Emlak Haberleri

2014 Yılı Kentsel Dönüşümde Atılım Yılı Olacak

2013’te kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet yasaları sayesinde hareketli bir yıl geçiren inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin 2014’te de büyümesi bekleniyor. 2013’te olgunlaşan projelerle 2014 yılında kentsel dönüşümde bir atılım olacağı tahmin ediliyor. Kentsel dönüşümün 400 milyar dolarlık bir pazar yaratması öngörülüyor. Hedefine ulaşamayan 2B yasasında yeni düzenlemeler yapılması da beklentiler arasmda yer alıyor.

kentsel donusum

Gayrimenkul ve inşaat sektörlerindeki büyüme dikkat çekici boyutlara ulaştı. 2012 sonunda çıkarılan ve 2013’te olgunlaşma süreci geçiren mütekabiliyet ve kentsel dönüşüm yasalarının meyveleri 2014’te alınacak. Aynı süreçte çıkarılan ancak bekleneni veremeyen 2B yasası konusunda da 2014’te yeni düzenlemeler yapılması bekleniyor.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (ÎN-DER) Başkanı Nazmi Durbakayım, 2014’te kentsel dönüşümde yeni bölgelerle birlikte eski yerleşim bölgelerinde de dönüşümün hız kazanacağını söylüyor.

Yabancıya mülk satışı için özel projeler üretileceğini de vurgulayan Durbakayım, “20l4’te yabancı yatırımcılar sadece konut almak için değil, direkt inşaat yatırımı yapmak üzere Türkiye’ye gelecek. Yabancıya satışta Ispanya’dan daha başarılı olacağımıza inanıyorum. 2B yasasında yeni bir düzenleme bekliyoruz” diyor.

KAMU PROJELERİ

Üçüncü köprü, üçüncü havalimanı ve İzmit Körfezi geçişi gibi kamu projeleri, önümüzdeki dönemde de büyümenin lokomotiflerinden olacak.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerdeki ulaşım projelerinin gayri-menkule olumlu yansımalarının önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor.

Mega projeler ve kentsel dönüşüm projeleri inşaatın yanı sıra yan sektörlere de olumlu yansıyor. Mesela Türkiye Hazır Beton Birliği Başkam Yavuz Işık, hazır beton sektörünün 2013’te 100 milyon metreküplük üretime ulaştığını, 2014’te de sektörün aynı şekilde büyümesini beklediklerini söylüyor.

Ayrıca İstanbul’a toplam 3 milyon nüfuslu iki yeni şehir projesi kapsamında, Anadolu yakasında Şamandıra ve Avrupa yakasında Kayaşehir bölgesinde, aralarında Bioşehir gibi Emlak Konut ve TOKİ’nin projelerinin bulunduğu projelerin lansmanları yapılmaya başlandı. 2014 ve izleyen yıllarda proje lansmanlarmın sürmesi planlanıyor.

400 MİLYAR $’LIK DÖNÜŞÜM

2015’te kentleşme oranının yüzde 79’a, kentli nüfusun da 55,7 milyondan 61 milyona ulaşması öngörülürken, önümüzdeki 10 yılda Türkiye’nin konut ihtiyacının 550-600 bin civarında olacağı, yenilenmesi planlanan yaklaşık 400 bin konutla birlikte bu sayının 1 milyona ulaşacağı vurgulanıyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının 400 milyar dolarlık bir pazar yaratacağı vurgulanıyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 2014’te Fikirtepe benzeri 3-4 büyük kentsel dönüşüm projesinin daha duyurulacağını söylüyor.
2013 yılı bitmeden Ihlas İnşaat’m Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesinde, Amplio Gayrimenkul’ün de Süt-lüce’de açıkladıkları dönüşüm projeleri, 2014’te beklenen kentsel dönüşümün öncüleri niteliğinde. Geçen hafta istifa eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bir süre önce, 2013’te 200 bin birimlik konut dönüşüm hedefini aştıklarını, 20l4’te ise 400 bin bağımsız konut ve işyerinin dönüşümünü hedeflediklerini açıklamıştı.

Türkiye’de sadece konut sektörü 50’yi aşkın sanayi kolu ve 350 civarında alt sektörü beslerken yaklaşık 1,5 milyon kişiye istihdam sağlıyor.

YÜZDE 6 BÜYÜDÜ

İnşaat sektörünün yaklaşık yüzde 6 büyüme ile yılı kapatacağı, ikinci el piyasasını da kapsayan konut satışlarında ise yaklaşık yüzde 40 artış olacağı tahmin ediliyor. 2013’te konut fiyatlarında ortalama yüzde 12’lik artış gözlendi. Yüzde 16’lık yükselişle İstanbul başı çekti.

Re/Max Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, 2014’iin hareketli bir yıl olacağını söylüyor. Karahan, “2014’te gayrimenkuller ortalamada yine enflasyonun 5-6 puan üzerinde prim yapabilir. Kentsel dönüşüm ilgi odağı olmayı sürdürecek. Yabancılara satışta süreç iyileştirmeleri gündeme gelecek. Üçüncü köprü, üçüncü havalimanı gibi mega projelerin gelişimi, gayrimenkul yatırımcıları tarafından dikkatle izlenecek” diyor.

Yerel seçimlerin gayrimenkul piyasasına etkisini bekleyip gözlemlemek gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, pazardaki hareketliliğin sona ermeyeceğini vurguluyor.

İnşaat sektöründe 2013’te yüzde 15’lere varan maliyet artışı gözlenirken, 2014’te maliyet artışının yüzde 5-7 arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

2013’ten itibaren KDV oranlarının yüzde 18’e çıkarılmasının fiyatlara yansımalarının da 2014’te görülmesi bekleniyor. 2013’te yabancılara gayrimenkul satışının yaklaşık 3 milyar doları bulacağı, 2014’te bu rakamın 5 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğine dikkat çekiliyor.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, gayrimenkul sektörünün 2013 yılında beklentilerin üzerinde bir grafik çizdiğini, 2014’te de sektörün yüzde 10 büyümesini beklediklerini söylüyor.

Murat Atay Garanti Mortgage GM
“Konutta balon yok”

“2013 mortgage sektörü bakımından hareketli bir yıldı. Sektörün 2013 yılını yaklaşık yüzde 30luk bir büyüme ile 110 milyar TL’yi aşacak bir hacimle kapatacağını düşünüyoruz.

Kredi faizleri ise yaşanan artışa rağmen hala uygun seviyelerde. 2014 yılı 2013 kadar hareketli bir yıl olmasa bile kredi hacmindeki büyümenin yüzde 15’ler seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Türkiye’de konut konusunda her yıl büyüme söz konusu. ‘Ülkede bir mortgage balonu oluştu mu’ sorusu zaman zaman soruluyor. Nüfusumuzun yüzde 50’si 30 yaşın altında ve her yıl 1 milyonluk nüfus artışı var, kentleşme oranı da artıyor. 30 yıl önce bir evde yaşayan kişi sayısı 5,7 iken bugün bu sayı 4’ün altına indi. En önemlisi toplam konut kredilerinin milli gelire oranı ülkemizde yüzde 7’nin altında ama Avrupa da yüzde 50, ABD’de yüzde 75’in üzerinde. Biz daha yolun çok başındayız. O nedenle konutta bir balon olmadığını düşünüyorum.”

Cansel Turgut Yazıcı Eva Gayrimenkul Değerleme GM
“2014 olgunlaşma yılı olacak”

“2014 stabil ama olgunlaşma yılı olarak düşünülebilir. 2014’te konut sektörü bakımından düzenli bir piyasa ortamı bekliyoruz. Konut kredilerinin geçen yıldan daha az olmak koşuluyla artmasını bekliyoruz. Konut kredilerinde büyümenin yüzde 20 civarında olması, 2014 sonunda bu hacmin 130 milyon TL seviyesine ulaşması mümkün olabilecek. Planlarımızı bu beklentiler doğrultusunda yaptık.

Konut kredisi faizleri aylık takribi yüzde 1 seviyesinde seyredebilir. Para politikalarına bağlı olarak çok değil ama bir miktar düşebilir.”

Levent Gökmen


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu