Ekonomi Haberleri

2012 Yılı Çeltik Alım Fiyatları Açıklandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ”2012 yılı TMO çeltik müdahale alım fiyatı ton başına geçen yıla yüzde 10 ilave yapılarak bin 165 lira olarak belirlendi” dedi.

Eker, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Tarla Günü’nde yaptığı konuşmada, 2012 yılı TMO’nun çeltik müdahale fiyatını açıkladı.

Geçen yılki ton başına bin 60 lira olan fiyatın bu yıl bin 165 lira olarak belirlendiği ifade eden Eker, şunları kaydetti:

”2011 yılında bin 60 liraydı, yüzde 10 ilaveyle 2012 yılı TMO çeltik müdahale alım fiyatı ton başına geçen yıla yüzde 10 ilave yapılarak bin 165 lira olarak belirlendi. Bunda üretici enflasyonunu da diğer enflasyonları da dikkate aldık. Hayırlı uğurlu olsun.
Tabi bu fiyat TMO’nun 60 randımanlı Osmancık çeşidiyle ilgili açıkladığı fiyattır, biz üreticiyi bununla bırakmıyoruz. İlave ödeyeceklerimiz, desteklerimiz var. Ton başına 100 lira ayrıca prim veriyoruz. Ton başına bin 265 lira etti, ayrıca ilave olarak mazot, sertifikalı tohum desteği, gübre, toprak analiz destekleriyle birlikte bin 287 liraya ton başına çeltikten devletten alabilecek. Bereketli olsun.”

Bu yılki diğer yenilikler

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçilerin kayıtlı çeltiğinin tamamının TMO tarafından alınacağını da ifade eden Bakan Eker, şöyle devam etti:

”Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçilerin kayıtlı çeltiğin tamamı TMO tarafından alınacak. Bir sınırlama getirmiyoruz, Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi olmayan üreticilerde ürünlerini emanete bırakabilecek bu sene ilk defa tam randevulu alım sistemini devreye sokacağız. Yani üretici ofisin kapısında beklemesin diye, randevusunu alan üretici saati, günü geldiği zaman ürününü teslim edebilecek. Pazar günleri hariç her gün alım yapacağız. Ürünlerini TMO’ya emanete bırakanlar makbuz senediyle yüzde otuz avans alabilecek. Anlaşmalı bankalarda bunun karşılığında kredi kullanabilecek. Bu sene yeni bir uygulamamız daha var. tüccar ve şirketlerden de çeltik alımı yapılabilecek ancak onun vadesi dönemi sınırlı olacak. Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartıyla ürününü teslim eden üreticiye 30 gün yerine 10 gün içinde ödeme yapılacak. ”

sabah


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu