Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2015 Yılında Dolar’ın Durumu

2015 Yılında Dolar’ın DurumuGöstergeler 2015’in dolar yılı olacağını gösteriyor. Uzmanlara göre bu yılın sonunda euro/dolar paritesi l’lere ulaşabilir. Türkiye’de ise paritenin ve genel seçimlerin etkisiyle doların TL karşısında değer kazanacağı, euro’nun ise 2.50-2.80 TL’lerde kalacağı tahmin ediliyor. Diğer yandan önümüzdeki üç ayda dolara kar satışı gelme ihtimali de var…

doviz

2015’İN ilk günlerinde borcu ya da alacağı olan, ticaret yapan veya parasına yeni bir yön arayanlar, bu yıla ilişkin planlarını yapmaya başladılar. Ancak bu yıl işlerinin bir hayli zor olacağını belirtmek gerekiyor. Haziran ayında yapılacak genel seçimler piyasalarda tansiyonu şimdiden yükseltmiş durumda. Dışarıda ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerikan Merkez Banka-sı’nın (FED) alacağı kararlar takip ediliyor. FED’in faiz artırımı konusundaki kararı ile ECB’nin parasal genişleme konusundaki adımı piyasaların seyrini büyük ölçüde etkileyecek. Bu arada bu ay yapılacak olan Yunanistan seçimleri ve yine bu ülkenin euro ailesinden ayrılıp ayrılmayacağı da bir başka bilinmezlik. Rusya’daki ekonomik sıkıntılar ve artan terör de dünyayı yakından ilgilendiren diğer sorunlar arasında. Kısaca saymaya çalıştığımız bu kritik konularla ilgili yaşanacak gelişmeler, tüm dünyayı, dolayısıyla Türkiye’yi ve piyasaları etkileyecek.

KURLARI MERCEK ALTINA ALDIK

Sadece birkaç ana başlığını sayabildiğimiz sorunlar zinciri daha da uzatılabilir, işte bu nedenle yatırımcıların işi gittikçe zorlaşıyor. Söz konusu belirsizliklerle dolu bu ortamda Para Dergisi olarak yatırımcı, girişimci, küçük esnaf, hatta borcu olanlar için uzmanlara danışarak bir yol haritası çıkarmaya çalıştık. Yatırımcıları çok yakından ilgilendiren kurları mercek altına aldık. Kurlarda beklenen olası gelişmeleri, beklentileri analiz ettik. Hammaddesini dolar ile alıp Avrupa’ya yaptığı satışları euro cinsinden tahsil eden çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) için uzmanların pa-rite tahminlerini topladık.

Borcu olan, dolar veya euro cinsi aldığı kredi ile yatırım yapan, birikimlerinin bir bölümünü dövizde değerlendirmek isteyenler içinse dolar ve euro’nun TL karşısındaki olası seyrini, analiz ederek uzmanların bu konudaki beklentilerini derledik.

Öncelikle hemen herkesin 2015’in ‘dolar yılı’ olacağı konusunda hemfikir olduğunu belirtelim. FED’in faiz artırımını haziran ayı civarında yapacağını, bunun da doların güçlenmesini kuvvetlendireceğini tahmin eden analistler, euro’nun ise bugünkü seviyelerinin de altına ineceğini düşünüyor. İddialı tahminlere göre bu yılın sonunda bir dolar bir euro ile eşitlenecek…

“22 OCAK TOPLANTISINA DİKKAT!”

Analistlere göre, bu çıkış hiçbir fiyat hareketi, soluksuz bir şekilde tek yönde olmadığı için kesintisiz olmayacak. Döviz birimlerinde zaman zaman kar reali-zasyonları ya da dengelenme/ konsoli-dasyon hareketleri yaşanacak. Örneğin, teknik anlamda euro/dolar paritesinde kısa vadede 1.1870 seviyesi önemli görünüyor. Analistlere göre, bu seviyeden bir miktar kar realizasyonu gelebilir. ECB’nin 22 Ocak’taki toplantısında tahvil alımı yönünde bir karar çıkmaması ve bu kararın gecikmesi halinde de bir kar realizasyonu yaşanabileceği tahmin ediliyor.

“PANİK ZARARA YOL AÇABİLİR”

‘2015 dolar yılı’ deyince akla kar realizasyonu veya finans piyasalarındaki tabiriyle ‘keriz silkeleme’ operasyonu yaşanır mı, yaşanırsa hangi seviyelerde olur ve ne kadar sürer soruları geliyor. Özellikle çabuk paniğe kapılan küçük yatırımcılar için olası bir kar realizasyonu-nun oldukça tehlikeli olacağına dikkat çeken analistler, bu durumda zararlar yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. Piyasaları çok iyi takip etmeyen ve bu yüzden sert fiyat hareketlerini de doğru analiz edemeyen, ancak ‘2015 dolar yılı olacak’ düşüncesiyle dolar satın alan büyük bir kesim olduğunu hatırlatan analistler, “Sert bir düzeltme bu kesime, özellikle forex piyasasında kaldıraç kullanarak euro’ya karşı dolar pozisyonu alanlara büyük zarar yazdırabilir” diyor.

“DÜZELTME KAÇINILMAZ”

Öte yandan önümüzdeki üç aylık süreçte piyasada bir düzeltme hareketi yaşanacağına neredeyse kesin gözüyle bakıldığını da belirtelim. Örneğin Iş Yatırım Uluslararası Piyasalar-Hisse Senedi ve Türev Müdürü Şant Manukyan, geçen yılın ilk yarısında euro’nun 1.45’e, altının ons fiyatının ise 1.800’lere yükselmesini bekleyen analizcilerin bile son aylarda tamamen doların yükselişine döndüğünü söylüyor.

“Yani herkes teknenin aynı tarafına geçmiş durumda” diyen Manukyan, “Bence kar realizasyonu için en uygun tarih 22 Ocak. Bu tarihte Avrupa Merkez Bankası’mn (ECB) toplantısı yapılacak. 1 trilyon euro’luk bir QE (parasal gevşeme) 4. Nisan 2014’ten bu yana tartışılıyor. Daha büyük bir paket gelmezse etkisi sınırlı kalabilir.
Ancak daha önemlisi ECB, 25 Ocak’taki Yunanistan seçimleri öncesi OE’yi açıklamak istemezse, paritede hareket sertleşebilir. Bu toplantıya hangi seviyeden girdiğimize bağlı olarak bir tepki gelecektir” diyor.

Kısacası yatırımcısından girişimcisine, esnafından kredi borcu olanlara kadar birçok kesimi ilgilendiren döviz kurlarında bu yıl sert dalgalar bizi bekliyor…

“FAİZ İNDİRİMİ ÖNEMLİ”

Invest AZ Genel Müdürü Dr. Hakan Avdan’a göre, 2015’te dolar, TL ve euro karşısında güçlenmeye devam edecek.

Dolar kurunun orta vadede 2.30-2.40 TL seviyesine kadar yükselebileceğini söyleyen Avdan, “Tabii bu değerlendirmeyi yaparken genel seçim öncesi TCMB’nin faiz konusundaki tavrı büyük önem taşıyor. Şayet faizde beklentilerden hızlı bir iniş olursa kurlardaki yükseliş de hızlanabilir. Faiz indirimleri TL’nin gücünü azaltacak Ben şahsen ocak ayında TCMB’den bir faiz indirimi bekliyorum. Bu arada kurlarda yaşanacak hızlı çıkış, geri çekilmeleri, yani kar re-alizasyonlarını da beraberinde getirebilir. Bu durumda 2.27-2.25 TL’ler gündeme gelebilir. Ancak bu kalıcı olmayacak. Dolar/TL kurunda ana trend yukarı yönlü olacak. TL karşısında euro’daki zayıflamanın sürme ihtimali ise kuvvetli görünüyor. Şu anda 2.73 seviyesinde bulunan euro 2.75’teki kritik desteğini kırmış durumda. Bundan sonraki adım 2.70 ve daha sonra 2.50’le-re kadar gidebilir” diyor.

Hakan Avdan’a göre, paritede doların güçlenmesine bağlı olarak aşağı yönlü hareket devam edecek. Kısa süreli tepki hareketleri gözlense bile paritede ana trendin aşağı yönlü olduğunu kaydeden Avdan, global ekonomi ve kurlara ilişkin şu değerlendirmede bulunuyor: “Benim beklentim FED’in faiz artırımını yılın ikinci yarısında yapacağı yönünde. Haziran ayından itibaren bunu beklemek lazım. Bu durum doları güçlendirecek. Ayrıca ECB’nin varlık alımı bu ay içinde bekleniyor. Bu da euro’yu güçsüzleştiriyor. Avrupa ekonomisi zayıf; buna karşın ABD ekonomisi güçleniyor. Avrupa’nın sorunlarının arasına bir de Yunanistan eklenmiş durumda. Yunanistan’da sandıktan çıkacak sonuç büyük önem taşıyor. Bunlara ek olarak Rusya ekonomisine ilişkin gelişmeler de Avrupa ekonomileri için bir tehdit oluşturuyor. Bütün bu gelişme ve beklentiler euro’yu zayıflatıyor.”

Parite için 1.20 seviyesinin kritik önemde olduğunu belirten Avdan, “Bu seviyenin altında 1.18 var. Son adım ise 1.1640. Söz konusu seviye Kasım 2005’de gördüğümüz en dip seviye olması açısından önemli. Peki, parite l’e gelir mi? Bence gelebilir. Ancak bu bugünden yarma olmaz. 1.1640 seviyesi kırılırsa, yılsonuna doğru l’leri telaffuz edebiliriz. Tabii paritede yıl içinde tepki çıkışları da kaçınılmaz. Tepkiler ise pariteyi 1.20’le-re yükseltebilir. Ancak bu seviyeden geri dönüş olursa bu kez 1.16’nm altı denenebilir” diyor.

“2.30-2.38 TL DENENEBİLİR”

Fiba Porftöy Yönetimi Genel Müdürü Hakan Avcı, yılın ilk yarısında dolar ve euro’nun TL karşısında belli bir bant içinde hareket edeceği görüşünde. Buna göre dolar 2.30-2.38 TL, euro ise 2.74-2.84 TL seviyesinde dalgalanacak. Parite seviyesinde FED ve ECB’deki tavırların belirleyici olacağını söyleyen Hakan Avcı, beklentilerini şöyle özetliyor: “Paritenin ilk aşamada 1.10-1.16 bandına inmesi düşünülebilir. FED beklenenden daha şahin veya daha yumuşak çıkarsa paritede sırasıyla daha aşağı ve daha yukarı ek baskı oluşur. Aynı şekilde Avrupa Merkez Bankası beklenenden daha güçlü bir tahvil alımı yaparsa, parite üzerinde aşağı yönlü, temkinli davranırsa yukarı yönlü baskı oluşur. Kısa vadede olası bir kar realizasyonunda ise beklenti dışı bir gelişme olmazsa parite 1.24-1.25’e çıkabilir. Daha yukarı seviyeye çıkması kolay görünmüyor. Euro/dolar paritesinde bundan sonraki önemli destek ise 1.1650’de bulunuyor.”

“DOLARDA 3 TL’NİN ÜSTÜ MARJİNAL”

Saxo Capital Markets Menkul Değerler Ülke Başkanı Egemen Kaya, TL’nin dolar karşısında yıl içinde ağırlıklı 2.25-2.50 bandı içinde kalacağını tahmin ediyor. Ara ara sıçrama olabileceğini ve bunun da kuru 2.70-2.80 TL’lere kadar taşıma potansiyeli olduğunu söyleyen Kaya, “Yıl içerisinde TL’nin güçlendiği dönemlerde aşağıda 2.25-2.50 aralığına kadar geçici bir geri çekilme teknik olarak mümkün olsa da, daha çok 2.50-3.00 TL arasında dalgalı bir seyir gözlenebilir. Ancak 3.00 TL’nin üzeri olasılıklar uzun bir süre marjinal hedef bölgesi olarak kalacak” diyor.

Kaya, dolar endeksinin ise 90.00-92.00 bandını geçtiğinde 2015 yılı içerisinde 100.00-110.00 aralığını hedefleyebileceğim ve yıl içerisinde ara ara sert sıçramalar yaparak yükselişini koruma ihtimalinin yüksek olduğunu savunuyor.
Önümüzdeki altı ay içerisinde euro/dolar paritesinin 1.16-1.18 desteğinin kalıcı olarak kırılması halindeyse 1.08-1.12’lere geri çekilebileceğini vurgulayan Kaya, pariteye ilişkin şu tahminlerde bulunuyor:

“Bu süreçte ara ara kar realizasyonları gelebilir. Ama bu hareketler tepki olarak kalır. 1.20 üzerine olası kalıcı yerleşmelerde ise en çok 1.25’lere kadar hareketler mümkün görünüyor. 1.25’lerin üstüne çıkma olasılığı az olduğu için marjinal piyasa tepkisi olarak görülür ve 1.30 hatta 1.33’ler kalıcı olmayacak şekilde test edilebilir. Ama ara ara tepkiler görsek bile ana yönün hala aşağı olduğu ve belirli bir dar aralıkta uzun süre yatay hareket etme ihtimalinin daha olası bir senaryo olacağını düşünüyoruz.”

“EURO İKİNCİ YARI TOPARLANIR”

Destek Menkul Genel Müdürü Tuna Yılmaz’a göre, 2015 yılında da dolar, TL karşısında yükselişini sürdürecek. Önümüzdeki altı aylık dönemde do-lar/TL paritesinin aşağıda 2.25-2.40 TL civarında hareket edeceğini tahmin eden Yılmaz, “Dolar/TL’de uzun vadede 2.25-2.30 aralığı uygun alım yerleri olarak değerlendirilebilir. Euro’da ise bölgede yaşanan deflasyon riskine bağlı olarak zayıflama devam edecek gibi görünüyor. Önümüzdeki altı ayda euro’nun TL karşısmda 2.60-2.95 bandında hareket edeceğini tahmin ediyorum ” diyor.

  Türkiye’nin hazır giyimdeki ihracatı artıyor

Yılmaz, yılın ilk yarısında doların euro karşısında da güçleneceği görüşünde. Bu nedenle söz konusu dönemde, euro/dolar paritesinde aşağıda 1.15 yukarda ise 1.20 civarında hareket yaşanmasını bekleyen Yılmaz, pariteye ilişkin şu değerlendirmede bulunuyor:

“Özellikle 2015’in üçüncü ve dördüncü çeyreğinde paritede bir miktar toparlanma olabilir. Paritenin aşağıda 1.16, üst tarafta 1.22 civarında hareket etmesini bekliyorum. Son çeyrekte bir toparlanma yaşanacaksa bu, ECB’nin genişleyici para politikalarının ekonomiye olan pozitif yansımalarından kaynaklanabilir. Açıkçası paritede 1 veya l’in altındaki seviyelerin yıl içerisinde gerçekleşmesini beklemiyorum. Bunun için Yunanistan’da çıkan krizin derinleşmesi veya diğer ülkelere sıçraması gerekir.”

“1.1870 SEVİYESİ İZLENMELİ”

Euro/dolarda 1.1870 seviyesinde bir miktar kar realizasyonu gelebileceğini öngören HSBC Türkiye Hazine Grup Başkam Fatih Keresteci, “Ancak orta vadede bakıldığında euro’daki kayıplar devam edecek” diyor. Parkedeki hareketlerin Türkiye ekonomisine farklı etkileri olacağını ifade eden Keresteci, bu olası etkileri şöyle özetliyor:

“Öncelikle, euro/dolar pari-tesindeki düşüş Türkiye ekonomisinin aleyhine bir durum olacak. Zira ihracatımız ağırlıklı olarak Euro Bölgesi’ne ama hammadde maliyetleri dolar cinsinden. İkinci aşamada, euro/dolar parkesindeki düşüş, Avrupa ekonomilerine rekabet avantajı getirip ekonominin çarklarını döndürmeye başlarsa, bu Türkiye ekonomisi açısından olumlu olur. Sonuçta doların küresel bazda değerlenmesi paralelinde dolar/TL kurunun yukarı yönlü bir eğilim kaydedeceğini, euro/TL kurunun ise mevcut seviyelerde salınacağını ya da bir miktar düşeceğini tahmin ediyoruz.”

ABD ekonomisi krizden çıkıp toparlanma emareleri gösterirken AB ekonomilerinin görünümünün her geçen gün biraz daha kötüleştiğini hatırlatan Keresteci, “Önümüzdeki dönemde doların değer kazanması, euro’nun ise değer kaybetmeye devam etmesi muhtemel. Üstelik Yunanistan riski gibi unsurlar beraberinde euro açısından ilave riskleri de gündeme getiriyor. Bu paralelde euro/dolar paritesinde aşağı yönlü hareketin 2015 ilk yarısında da sürme ihtimali oldukça kuvvetli. Bununla birlikte yakın gelecekte 1 seviyesi ya da altını beklemiyoruz. Zira dolardaki değerlenmenin bir seviyeden sonra ABD ekonomisine zarar verme ihtimali var ki, bu FED’i rahatsız eder. Bu durumda FED bunun karşı yönünde politika adımları atabilir” diyor.

“DOLAR ORTA VADEDE 2.41 TL”

Odeabank Yatırım Ürünleri Stratejisti Atilla Yenihayat, önümüzdeki üç ayda euro/dolar kurunda euro lehine bir düzeltme hareketi bekliyor. Euro’nun ilk üç ayda 1.2550 seviyelerine kadar tepki yükselişi yaşayabileceği uyarısında bulunan Yenihayat, euro/dolar paritesine ilişkin beklentilerini ise şöyle özetliyor:

“Son gelen enflasyon verileri ve 2015 büyüme rakamlarında yapılan aşağı yönlü revizyonlar, Avrupa bölgesi adına risk oluşturmaya devam ediyor. Euro ’nun ocak sonunda yapılacak Yunanistan seçimlerine kadar baskı altında kalması beklenebilir.

ECB’nin ise zor karar olan varlık alimini ilk çeyrek sonuna kadar yapmasını beklemiyoruz. Bu bağlamda kısa vadede 1.1770’e kadar geri çekilme ihtimaline karşın aşırı satımda olan euro’nun 1.1650-1.1850 aralığında taban oluşturmasını ve yılın ilk çeyreğini 1.20 üzerinde geçirmesini bekleyebiliriz. Ancak son zamanda Almanya’ya da sıçradığı görülen ekonomik zayıflığın derinleşmesi ve yapılacak varlık alım programlarının büyüklüğü euro/dolarda l’in altı seviyelerin görülmesine imkan tanıyabilir.”

Yenihayat’a göre, euro/dolar paritesi için 1.1743 ve ardından 2005’te test edilen 1.1635 önemli destek seviyeleri. Paritedeki kısa vadeli toparlanmada ise 1.2385 ve 1.2520 aralığı önemli. Yenihayat, paritenin dolar lehine hareketi nedeniyle içeride euro’nun TL karşısında değer kaybedebileceği uyarısında bulunuyor. Buna göre euro, TL karşısında daha önce test edilen 2.74 seviyesini kırarak 2.69 TL’ye kadar inebilecek. Pariteden aldığı destekle dolar ise TL karşısında kısa vadede 2.29 seviyesini görebilir. Ancak orta vadede kurlar üzerinde baskı oluşabileceği uyarısında bulunan Yenihayat, “Gelişmekte olan ülkelerde gözlenen kaynak sıkıntısı ve buna bağlı olarak değer kayıplarının TL’yi baskı altında tutacağını ve enflasyonda beklenen düşüşün tetikleyeceği olası faiz indirimlerinin ise kuru 2.41 üstüne taşıma riski olduğunu düşünüyoruz” diyor.

“DOLAR NE ZAMAN ALINMALI?”

Işık FX Araştırma Müdürü Veli Kocatürk’e göre, 1.18 seviyelerinde bulunan euro/dolar paritesi 1.16 seviyesine kadar gerileme potansiyeline sahip. Euro ve doların eşitlenmesi, yani paritenin l’e inmesi ihtimali ise şimdilik yok denecek kadar az. Paritede bu kadar bir düyaşanması için birçok şartın bir araya gelmesi gerektiğini kaydeden Kocatürk, “Hem ABD ekonomisinin bu kadar güçlü dolara hazır olmaması, hem de Euro Bölgesi’nin bu durumda sarılamaz yaralar alabilecek olması nedeniyle paritenin 1.00’in altına inmesi pek olası değil. Bunun için birkaç ülkenin euro’dan ayrılması, İngiltere’nin birlikten çıkması, Almanya’nın euro’yu terk etmesi gibi çok önemli sebepler gerekiyor” diyor.

Kısa vadede kar realizasyonu ihtimalini düşük gören Kocatürk’e göre, bunun olabilmesi için ECB’nin ocak ayı sonundaki toplantıda devlet tahvili almayacağını açıklaması ya da FED’in faiz artırımını uzunca bir süre daha erteleyeceği haberlerinin gelmesi gerekir. Kocatürk, “Bu durumda paritede yeniden 1.23-1.25 aralığı görülebilir” değerlendirmesinde bulunuyor. Parite için 1.16 seviyesinin çok önemli olduğunu, yukarıda 1.25 seviyelerinin orta vadede kuvvetli göründüğünü ifade eden Kocatürk, TL’nin seyrine ilişkinse şu tahminde bulunuyor:

“Paritenin etkisi şu an için euro’da kendini gösteriyor. Euro’nun değer kaybetmesi sonucu euro/TL’dc de düşüş yaşandı. Bu süreç bir süre daha devam etse de, içerideki fiyatlamalarda TL’nin de değer kaybetmesini bekliyoruz. Bu durumda eu-ro/TL yeniden dengeye gelecektir. Kritik seviyeler ise 2.70 olarak görülüyor. Bu destek kırılırsa gerileme devam edebilir ve parite 2.60’ı görebilir. Dolar tarafında ise yükseliş bekliyoruz. TL karşısında dolar 2.60-2.70’e çıkabilir. Özellikle FED’in faiz artırımına yakın dönemde ve içeride genel seçimleri fiyatladığımız dönemde dolar yatırım olarak düşünülebilir.”

“EURO/TL YATAY SEYREDECEK”

Finansbank ekonomisti Gökçe Çelik, Euro Bölgesi yıllık enflasyonunun eksiye dönmesi ve Yunanistan’daki siyasi belirsizliğin etkisiyle son dokuz yılın en düşük seviyesine inen euro/dolar paritesinde mevcut trendlerin devam etmesini bekliyor.

Önümüzdeki dönem paritenin bugünkü mevcut seviyelerinin altına ineceği öngörüsünde bulunan Çelik, “Öte yandan yurtiçinde enflasyondaki düşüşe bağlı olarak TCMB’nin önümüzdeki dönemde sınırlı da olsa faiz indirme ihtimali değerlendiriliyor. Bu gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki dönemde do-lar/TL’nin yukarı yönlü seyretmeye devam etmesini bekliyoruz. Euro/TL’de yataya yakın bir seyir görmemiz olası” diyor.

Şant MANUKYAN / İş Yatırım Uluslararası Piyasalar – Hisse Senedi ve Türev Müdürü
“Parite Tin altına iner”

Paritede 1.19’un kırılması ile 1.1650 sonraki destek. 1.2360 ise kritik direnç. Ancak yatırımcının takip etmesi gereken endeks (aşağıdaki) reel dolar endeksi.

DXY dolar endeksini takip eden piyasalar 1.26’dan itibaren doların çok kuvvetlendiğini, bunun ticareti vuracağını ve FED’in rahatsız olduğu tezini işledi. Ancak geldiğimiz yer ortada. Aşağıdaki endeks, doların tarihi standartlarında henüz pahalı olmadığını gösteriyor. Ve DXY dolar endeksinin aksine düşüş trendi de kırılmış değil. 87.20 aşılırsa hareket hızlanır.

Euro/dolar paritesine baktığımızda ise önümüzdeki dönem l’in altına inebileceğini görüyoruz. Ancak bunun altı ay gibi kısa bir sürede olacağını sanmıyorum. İlk hedef 1.1650 civarı görünüyor. Daha sonra ise 1.13 seviyelerini tartışabiliriz. Euro . üzerindeki baskı, birkaç 1 noktadan kaynaklanıyor, jf FED bilanço büyümesini F tamamladı, ECB ise yeni başlıyor. ABD ekonomisi yüzde 2.5 büyüyebilir. Euro Bölgesi’nde büyüme yok, getiri makası ABD lehine hareket ediyor. Ama hepsinden önemlisi sistem ABD Doları üzerine kurulu. Bu nedenle ister Flusya isterse Yunanistan krizi olsun, her krizde sermaye doları tercih ediyor. Parite l’in altına gelecektir zira Euro Bölgesi’nde ECB’nin atacağı adımlar işe yaramayacak ve yılın son çeyreğinden itibaren kriz ortamı yeniden geri dönecek. Ayrıca ECB tahvillerinde büyük bir balon var ve bu balonun patlaması dolara doğru bir kaçışa neden olacaktır.

Forex işlemi yapacaklara uyarılar

■ 2015 kurlardaki kısa vadeli hareketlerin yoğun olduğu bir dönem olacak. Bu nedenle özellikle kaldıraçtı bir piyasa olan forex’de işlem yapacakların yüzde 100 kaldıraç kullanmaması öneriliyor. Çünkü bu durumda euro/dolar paritesinde kontrat alan bir kişi buradaki yüzde l’lik bir oynamada anaparasının tamamını kaybediyor.

■ Özellikle forex piyasası ile yeni tanışanların risklerini azaltmak için daha düşük kaldıraç oranları kullanması gerekiyor.

■ Forex işlemi yapan yatırımcıların günlük olarak piyasalardaki gelişmeleri takip etmesi gerekiyor.

■ Bu dönemde ‘zararı durdur’, ‘karı al1, ‘takip eden zararı durdur’ gibi emirleri mutlaka kullanmak gerekiyor. Bu riski önemli oranda azaltıyor.

■ Cebinizdeki tüm para ile forex işlemi yapmayın. Ani ve kısa vadeli düşüşlerde anaparanıza ek yapma imkanına kavuşup zararınızı azaltıp riskinizi hafifletebilirsiniz.

■ Forex piyasaları dünyada 24 saat işlem görüyor. Eğer açık pozisyonunuz varsa gece sizin uyuduğunuz saatte olacak olumsuz bir gelişme ciddi zararlara neden olabilir. Bu nedenle gün sonunda açık kalan pozisyonlar konusunda çok dikkatli olunmalı ve mutlaka ‘zararı durdur1 emriyle doğabilecek zararlar sınırlanmalı.

■ İşletmeler özellikle de ihracatçı küçük işletmeler açısından böyle hareketli dönemlerde hedge işlemi büyük önem taşıyor. Örneğin üç ay sonra ödemek zorunda olduğunuz dolar borcunuz mu var? Futures piyasadan aynı vadeli dolar kontratı satın alarak hem dolar borcu hem dolar alacağınız olduğu için kurlardaki ani oynamalara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir