Anasayfa / Kariyer ve İş / 2014 Yılında Eleman Alacak Şirketler

2014 Yılında Eleman Alacak ŞirketlerŞirketlerin 2014 Yılı Eleman Alım Planları

Türkiye, siyasi gerginlik ve seçim gündemiyle 2014’e girdi. Bu belirsizlik ortamında yatırımların yavaşlaması ve işsizlik oranının çift hanede olması bekleniyor. Böyle bir ortamda iş bulmak daha da zorlaşacak gibi görünüyor. Bu nedenle 2014’ün istihdam olanaklarını ortaya koymak için geniş bir araştırma yaptık. Türkiye’nin dev şirketlerinin 2014’te kaç kişiyi işe almayı planladıklarını araştırdık. Bu araştırmada 90 şirkete ulaştık.

aranan meslekler

Yaptığımız araştırma bu şirketlerin 2014’te 53 bin kişiyi işe almaya hazırlandığını gösteriyor. Bütün yıla yayılacak olan bu işe alımlar yönetim kadrolarının yanı sıra satıştan pazarlamaya kadar beyaz yakalıları ve mavi yakalıları da kapsıyor. En fazla istihdam yaratacak şirketler ise 5’er bin kişiyle Yıldız Holding ve Vestel olacak.

Türkiye’nin en büyük soranlarından biri işsizlik. 2010 ve 2011’deki hızlı büyüme döneminde işsizlik oranı tek haneye inmişti. Fakat daha sonra ekonomi yavaşlayınca geçen yılın ortalarında çift haneli işsizlik oram geri döndü.

Yoğun bir siyasi belirsizlikle girdiğimiz 2014 yılına ilişkin beklentiler çift haneli işsizliğin devam edeceğine işaret ediyor. Böyle bir ortamda iş bulmak daha da zorlaşacak gibi görünüyor.

2014’te mart ayında yerel seçimler, yaz aylannda ise cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Eğer erkene alınmazsa 2015’in yaz aylarında ise genel seçim var.

Yaklaşık 1,5 yıl sürecek bu seçim maratonunun istihdama olumsuz yansıması bekleniyor. Gerek merkezi hükümet ve gerekse belediyeler bu dönemde geçici de olsa istihdamda artışa gidebilir. Ancak siyasi belirsizlik yüzünden yabancı sermayö akışının azalması ve özel sektör yatırımlarının yavaşlaması ihtimali yüksek görünüyor. Bu nedenle 2014’te yüzde 10’un üzerine çıkan bir işsizlik oranıyla karşılaşılabilir.

2014’te istihdamda neler olabileği konusunda bir fikir oluştunnak için geçen sayımızdaki CEO Anketi’ndeki öngörülere yer vermek yerinde olacak. Bu ankete katılan 132 CEO’nun yüzde 21’i 2014’te istihdamda artış yapmayacaklarını ifade ederken, yüzde 21,9’u yüzde 0-2 arasında istihdam artışına gideceklerini beyan etmişti. İstihdamda daha fazla artışa gideceklerini söyleyenler ise azınlıktaydı.

İşte böyle bir ortamda 2014’ün istihdam olanaklarını ortaya koymak için geniş bir araştırma yaptık. Türkiye’nin dev şirketlerinin 2014’te kaç kişiyi işe almayı planladıklarım araştırdık. 90 şirkete ulaştığımız bu araştırma sonucunda bu şirketlerin yaklaşık 53 bin kişiyi işe almaya hazırlandığını ortaya çıkardık. Bütün yıla yayılacak olan bu işe alımlar yönetim kadrolarının yanı sıra satıştan pazarlamaya kadar beyaz yakalıları ve mavi yakalılan da kapsıyor.

YILDIZ VE VESTEL ÖNDE

Peki 2014’te en çok işe alım yapacak şirketler hangileri olacak? Yaptığımız araştırmaya göre yıl içinde istihdamını en çok Yıldız Holding ve Vestel artıracak.

Geçen yıl da grup bünyesine 5 bin kişi kattıklarım söyleyen Yıldız Holding İnsan Kaynakları Genel Müdürü Ege Karapınar konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Yıldız Holding’in yurtiçi ve yurtdışında farklı yatırımlar ile büyümesiyle birlikte, şirketlerin stratejileri ve büyüme hedeflerine yönelik işe alım planları yapılıyor. Vizyonumuz ve şirket stratejilerimiz doğrultusundaki ihtiyaçlar paralelinde işe alım yapıyoruz.”

Zorlu Grubu’nun amiral gemisi olan ve bugün 16 bin çalışanı bulunan Vestel Şirketler Grubu da yıl içinde bünyesine 5 bin kişi daha katmayı planlıyor. Şubat ve kasım aylan arasında 5 bin mavi yakalı çalışanı Vestel ailesine katmayı hedefleyen şirket, beyaz yakalı alımlarım da sürdürecek. Mavi yakalılarda dönemsel olarak siparişlerin artışıyla yoğun işe alımlar gerçekleştirdiklerini anlatan Vestel insan Kaynaklan Direktörü Semih Süslü, günde yaklaşık 2 bin başvuru aldıklarını da sözlerine ekliyor.

İŞE ALIMDA PERAKENDE LİDER

Bu iki şirketin hemen ardından perakende sektörünün en önemli markalarından biri olan LC Waikiki geliyor. Şirket, yıl içinde bünyesine 3 bin 900 kişi katmayı hedefliyor. LC Waikiki İnsan Kaynakları Koordinatörü Edward David Southall, “LC Waikiki olarak şu an 22 binden fazla çalışana sahibiz. 2014 yılı içinde merkez ofisimizde 400, yurtdışı mağazacılık için bin 500, yurtiçi mağazacılık için de büyümeye bağlı olarak açılacak yeni pozisyonlar dahilinde 2 bin kişi istihdam etmeyi planlıyoruz” diye konuşuyor.

İşe alımlarda ilk beşte yer alan bir başka perakende şirketi ise Migros. Şirket, yıl içinde bünyesine 3 bin kişi katmayı planlıyor. Öncelikli olarak mağaza kadroları için mağaza yönetici adayı alımlan yapacak olan şirket, bunun yanı sıra tüm mağaza kadroları için işe alımlarım sürdürecek. Merkez birimlerde ise pazarlama, bilgi teknolojileri, planlama gibi departmanlara yeni mezun adaylarla işe alım süreçleri devam ettirilecek.
Perakende sektöründe en çok alım yapacak diğer şirketler ise teknoloji perakendesi alanında faaliyet gösteren ve yıl içinde 2 bin kişiyi bünyesine katmayı planlayan Vatan Bilgisayar ile giyim perakendesinin önemli oyuncularından olan ve 2014’te bin 340 kişiyi işe almayı planlayan Koton olacak.

RESTORAN İSTİHDAMI

Yeme içme sektörü de geçen yıl olduğu gibi işe alımlarda öne çıkacak. McDonalds ve TAB Gıda yıl içinde bin 200’er, Güllüoğlu ise 500 kişiyi işe almaya hazırlanıyor.

  Tehlikeli işlerde çalışanlara standart getiriliyor

2014 yılı içerisinde 42 yeni restoran açmayı planladıklarını söyleyen McDonald’s İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Mehmet Büyükçolak, “Bu da binden fazla yeni istihdam yaratacağımız anlamına geliyor. Bu rakamın yüzde 90’ı restoranlarda, geri kalanı merkez ofiste istihdam edilecek.

Bu yıl restoran kadrosunda 200’e yakın yönetici pozisyonu açılacak. Bunların büyük çoğunluğu mevcut çalışanlarımız arasından terfi ile istihdam edilecek. Ancak insan kaynağımızı zenginleştirmek üzere şirket dışından da istihdam yaratmayı değerlendiriyoruz” diyor.

TAB Gıda İnsan Kaynakları Direktörü Gökhan Asok ise işe alımlarında en büyük paya sahip olacak şehrin yine İstanbul olacağını söylüyor. Fakat tüm Türkiye, KKTC, Makedonya ve Gürcistan için de işe alımların yapılacağının altını çiziyor.

SAĞLIKLI BÜYÜME!

İnsan kaynakları danışmanlarının da üzerinde durduğu üzere sağlık sektörü geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da istihdam sağlayacak sektörlerden biri olacak. Örneğin, Medical Park Hastaneler Grubu, açılması planlanan iki yeni hastane için 2 bin kişi almaya hazırlanıyor. Grubun en büyük hastanesi olacak Halkalı’daki tesisi açmaya hazırlanan Acıbadem Sağlık Grubu da hem burası hem de mevcut hastanelerinin eksik kadrolaıı için bin kişiyi işe alacak. Onu beş yeni hastane açmak için gün sayan Dünyagöz Hastanesi takip ediyor. Dünyagöz de bu yıl bin kişiyi bünyesine katacak.

Ayrıca Medicana Sağlık grubu 500, Ethica Sağlık Grubu 425, Esteworld Hastaneleri ise 220 kişiye istihdam sağlayacak. Yıl içinde sağlık sektöründe alım yapacak bir başka şirket ise 450 kişiyi işe almayı planlayan Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri. Şirket, hemşire ve iş güvenliği uzmanlığı pozisyonlarına alım yapacak.

2014’te bazı bankaların da büyüme stratejileri paralelinde ciddi alım yapacakları görülüyor. Örneğin Garanti Bankası 2 bin 50, Akbank bin 600, Denizbank ise bin 200 kişiyi yıl içinde bünyesine katmayı planlıyor. Fakat insan kaynakları danışmanları finans sektörünün geçmişe göre işe alımlarda geri plana düşeceğini söylüyor.

2014 yılında önceki yıllara göre daha az işe alım yapacak sektörler arasında telekom ve e-ticaret de bulunuyor.

REKABET ARTACAK

Yaptığımız araştırmanın rakamsal ayrıntılarının ardından uzmanların 2014 yaklaşımlarına odaklanalım. Odgers Bemdtson Türkiye yönetici ortağı Ayşe Öztuna, küresel ekonomide ve Türkiye’de yaşanan belirsizliklerle birlikte sürdürülebilir büyümeyi mümkün kılacak yönetici yeteneklerine yönelik rekabetin 2012’den 2013’e ciddi şekilde arttığım söylüyor. 2014’te değişim ve dönüşümün, yeniden yapılanma süreçleri, satın almalar, yabancı yatırımların artışı ile birlikte pek çok sektörde etkisini hissettireceği ifade eden Öztuna, “2014’te rekabetin daha yoğun yaşanacağını, bilişim, tüketici ürünleri, bankacılık ve sigorta, enerji gibi sektörlerde farklı profillere ve liderlik vasıflanna olan ihtiyacın artmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Bunun da işe alımlar üzerinde etkisinin ciddi boyutta olacağını talimin ediyoruz” diye anlatıyor.

Benzer bir öngörüyü HRM İstanbul Yöneticisi Ayşegül Davutoğlu da yapıyor. 2014’te yıldızının parlamasını bekledikleri sektörlerin başında bilişim, bilgi teknolojileri, perakende, yapı ve inşaat ile sağlığın geldiğini söyleyen Davutoğlu, “2014’te de her kademedeki satış pozisyonlarıyla, yazılım mühendisi, üretim mühendisi ve sağlık personeli pozisyonlanna talep yüksek olacağa benziyor” diye konuşuyor.

DARALACAK SEKTÖRLER

Aynı zamanda endüstriyel alanda işe alım çalışmalarında artış beklediklerini vurgulayan Reed Türkiye Genel Müdürü Asiye Yıldırım, geçen yıllara göre istihdamda daralma olacak sektörlere de değiniyor. Yıldınm, “Regüle sektör olmaları sebebi ile içki, tütün, ilaç ve telekomda daralma, sektörlerdeki değişim nedeniyle de bu alanlardaki rollerin azalması gözlemlenebilir” diyor.

İnşaat sektöründe genel doygunluk sebebi ile yavaşlama beklediklerini söyleyen Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya ise finans sektöründe de dünyadaki genel gerilemenin etkilerini görebileceğimize vurgu yapıyor.

KRİTERLER DEĞİŞTİ

Şirketler doğru işe doğru insanı alma sürecinde riski en aza indirmek, kişinin o işe tam olarak uygun olup olmadığını anlamak için işe alım yöntemlerinde farklılaşmaya gidiyor. Yeni yöntemler arasında “işe alım simülas-yonları”, kişinin iş yerindeki olası davramşlanm gözlemlemek, psikodra-ma teknikleri ile spontane ortamlar yaratarak adayların yaratıcılık ve iletişim becerilerini ölçümlemek, sosyal medya üzerinden marka yanşmaları düzenleyerek dereceye giren kişileri istihdam etmek gibi teknikler yer alıyor.

HumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan, binin üzerinde çalışana sahip 92 şirketten 118 insan kaynaklan yöneticisinin katıldığı bir ankete göre, yöneticilerin yüzde 61’inin Y kuşağının dinamikleri nedeniyle insan kaynakları süreçlerinde değişim yapmayı planladıklarını söylüyor. Bu çerçevede marka yönetimi yapmayı ve üniversiteler ile ortaklıklar kurmayı düşündüklerini de belirten Özcan, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Beş yıl öncesine göre her pozisyondaki adaydan daha çok değişime, öğrenmeye ve gelişime açık olması, iletişime, teknolojiye hakim olması bekleniyor. Örneğin bugün özellikle bilişim sektöründe ve iletişim ağırlıklı pozisyonlarda adayların sosyal medyadaki varlığı önemli bir seçim kriteri. Adaylar Twitter’daki takipçi sayıları, bir blogları olup olmaması, Linkedln’de aldıklan ‘endorsement’lar, Cloud skorlan gibi kriterlere göre işe almıyor.”

Fatoş Bozkuş / Özlem Bay Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir