Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

2015’te Gayrimenkul Sektörü

2014’e kötü giren ama yılın ikinci yarısında toparlanan gayrimenkulde, 2015’te bu yılkinden biraz daha iyi bir performans beklentisi var. 2013’te 1 milyon 157 bin olan konut satışları 2014’te 1 milyon 150 bin civarmda çıkacak gibi görünüyor. 2015’te ise 1,2 milyon konut satılması bekleniyor. 2015’te sektörün gündemini, kentsel dönüşüm, rant vergisi, tüketici kanunu gibi konular meşgul edecek.Türkiye son 10 yılda çok hızlı bir yapılaşma sürecine girdi. Bunda şehirleşme çalışmalarının hız kazanması, ekonomik standartları yükselen Türk insanının daha nitelikle yapılarda oturma talebi, artan yabancı yatırımcı ilgisi gibi nedenler etkili oldu, inşaat sektöründe artan rantlar da birçok farklı alandan girişimcinin bu alana yatırım yapmasına yol açtı.

inşaat ve gayrimenkuldeki büyüme konut üretimi ile sınırlı kalmadı. Üçüncü Köprü, Üçüncü Havalimanı gibi kamu projelerinin yanı sıra, alışveriş merkezi, otel, rezidans ve ofis yatırımları da bu süreçte hız kazandı. Kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet yasalarının da çıkarılmasıyla birlikte inşaat ve gayrimenkul sektörlerindeki büyüme daha da hızlandı. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde öne çıkan Ankara, İzmir, Bursa gibi kentlerde de gayrimenkul projesi sayısında artış gözleniyor.

Türkiye istatistik Kurumu’nun (TÜlK) tapu kayıtlarına dayanan verilerine göre, 2013 yılında 1 milyon 157 bin konut satılırken, 2014’ün Ocak-Kasım döneminde bu sayı 1 milyon 31 bin oldu. 2014’ün tamamındaki konut satışının 1 milyon 150 bin civarında çıkacağı tahmin ediliyor. 2015 yılında ise 1 milyon 200 bin konut satılması bekleniyor.

ORTA VE ALT SINIFIN TALEBİ

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Demeği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, Türkiye’de konut talebinin yüzde 80’inin orta ve alt gelir grubunun talebinden oluştuğunu ama üretilen konutların yüzde 80’lik kısmının orta ve üst gelir grubuna yönelik olduğunu vurguluyor. Türkiye’de alınan ruhsat sayılarının 800 bin, konut talebinin de 600 bin civarında olduğuna, arz ile talep arasındaki farkın balon hissi uyandırdığına dikkat çeken Çelik şunları söylüyor: “Kentsel dönüşüm, yeniden yapılan binalar, özetle yıkım ruhsatlarını bilmeden balondan bahsetmek zor. Yani yıkılan bir dairenin yerine iki daire yapılıyorsa, biri yıkılan evin sahibine verildiği için, pazara satış için bir daire geliyor. Önümüzdeki 20 yılda her yıl 600-700 bin konut ihtiyacı artarak devam edecek gibi gözüküyor. Konut geliştiricilerinin de üretim iştahı yerinde, üretim 800 bin adet gibi gidiyor.”

iki seçimli bir yıl olan 2014’te yerel seçimler öncesi yavaşlayan piya-salann yılın ikinci yarısında toparlandığına işaret eden RE/MAX Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Kara-han, “2015’te de bir seçim geçireceğimiz için yine benzer bir senaryo ile karşılaşabiliriz” diyor.

NE OLDU, NE BEKLENİYOR?

2014′ yılı gayrimenkul sektörü için oldukça yavaş başladı ancak son aylarda yaşanan hareketlenme ibreyi tersine çevirdi. 2015’teki genel seçimin sektörde yavaşlatıcı etki yapması beklenmiyor. Faiz oranlarında da bir değişiklik beklentisi hakim değil. 2015’in bu noktada 2014 ile paralel bir seyir izlemesi genel beklenti. 2015’in en önemli gündem maddelerini ise imar transferi, yüzde 40’lık rant vergisi ve tüketici kanunu gibi konular oluşturacak.

Kentsel dönüşümde 2014 başarısız bir yıl olarak değerlendirilirken, genel seçimler nedeniyle 2015’te de kentsel dönüşümde ciddi bir hareket beklenmiyor. 2014’te 3 milyar dolara ulaştığı tahmin edilen yabancı alımlarında Körfez ülkeleri ve Ortadoğu pazarı ağırlıklı bir gelişimden bahsetmek mümkün. Kurumsal yatırımcı bakımından 2014 verimli olurken, 2015’te yurtdışından gelerek bölgesel araştırma yapan yabancıların artması bekleniyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜME DESTEK

İmar rantı vergisini desteklediklerini belirten Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, “Kentsel dönüşümü teşvik etmek için riskli yapılar ve riskli alanlar rant vergisinden muaf tutulmalı. Belediyeler ve maliye uzun süredir gelirlerimiz azaldı diyerek kentsel dönüşümdeki harç ve vergi istisnasının kaldırılmasını istiyor. Kentsel dönüşümde harç ve vergi istisnasına devam edilmeli” diyor.

2015 yılında 2014 ile benzer bir seyir beklediklerini belirten Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysa-noğlu, “Maliyetlerdeki artışa paralel olarak konut fiyatlarında en az yüzde 15’lik bir artış gerçekleşecektir. Ayrıca yeni projeler de sanayicilerin kent merkezinde kalan arsaları ve fabrika arazilerinin projeye dönüştürülmesi şeklinde olacaktır. Merkezi semtlerde sıkıntı yaşanmazken arzın yüksek olduğu kimi bölgelerde şişme olacaktır” diye konuşuyor.OFİS PAZARI BÜYÜYOR

Türkiye’de son yıllarda ofis sektöründe de ciddi bir büyüme yaşanıyor. Ofis yatırımlarında İstanbul’u, çok daha küçük ölçekte, sırasıyla Ankara ve İzmir’in takip ettiğini belirten Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, şunları söylüyor: “İstanbul yerli ve uluslararası şirketlerin genel merkezi olarak, Ankara kamu kuruluşları ve kamu ile ilişkili şirketlerin irtibat ofisleri için tercih ediliyor. İzmir’de ise yerel şirketler ve uluslararası şirketlerin bölge müdürlükleri yer alıyor. İstanbul’un toplam A sınıfı ofis arzı şu an 4 milyon metrekare, 2015 sonunda 5 milyon metrekareye ulaşacak. İstanbul ofis pazarı kira seviyeleri dünyanın en pahalı 20 ofis pazarı arasında yer alıyor.” Türkiye’de sadece konut sektörü 50’yi aşkın sanayi kolu ve 350 civarında alt sektörü besliyor. Yaklaşık 1,5 milyon kişiye de istihdam sağlıyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının önümüzdeki 10 yılda 600 milyar dolarlık bir pazar yaratması bekleniyor. Boyadan seramiğe kadar birçok sektörü besleyen inşaatın ana kollarından biri olan hazır beton sektörü 2014’ü 100 milyon metreküplük üretimle kapatmaya hazırlanırken, bu rakamın 2015’te de aynı seviyeleri yakalaması bekleniyor.

“Yüzde 12 büyüme bekliyoruz”
Murat Atay (Garanti Mortgage Genel Müdürü)

“2014’te yaşanan gelişmeler nedeniyle 2013’teki kadar hızlı bir büyüme gerçekleşmedi. 28 Kasım 2014 BDDK verilerine göre sektör büyüklüğü katılım bankaları dahil 123,4 milyar TL’ye ulaştı. 2014’te kredi hacmindeki büyümenin yüzde 12’ler civarında kalmasını bekliyoruz.

Türkiye’nin çevresindeki belirsizlikler nedeniyle büyümenin 2015’te de 2014’e yakın bir seviyede gerçekleşmesini ve sektörün yaklaşık yüzde 12 civarında büyümesini bekliyoruz. 2015’te FED’in alacağı kararlar etkili olacak. Genel ekonomik veriler ışığında 2015’te faizlerin aşağı yönlü hareket etmeyeceğini öngörüyoruz.”

“2015’ten umutluyum”
Cansel Turgut Yazıcı (EVA Gayrimenkul Değerleme GM)

“2014 yılı içerisinde ekonomik göstergelerin iyileşmesi ve çözüm süreçlerinin hızlanmasıyla birlikte yabancı yatırımcıların Türkiye ile daha yakından ilgileneceğini düşünüyoruz. Avrupa’da yaşanan krizin artık etkisini yavaş yavaş yitirmesiyle beraber Avrupalı yatırımcılar Türk topraklarına daha sık ayak basacak ve Asya-Pasifik ülkelerinin de Türk şirketlerine olan ilgisi daha da artacak.”

“Yabancıya satış hareketli olacak”
Makbule Yönel Maya (T5KB Gayrimenkul Değerleme GM)

“2014 yılı gayrimenkul sektörü için oldukça yavaş bir yıldı. 2015’in daha iyi bir yıl olacağını, imar transferi, rant vergisi, tüketici kanunu gibi konuların gündemde olacağını düşünüyorum. Kentsel dönüşümde 2014 çok başarılı bir yıl olmadı. 2015’te de seçim nedeniyle kentsel dönüşüm sekteye uğrayacaktır. Yabancıya satış konusunda 2015 hareketli bir yıl olacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu