Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2016’da altın, dolar ve petrolün yönü yukarı

2016’da altın, dolar ve petrolün yönü yukarıBu yıl gram altın, dolar bazında altın, dolar/TL, euro/TL, petrol, euro/dolar paritesi ve ABD Hazine faizlerinde yükseliş yaşanabilir. S&P-500, DAX, BIST ve gösterge faiz ise inişli-çıkışlı bir seyir izleyecek..

2016’nın riskleri neler?

ABD Savunma eski Bakam Rumsfeld, Irak ile ilgili yaptığı bir konuşmada belirsizliklerle ilgili son derece doğru bir sınıflandırma yapmıştı: “Bildiğimiz belirsizlikler/known unknowns” ve “bilmediğimiz belirsizlikler”

2016’nın risklerini değerlendirirken aynı ayrımla yola devam etmek lazım. Bir sonraki krizin kaynağı olabilecek birçok “bilmediğimiz belirsizlik” var. Lâkin 2016 için “bildiğimiz belirsizliklerden” yana karamsar değilim.

altın, dolar ve petrol

Yavaşlayan Çin, Türkiye ve dünya için ne kadar risk taşıyor?

Çin, sert inişe doğru mu gidiyor yoksa yeniden yapılandırma sürecinden mi geçiyor? 2008-2009 krizi öncesi, dünyayı çift hane büyüme oranlarına alıştıran Çin ekonomisinin büyüme hızı son dönemde belirgin bir şekilde yavaşladı (yüzde 7 civarı). Çin “büyük” ama “fakir” bir ekonomi. Satın alma gücü paritesine göre Çin ekonomisi dünyanın en büyük ekonomisi konumunda. Ama kişi başına geliri ABD’nin sadece yüzde 24’ü (satın alma gücü paritesine göre). Haliyle büyüme kompozisyonunu daha kaliteli hale getirmeleri gerekiyor.

Çin’in büyüme hızındaki yavaşlama,”sert iniş” ten ziyade Çin otoritesi tarafından gerçekleştirilen bir “kontrollü yavaşlatma”. Çin ekonomisi için “yeni normal” geçmişe kıyasla “daha yavaş” ama “daha dengeli” bir ekonomik büyüme modeli olacak. Şu an Çin’in yaşadıkları geçiş süreci sancısından ibaret.

Geçmişteki hızlı büyüme döneminin yarattığı dengesizlikleri ekonomiye “sert iniş” yaptırmadan çözme çabaları devam ediyor. Yeni modelde tüketimin büyümeye katkısını artırmak ve tekstil gibi emek yoğun ihracattan çok yüksek teknoloji ürünleri ihracatına ağırlık vererek dünya markaları yaratmak hedefleniyor. Ayrıca ekonomi içinde kamu sermayeli işletmelerin ağırlığını azaltarak özel sektörün payını artırmak, dalgalı döviz rejimini benimsemek ve kamu finansmanının yönetimini iyileştirmek önemli hedefler arasında. Çin ekonomisinin dünya için büyük bir tehdit oluşturduğunu sanmıyorum. Kaldı ki 2016?ta Çin ekonomisindeki büyüme hızının yüzde 7.5-8 bandına yükselmesini bekliyorum.
FED’in faiz artırmaya devam etmesi, Türkiye ekonomisi ve Türk şirketlerini nasıl etkiler?

  Dünya Borsaları Elinizin Altında

2016 yılında FED’in sekiz para politikası toplantısı var. Son toplantıda yayımladıkları ekonomik projeksiyonlara göre FED üyeleri 2016 yılma dört adet 0.25 puanlık faiz artırımı sığdırma niyetinde. Bu öngörüye göre FED’in bir toplantı pas geçip bir toplantı faiz artırması lazım.

Dünya ekonomisindeki kırılganlıklar göz önüne alındığında FED’in iki toplantıda bir hareket etmesi pek kolay görünmüyor. Önümüzdeki yıl FED’in üç defa faiz artırımı yapması ihtimalini daha yüksek görüyorum. FED “beklenenden hızlı” veya “beklenenden yüksek dozda” adımlar atmadığı sürece piyasalar faiz artırımlarını sindirebiliyor. 2016 yılı için planlanan faiz artırım (normalleşme) sürecinin finansal piyasalarda türbülans yaratması olasılığı çok yüksek değil. Lâkin FED faiz artırdıkça uluslararası sermaye daha seçici olacak.

FED’in faiz artırımlarının piyasalar üzerinde büyük tehdit oluşturur hale gelmesi için FED barometresi olarak adlandırdığımız ABD 10 yıllık Hazine faizlerinin yüzde 2.70-3.00 bölgesini aşması lazım. ABD 10 yıllık hazine faizleri piyasaları rahatsız edecek düzeye ulaşmadan FED hamlelerinin piyasa etkileri sınırlı olur.

Piyasalar açısından en riskli, en endişe verici durum nedir?

Bence en korkutucu olan petrol. Birincisi, petrol fiyatının manipüle edilerek düşürülmesi ve üretim maliyetine yakın düzeyde tutulması, petrol üreticisi birçok gelişen ekonomiyi zorluyor. Gelişen ekonomiler, FED’in normalleşme sürecine zaten yüksek dolar borcu ve finansman endişeleriyle girdi. Petrolün tetikleyebileceği bir “gelişen ekonomiler krizi” petrol üreticisi olmayan gelişenleri de yüksek dolar borçları nedeniyle vurabilir. 2016 yılı için gördüğüm en büyük risk ne FED, ne de Çin… En büyük risk gelişen ekonomiler.

İkincisi, petrol fiyatlarının yükselmesini sağlamak için büyük bir jeopolitik hamle gelebilir. Bunu speküle etmem doğru değil. Ama düşük petrol fiyatları dünya için bir fırsat değil, bir tehdit.

2016 yılının fırsatları neler?

2015 yılı kapanışlarına göre, 2016 yılında anlamlı yükseliş kaydetmesini beklediklerim: Gram altın, dolar bazında altın, dolar/TL, euroATL, petrol, euro/dolar paritesi, ABD Hazine faizleri olarak sıralanabilir.

2016 yılında yükselişten ziyade iniş çıkış yaşamasını beklediklerim ise, S&P-500, DAX, BIST-100 ve gösterge faiz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir