Teknoloji İnovasyon

2013’te Bilim Dünyası Korkutuyor!

Bilim korkutuyor!

2013’te bilim dünyası, bilim kurgu filmlerini aratmayacak gelişmelerle uğraşacak. Aklımızı okuyacak sistemlerden, insanların bire bir kopyası robotlara kadar bir dizi gelişme, bu yıl içinde daha büyük bir ivme kazanacak. Elbette ki insanlığın yararına olacak bu çalışmalar. Yine de akıl almaz boyutları, sokaktaki vatandaşı heyecanlandıracak, hatta korkutacak cinsten. Birkaçına göz atalım:

bilim dunyasiNe Yapacağını Biliyorum

Bilim adamları, insanların neler yapacağını önceden bilmenin mümkün olacağı düşüncesindeler. Kanada’da. Western Ontario Üniversitesi’nin araştırmacıları, insan beyninde değişik kan akışlarının, insanların yapacağı eylemler için bir ipucu verebileceğini ispatladı. Masadan bardak alan bir deneğin beynindeki kan akışları saptandı. Masadan bardak almayı düşünen deneğin de beyninde aynı kan akışları oluyordu. O halde kan akışlarını inceleyerek kişinin ne yapmak istediğini önceden bilmek mümkündü. Bu araştırmanın günlük hayata uygulanması, henüz bizim kuşağın göremeyeceği bir konu. Milyonlarca kişinin beynini taramak için çok güçlü bilgisayarlar gerekli. Fakat gelecek kuşakların sıfır suç oranında yaşaması hayal değil.

Enerji üreten otomobiller

Günümüz otomobillerinin, giderek daha pahalı hale gelen benzini tüketmek yerine enerji üreten araçlar haline geleceğini bilmek, oldukça keyif verici. Gelecek kuşaklar, otomobil satın alırken ne kadar yakıt yaktığını değil, ne kadar enerji ürettiğini soracaklar.Hollanda’da Delft Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, elektrikle çalışan otomobillerin dışarıya elektrik verecek kadar büyük enerji potansiyeline sahip olacağını gösterdi.

Otomobilinizi park ettiğinizde elektriğini şehir şebekesine satıp para kazanacak, eve geldiğinizde de evin elektrik ihtiyacını otomobiliniz karşılayacak. Bu, günümüzün klasik akümülatörleriyle yapılacak bir iş değil. Hem otomobilinizi çalıştıran hem de dışarı enerji veren kaynak, yakıt hücreleri olacak. Yakıt hücreleri, hidrojeni, havadaki oksijenle yakıp elektrik üreten sistemler.

Kendine yeten mutfaklar

Mutfak masraflarınızı minimuma indirmek istemez misiniz? Kim istemez ki. Evde yemek yapmakta kullandığınız malzemenin artıkları ve yemek sonrası artıkları değerlendiren mutfaklar, gerçek olmaya çok yakın. Bu artıklar, balıkların yemlenmesinde, balıklardan kalan artıklar da gübre olarak sebze meyve yetiştirilmesinde kullanılacak. Az fire veren bir döngü. ABD’de ve Japonya’da yapılan araştırmalar, önümüzdeki yıllarda açlık sorununun çözülmesinde önemli bir adım niteliğinde.

İnsan dostu robotlar

1960’lı yıllarda insanların günlük ev işlerini robotların yapacağına dair pek çok yazı okuduk. Ama bu kez olay farklı. Japonya’da RIBA (Robot for Interactive Body Assistance) adı verilen etkileşimli robotlar, özellikle bazı hareketleri yapmakta zorlanan yaşlılara yardımcı oluyor. Japonlar artık insana bire bir benzeyen robotlar yapabiliyorlar. Öyle ki, bu robotlar, göz kapaklarınızı açıp kapamanızı, kaşınızı kaldırmanızı bile taklit edip aynısını yapacak kapasitede. Dolayısıyla bu robotların, hareketlerinizde size destek olması onlar için çocuk oyuncağı. Fakat bu robotlar oldukça pahalı. Şimdilik tek sorun, mâliyelerini düşürebilmek.

Hastalıklar tarih olacak

ABD’de Stony Brook Üniversitesi araştırmacıları, bir başka nefes kesen buluşla çıkıyor karşımıza. “Breathalyzer” adı verilen portatif bir cihaz, sizi mikroplar ve bakteriler konusunda uyaracak. Bu, verdiğiniz nefesi çok hızlı bir şekilde inceleyen küçük bir analiz cihazı, içindeki bir dizi algılayıcı, hastalık yapan ajanlardan kimyasal zehirlenmelere kadar pek çok biyokimyasal tehlike karşısında en güvenilir koruyucunuz olacak. Cihaz sadece potansiyel tehlikelere karşı sizi uyarmayacak. Aynı zamanda ne yapmanız gerektiğini de söyleyecek.
Gelecek kuşaklar çok şanslı.

2013’e girerken dünyamızın lOO’de

■    26’sı çocuk, 74’ü yetişkindir.
■    60’ı Asyalı, 15’i Afrikalı, 14’ü Amerikalı, 11’i Avrupalıdır.
■    42’si kentlerde, 58’i kırsal kesimde yaşar.
■    12’si Çince, 5’i İspanyolca ve yine 5’i İngilizce konuşur.
■    83’ü okuma yazma bilir, 17’si eğitim görmemiştir.
■    7’si üniversite mezunudur.
■    22’si bilgisayar sahibidir veya bir bilgisayarı paylaşır.
■    15’i yetersiz beslenir, l’i ne yazık ki açlıktan ölmektedir.
■    21’i şişmandır ve kötü beslenmektedir.
■    77’si hava şartlarından korunacak bir barınağa sahiptir, 23’ü evsizdir.
■ 87’si temiz içme suyuna ulaşır, 13’ü bu şanstan mahrumdur.

13’ün kerameti

■    13, pek çok toplumda çocukluktan delikanlılığa ya da genç kızlığa geçiş yaşıdır. Hukuken her ne kadar reşit olmasalar da yetişkin olmaya önemli bir adım olarak görülen 13’üncü yaşa giriş, törenlerle kutlanır.
■    Pek çok dinde bir kurtarıcı ve 12 taraftarı, toplamda 13 kişi olur.
■    13’ün kötü şans getirdiğine inanan dinler de vardır, iyi şans getirdiğine inananlar da. İsa’nın 13’üncü havarisi hain çıktığından özellikle Katolikler 13’ü uğursuz sayar. Bu nedenle bazı otellerde 13’üncü kat veya 13 numaralı oda, uçaklarda 13’üncü koltuk vs bulunmaz. Hatta bir yemek masasında 13 kişinin yer almasına bile izin verilmez. Hele ayın 13’ü cuma gününe rastlamışsa evden dışarı bile çıkmamak gerekir.
■    Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA için de 13 uğursuzdur. Ay’a seyahat programında kullanılan Apollo uzay gemisi dizisinden sadece Apollo 13, görevini yapamamıştır.
■    13’ü uğurlu sayanlar da vardır. İtalya’nın bazı bölgelerinde 13, şans getiren bir sayıdır. Kötü talihi olduğuna inanan insanlara “tredici” [13] denir. Bu iyi dilek, kişiyi şanslı bir ruh haline büründürür.
■    Amerikan sinemasının kalbi Hollyvvood’da şimdiye kadar adında 13 rakamı geçen 13 film çekilmiştir.
■    Brezilya’nın bazı bölgelerinde 13 rakamına, insanlığı kurtaracak rakam gözüyle bakılır.
■    ABD’li ünlü basketbolcü Shaquille O’Neal ve Alman futbolcu Michael Ballack, 13 numaralı formayı giymiştir. 1980’lerin efsane golcüsü Alman Gerd Müller de 13 numaralı formayı sırtından hiç çıkarmamıştır.
■    New York’taki Colgate Üniversitesi için 13’ün özel bir anlamı vardır. Üniversite yaklaşık 200 yıl önce 13 kişi tarafından, 13 dolarlık sermaye ile kurulmuş, kuralları da 13 maddede toplanmıştır. Adresi de “13, Oak Drive New York”tur.
■    Amerika Birleşik Devletleri, 13 eyaletle kurulmuştur.
■    Dünyaca ünlü Formula 1 yarışlarında 13 numara hiç kullanılmaz. Yarış otomobillerini sıralama numaraları 11,12, 14,15 şeklindedir.
■    Orta Amerika’da görülen piramitlerin her katı, 7 gün 6 gecede, toplamda 13 günde yapılmıştır.
■    ABD’nin pek çok üniversitesinde 13 öğrenciden fazlasının basketbol bursu almasına izin verilmez.
■    Birleşmiş Milletler, geçen yıl Uluslararası Mutluluk Günü oluşturulmasına karar verdi. İlki, 2013’ün 20 Mart günü kutlanacak. Bu tarihte hep birlikte mutlu olacağız.

ALEV RİGEL / ParaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu