Anasayfa / Kariyer ve İş / 2013 Yılında En Çok Aranan Meslekler

2013 Yılında En Çok Aranan Meslekler2013 Yılında 45 Binin Üzerinde İstihdam Yaratacak Sektörler

Türkiye, doğusunda siyasi, batısında ekonomik krizin yarattığı sis perdesinde yol almaya çalışırken, ekonomisinin rotadan çıkmaması için büyük bir mücadele veriyor. En büyük mücadele ise işsizlikle yapılıyor. Global krizin en sıcak günlerinde (Nisan-2009) yüzde 15’lere kadar çıkan işsizlik, şu anda yüzde 8.8’de. Bunda hiç kuşkusuz içinden geçtiğimiz gerilim tüneline karşın özel sektörün devam eden istihdam yaratıcı yatırımlarının etkisi büyük. Bu eğilim, 2013 yılında da devam edecek gibi görünüyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da özel sektörün istihdam planlarına ilişkin yaptığımız araştırma, 80 büyük şirketin 2013 yılında 45 binin üzerinde istihdam yaratacak yatırım hazırlığında olduğunu gösteriyor. Bankacılıktan perakendeye, sağlıktan otomotive kadar birçok sektörün istihdam planları orta kademe yöneticiden müşteri temsilcisine kadar değişik pozisyonları kapsıyor.

isci-araniyorİşsizlik artık sadece gelişmekte olan, az gelişmiş ülkelerin sorunu değil. 2008 yılından bu yana gelişmiş ülkelerin de birincil sorunu. Çünkü daha önce genel olarak yüzde 5’ler düzeyini pek geçmeyen gelişmiş sanayi toplumlarındaki işsizlik, artık bu ülkelerde de çift haneli rakamlardan aşağıya bir türlü indirilemiyor.

Euro bölgesi ülkelerinde işsizlik ortalaması bugün yüzde 11.7’yi bulurken, Fransa’daki 10.3’lük işsizlik oranı, ülkenin son 14 yıllık istatistiklerinde zirve anlamı taşıyor. İspanya, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerde ise duaım daha da ciddi boyuta geldi. Ispanya’da yüzde 25, Yunanistan’da yüzde 26’lık işsizlik oranlarıyla boğuşuyor. Portekiz, İspanya, İtalya ve Yunanistan’da yaşların 15 ile 35 arasında olan genç nüfusun işsizlik oranı ise yüzde 35’lere kadar yükselmiş durumda. Bu tabloyu yakın zamanda değiştirecek ekonomik dönüşüm hareketlerine ilişkin sinyaller ise henüz ortada gözükmüyor.

Türkiye’nin işsizlik parametreleri ise görece daha iyi. Son 10 yıla baktığımızda özellikle 2008 yılında ortaya çıkan “Global Ekonomik Kriz”in etkileriyle işsizlik 2009 yılında büyük tırmanışa geçti. Nisan 2009 yılında yüzde 14.8’lik oranı ile zirve yapan işsizlik oram o tarihten bu yana istikrarlı bir şekilde düşüşte ve bugün yüzde 8.8 civarında bulunuyor.

Yine 14-35 yaş arası genç nüfusun işgücüne katılım oranı Avnıpa’mn birçok ülkesinde yüzde 30’iar civarındayken Türkiye’de bu oran TÜİK kaynaklarına göre (Ağustos 2012) yüzde 17.2 oranında bulunuyor.

■ ÖZEL SEKTÖR İYİMSER

İşsizlikle ilgili görece iyi olan Türkiye’nin bu verileri yine de rehavet getirmeyecek kadar bıçak sırtı bir duruma işaret ediyor. Çünkü Türkiye sözünü eniğimiz bu Avrupa ülkelerinin hepsinden çok daha genç bir nüfusa ve her yıl işgücüne yeni katılan büyük bir işgücüne sahip. Yılda ortalama 650-700 bin kişinin katıldığı bu işgücüne yeni alanlar açmak da hiç kolay değil.

2013 yılında istihdam konusunda nasıl bir gelişme olur? Küresel durgunluğun aşılamadığı, resesyon ihtimalinin konuşulduğu bir ortamda bir de siyasi risklerle karşı karşıyayız. Suriye, İran ve Irak’ta yaşananlar hem ekonomik, hem de siyasi anlamda 2013’e umutla bakılmasını zorluyor.

Ancak reel sektör bu konuda daha iyimser. Özellikle fınans, perakende, e-ticaret, yeme-içme, teknoloji, sağlık gibi sektörlerdeki şirketlerin yeni yatırımlarla birlikte işsizlere iş kapısı da açması bekleniyor. Ekonomist’in başta özel sektörün emek yoğun sektörleri olmak üzere birçok sektörü kapsayan araştırmasından çıkan sonuçlar da bunu gösteriyor. Yaptığımız araştırma ile ulaştığımız 80 büyük şirketin gelecek yıla ilişkin istihdam verileri bunu açıkça gösteriyor. Sağlıktan gıdaya, finantan perakendeye, tekstilden otomotive kadar birçok sektörü kapsayan bu şirketlerin 2013 yılında kesin olarak yaratacaktan istihdam da 45bini geçiyor.

holding-yatirim

■    HANGİ SEKTÖRLER ÖNE ÇIKAR?

Şirketlerin İK direktörleri ve ÎK danışmanlarından aldığımız bilgiye göre, 2012 bir önceki yıla göre biraz daha yavaşlamış olsa da yine de hemen hemen her sektördeki büyümenin etkilerinin işe alımlarda da görüldüğü bir yıl oldu. Özellikle üst düzey pozisyonlarda hareket çok fazlaydı. Farklı sektörlerden şirketlerin Türkiye’de ofis açmalan, özel sermaye fonlarının yatırım yaptığı şirketlerden gelen talepler bu hareketin en önemli kaynağı oldu.

Sektörel olarak bakıldığında ise özellikle bilişim sektöründe üst yönetimde yeni atamalara şahit olduk ki, yeni yöneticilerin büyük oranda kadın olması dikkat çekiciydi. Genel olarak tüm pozisyonlar için bakıldığında ise işe alımlarda en hareketli sektörlerin perakende, inşaat, bilişim, telekom, e- ticaret ve bankacılık olduğu görüldü.

İK danışmanlarının beklentisi 2013 yılında 2012’ye göre işe alımların daha fazla olacağı yönünde. Bu beklentide olan danışmanlardan Grant Thomton Türkiye Başkanı Aykut Halit sağlık, eğitim, bilgi teknolojileri ve perakende sektörlerinde işe alım konusunda hareket beklediğini söylüyor.

■    YÖNETİCİ TALEBİ ARTACAK

Bankacılık, bilişim, telekom, inşaat, perakende sektörlerinin bu yıl da işe alım konusunda hareketli sektörler arasında yer alacağını anlatan Fortune Kariyer Yönetici Ortağı Ayşen Andunı ise “2013 de ülkemizdeki farklı şehirlerde yönetici pozisyonları artacaktır. Ayrıca Bakii, Kazakistan, Katar, Irak, Rusya, Hindistan ve Çin’de ihtiyaçlar artacaktır diye tahmin ediyorum” şeklinde konuşuyor.

2012 yılında en çok çalıştıkları pozisyonlann başında ‘ülke müdürü’ pozisyonunun yer aldığını söyleyen MY Executive Yönetici Ortağı Müge Yalçın, iç denetim başkanı, BT direktörü, kalite müdürü gibi pozisyonlar için sıklıkla talep aldıklarını belirtiyor. Yalçın, “Türk şirketleri yurt dışında satın almalar veya yeni yatırımlarla büyümeye-başlayacak. Bu şirketler bünyelerine donanımlı, çok uluslu şirket tecrübesine sahip yöneticileri katmak ihtiyacı duyuyorlar. Hem yurt içindeki pozisyonlarda hem de yurt dışındaki ofislerin başında görevlendinnek için” diye konuşuyor.

YÖNETİCİ TERCİHLERİNDE 4 ANA TREND

YENİ KUŞAK LİDERLER DEVRİ BAŞLIYOR
Ünümüzdeki yıllarda savaş sonrası nesil emekli olmaya başladıkça, onlardan boşalan koltukları doldurmak için yeni kuşak liderlere ihtiyaç duyulacak. Bu eğilimin artarak süreceğini söyleyen Odgers Berndtson-Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, başarılı yeni nesil liderlerin sahip olmaları gereken ortak özellikleri şöyle sıralıyor: “Sürdürülebilir bir performans sergilerken içinde oldukları mücadeleden adeta enerji türetme becerisine sahip olmaları, baskı yaratma olasılığı yüksek ortamlarda ve kritik karar noktalarında strese girmeden konuyu seri bir şekilde değerlendirdikten sonra karara varmaları ve harekete geçmeleri gerekiyor!1

HANGİ YÖNETİCİLER DEĞİŞECEK
Son yıllarda itibarı yüksek, başarıları kanıttanmış, istikrarı yakalamış, referansı kuvvetli, güven duyulan yöneticiler talep edildiğini söyleyen Fortune Kariyer Yönetici Ortağı Ayşen Arıduru, “Hedeflerini gerçekleştirememiş, sosyal sorumluluk projelerini önemsememiş, yönetim kurulları ile uyuşmazlık yaşayan, idare sorunu yaşayan yöneticiler değişecektir. Ayrıca halka açık şirketlerde bağımsız yönetim kurulu üyelerine olan ihtiyaç daha da artacak” diye konuşuyor.

GENÇ VE RİSK YÖNETİMİNİ BİLEN
Bilişim sektöründe geleneksel yöneticilerin yerini, daha genç, teknolojiyi rekabet avantajı olarak kullanan, satış ve pazarlama yönü güçlü, risk ve kriz yönetimini bilen yöneticilerin alacağını söyleyen Cogito İnsan Kaynakları Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü AhmetTahan, bilişim sektöründe erkek yöneticilerin yerini kadın yöneticilerin alabileceğinin altını çiziyor.

ARTIK YABANCI RAKİPLER DE VAR
Artık yabancı yöneticiler, Türkiye gibi potansiyeli yüksek ülkelerde çalışmak için çok daha istekli olduğuna vurgu yapan 360HR Genel Müdürü Funda Mesoğlu’da, bazı durumlarda yabanct yönetici transfer etmenin Türk yöneticileri istihdam etmekten daha hesaplı olabildiğini, fakat yine de Türkiye’deki firmaların büyük çoğunluğu yabancı yöneticilerden ise Türk yöneticileri tercih ettiğini söylüyor.. Önümüzdeki günlerde yabancı yönetici transferlerinin süreceğini fakat büyük bir artış göstermeyeceğini düşünen Mesoğlu, “Yurt dışında da pek çok şirketin yönetici kademelerinde Türkler bulunuyor. Türk expatlerin sayısı 2013 ve sonrasında giderek artacak. Bir diğer tarafta ise tersine beyin göçünün de yakın olduğunu düşünüyorum” diyor.

  Bakanlık 6 Bin 472 Öğretmen Atadı

■ YABANCILAR İŞ ARAYACAK

Yeni dönemde global firmaların Türkiye’ye yurt dışından yönetici atamalarının daha sık görüleceğine vurgu yapılıyor. Önümüzdeki günlerde de Amerika ve Avrupa’da bazı ülkelerin yaşamakta olduğu ekonomik krizle birlikte kendi ülkelerinde işsiz kalan ve farklı pazarlarda iş aramaya açık yabancı yöneticilerin Türkiye’deki fırsatları yakalaması yönündeki trendin devam edeceğini düşünen KRM Yönetim Danışmanlık Genel Müdürü Kerim Paker, şu bilgileri de veriyor:
“Özellikle Avrupa’da bazı şirketlerin tercihi Türk yöneticiler yönünde. 2013 ve sonrasında da Türk yöneticilerin yurt dışında istihdamının artacağını öngörebiliriz.”

■ GENÇLER TEPEYE ÇIKIYOR

2013 yılı ve takip eden iki yılda özellikle bilişim sektöründe yönetim kademesinde daha genç yöneticilerin üst yönetimde yer alacağı, özellikle teknolojinin hızlı dönüşümü nedeniyle yer değiştinnelerin artacağı kaydediliyor. Güncel teknoloji içeren uzmanlıklara olan ihtiyacın artarak devam edeceği beklentisinin hakimiyetinden bahseden Cogito İnsan Kaynakları Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Ahmet Tahan ise şöyle konuşuyor:

“2016 yılında 13 bin nitelikli teknik uzmana ihtiyaç olacağı beklenmekte. Yine özellikle turizm ve sağlık sektöründe profesyonel yönetim kadrolarına olan ihtiyaç artacak. Bilişim sektöründe güvenlik uzmanlan, tecrübeli yazılım geliştirme uzmanlan, satış ve ürün uzmanları, yedekleme uzmanları, veri tabanı uzmanlan, bulut bilişim uzmanlan, satış yöneticisi, proje yöneticisi gibi unvanlarda talep artarak devam edecek. Ayrıca orta kademe yönetici, teknik yönü güçlü satış yöneticileri, içerik geliştimıe uzmanlan gibi alanların ihtiyacı da atarak sürecek.”

■    ONLİNE SİTELER ATAKTA

Geçen yıldan farklı olarak 2013’te online siteler üzerinden satış pazarlama faaliyetleri arttığı için özellikle bu sitelerde ticari pazarlama, satın alma, marka algısı yönetimi ve müşteri şikayetleri konularında çalışanların pozisyonlarında parlama olacağını düşünen Ak Kariyer Genel Müdürü Aslı Akkor, bu yıl gıda perakendesi, sağlık ve hizmet sektöründe de hareketlilik bekliyor. Çağrı merkezi sorumlusu, satış uzmanı, dijital pazarlama sorumlusu, marka uzmanı, müşteri ilişkileri, Online şikayet yönetim uzmanı pozisyonlarında istihdamın artacağını öngören Akkor, şu değerlendirmede bulunuyor:

“Hastane sektöründe yabancı yatırımcıların Türkiye pazarına ilgi duyması nedeniyle hastane genel müdürü ve üst düzey yöneticileri konusunda özellikle ilaç sektöründen kaliteli yönetici transferleri beklemekteyiz.”

e-ticaret-istihdam

■    SORUMLULUKLAR GENİŞLİYOR

Pozisyonların arkasındaki tanımların değiştiği ve gerektirdiği sorumlulukların genişlediği bir dönemde olduğumuzu söyleyen Odgers Bemdtson-Profıl International Kumcu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, hareketlilik ve değişimin 2013 ve sonrasında da devam edeceğinin altını çiziyor. Y jenerasyonu’nun önümüzdeki yıllarda giderek daha fazla sorumluluk sahibi olacağına vurgu yapan Bozoklar, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Tabii ki bu kuşağın tekliflere açık olması, yetenek yönetimine verdiği önem, sorgulayıcı ve değişikliklere açık yapısı hareketliliği artırabilir.”

■    GARANTİ 3 BİN KİŞİ ALACAK

Danışmanların hareket teklediği sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere de mikrofon uzattık. Birçok danışmanın en çok işe alım yapacağı yönünde adres olarak gösterdiği sektörlerin başında gelen finans geliyor…

Bu sektörde bize yanıt gönderen kurumlar arasında en çok alım yapacak kurum olarak Garanti Bankası öne çıkıyor. Halen 17 bin 244 çalışanı bulunan Garanti Bankası’nm insan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün, 2013 yılında 3 bin kişiyi bünyelerine katacaklarını söylüyor.

Alımların yüzde 60’ının şube, yüzde 30’unun genel müdürlük, yüzde 10’unun ise operasyon görevlerinde istihdam edileceğini söyleyen Tiizün, “Anadolu’da yeni açılan şubelerimiz için personel artışı gerçekleştiriyoaız” diyor. Finans sektöründe işe alım rakamlanyla dikkati çeken diğer kuramlar ise bin 500 kişiyi işe almaya hazırlanan Finaasbank ile bin 370 kişiyi bünyesine katmayı planlayan Denizbank.

finans-istihdam1finans-istihdam2

■    PERAKENDE DURMUYOR

Perakende geçmiş yıllarda olduğu gibi 2013’te de işe alımlarda öne çıkacak. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında mağaza açacak pek çok perakende şirketi hem satış, hem de yönetim pozisyonlan için alım yapacak.

Gelen bilgiler arasında sektörde en çok alımı yapacak şirketin 18 bin 500 kişinin çalıştığı Migros olduğu görülüyor. 2013’te 3 bin kişiyi işe almaya hazırlanan şirket, büyüme planlarına paralel olarak yeni açılan mağazalar ve merkez kadro ihtiyacı doğrultusunda alım yapacak.

Perakende sektöründe alımlanyla dikkati çeken bir başka şirket ise moda perakendesinden; DeFacto. 4 bin 26 kişinin çalıştığı kurum bu yıl bin 937 kişiyi işe almayı planlıyor.

Geçen yıl İK danışmanlannın en çok arayış içinde oldukları pozisyon, perakende sektörü için e-ticaret yöneticileriydi. Araştırmamız sonucunda bu yıl da bu pozisyon için şirketlerin arayışta olduğunu gördük.

perakende-istihdam1
perakende-istihdam2
satis-danismanligi

Hangi Sektörde, Hangi Pozisyonlarda Açık Var

1-) Perakende sektöründe, her ne kadar satış danışmanı pozisyonunun kolay doldurulduğu düşünülse de sektör lokasyon açısından zaman zaman nitelikli personel bulmakta sıkıntı yaşıyor. Buyer, planner, merchandiser pozisyonları da bulmakta güçlük çekilen alanlar. Bir de uluslararası operasyon deneyimine sahip yönetici istihtamı yönünde sıkıntı çekiliyor.

2-) Restoran işletmeciliği gibi hizmet sektörlerinin eleman bulmakta en çok zorlandığı pozisyonlar ise mavi yakalılar. Özellikle komi, Stewart gibi elemanları bulmakta zorlandığı belirtiliyor.

3-)  Otomotiv  sektöründe daha çok teknik alanlarda ve uzmanlık gerektiren alanlarda pozisyonları doldurmakta nispeten zorluk yaşanıyor. Satış sonrası hizmetler alanındaki teknik pozisyonlar, hukuk ve lojistik alanındaki teknik bilgi gerektiren pozisyonlarda eleman bulmak da zor olabiliyor.

4-)  Finansta, şube pazarlama kadrolarında işe alım yapılırken zorluk çekiliyor. Bazı kurumlar, belli bölgelerdeki şube veya bölge müdürlüğü personelini istihdam etmekte zorlandığını dile getiriliyor.

5-)  Sağlıkta özellikle hemşirelik pozisyonlarında alım yapılırken sıkıntı yaşanıyor. Hastane yöneticileri yeni hastanelerin açılmasıyla artan medikal ve idari kadro ihtiyacını, mevcut okullardan mezun adayların nitelik ve nicelik olarak tam anlamıyla karşılayamadığından da yakınıyor.

cagri-merkezleri-istihdam1cagri-merkezleri-istihdam2otomotiv-insaat-istihdam
teknoloji-istihdam

■    YEME-İÇME ATAKTA

Yeme içme sektörü 2012’de yatırımcıların en çok dikkat çekildiği sektör oldu. Pek çok kuruma ya fon ya da büyük yatırımcılar ortak oldu. Bunun etkisinin görüleceği yıl ise 2013 ve sonrası olacak. Yatırım yapılan şirketlerin büyüme hamleleri istihdamı da tetikleyecek. Yeme içme sektöründe en büyük işe alımı ise Domino’s Pizza yapacak. İstanbul başta olmak üzere 42 ile yayılmış 271 şube ve yaklaşık 4 bin 500 kişi ile hizmet verdiklerini söyleyen Domino’s Pizza İnsan Kaynakları Direktörü Nilüfer Değirmenci, 2013 yılında 45 milyon TL’lik yatınm ve 85 yeni şube açmayı hedeflediklerini belirtiyor. Şirket, bu yatırımla 2 bin 500 kişiye de istihdam sağlamayı planlıyor. Bu sektörde en yüksek alımı yapacak şirketler ise Burger King ve Mc Donald’s.

yeme-icme

■    YENİ PROJELER

2012 de ağırlıklı e-ticaret alanında gördüğümüz yatınmlann, 2013’de de çeşiüenerek artması bekleniyor. Grup satın alma, dikey e-ticaret, private shopping kategorilerinde birleşmelerin • beklendiği sektör, 2013 yılında da işe alımlarda öne çıkacak. Bu alanda en çok işe alım yapmayı planlayan şirketleri ise trendyol.com ve yemeksepe-ti.com.

■    HEMŞİRE TALEBİ YÜKSEK

Sağlık sektöründe özellikle yeni hastanelerin açılmasına paralel olarak işe alımların 2013’te de artarak sürmesi bekleniyor. Örneğin, Medical Park Hastaneler Grubu insan Kaynakları Direktör Yardımcısı Demet Ünlü Kıvanç, 2013 yılı içerisinde açılması planlanan iki yeni hastane için bin 500 kişiyi işe almayı planladıklarını söylüyor. 4 bine yakın kişinin çalıştığı Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt ise 2013 yılında kuruma 500’e yakın kişi alacaklarını söylüyor. Ağırlıklı olarak medikal kadrolar için işe alım planladıklarını belirten Bozkurt, “Hemşirelik pozisyonlarına  özellikle yoğun bakım hemşireliği, ameliyathane hemşireliği, anestezi ve radyoloji teknikerliği pozisyonlarına işe alım gerçekleştirilecek” diye konuşuyor.

saglik-istihdam

Fatoş Bozkuş / Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir