Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2012 Yılının Favori Hisseleri

2012 Yılının Favori HisseleriAvrupa krizi Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?, Hisse Senedi Strateji Raporu, Türkiye ekonomisi, Fon yöneticileri, Faizdeki olası artışa karşı dirençli olan hisseler

2012 YILINDA İSTİKRARLI, GETİRİ SAĞLAYAN, KRİZLERE DAYANIKLI, KÂRLI VE YÜKSEK TEMETTÜ ÖDEYEN ŞİRKETLER ÖNE ÇIKACAK.

Hisse senetlerinde yüksek oynakliğin yaşandığı bir dönemin ardından, karamsarlığın yoğun olduğu bir sürece giriyoruz. Karamsarlığını ifade eden kuramlardan biri olan Ak Yatınm Menkul Değerler, 24 Kasım’da yayımladığı “Hisse Senedi Strateji Raporu’nda hisse senetleri için tavsiyesini “nötr’den “ağırlığını azalt”a çektiğini bildirdi. Buna gerekçe olarak da 2012 yılına yönelik kâr görünümlerinin heyecan yaratıcı olmamasını ve zorlu global ortamı gösterdi. Kurum bu nedenle 2012 yılı için endeks hedefini 76 bin puandan 65 bin puana çekti. Sadece Ak Yatınm’ın değil, önümüzdeki yılın olumsuzluklarını gören bütün kuramların raporlarında risklere dikkat çekiliyor.

Citigroup da benzer şekilde düşünenlerden. 8 Aralıkta yaptığı değerlendirmede Türkiye için yaz aylarından bu yana “ağırlığını artır” olan tavsiyesini “ağırlığını azalt”a çekti. Kuram bu kararı verirken Avrupa’daki resesyon ve bankacılık sektöründe daha fazla gerilim ortaya çıkması olasılığı ile yüksek cari işlemler açığı ve yeniden finansman zorunluluklarının TL üzerinde baskı yaratabilecek olmasını gerekçe gösterdi. Citigroup a\Tiı değerlendirmede Türkiye’yi Orta-Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (CEEMEA) ülkeleri arasında yeterince ucuz görmediğini de belirtti.

Görünen o ki, Türkiye’de 2012 yılında en fazla sorulacak sorulardan birisi de “Avrupa krizi Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?” olacak. İhracatının yüzde 46’sını Avrupa ülkelerine gerçekleştiren Türkiye için Avrupa Pazan’ndaki gelişmeler çok önemli. Avrupa’daki gelişmelere bağlı olarak 2012 şılmda hisse senetleri piyasasında dalgalanmalar yaşanacak. İşte bu dalgalanmalar hisse yatırımcıları için tam bir fırsat yaratacak.
2011 yılında yapmış olduğumuz çalışmada hisse senetlerini değişik kriterlere göre kategori-ze etmiş ve kendi risk profilinize göre hisse seçimi yapabileceğinizi belirtmiştik. 2011 yılı gerçekleşmelerine baktığımız zaman, en iyi performansların, güçlü temettü ödeyen şirketlerde olduğunu görüyoruz. İstikrarlı ve getirisi yüksek hisseler, faizdeki olası artışa karşı dirençli olanlar ve hisse başına kârı yüksek şirketler öne çıktı. Biz ise 2011 yılı başında 10 adet hisseyle ilgili öngörüde bulunurken bütün kriterleri göz önünde bulundurmuş ve dipteki hisselerden de sürprizlerin çıkabileceğini söylemiştik. Ancak Avrupa krizinin büyümesi, tüm hisseleri olduğu gibi dipteki hisselerin de performansım olumsuz yönde etkiledi. Bu durum genel olarak tüm hisselerde olduğu gibi öngörüde bulunduğumuz 10 hisseyi de olumsuz yönde etkiledi. Buna karşın İMKB 100 Endeksi (7 Aralık itibariyle) 2011 yılında yüzde 16,46 değer kaybederken, bu hisseler yılı yüzde 4,93’lük kayıpla tamamladı. 2012 yılına girerken yıllık çalışmamızı yenileyip hisse senetlerini dokuz kritere göre sıraladık. 2012 yılının daha zor bir yıl olduğunu da göz önünde bulundurarak kârlılık, getiri ve hisse başına kârlılıkta öne çıkan şirketleri tercih etmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. 2012 yılında piyasalardaki dalgalanmalar güçlü alım fırsatları verecektir. Bu nedenle atımların kademeli olarak yapılmasında fayda görüyoruz.

  Mobilya hızlı yükseldi

İSTİKRARLI TEMETTÜ ÖDEYENLER

Fon yöneticileri 2012 yılında yüksek temettü ödeyen şirketlere odaklanacaklarını söylüyor. Bir şirketin sadece yüksek temettü ödemesini de yeterli görmüyor, istikrarlı temettü arıyorlar. Uzun vadeli düşünen yatırımcılar için istikrarlı temettü önemli.

İstikrarlı temettü ödeyen şirketlerin başında Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş geliyor. Tüpraş son dokuz yılda yatırımcısına 5 milyar 182 milyon TL temettü ödedi. 2011 yılında hisse, yatırımcısına yüzde 15,80 oranında getiri sağladı. Araştırma uzmanları Tüpraş’ın yüzde 20 daha değer kazanma potansiyeli olduğunu düşünüyor. Tüpraş, Türkiye’de en fazla takip edilen şirketlerden biri. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) Ocak-Ekim 2011 dönemini kapsayan araştırmasında basında Tüpraş hakkında 3 binden fazla haber yer aldı. Genel müdür Yavuz Erkut, Tüpraş’ın 28’inci yıldönümü kutlamasında ihracatta 4,2 milyar dolan aşmayı hedeflediklerini belirtti. Erkut, kapasite kullanımını beş puanlık artışla yüzde 80,7’ye ulaştırarak 15,9 milyon ton ham petrol işlediklerini, müşteri odaklı ve rekabetçi satış politikası ile satışları 18 milyon tonun üzerine çıkardıklarını belirtti. Yerli ve yabancı kuruluşlar, raporlarında Tüpraş hissesini tavsiye ediyorlar. Deutsche Bank, kasım sonunda yayımladığı raporda Tüpraş için fiyat hedefini 49,1 TL’den 51 TL’ye çıkarırken tavsiyesini “al” olarak korudu. Oyak Yatırım analistleri ise Tiipraş’ın üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendirirken piyasa beklentisinin oldukça üzerinde bir kârın açıklandığını belirtti.

İstikrarlı temettü ödeyen diğer şirketler arasında uzmanların yüksek getiri beklediği Çimsa yüzde 54, Eııka yüzde 36, Akçansa yüzde 22 ve Yazıcılar Holding yüzde 30 potansiyel getiri beklentisi ile dikkat çekiyor. Ak Yatının kasım aya raporunda en beğendiği hisseler listesinde Tüpraş ve Çimsa’ya da yer verdi. Bizim Menkul Değerler analistleri ise geçtiğimiz kasım ayanda yayımladıkları raporda Çimsa için “endeksin üzerinde getiri” beklentisi açıkladı. Şirketin üçüncü çeyrek verileri ise piyasa beklentilerinin üzerinde çıktı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir