Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2012 Yılı Yatırım Alanları ve Rekabet

2012 Yılı Yatırım Alanları ve Rekabet

2012 Yatırım Alanları ve Rekabet, 2012 Yılı Yatırım Alanları, Enerji, Gayrimenkul, İlaç, ilginin arttığı sektörler, para kazandıran sektörler, Perakende, Rekabet, yatırım alanları, Yatırım Alanları ve Rekabet, yatırımın arttığı sektörler

Gayrimenkul, enerji, ilaç ve perakende… Bu sektörlerin ortak noktası, özellikle son dönemde yoğun biçimde girişlere sahne olmaları… Öyle ki sadece ilaç sektörüne 3 yılda 58 yeni oyuncu girdi. Perakende ve gayrimenkul de her geçen gün yeni aktörlerin sahaya indiği alanlar. Öte yandan, yavaş yavaş kapılarını kapatan sektörler de var. Bankacılık ve teknoloji perakende buna 2 örnek. Uzmanlara göre bazı sektörler artık ciddi biçimde doydu, bazılarında ise hala yeniye yer var. İşte mobilyadan faktoringe, hazır giyimden sigortaya kadar 25 sektörün yeni oyuncu potansiyeli…

Son 3 yılda ilaç sektörüne 58, sigortaya 25, akaryakıt dağıtımına 21 yeni oyuncu giriş yaptı. 2008-2010 döneminde gerçekleşen 477 satın alma ve birleşmenin 90’ı enerji, 4l’i gıda sektöründe oldu. Bu yılın ilk yarısındaki 130 satın alma-birleşme işleminde ilk sırayı yine enerji aldı.

Perakendeye girişler ise özellikle son 5 yılda rekor seviyeye ulaştı. Hazır giyimden mobilyaya, yapı marketten teknoloji perakendeye kadar onlarca dünya devi Türkiye’ye “merhaba” dedi. H&M, Prada, Virgin Stores, Baumax gibi dev oyuncular, bu anlamda iyi birer örnek.

Tüm bu rakamlar birçok sektörde adeta “yeni oyuncu” patlaması yaşandığını ortaya koyuyor. Girişlerin bir kısmı sıfırdan, bir kısmı ise satın almalar yoluyla gerçekleşiyor. Burada belirleyici olan ana unsur, pazar dinamikleri.

Peki bu kadar yatırıma rağmen yeni oyunculara hala yer var mı? “Artık doydu” denen sektörler hangileri? Potansiyel olan alanlarda daha kaç yeniye yer var? 25 sektörü kapsayan araştırmamızda, bu somların yanıtını işin uzmanlarına sorduk. Kimi sektörler sıfırdan giriş için hala cazipken, bazılarında kapı kapanmak üzere… Yenilerin ancak satın alma yöntemiyle girebileceği doygun sektörlerin başında finans, telekom ve teknoloji perakende geliyor. Gıda, enerji, hazır giyim, inşaat, gayrimenkul, ilaç ve AVM sektörleri ise irili ufaklı onlarca oyuncuya yeşil ışık yakıyor.YENİLERİ BEKLEYEN PAZARLAR

Önümüzdeki süreçte en fazla hareketlenmesi beklenen sektörler; enerji, hizmetler, gayrimenkul, sigorta, sağlık, online ticaret, perakende ve yiyecek-içecek. “Yeniler için en cazip alanların başında internete yapılabilecek yatırımlar geliyor” diyen Raiffeisen Investment AG Türkiye Genel Müdürü Gökçe Kabatepe, şunları söylüyor:

“Genç nüfus oranı, artan ADSL kullanımı, internetten alışverişi benimseme hızına bakıldığında çok hızlı büyümelerin yaşanabileceği görülüyor. Perakende, eğitim ve sağlık da yatırım için uygun fırsatlar sunuyor.”

Grant Thomton Türkiye Başkanı Aykut Halit de Kabatepe ile aynı görüşte. Halit, şu bilgileri veriyor: “Gerek satın alma, gerek sıfırdan giriş olsun, Türkiye’de oyuncular için en cazip sektörler yenilenebilir enerji, online alışveriş ve bilgisayar/iletişim teknolojileri. Özellikle online

alışveriş ve bilişim en cazip alanlar.” Ernst & Young Kurumsal Finansman Bölümü Yönetici Ortağı Demet Özdemir de online perakendeye dikkat çekiyor ve “Türkiye’de internet kullanımı hızla artıyor, sosyal platformlar gelişiyor ve internetten yapılan alışverişin toplam perakendedeki payı yükseliyor” diye konuşuyor.

Son dönemde artan online alışveriş siteleri, uzmanların bu değerlendirmelerine destek oluyor. Örneğin 2009’da Limango’yu satın alarak pazara giren Alman Otto Group, geçen ay yeni bir yatırım daha yaparak Bonprbd de Türkiye’ye getirdi.

3 SEKTÖRE İLGİ ARTACAK

Uzmanlara göre yeni oyuncular için cazip alanlardan biri de lojistik. Lojistik uzmanı Atilla Yıldıztekin, “Pazar daha çok kişiyi doyurur. Zira dış ticaretimiz artıyor. Ölçekler de sektör de büyüyor” diye konuşuyor.

İlaçtaki hareketliliği ise Ernst & Young Kurumsal Finansman Bölümü Yönetici Ortağı Demet Özdemir anlatıyor: “Sektör, yıllık ortalama yüzde 30 büyüyor. Kişi başına ilaç tüketiminin dünya ortalamalarına göre düşük olması da cazibeyi artıran bir diğer etken.” Sigortacılık, düşük kâr marjlarına rağmen yeni oyuncular için çekici.

Nedenlerini, Axa Sigorta Genel Müdürü Cemal Ererdi anlatıyor:

“Avrupa pazanndaki büyüyememe, şirketleri gelişmekte olan piyasalara yönlendiriyor. Cazibenin süreceğini, birkaç orta ölçekli şirkete talip çıkacağını, yeni şirketlerin kurulacağını düşünüyorum. Çünkü potansiyel herkesin iştahını kabartıyor.” Faktoring de yeni oyuncu bekleyen pazarlardan. Faktoring Derneği Başkanı Zafer Ataman, şöyle konuşuyor: “GSMH içindeki payı yüzde 5 olan sektör, 2010 sonu itibarıyla toplam 52 milyar dolar işlem hacmine ulaştı. İnancımız o ki, Türk faktoring sektörü bu sistemi çevre ülkelere de taşıyacak. Birkaç yıl içinde penetrasyon oranının yüzde 10 seviyelerine, işlem hacmininse 100 milyar dolara geleceğine inanıyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir