Anasayfa / Kariyer ve İş / 2016 yılında maaşlar yüzde 8-10 zamlanacak

2016 yılında maaşlar yüzde 8-10 zamlanacak

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte şirketler çalışanlarının ücretlerine ne kadar zam yapacaklarım belirlemeye başladı. Ücret araştırma şirketlerinin yöneticileri ve danışmanlar, şirketlerin 2016 ydı başmda ortalama yüzde 8-10 oranında zam yapmaya hazırlandığım söylüyor. En yüksek zam yazılım, metal ve oto yan sanayi sektörlerinde, en düşük zam ise eğitim ve otomotivde bekleniyor.

Yeni yıla sayılı günler kala, şirketler bütçe çalışmaları yaparken, çalışanların maaşlarına ne kadar zam geleceği üzerine yürüyen değerlendirmeler iyice hararetlendi. Özellikle son bir ay kala bu yöndeki söylentiler en yüksek seviyesine ulaştı. Aslında bu konuda şirketler kararlarını verdi bile. 2015 yılında yüzde 7-8 oranında gerçekleşen maaş zamlarının, 2016 yılında yüzde 8-10 bandında gerçekleşmesi bekleniyor.

maas

Zam oranının en yüksek olacağı sektörlerin yazılım, metal ve oto yan sanayi olacağını söyleyen uzmanlar, en düşük zam oranlarının ise eğitim ve otomotivde olacağını belirtiyorlar. Şirketlerin ücret artış kararlarını etkileyen faktörlerin başında bireysel performans, çalışanın ücret çizelgesindeki yeri ve enflasyon gelirken, bunları şirketin performansı izliyor.

ÜCRET PAKETLERİ

2015 yılında ortalama yüzde 7-8’lik ücret artışı olduğunu söyleyen Mercer Türkiye İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve Araştırmaları Yöneticisi Goncagül Çamur Uğurlu, 2016’da ücret artışlarının yine yüzde 8 bandını esas alarak gerçekleşmesini beklediklerini anlatıyor. Uğurlu, genellikle firmalarda bir sonraki yıl için büt-çelenen rakamın önceki yıl eksik kalan ücret artış oranını kompanse edecek şekilde düzenlendiği söylüyor. Goncagül Çamur Uğurlu, eğer bu şekilde bütçelenmediyse, özellikle alım gücü düşük kalan çalışanlara yönelik ek ücret iyileştirmelerinin yıl içerisinde de yapılabildiğini belirtiyor.

Son üç yıllık trende bakıldığında, ücret paketlerinin içeriği, başlangıç seviyeleri ve orta seviye yönetim için baz ücret, toplam ücretlendirme paketi içindeki oranını artırıyor. Üst yönetim seviyesinde son yıllarda yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan uzun dönemli teşviklerin de ücret paketine yansıtılmasıyla birlikte, toplam ücret paketi içindeki değişken ücret oranının da göreceli olarak azalma trendinde olduğu görülüyor.2016 yılı için de benzer bir trendin görüleceğini söyleyen Goncagül Çamur Uğurlu, ücret paketlerindeki değişimi şöyle anlatıyor: “Uzmanlık rollerinden yöneticilik rollerine doğru gerçekleşen yükselme ile birlikte değişken ücretin toplam paket içerisindeki oranının arttığını, buna bağlı olarak sabit yan haklann oran olarak daha az bir kapsamda kalmaya başladığını görüyoruz. Başlangıç seviyelerinde ise yoğun ağırlığın baz ücret ve yan haklardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Genellikle ilaç ve teknoloji sektörlerinde özellikle yan hak ve ödeneklerde diğer sektörlere nazaran daha fazla çeşitlilik gördüğümüzü de eklemeliyim.”

YANLIŞ ORAN KAÇIRIR

Peki bu zam oranları neye göre belirleniyor? Bu soruyu, Towers Wat-son Türkiye Ücret Araştırmaları Yöneticisi Kerem Tuzlacı, şöyle yanıtlıyor: “Ülkemizde şirketler yaklaşık yüzde 80 oranında performans değerlendirme ve enflasyon oranlarını birlikte kullanarak ya da sadece performans değerlendirme ile ücret artış politikalarını belirliyor. Yüzde 20 oranında ise sadece enflasyon merkezli ücret artış politikaları uygulanıyor. Performansa dayalı bireysel artışlarda öne çıkan faktörler kişinin performans gelişimi, yetkinliklerin gelişimi ve terfıler. Bununla beraber, Türkiye’deki firmaların yüzde 79’unun da yüksek performans sergileyen çalışanlarına 2016 yılı ücret artış bütçelerinde daha yüksek pay ayırdığını gözlemliyoruz.”

Poyraz Danışmanlık Kurucusu Ali İhsan Poyraz, bir şirketin ücret seviyeleri piyasaya uygun ve kendi içinde dengeli bir durumdaysa, zam oranlarının enflasyon baz alınarak yapıldığını anlatıyor. Poyraz, bu artış miktarının belirlenmesinde de tüketici fiyat indekslerinin genellikle doğru bir baz oluşturduğunu söylüyor. Eğer kuruluşun ücret seviyeleri piyasayla uyumlu değilse, o zaman enflasyonla birlikte piyasaya uygunluk ayarlamaları da yapılıyor. Ali İhsan Poyraz, ‘Yıl sonu ücret ayarlamalarının çok iyi hesaplanması büyük önem taşır. Gereksiz yüksek artışların getirdiği ağır maliyet şirketin yaşamını sürdürülebilirlik kabiliyetini kaybetmesine sebep olurken, piyasadan düşük ücret artışları ise değerli elemanların rakiplere kaçması yolunu açar” diye konuşuyor

ZAMDA ÜÇ SEKTÖR ÖNDE

Türkiye’de şirketlerin yüzde 94’ü yılda bir kez ücret artışı yapıyor. Çalışanlar zamlı maaşlarını ise genellikle ocak, mart ya da nisan aylarında alıyorlar. Danışmanlar, yapılan araştırmalar ışığında yerli ve yabancı şirketlerin ücret artış oranlarında anlamlı bir değişiklik gözlemlemediklerinin altını çiziyor. Şirket büyüklüğünden ziyade sektöre yeni atılmış olan ya da rekabetçi bir politika izlemek isteyen firmaların, genel trendin ve piyasa ortalamasının üzerinde ücret artışı yaptığını da ekleyelim.

Araştırmalar ücret artışı oranlarına göre Türkiye’nin 10’uncu sırada olduğunu gösteriyor. Peki ücret artışları sektörlere göre değişiklik gösteriyor mu?

Türkiye’de bin 387 şirketin 714 bin 832 çalışanını kapsayan ‘Hay Group Türkiye 2016 Yılı Ücret Artış Araştırması’na göre, sektörel bazda bakıldığında zam oranlarında büyük değişiklik gözlenmiyor. Sektörler arasında yüzde 2-3 oranında bir fark söz konusu. 2016 yılında en yüksek maaş zammı yapacak sektörler yazılım, metal ve oto yan sanayi olarak ortaya çıkıyor. Bu üç sektörde maaşlara yüzde 10 zam yapılması bekleniyor. En düşük zam oranlarının ise yüzde 8 ile eğitim ve otomotivde olacağı tahmin ediliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir