Anasayfa / Ekonomi-Finans / 2011 Yılının En Karlı Borsa Şirketleri

2011 Yılının En Karlı Borsa Şirketleri2011 Yılının En Karlı Borsa Şirketleri

Fon yöneticileri ve yatırımcılar için “şirket avı” dönemi geldi. Zira yılın ilk beş ayı tamamlanırken, şirketlerin mali performanslarını gösteren fotoğrafları da ortaya çıkmaya başladı. 2011’in açıklanan ilk çeyrek karları yıl sonu bilançolarına da ışık tutuyor. Analistler, yatırımcılar, araştırmacılar, yoğun bir tempoda şirket bilançolarını inceliyor.

Fon yöneticileri ise sonuçların çıkmasını bekliyor. Amaç 2011 yılının “parlak şirketleri” ni bulabilmek.

İşte aracı kurum uzmanlarının yıl sonuna gelindiğinde karlılıkta öne çıkmasını beklediği bazı şirketler;

HÜRRİYET’TE BEKLENTİLER YÜKSELDİ

Hürriyet “seri ilan” alanındaki liderliğini internet ortamına da taşıma hedefiyle mevcut gelir kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ediyor. Yıl sonu tahminlerine göre hisseleri iskontolu. Finans Yatırım’ın analistlerinden Gaye Abidin, 30 Mart tarihli raporunda şirket hisseleri için hedef fiyatı 2.30olarak öngörürken, Ata Yatırım analistlerinden Mert Bostanoğlu 2.26’lık hedef fiyat ile endekse yakın önerisi de bulunduğunu belirtiyor. Analistlerin tahminleri 2.30 ile 2.24 arasında değişiyor. Hürriyet Gazetecilik 11 Mayıs 2011 kapanışı ile 1.73 seviyesinden işlem görüyor. Analistlerin tahminlerine göre hissede yaklaşık yüzde 30’luk bir prim potansiyeli bulunuyor.

KARDEMİR’İ FİYAT ARTIŞLARI YUKARI TAŞIYOR

İş Yatırım’ın analistlerinden Başak Dinçkök, çelik fiyatlarında yaşanan yükselişe rağmen hammadde maliyetlerindeki artışın sınırlı kalmasının Kardemir’in karlılığını artırdığını belirtiyor. Global krize karşın hız kesmeden büyümesini sürdüren şirket, ray ve yapı çelikleri gibi ürünlerde marka olma yolunda etkin ve kalıcı adımlar atıyor. Şirkete ilişkin beklentiler oldukça olumlu. Yükselen ürün fiyatları, gelişen ürün portföyü, artan verimlilik ve indirimli temin edilen demir cevheri sayesinde, şirketin faiz, vergi ve amortisman öncesi kar rakamının 2011 yılında iki katına ulaşması bekleniyor. Bu nedenle de hisse AL öneri listelerinde yer alıyor.

SİNPAŞ’TA SATIŞ GELİRLERİ ARTACAK

Sinpaş yılbaşından 20 Nisan tarihine kadar 484 konut satışı gerçekleştirdi. Geçen sene aynı dönemde bu rakam 383 olmuştu. 184 konutu sahiplerine teslim ederek yaklaşık 74 milyon liralık bir satış geliri elde etti. İş Yatırım analisti Burak Berki, Sinpaş ile ilgili yaptığı değerlendirmede hissenin hedef fiyatını 2.56 TL olarak öngörürken, yükselme potansiyeli olarak yüzde 19.53 önerisinde bulunuyor. Eti Yatırım ise Sinpaş’ı nisan ayında portföyüne ekledi. Şirket, orta vadeli alım raporları içerisinde öne çıkıyor. Satışların da karlılığa olumlu yansıması bekleniyor.

DYH’DE KAR BEKLENTİSİ ÖNE ÇIKIYOR
İMKB 30 hisselerinden biri olan Doğan Yayın Holding’in bu yıl kara geçmesi bekleniyor. 2010 yılında 236 milyon lira zararda olan holdingin 2011 yılında ortalama 64 milyon kar etmesi bekleniyor. Ancak Oyak Yatırım, mayıs ayının ikinci haftasında yayınladığı değerlendirme raporunda şirkete ilişkin olumlu gelişmelere yer vermesine rağmen endeksin altında getiri beklentisi açıkladı. DYH ve iştiraki Doğan TV, vergi yeniden yapılandırmasına başvurarak 1.5 milyar liralık vergi borcunu 294 milyon lira seviyesine indirdi. Bu, grup şirketleri açısından belirsizliklerin azalması nedeniyle olumlu. Bunun yanında Doğan TV iştirakleriyle ilgili toplam 2 milyar lira tutarındaki davayla ilgili süreç devam ediyor.

ZORLU ENERJİ ARTAN TÜKETİM İLE ATAKTA

Yüksek kar artış beklentisi olan bir başka firma da Zorlu Enerji. Zorlu Enerji’nin kar beklentisinin arkasında elektrik tüketimindeki artış yatıyor. Elektrik tüketimi, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 oranında arttı. Analistlerin zorlu enerji için tavsiyeleri “TUT” yönünde. İş Yatırım analisti Aslı Özata Kumbaracı, hisse için hedef fiyatı 2.93 TL olarak açıkladı. 12 Mayıs itibariyle hisselerin getiri potansiyeli yüzde 13 seviyesinde. Oyak Yatırım analistleri de şirket hisseleri için olumlu düşünüyor. Oyak Yatırım, şirket için “endekse paralel getiri” beklentisine sahip.

GÜBRE FABRİKALARINDA TREND YUKARI

Gübretaş, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri. Şirket 2011 yılında 1 milyar 980 milyon lira konsolide ciro hedefliyor. Gübretaş Genel Müdürü ve aynı zamanda Razi Petrokimya Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Koca, “2010 yılını hem satışta ve Pazar payında, hem de karlılıkta şirket tarihinin rekorlarına ulaşarak tamamladık. 2011’deki bütçe hedeflerimizi ise tüm alanlarda son yıllarda yakaladığımız yükselişi sürdürmeye yönelik olarak belirledik” diyor. Koca, gübre sektörünün genel olarak yukarı yönlü bir eğiliminin olduğunu belirterek bunun ciro ve karlılığa olumlu etkisi olacağını söylüyor. Şirket için analistler AL önerisinde bulunuyor.

TAT KONSERVE İÇİN BÜYÜME YILI

Tat Konserve Genel Müdür Yardımcısı Tamer Soyupak, “Şirketimiz için 2011 yılının geçen yıla göre karlılık açısından büyüme yılı olacağını tahmin ediyoruz” diyor. Gıda sektörünün özellikle yurtiçi pazarda, markalı, iyi proses edilmiş ürünlerle büyüme trendini devam ettireceğini, bunun şirket verimliliklerine katkı sağlayacağını belirten Soyupak, karlılığın pozitif yönde etkilenmesini beklediğini söylüyor. Öte yandan Unicredit uzmanlar, “Tat Konserve’nin benzerlerine göre primli göründüğü ancak, şirketin orta vade için yüksek büyüme görünümünün bu fiyatları haklı kıldığı, özellikle Harranova projesinin olağanüstü bir büyüme hikayesi olduğu” görüşünde. Şirket için “endeksin üzerinde” getiri bekleniyor.

AKÇANSA YURTİÇİ SATIŞLARLA BÜYÜYOR

Akçansa’nın artan yurtiçi satışları şirketin büyümesini sağlıyor. Akçansa ile ilgili değerlendirmede bulunan iş Yatırım analisti Burak Berki, Akçansa’nın 2011’in ilk üç ayında 9.7 milyon lira net kar yaratarak yıllık bazda geçen sene elde ettiği 4.2 milyon liranın yüzde 133 üzerinde net kar rakamına ulaştığını söylüyor. Berki, “Bu büyümede en önemli etken yurtiçi çimento satışları” diyor. Şirket 2011’in ilk çeyreğinde 210 milyon lira satış geliri elde ederken bunun 169 milyon lirasını yurtiçi satışlardan, 44 milyon lirasını ise yurtdışı satışlardan elde etti. Akçansa için kurum tavsiyeleri TUT yönünde. Şirkete yönelik hedef değer ise 8.38 TL.

FORTUNE

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir