Anasayfa / Kariyer ve İş / 2014’te maaşlara ne kadar zam gelecek?

2014’te maaşlara ne kadar zam gelecek?2014’te şirketlerin çalışanlarına yüzde 7-10 arasında zam yapması bekleniyor. Zam beklentisinde lastik üretimi yüzde 8,9 ve elektrik-elektronik sektörü yüzde 8,8 oranıyla öne çıkıyor. Bu sektörleri yüzde 8,5 ile otomotiv yan sanayi ve yüzde 8,3 ile petrokünya ve gaz sektörleri izliyor.

Şirketlerin çoğu hala ocak ayında çalışanlarına zam yapıyor. Bu nedenle ocak ayı sonunu tüm çalışanlar merakla bekliyor. Ücret artışlarını, enflasyon, piyasa hareketleri ve kârlılık oranlarını değerlendirerek yapan şirketlerin bu yıl ne kadar maaş artışı öngördüklerini, ücret araştırmaları konusunda uzman şirketlerin yöneticilerine sorduk.

2014 maas zammi

Aldığımız bilgiye göre, son yıllarda çalışanlarına yüzde 8-10 arasında maaş zammı yapan şirketlerin bu yılki zam oranı yüzde 7-10 arasında olacak. Yüzde 90’ı yılda bir kez ücret artışı yapan şirketlerin yüzde 60’ı geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ocak ayında ücret artışlarını gerçekleştirecek. Şirketlerin yüzde 30’u ücret artışlarını nisan ayında yapmayı planlıyor. Geri kalanlar ise farklı zamanlarda çalışanlarının ücretlerini artıracak.

EN YÜKSEK ZAM LASTİKTE

Grant Thomton Türkiye Başkanı Aykut Halit, 2014’teki maaş zammının 2013’e paralel olacağını ifade ediyor. Uluslararası şirketlerle Türk şirketleri arasındaki maaş zammı farkının kapanmaya başladığının da altını çizen Halit, sektörler arasındaki farkla ilgili ise şunları söylüyor: “Her dönem, büyüme ve kârlılık artışı yakalayabilen sektörler zam ve yan haklar konusunda öne çıkıyor. Bir dönem bankacılıkta bu böyleydi, sonra hizmet sektörü böyle oldu. Önümüzdeki dönemlerde de belki enerji ve IT/Telekom sektörlerinde bunu gözlemleyebiliriz.”

Türkiye’de 44 sektördeki bin 30 şirketi kapsayan ‘Ücret ve Yan Haklar’ araştırması yapan Hay Group’un Bilgi Hizmetleri Müdürü Umut Gü-nal, ücret artışlarında küçük de olsa sektörel farklılıklar olduğunu belirtiyor. Günal, sözlerine şöyle devam ediyor: “Türkiye’de ücret artışları sektörel bazda incelendiğinde, lastik üretiminin yüzde 8,9 ve elektrik-elektronik sektörünün yüzde 8,8 oranındaki artış beklentisiyle öne çıktığı görülüyor. Türkiye genelinin üzerinde artış beklenen sektörlerden diğerleri yüzde 8,5 ile otomotiv yan sanayi ve yüzde 8,3 ile petrokimya ve gaz sektörleri. Türkiye genelinin altında artış beklenen sektörlerde ise ilaç sektörü yüzde 7 ile en düşük artışın beklendiği sektör olarak göze çarpıyor. Son yıllarda en çok büyüyen sektörler arasında olan e-ticarette de beklenti yüzde 7,3 ile Türkiye genelinin altında kalıyor.”

ENFLASYON BAĞI ZAYIFLADI

Towers Watson Ücret Araştırması Yöneticisi Kerem Tuzlacı, son 10 yılda yaptıkları ücret araştırmalarının sonuçlarının enflasyonla ücret arasındaki bağlantının zayıfladığım gösterdiğini söylüyor. 2011 yılında yüzde 10,5 olan enflasyona karşılık ücret artışlarının yüzde 7 seviyesinde gerçekleştiğini anlatan Tuzlacı, 2012 yılında ise enflasyon oranı yüzde 6,2’ye inerken şirketlerin yüzde 8 oranında ücret artışı yaptığını belirtiyor.
Tuzlacı, “Bu durum 2011’deki kaybın 2012’de telafisi şeklinde yorumlanabilecek olmakla birlikte, son üç yıldaki genel uygulama dikkate alındığında, yıllık enflasyon oranlarındaki kısmi dalgalanma ücret artış bütçelerinde gözlenmiyor. Ücret artışları yüzde 7 ile 8 arasında seyrediyor” diyerek enflasyon-ücret artışı bağlantısının zayıfladığının altını çiziyor.

Mercer Türkiye İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve Araştırmaları Direktörü Işın Mengenli, 2013 Mercer Ücret Araştırması Türkiye SQnuçlarına göre ücret artışlarına karar verilirken bireysel performansların da esas alındığını söylüyor. Mengenli, sonrasında sırasıyla pozisyonun ücret bandındaki yeri, şirketin performansı, pazardaki konumu ve işin seviyesi gibi faktörlerin de değerlendirildiğini ifade ediyor.

  Diren Şarapları Ortağı Orhan Direnden Şarapçılık Serüveni

EN YÜKSEK MAAŞ NEREDE?

Dünyanın önde gelen uzman işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page Türkiye, ülkemizde altı sektör için ‘2014 yılı Maaş Analiz Raporu’ hazırladı. Yapılan bu çalışma işgücü ve maaş beklentisi açısından pazardaki mevcut trendlere genel bir bakış niteliği taşıyor. Bankacılık, finans, mühendislik ve üretim, sağlık ve yaşam bilimleri, teknoloji ve perakende sektörlerini kapsayan çalışmaya göre en yüksek ücretler mühendislik sektöründe görülüyor. Onu teknoloji ve finans takip ediyor.

Page Group Genel Müdürü Hugo Campo, bu raporu, sektörlere uygun profilleri ve ücret düzeylerini doğru bir şekilde saptamak ve maaş gibi hassas bir konuda şirketler ve adaylar arasında köprü görevi görüp gerekli yönlendirmeleri yapmak amacıyla hazırladıklarını ifade ediyor. Campo, her yıl tekrarladıkları Maaş Analiz Raporu’nun bu yılki sonuçlarının 2014 maaşlarına ışık tutacağını belirterek, işe alım dönemlerinde kullanılabilecek bir kaynak niteliğinde olduğunu vurguluyor.

Campo, çalışmayla ilgili olarak şu yorumda bulunuyor: “Raporun sonuçlarına göre Türkiye’yi diğer Avrupa ülkeleri ve ABD ile karşılaştırdığımızda, orta ve üst kademedeki ücret paketleri genellikle biraz daha yüksek gözüküyor. Diğer taraftan sosyal güvence kapsamı yani sağlık sigortası, işsizlik sigortası, emeklilik gibi imkanlar diğer ülkelerle aynı seviyede değil. Bu nedenle Türkiye’de çalışanların kendilerini finanse etmeleri gerekiyor. Öte yandan diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda, eğitim, yeterlilik, yabancı dil ve lokal çalışan karakteri olarak ortalamanın üstündeler. Bunun sonucunda da Türkler piyasada daha değerliler.”

HİSSE PAYLAŞIMI

Türkiye’de maaşların sektörden ziyade pozisyon düzeyine göre değiştiği gözleniyor. Farklı sektörlerde aynı pozisyonlar kıyaslandığında, en yüksek maaşların bankacılık ve sağlık sektörlerinde, en düşük maaşların ise perakende sektöründe olduğu görülüyor. Ülkemizde maaşa ilave olarak bonus sisteminin yaygın olduğu göze çarpıyor. Orta düzey yönetici pozisyonlarında en yaygın maaş dışı haklar araba ve sağlık sigortası iken, üst pozisyonlar için hisse senedi paylaşımı ve satımı da oldukça yaygın ilave haklar arasında yer alıyor.

Türk Ticaret Kanunu’ndaki değişiklikten sonra Türk şirketlerinin “Uzun vadeli teşvik planlarına” ilgisinin arttığını söyleyen Işın Mengenli, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“İlerleyen yıllarda uzun vadeli teşvik planları ve tasarımlarıyla ilgili farklılaşan bir pazar gözlemleyeceğiz. Yan haklar konusunda ise şirketler çalışanlarını bilinçlendirme ve sahip oldukları yan haklarla ilgili far-kındalığın artırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaca hizmet eden bir uygulama olarak da esnek yan haklar programlarının yaygınlığı giderek artıyor.

EN YÜKSEK MAAŞI BT YÖNETİCİLERİ ALIYOR

Michael Page Maaş Analiz Raporu’nda orta düzey yönetici pozisyonları için 2014 yılında öngörülen yıllık brüt en yüksek maaşlarda öne çıkan sektör ve ünvanlardan bazıları şöyle:

BT YÖNETİCİSİ: 360 bin TL (Teknoloji sektöründe, 15-25 yıl deneyimli)

PROJELER DİREKTÖRÜ: 350 bin TL (Mühendislik sektöründe petrol&gaz, enerji, otomotiv, havacılık alanlarında 1 milyar 650 milyon TL ciro ve üzeri iş hacmini yöneten, 20 yılllık deneyimli)

CFO: 330 bin TL (Finans sektöründe, 13 yıldan fazla deneyimli)

MEDİKAL DİREKTÖR: 300 bin TL (Sağlık ve yaşam bilimleri sektöründe, dört yıldan fazla deneyimli)

KREDİ İZLEME VE TAHSİLAT UZMANI: 250 bin TL (Bankacılık sektöründe, 13 yıl deneyimli)

PERAKENDE MÜDÜRÜ: 240 bin TL (Perakende sektöründe)

Fatoş Bozkuş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Mutsuzluk, İş Dünyasındaki En Önemli Sorunlardan Biri

ŞEHİR hayatının negatif enerjiyle trafiği, kent insanında dalga dalga yayılan mutsuzluk hastalığını artırıyor. Madde ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir