota finans sistemi bugün piyasada hiç kimsenin veremeyeceği paketi tek başına sunuyor. Buraya olan ilgiden ölçüyoruz ki gerçekten müşterilerimiz sunulan şansı kaçırmak istemiyor. Toyota Plazalarda çok büyük yoğunluk yaşıyoruz. Bu ay nerdeyse 39 bin adetlere yaklaşacağız.” diye konuştu.

“GELECEK YIL 50 BİN HEDEFİ BELİRLEDİK”

Gelecek yıl için 50 bin adet hedefi belirlediklerini aktaran Bozkurt, Toyota’nın Türkiye’de 20 yıllık tarihi boyunca en büyük satış rakamını Aralık ayı itibariye egale ettiğini vurguladı.

Bozkurt, “En yüksek satışın yapıldığı 2007’de 31 bin 658 adet satış yapılmış. Aralık ayı itibariyle biz bu rakamı geçtik. Oldukça büyük bir sıçramadır. Bugün 5 bin peşinat ve aylık 500 lira taksit ödeyebilen herkes Toyota alabilir. 60 ay boyunca 0.79 faiz oranı veren tek sistemiz. Dosya masrafı almıyoruz.” şeklinde konuştu. Otomotiv sektöründe yaşanan rekabet nedeniyle 10 yıl önceki kar oranlarının kalmadığına anlatan Bozkurt, rekabetin kaliteyi de beraberinde getirdiğini hatırlattı. Bozkurt, Toyota’nın değişik modellerinin Türkiye’de üretileceğini sözlerine ekledi.

zaman

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir