Anasayfa / Şirket Haberleri / 2013 Turkcell’in yılı olabilir

2013 Turkcell’in yılı olabilir

Ocak ayında kulaklar Ingiliz mahkemelerinde olacak. Buradan artık hissedarlar arasındaki davayı bitirecek son karar açıklanacak. Bu kararm temettüden yatırımlara birkaç yıldır tıkanan Turkcell’in karar mekanizmalarım açması bekleniyor.

sureyya-cilivUzun süredir esas faaliyetleri, hissedarların birbirine üstünlük kurma çabalarının gölgesinde kalan Turk-cell’de hayati birçok karar bu çekişmenin sonuçlarını bekliyor. Bu nedenle 2013 şirket için çok önemli. Eğer bu sorun, karar mekanizmalannı açacak şekilde çözülebilirse 2013 Turkcell’in yılı olabilir.

Ekim ayında İngiliz mahkemelerinde görülen Altimo ve Çukurova Holding arasındaki davada kararın en geç ocak ayında açıklanması bekleniyor.

Bu en son mahkeme olduğu için burada alman karar hissedarlar arasındaki davayı bitiren karar olacak.

Bununla birlikte iki yıldır ödenemeyen 2010 ve 2011 yılı temettülerinin ödenmesi konusu da bir diğer beklenti. 2012 yılına ait temettünün de eklenmesiyle Turkcell’in bu yıl toplam üç temettü dağıtması bekleniyor. Şirketin bu dava sürecinin bitmesiyle yeni bir atağa geçmesi bekleniyor. Ayrıca şirkete ıtanacak bağımsız üyeler, şirke-‘ yeniden kamuoyunun günde-ıinde ön sıralara taşıyacak.

YATIRIMLAR SÜRECEK

Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Ekonomist’e yaptığı açıklamada 2013’te Turkcell’in büyüme trendinin devam edeceğini ve inovasyon, yeni ürün ile servisler sunmanın 2013’teki ana odak alanları olacağını ifade ediyor.Turkcell özellikle mobil internet konusunda yüksek beklentilere sahip. 2013 mobil internetin tüm Türkiye’de daha da fazla kullanılacağı bir yıl olacağını ifade eden Süreyya Ciliv, “Bunun yanında yeni uygulama ve mobil servislerin yaygınlaşması ve uluslararası alanda rekabet gücünün artması en önemli hedeflerimiz arasında. Turkcell olarak başarılı performansımızı, teknolojiye ve Türkiye’ye yatırımlarımızı sürdüreceğiz” diyor.

MOBİL İNTERNET

Önümüzdeki yıl yeni teknolojilerin mobil iletişimde farklı uygulamalarla gelişeceğine işaret eden Süreyya Ciliv bunu şöyle açıklıyor:

“Önümüzdeki dönemde akıllı cihazların daha da yaygınlık kazanması ve makineler arası iletişim alanında kaydedilecek gelişmelerle birlikte sektörde ciddi bir büyüme trendinin yakalanacağını öngörüyorum. 3G’nin hayatımıza getirdiği hız; medya, internet, finans, sağlık gibi farklı sektörlerde de yeni açılımlara, hareketlenmelere yol açıyor. Bu trendin 2013’te de artarak devam edeceğini ve bugüne kadar izlediği grafikte yeni bir zirveye ulaşacağını düşünüyoruz.”

Süreyya Ciliv, tüm bu gelişmeler sonucunda hem mobil iletişim hem de teknoloji sektörünün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyüyeceğini ve farklı sektörlerdeki büyümeyi önemli ölçüde tetikleyeceğini söylüyor.

ŞİRKETİN KÜNYESİ

■    Faaliyet alanı: Telekom

■    Ortaklık Yapısı: Çukurova Grubu (yüzde 13,7), Altimo (yüzde 13,2), Telia Sonera (yüzde 37), Diğer (yüzde 36).

■    Çalışan sayısı: 14 bin 250

■    Ciro: 10.4 milyar TL

ÖNE ÇIKARACAK NEDENLER?

■    Ortaklık yapısı ile ilgili davanın sonuçlanması bekleniyor. Rahatlayan şirkette yeni bir atak gündeme gelebilir.

■    Dava sonucu temettü dağıtımı Turkcell hissedarları için büyük beklenti oluşturuyor.

■    GSM pazarındaki rekabete karşılık pazar payını korumak için agresif olacak.

■    Mobil internet kullanımına bağlı olarak uygulamalarını artıracak.

■    Farklı sektörlere yeni projeler sunacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir