Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2013 Yılında Piyasalar ve Büyüme

2013 Yılında Piyasalar ve BüyümeBir tarafta düşen kapasite kullanım oranları dikkat çekerken, diğer yandan bazı sektörlerde çift haneli büyümeler yaşanıyor. Hatta bazı sektörlerde yüzde 20 ciro artışından söz ediliyor. Hemen herkes 2013 yılı için “Temkinli olacağız” dese de bütçesini çift haneli büyümeye göre yapıyor…

hedef-temkinHÜKÜMETÎN ekonomiyi soğutma tedbirlerinin de etkisiyle Türkiye’nin 2012 yılı büyüme hızı düştü. Yüzde 3’ler hatta 2’ler konuşuluyor. Ancak genel olarak reel piyasalar 2012’yi bir önceki yıla göre büyümeyle kapatmayı başardı.

Iş dünyası temsilcilerine göre 2013 yılında da piyasalar hareketli geçecek. Hatta birçok firma önümüzdeki yıl da çift haneli büyüme bekliyor. Mutfak ekipmanları üreticisi Öztiryakiler, evyeden armatüre, davlumbaz ve aspiratörden fırına piyasaya onlarca çeşit ürün sunuyor. Önümüzdeki yıl bunlara çamaşır makinesini de eklemeyi planlıyor. Grubun Pera ve Blanco markalarının Genel Müdürü Nadir Erbil, 2011’de 2010’a göre yüzde 55 büyüdüklerini, bu yılki ciro artışının ise yüzde 15’te kaldığını açıklıyor. Bunu inşaat sektöründeki daralmaya bağlayan Erbil, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Konut arzının talepten fazla olması, kentsel dönüşüm projelerindeki belirsizlikler ve konut kredi faizlerinin geçmiş dönemlere göre halen yüksek olması tüketicilerin konut yenileme isteklerini durma noktasına getirdi. Bu da satışlarımızın gerilemesine yol açtı.” Piyasaya uzun süredir 60 gün vadeyle mal verdiklerini belirten Erbil, “Özel alım ve proje bazlı taleplerde vadeyi biraz daha uzatabiliyoruz. Ancak önümüzdeki yıl daha temkinli hareket edeceğiz ve vade konusunda daha dikkatli davranacağız” diyor.

Son yıllarda en hızlı büyüyen sektörlerden biri de teknoloji perakendeciliği. Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, tüketici teknolojisi ürünleri pazarının 2012’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 7.3 büyüyerek 6.5 milyar TL’ye ulaştığını belirtiyor. Nane, Teknosa’nın da 2012 hedeflerine yıl bitmeden ulaştığını, bu yüzden hedefleri revize ettiklerini söylüyor. Teknosa, yılı yaklaşık 2.2 milyar TL ciroyla kapatacak. Nane’nin önümüzdeki yıla ilişkin beklentileri ise şöyle:

“Türk tüketicisi teknolojiyi seviyor ve çok yakından takip ediyor. Özellikle yeni teknolojiler ve pazara sunulan yeni ürünler yoğun ilgi görüyor. 2013 yılında sektörün ortalama yüzde 15 büyümesi bekleniyor. Teknosa olarak biz de yine çift haneli büyüme rakamlarını yakalamayı hedefliyoruz. Sektördeki büyümenin getirdiği rekabet ortamında yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. He defimiz 5 yıl içinde yüzde 100 büyümek.”
“KAMPANYASIZ SATIŞ YOK”

Ev ve dekorasyon ürünlerinde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Esse’nin Yönetim Kurulu Başkanı Semih Şeftali de ekim ve kasım ayları biraz durgun geçse de genel olarak yılı iyi geçirdiklerini belirtiyor. Şeftali’ye göre bunda neredeyse tüm yıla yayılan indirim kampanyalarının büyük etkisi var. Hatta Şeftali de bundan sonra kampanyasız satış yapmanın mümkün olmayacağı görüşünde. Çünkü tüketici sürekli indirim bekliyor. En fazla satış yaptıkları aralık ayında bile indirim kampanyası düzenlediklerini ifade eden Şeftali, 2013 yılında ciddi bir daralma beklemiyor:

  Tarım ve Hayvancılık İşlerini IFC Kredisiyle Büyüttü

“Önümüzdeki yıl satışlarda ciddi bir artış beklemiyorum ama 2012’ye göre daha kötü bir yıl olacağını da düşünmüyorum. Mağaza sayısını artırmayı sürdüreceğiz. Yakında 100 mağazaya ulaşırız.”

Türkiye’nin frene basmasından ciddi oranda etkilenenlerde var elbette. Bunlardan biride makineciler. Nitekim iç piyasaya yönelik üretim yapan firmaların çoğu 2011 yılı cirolarına ulaşamamış durumda.

MAKİNECİYİ ÇİFTÇİ KURTARDI

Dalgakıran Makine Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, özellikle inşaat ve otomotiv sektörüne yönelik makine satışlarının dibe vurduğunu söylüyor.

Buna karşılık tarım makinesi satışlarında bir miktar artış olmuş. Dalgakıran, “Ekonominin büyüme hızında gerileme olduğu için yatırımlarda da gerileme var.

Önümüzdeki yıl Merkez Bankası faizleri düşürürse yatırımlarda artış olur. Bu makine sektörüne de olumlu yansır. Makine sektö rünün 2012 yılı satışlarını yakalayacağını düşünüyorum” diyor, tekstilcileri de 2013’le ilgili iyimser beklentilere sahip. Özdilek Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, ekonomik daralma nedeniyle tüketicinin bazı ihtiyaçlarını ertelediğini düşünüyor. Buna rağmen hedefleri tutturduklarını belirten Özdilek’in 2012 değerlendirmesi ve 2013 yılı beklentileri ise şöyle:

“Havaların sıcak seyretmesinden dolayı kışlık ürün satışı azaldı. Ancak genel olarak bu yıl sıkıntı yaşamadık. Ürünlerimizi peşin fiyata satıyoruz. Vadeli almak isteyenlere ise vade farkı uyguluyoruz.

Piyasadaki nakit sıkıntısına rağmen sa-tışlarımızın yaklaşık yarısı peşin. Bayilerimizden gelen taleplerde gerileme yok. Dolayısıyla önümüzdeki yıl satışlarda daralma beklemiyorum.”

“DARALMA GEÇİCİ”

Pakpen Şirketler Grubu, PVC pencere profili ve kapı, yalıtım ürünleri, altyapı ve bina içi tesisat boruları üretiyor. Yılda 250 bin ton plastik, 500 bin metreküp yalıtım malzemesi üretme kapasitesine sahip firmanın Konya Organize Sanayi Böl-gesi’nde 7 tesisi bulunuyor.

Pakpen Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza, 2012 yılında iç piyasaya yaptıkları satışların 2011’e göre yüzde 20 arttığını belirtiyor. Her ürün grubuna göre müşterilerine farklı vadeler uyguladıklarını belirten Tuza, 2013 yılında vadeyi 10 gün daha kısaltacaklarını söylüyor. Şu anda piyasada geçici bir daralma olduğunu düşünen Tuza, bunun 2013’ün ilk çeyreğinde de sürmesini bekliyor. Ancak ikinci çeyrekten itibaren satışlarda artış öngörüyor.

Mehmet Tuza, “Tüm dünyadaki finansal karamsarlık doğal olarak ülkemizin de daha tedbirli olmasını gerektiriyor. Faizlerin gerilemesi özellikle konut satışlarını artıracak ve büyümeyi olumlu etkileyecek. Önümüzdeki yıl için satışlarımızı destekleyecek kampanya planlarımızı şimdiden hazırladık” diyor.

Özbey Men / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir