Emlak Haberleri

2015 Yılı Konut Projeleri ve Kampanyaları

Yeni yılın ilk kampanyaları ve inşaat firmalarının ev fiyatları, ofis fiyatları konut projeleri 2015.

Markalı inşaat projeleri yeni yılda da kampanyalarına devam ediyor. Peşine yüzde 12’ye varan indirimlerden ya da 84 ay faizsiz taksit seçeneklerinden yararlanarak ev sahibi olabilirsiniz…

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun geçen hafta açıkladığı ‘Şeffaflık Paketi’nin en çok ses getiren düzenlemelerinden biri ‘rant vergisi’nin geliyor olması.

Düzenlemeye göre 14 Ocak 2015 tarihinden itibaren yapılan imar artışlarının ortaya koyacağı değer artışlarının yüzde 50’sine devlet talip olurken, müteahhitler rant vergisinin maliyetleri artıracağı konusunda hemfikir. Bu maliyet artışının 2015’te gayrimenkule yüzde 25 zam olarak yansıyacağınakesin gözüyle bakılıyor. Para Dergisi olarak bu düzenleme öncesinde yeni yılın ilk ‘zamsız’ kampanyalarını topladık.

Aslında inşaat sektörü 2015’e yüzde 4-5 büyüme hedefi ve yeni kampanyalarla girdi. Yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri derken 2014’ün ilk yarısını durgun geçiren sektör, yılın ikinci yarısında düzenlediği kampanyalarla satışlarını artırdı.

2014’ün ilk dokuz ayında ekonomi yüzde 2.8 oranında büyürken, inşaat sektörünün yılı yüzde 3 büyüme ile kapattığı tahmin ediliyor. 2014 Eylül ayında Türkiye genelinde konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.2 oranında arttı.

Konut kredisi faiz oranlarının yılın ikinci yarısında düşme eğilimi göstermesi de satışların artmasında etkili oldu.

2015’te ise inşaat sektörünün yüzde 3.5-4 seviyelerinde büyümesi bekleniyor.

Bina inşaat maliyeti geçtiğimiz yılın ilk dokuz ayında ortalama yüzde 10 oranında arttı.

İnşaat maliyetlerindeki ve işçilik giderlerindeki artışı geçtiğimiz yıl kar marjlarını düşürerek karşıladıklarını ifade eden sektör yetkilileri, 2015’te bu artışın konut fiyatlarına yansıyacağını ama yine de satışların artacağım düşünüyor.

ev kampanyalari

KAZANDIRAN YATIRIMLAR

Türkiye konut piyasası fiyat değişimlerini araştıran Reidin Emerging Markets’in verilerine göre, 2014’te konut fiyatları ortalama yüzde 33 oranında arttı. Kiralardaki artış ise ortalama yüzde 25 oranında gerçekleşti.

Araştırmaya göre bölgesel satış fiyat değişimlerinde yıllık yüzde 22’lik artışla İstanbul birinci, yüzde 14’lük artışla Adana ikinci ve yüzde 12’lik artışla da Antalya üçüncü sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl dolara yatırım yapan ortalama yüzde 10 kazanırken, konuta yatırım yapan ise yüzde 17 kazandı.

2015’te bir yandan yeni projeler satışa çıkarken, diğer yandan kampanyalar da hız kesmeden devam ediyor. Peşin ödemeye yüzde 10-12 oranında indirim uygulayan da var, 40 ya da 60 ay faizsiz taksit seçeneği sunan da. Yüzde 50 peşin öderseniz, 84 ay faizsiz taksit yapan bazı projelerden aylık bin 427 TL taksitle ev sahibi olmanız mümkün.

YATIRIMA DEVAM

Yeni yılın ilk zamsız kampanyalarındaki fırsatlar müşterilerini beklerken, müteahhitler yeni proje lansmanlarma ve henüz detaylarını açıklamadıkları yeni kampanyalara da hazırlanıyor. Bu konuda her şeye rağmen gayrimenkule talebin süreceğinden ve sektörün Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyeceğinden cesaret alıyorlar.

Gülsa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Salih Satıcı ile ortağı Bay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Okyay Ertaş bu yıl inşaat sektöründe yüzde 4-5 oranında büyümenin gerçekleşeceğini tahmin ediyorlar. Ortaklar, “Türk insanının gayrimenkule ilgisi ve bunu sevilen bir yatırım aracı olarak kullanması sektörü cazip kılmaya devam edecektir. Kuzey Marmara Otobanı, üçüncü köprü projesi ve kentsel dönüşümün hız kazanması ile birlikte, yabancıya konut satışının geliştirilmesi, sektördeki gelişmeyi tetiklemeye devam edecektir” görüşünü paylaşıyorlar.

Gülsa inşaat ve Bay Yapı ortaklığı halen Gökdeniz Kartal projesinin inşaatı ve satışım sürdürürken bu yıl Kartal bölgesinde 600 konutluk yeni bir projeye daha imza atmayı planlıyor.

Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, ekonominin lokomotifi olduğuna inandığı gayrimenkul sektörünün 2015’te de büyümeye devam edeceğini savunuyor.

“Ekonomik ve siyasi istikrarın direkt olarak yansıdığı sektörümüz bu yıl da yabancı yatırımcı tarafından ilgiyle takip edilecektir” diyen Aydın, bu yıl İstanbul 216 projesinin ikinci etabının inşaatına başlayacaklarını belirterek şu bilgileri veriyor:

“2015’te İstanbul 216’nm ikinci etabına başlayacağız. 80 milyon dolar yatırım değeriyle hayata geçirdiğimiz projenin ikinci etabı, 120 bin 123 metrekare arsa alanı üzerinde 90 bin metrekare inşaat alanına sahip bulunuyor. Yaklaşık 580 konuttan meydana gelen etap için şubat ayında yıkım çalışmalarına başlanması planlanıyor. Biri ev ofislerden oluşan toplam üç bloktan meydana gelen etapta alanları 50 ila 165 metrekare arasında değişen 1 + 1’den 3 + 1’e kadar farklı konut tipleri yer alıyor.”

Bahattin UÇAR / Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
“Vadistanburda 3. etap lansmanına çıkacağız”

Vadistanbul Projesi’nin ortaklarından biri olarak, 2015’te yapılacak olan projelerde lokasyon, mimari proje ve müşteri talepleri iyi analiz edildiği müddetçe hiçbir sorun görmüyoruz.

Unutulmaması gereken bir gerçek var; İstanbul’un özellikle bazı bölgelerinde arz fazlalığı oluştu. Bu nedenle yapmayı planladığımız yeni projelerde bölge seçimine azami özen gösteriyoruz. Gayrimenkul alacak olan kişilerin ise yatırım yapmadan önce inşaat firmasının güvenilirliği, bölgenin arz talep dengesi ve muhtemel yapacağı prim gibi birçok konuyu hassasiyetle araştırıp yatırım yapması gerekiyor. Yatırımcıların, gayrimenkul yatırımlarına orta ve uzun vadeli baktıkları sürece karlı olacaklarını düşünüyorum. Vadistanbul projesi üç etaptan oluşuyor. İkinci etap Şubat 2014‘te lansmana çıktı. Bulvar etabımızda 10 ayda dolar bazında yüzde 13’lük prim sağladık. Yeni yılda müşterilerimizin yüksek kazanç elde etmesi amacıyla ocak ayında yapmayı planladığımız ikinci zammımızı şubatın ilk haftası yapıp müşterilerimize yüksek getiri sağlayacağız. Projede bin 400 konut ve 100 bin metrekare ofis alanı bulunan üçüncü etabı Eylül 2015’te lansmana çıkmayı ve proje teslimine kadar yüzde 35 prim yapmasını öngörüyoruz. Ayrıca, ocak ayında Yeşilyurt’ta bir projemiz başladı. Haziran ayında Güneşli’de, eylülde ise Kağıthane’de başlayacak toplamda üç projemiz olacak. Vadistanbul haricindeki bu üç projeden beklediğimiz toplam hasılat tutarı ise yaklaşık 600 milyon TL.
Altan ELMAS / Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
5 bin TL peşinatla ev sahibi olunabilir

2015’te genel seçim yılı olmasına rağmen siyasi ve ekonomik istikrarın devam edeceğini öngörüyoruz. Konut satış adetleri ve konut kredisi rakamları ülkemizde konut talebinin devam ettiğini gösteriyor.

Konut kredi faizlerinin yüzde l’in altında seyretmesinin de konut talebini canlı tutacağını düşünüyoruz. Genel anlamda gayrimenkul sektörünün siyasi istikrarla birlikte 2015’te de büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz.

Sur Yapı olarak projelerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Bu yıl İzmir Bayraklı’da AVM, rezidans, marina ve otelden oluşan prestijli karma bir projeye başlıyoruz. Bu proje dışında İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında dört konut projesi çalışmalarımız devam ediyor. Yıl içinde lansmanını gerçekleştirmeyi planlıyoruz. İstanbul ve dışında olmak üzere dört kentsel dönüşüm projesi üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

İstanbul Sultangazi’deki Vitrin, Sultanbeyli’de idilia, Güneşli’de Corridor ve Ümraniye’de Exen İstanbul rezidans projelerimizde ‘5 bin TL peşinatla ev sahibi olma fırsatı’ kampanyamız 25 Ocak tarihine kadar sürecek. Kampanyamızın kapsamında konut projeleri için 5 bin TL peşinat ödedikten sonra tüketici proje teslimine kadar sadece aylık sabit taksit ödüyor. Böylelikle teslim tarihine kadar yaklaşık olarak toplam ev bedelinin yüzde 15’ini ödeyerek evini teslim alıyor ve oturuyor. Evini teslim aldıktan itibaren teslimle başlayan ve yılda bir defa Sur Yapı bünyesinde vade farksız dört ödeme yapıyor. Evin içerisinde otururken de kira öder gibi taksitlerini ödemeye devam ediyor.

Özen KUZU / Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi
Ankara’da iki yeni lansmana hazırlanıyoruz

Türk inşaat ve konut sektörü, 2015’te de ekonomik büyümeyi tetikleyen lokomotif sektörlerden biri olmaya devam edecek. Ülkemizde var olan deprem gerçeği ve bu gerçeğe bağlı başlayan kentsel dönüşüm projeleri, bu yıl da sektör için bir güç niteliği taşıyacak. Bu bağlamda belediyeler ve özel sektör kuruluşları elini taşın altına koyarak sektöre katkı sağlamaya devam edecek.

Türkiye, gerek coğrafi konumu gerekse siyasi istikrarı sebebiyle yabancı yatırımcının da gözdesi haline geldi. Yapılan düzenlemelerle satışların önünün iyice açılacağını ve iç-dış piyasada sektör olarak canlılığımızın korunacağını düşünüyorum. Kredi faizlerindeki düzenlemelerle konut alımına ilgi artacak ve yapılan kampanyalarla konut satışları başarılı bir grafik sergileyecektir. 2015’te İstanbul’da inşaatı ve satışı devam eden ‘Sea Pearl Ataköy’ projemizin yanı sıra yurt içi ve dışında yeni projeler hayata geçireceğiz. Avrupa Yakası’nın yükselen yıldızı Ataköy sahilinde yaklaşık 2 milyar 700 milyon dolar yatırım değeriyle hayata geçirdiğimiz, sekiz rezidans ve bir otelden oluşan ‘Sea Pearl Ataköy’ projemizde bin 401 adet bağımsız bölüm, 17 adet ticari ünite ve otele ait 113 oda bulunacak. Başkent Ankara Oran ve Yıldızevler’de iki karma projeye başlayacağız. Yıldızevler’deki karma projemizin yatırım tutarı 215 milyon TL, Oran’dakinin ise 650 milyon TL olacak. Yeni projelerin lansmanlarını bu yılın ikinci çeyreğinde yapmayı planlıyoruz.

Hızır SELİMOĞLU / Selimoğlu Group Yönetim Kurulu Üyesi
İstikrarın sürmesi beklentimizi artırdı

Hükümetin uyguladığı ekonomik ve siyasal politikalar, istikrar ortamının da etkisiyle Türkiye’nin lokomotif sektörü olan gayrimenkul ve inşaat sektörlerinin gelişiminde büyük rol oynadı. Siyasi istikrarın sürmesi, sektörün beklentilerini yukarılara taşıdı. Zaman zaman inişler olsa da çıkışların da yaşanacağı bir yıl bekliyoruz.

Önümüzdeki yıl güçlü ortaklıklar aracılığıyla geliştirdiğimiz projelerimizi hayata geçireceğiz. Fikirtepe’de PANA Yapı ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz Brooklyn Park ve Brooklyn Life’ın 2015’e damga vuracağına inanıyoruz. Bağdat Caddesi’nde ve Kartal’daki Eagle projelerini kentsel dönüşüm kapsamında değerlendiriyoruz. Önümüzdeki yıl Demirland ortaklığı ile inşa ettiğimiz 116 dubleks konaktan oluşan Çengelköy Park Evleri’ni teslim edeceğiz. 2013’te Çeşme’de 80 milyon TL’lik bir yatırımla 240 villadan oluşan Selimoğlu Çeşme projesini teslim etmeye başladık. Çeşme ve İstanbul’da hayata geçirdiğimiz projelerimizin yakın gelecekte imza atacağımız büyük yatırımların habercisi olarak tanımlıyoruz.

Gökçe MERİÇTEN / Ferko inşaat Yönetim Kurulu Başkanı
Beş yatırım için araziler tamam

Türkiye gayrimenkul sektörünün istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü ve bu büyümenin 2015’te de devam edeceğini öngörüyoruz. Ferko İnşaat olarak 25’inci yılımızı kutladığımız 2015’te de büyümemizi sürdüreceğiz. Geçen yıl başladığımız Ferko Signature ve İlgaz Mountain Otel yatırımlarımızı sürdürdüğümüz, fizibilitesini tamamladığımız, yeni yatırımlarımızı ise hayata geçirdiğimiz verimli bir yıl geçireceğimize inanıyorum. w İstanbul’da gerçekleştireceğimiz beş yeni proje için arazi Hfe; alımlarımızı tamamladık. Bunlardan biri Cendere Yolu’nda ofis, ticari alan ve otelden oluşan projemiz olacak.

Ayrıca Göktürk tarafında biri ticari diğeri konut olmak üzere iki projeyi hayata geçireceğiz. Pek çok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de kampanyalar artık olağan bir durum. KDV ve inşaat maliyetlerdeki artış nedeniyle emlak fiyatlarında önemli bir yükselişin öngörüldüğü sektörde kampanyaların artacağını düşünüyorum.

Serdar ÖZYURT / Deneyim inşaat Yönetim Kurulu Başkanı
İstanbul’un kuzeyi daha da gelişecek

2015’te inşaat sektöründe selektif bir yapının olacağını yani rekabet ortamında daha iyi firmaların projelerinin talep göreceğini düşünüyoruz. Bölgesel olarak İstanbul’un kuzeyinin rağbet görmesini bekliyoruz. Deneyim İnşaat olarak 2007’den beri faaliyet gösteriyoruz. Birçok gayrimenkul projesine, gayrimenkul geliştirme süreçlerinde danışmanlık hizmeti verdik.

2011’den beri de kendi projelerimizi hayata geçiriyoruz. İstanbul Zekeriyaköy’de daha önce yaptığımız 10 villalık butik projemiz Gülnar Evleri, Türkiye’nin ilk ‘LEED for Home’ sertifikalı projesidir. Şu anda 18 villadan oluşan Gülnar Koru Evler de yine LEED sertifikalı olacak. Geçen yılın ağustos ayında inşaatına başlanan projemizde 2015 Ekim’de yaşam başlayacak. Gülnar Koru Evleri’nde ocak ayı sonuna kadar lansman fiyatlarıyla satışlar devam ediyor. 14 adet ikiz villanın olduğu projemizde dört adet de müstakil villa bulunuyor. İkiz villaların büyüklükleri 183 metrekare, müstakil villaların büyüklükleri ise 245-330 metrekare. Satış fiyatlarımız ise 455 bin dolardan başlıyor. Biz hali hazırda İstanbul’un kuzeyinde uygun yatırım alanları araştırıyoruz. Zira üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü projeleriyle bölgenin daha da gelişip değer kazanacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda Karaköy Galata bölgesinde de restorasyona uygun binalarla ilgileniyoruz.

İşte yeni yıla kampanya yaparak giren 30 markalı konut projesinin özellikleri ve satış koşulları…


1 2 3 4Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu