Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2015’te Dolar Kuru Ne Olur

2015’te Dolar Kuru Ne Olur2015’te döviz kurlarını neler bekliyor?

Bu yıl 2,05-2,40 TL gibi geniş bir bantta hareket eden dolar kuru için 2015’in de dalgalı geçmesi bekleniyor. Başta FED olmak üzere büyük merkez bankalarının politikaları ve yurtiçi faktörler nedeniyle dolar kurunun 2,50 TL’ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu konjonktürde dolar bazlı yatırım araçlarını tavsiye ederken, reel sektöre ise ihtiyatlı olmalarını öneriyor.

Global piyasalarda yaşanan gelişmeler, jeopolitik faktörler, merkez bankası politikaları, siyasi faktörler, makro gerçekleşme ve beklentiler… Bu liste daha da uzatılabilir. Döviz kurları birçok faktörden olumlu veya olumsuz etkilenebiliyor. Sonuç itibariyle bu yıl dolar/TL paritesi 2,05 ile 2,40 arasında çok volatil bir süreç yaşadı ve gelinen seviyeler itibariyle 2,20-2,25 bandına oturmuş bulunuyor.

dolar kuru

Peki bundan sonra ne olacak? 2015’te döviz kurlarını neler bekliyor? Dolar portföylerde olmalı mı? Elinde 2,25 TL’nin üzerinden dolar olanlar ne yapmalı? Euro’daki düşüş, dolardaki yükseliş, reel sektörü nasıl etkiliyor? Bu soruların yanıtlarını aradık.

Yapılan değerlendirmelere bakıldığında dolar kuru için bu yıl sonunda beklenti 2,25 TL seviyelerinde. Agresif tahminlerde ise 2,30 TL Ve üstü seviyeler var. 2015 için ise yapılan değerlendirmelerde 2,40 TL üzerinde 2,50 TL seviyelerinin hedef olabileceği yorumları yapılıyor. Eu-ro/dolar paritesinin ise 2015’te 1,15 seviyelerini görebileceği tahmin ediliyor.

KUR SAVAŞLARI

2015 yılı FED önderliğinde ECB ve diğer büyük merkez bankalarının katılımıyla sürdürülen parasal genişleme programlannın sonuçları açısından da kritik bir yıl olacak. Dünya ekonomisi kalıcı büyüme tarafına geçemediği sürece sorunlar devam edecek ve her an Avrupa, Çin, Japonya, Rusya gibi başlıklarla yeni kırılganlıkların sahne alma riski masada kalmaya devam edecek.

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy, bu kırılganlıkların global ölçekte 2015’i kur, faiz ve borsalar adına temkinli iyimserliğin hakim olması gereken bir yıl yaptığını söylüyor.

‘Kur savaşları’ başlığı ile anlatılmaya çalışılan yüksek risk ve volatilitenin, dolar/TL tarafında da belirli aralıkta bir denge yerine yer yer sert inişlerin ve çıkışların olabileceği bir döneme işaret ettiğini anlatan Paksoy, “Dolar Endeksi üzerinden takip ettiğimiz doların, global çapta değer kazanım süreci ara ara mola verse de 2015 içinde de etkili olmaya devam edecektir” diye konuşuyor.

KOŞULLAR DOLAR LEHİNE

FED’in faiz artırımı yapması, ABD Doları’mn anavatanına dönmesi anlamına gelebileceği için özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden fon çıkışma neden olabilir. IKON Menkul Değerler Genel Müdürü Engin Kuru, bu durumda önümüzdeki vadede dolar/TL kurunda, dolar lehine hareketlerin görülebileceğini ifade ediyor. 2015 yılında FED’in faiz artırımına gitmesiyle global çapta da dolara olan talebin daha da artabileceğini kaydeden Kura, “Ancak ABD ekonomisinde işsizliğin artması, büyümenin veya enflasyonun istenilen düzeye çıkmaması durumunda faiz artırımının ertelenmesi söz konusu olursa veya yeni bir parasal gevşeme beklentisi oluşursa, dolar aleyhine hareketler görülebileceğini unutmamak gerekir” diyor.

2,25 ÜZERİ MALİYETLER

Dolar/TL, ekim ayı içinde 2,30 seviyelerine hareketlendi. Kuran bu hızlı hareketi sürecinde yatırımcıların 2,20 ve hatta 2,25 seviyesinin üzerinden dolar/TL pozisyonu aldığını gözlemledik. Peki elinde 2,25 ve üstü seviyelerden dolar maliyeti olan yatırımcı ne yapmalı? 2,2440 üzerinde de kalıcılık sağlanırsa dolar lehine hareketlerin devam edebileceğini söyleyen Engin Kuru, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Elinde 2,25 ve üzeri maliyetli dolar/TL pozisyonu olan yatırımcıların öncelikle 2,22 destek seviyesi üzeri tutunmanın devamına dikkat etmelerini tavsiye ederim. 2,2440 üzeri dolar lehine hareketlerde 2,2830 seviyesi bir sonraki ana direnç olarak takip edilebilir.”

Yatırım araçlarında bu yıl en yüksek kazancın dolardan elde edildiğini söyleyen Integral Menkul Analisti Beste Naz Süllü, 2015’te de bu performansın devam edeceği kanaatinde. Süllü, son dönemdeki yükselişte 2,25 TL ve üzeri seviyelerden dolar maliyeti olanların ise önümüzdeki yıl ilk altı aya kadar beklemelerinin gerekebileceğini ifade ediyor. “2015 doların yılı olabilir dememiz için kur seviyesinin 2,30 TL’yi aşması ve bu bandın üzerine oturması gerekir” diyen Süllü, petrol fiyatlarının etkisine rağmen 2015 yıl genelinde doların hakimiyetinin süreceğini ifade ediyor. Değerlenen Dolar Endeksi’yle beraber, dolar/TL’de 2,30 seviyesinin üstü test edilebilir.
DOLAR ALINIR MI?

Yeni yılda FED’in faiz artırımına yönelik stratejileri ve buna karşın dolardaki yükseliş düşüncesi, doların diğer para birimleri karşısında çıkışlar kaydetmesine neden olabilir. Bu bağlamda GCM Menkul analistleri, dolarda yükseliş beklentisinin değerlendirilebileceği kanaatinde.

Yukan yönlü ataklar yaşanması olasılığının masada durması nedeniyle, başta defansif portföyler olmak üzere her türlü portföyde belirli bir oranda dolar/TL veya buna endeksli ürünlerde pozisyon öneren Cüneyt Paksoy “Özellikle dolar/TL tarafında yaşanacak 2,20 civarında ya da 2,20 altına olası geri çekilmeler, önemli bir alım fırsatı. Bunlar, dolar/TL tarafında kur riski taşıyanlar tarafından risklerini kapatabilecekleri ya da hedge edebilecekleri fırsatlar olarak kullanılmalı” diyor.

  Türkiye'nin Kalkınma Projeleri

REEL SEKTÖRE ETKİSİ

Reel sektörün döviz açık pozisyonu eylül ayında dolar/TL’de yaşanan yüzde 5’lik değer kaybının etkisiyle 400 milyon dolar gerilemeyle 179 milyar dolar seviyesinde. Yine reel sektörün kısa vadeli açık pozisyonu da yükümlülüklerin azalışının etkisiyle 0,7 milyar dolar düşüşle eylül sonu itibariyle 12,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Döviz açık pozisyonu yanında Türkiye’nin en önemli ihracat pazarının AB olması da reel sektör açısından kritik bir konu. Türkiye İstatistik Kuru-mu’nun (TÜİK) verilerine göre, Avrupa Birliği’nin ihracattaki payı Ekim 2014 itibariyle yüzde 44,2. ihracattan elde edilen gelirin Euro bazında olması ve Euro’nun değer yitirmesi nedeniyle ihracatçıların da ticaret geliri azalıyor. Beste Naz Süllii, “Üretimde kullandıkları hammadde ve ara malı girdilerinin çoğunun maliyeti dolar üzerinden olması ve Euro/dolar parkesinin de 1,25’in altına inerek son iki yılın en düşük seviyelerine gerilemesi, ihracatçı açısından kur riski oluşturuyor. Türkiye açısından ise dış alemle yapılan ticarette gelirlerin düşmesine yol açıyor” diyor.

“Büyümenin uluslararası ekonomik konjonktür ve jeopolitik risklerin ön plana çıkması ile birlikte daha da yavaşlaması halinde yükselen kur reel sektörün bankalara borçlarında riski artırabilir” diyen ALB Menkul Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, Euro bölgesine ihracata da dikkat çekiyor. 2014 başında Euro Bölgesi’ne Türkiye’nin ihracatı artış eğilimine girmişti. Bu, Euro Bölgesi’nin düzelmesi senaryosu ile gerçekleşmişti. Fakat Uk-rayna-Rusya gelişmelerinden sonra Euro Bölgesi ekonomik verileri yine olumsuza döndü. Yeliz Karabulut bu durumun devam etmesi halinde yüzde 40’ın üzerinde ihracatımız olan bölgenin bizi de direkt etkileyeceğinin altını çiziyor.

RİSKİNİZİ HEDGE EDİN!

ihracatçının gelirini etkileyen kur riskine karşı kendi önlemlerini alması gerekiyor. Örneğin elinde net döviz artısı bulunduran veya bu süreçte dolar alımı yapan ihracatçı, Euro’daki kayıpların belli bir kısmını telafi edebilir. Finansal piyasaların sunduğu olanakları bu aşamada iyi kullanmak gerekir. “Riskli” kategorisindeki FO-REX piyasaları, yatmmcılara düşük teminatla beraber sunduğu kaldıraç etkisiyle yüksek miktarda pozisyon açmalarını sağlıyor. Bu nedenle yatınm-cı fiziki olarak alacağı 100 bin dolan Forex piyasasında yalnızca bin dolar gibi bir maliyetle elde edebiliyor. Bunun yamsıra ihracatçı çalıştığı banka ile bireysel Future (vadeli kontrat) anlaşması yaparak, Euro’nun düşme riskine karşı ileriki süreçte belli bir seviyeden alma taahhütü de verebilir.

DÖVİZ KURUNU ETKİLEYECEK 5 FAKTÖR…

Dolar/TL, küresel, ve iç dinamikler ile yön arıyor. Burada ağırlıklı olarak yurtdışı faktörler öne çıkıyor. GCM Menkul Araştırma Ekibi, bu faktörleri beş başlıkta şöyle sıralıyor:

1- FED’in faiz tutumu: 2015te izleyeceği para politikasındaki yol haritası, tüm gelişen ülke varlıklarında olduğu gibi dolar/TL’de de en kritik faktörlerden biri.

2- Avrupa ekonomisi: Euro Bölgesi ülkelerinin toparlanma sürecinin zayıf kalması, önemli bir ticaret ortağımız olduğu için Türkiye adına da dikkat çekiyor. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ve diğer büyük MB’lerin atacağı genişleme adımları, TL üzerinde etkili olabilir.

3- TCMB’nin faiz rotası: Enflasyon oranı ve büyüme performansı ile birlikte TCMB’nin para politikası adımları döviz kurlarında etkili olacak.

4- Jeopolitik riskler: Ortadoğu ve Ukrayna’ya ilişkin gelişmeler, küresel piyasalar ile birlikte yurtiçinde de 2015 yılının önemli başlıkları arasında.

5- Petrol fiyatları: Enerji fiyatları 2014te yakından izlendi. Özellikle petrol fiyatlarının düşük seyrini koruyup korumayacağına ilişkin düşünce, Türkiye için büyük bir önem taşımaya devam ediyor.

‘FED’IN FAİZ POLİTİKASI ÖNEMLİ”
Alper Nergiz GCM Menkul Genel Müdürü

“2015’te döviz piyasalarına bakıldığında, FED’in faiz oranında gerçekleştireceği olası artış ve ECB’nin para politikası üzerindeki stratejileri önemli. Yurtiçi ise seçimlerden çıkacak sonuçlar ve jeopolitik risklerin yurtiçi piyasaları üzerindeki etkisi, makro-ı *BHİ ekonomik gelişmeler, finansal varlıklarda hareketlerin oluşumuna katkı sağlayabilir. Teknik olarak dolar/TL’de da 2,34-2,39 seviyesinin yeniden hedeflenmesi söz konusu olabilir. 2,39 seviyesinin geçilmesi durumunda ise 2,50 seviyesi yeni hedef olarak gündemimizde yer alacaktır. Yeni yılda Euro ile TL’nin mücadele içerisinde olacağını, bu tutumun Euro/TL kurunda belirli dalgalanmalara neden olabileceğini ifade edebiliriz. Böyle bir durumda yıl içerisinde 2,6600-2,7450 arasında dalgalanmalar görülebilir. Euro/dolar paritesinde ise 1,3145 bariyeri altında negatif baskı devam ediyor. Bu baskıyla 1,18 seviyeleri gündeme gelebilir. Özellikle de ECB ve FED’in stratejileri, Euro/dolarda temel belirleyici olacak.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir