Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2023 Hedefine Ulaşmak İçin En Az Yüzde 6 Büyümek Şart

2023 Hedefine Ulaşmak İçin En Az Yüzde 6 Büyümek ŞartHesaplama AB’nin ve Türkiye’nin olası büyüme oranlarına göre yapılıyor.

Örneğin AB’nin orta hızlı bir iyileşme ile yılda ortalama olarak yüzde 1.5 oranında büyümesi durumunda GELİŞEN ülkelerin başlıca hedefi, gelişmiş ülkelerin refah düzeyine yetişmektir. Yetişmek ancak zengin ülkelerden daha hızlı büyüme hızları ile mümkün olacağı için bu ülkeler sürekli bir arayış içindedir. Bu arayış bir tutkuya dönüştüğünde hızlı büyüme için teoriler üretilir, modeller kurulur ve planlar hazırlanır.

hedefOsmanlı İmparatorluğu döneminde, gelişmiş Avrupa’yı yakalamak temel hedefti. Cumhuriyet döneminde ise çağdaş uygarlık ve refah düzeyine yetişme hedefi ön plana çıktı. 200 yıldır bu hedef için uğraş verilmesine rağmen, savaşlar, ekonomik krizler, siyasi, sosyal ve ekonomik faktörler yetişmeyi geciktirdi.

“Yetişme” bir zamanlar zor hatta imkânsız bir hedef olarak görünürdü. 70’li yılların başında bu konuda yapılan bir hesaplamanın öyküsünü Attila Karaosmanoğ-lu anılarında şöyle anlatmıştı:

“Hükümet değişikliğinden kısa bir süre önce Başbakan Demirel, bir konuşmasında asrın sonunda zengin OECD ülkelerinin gelir ortalamasını yakalayacağımızı söylemişti. Hikmet Çetin’den, Türkiye son on senede büyüdüğü hızla, OECD’nin zengin ülkeleri de ayın devrede gerçekleştirdikleri büyüme hızı ile büyütmeye devam ederlerse, onların kişi başına gelir ortalamasını yakalamamızın kaç yıl alacağını hesaplamasmı istedim. Sonuç 2 bin 359 yıl çıkmıştı.”
Aynı hesaplama bugün AB’nin ortalama gelir düzeyi esas alınarak yapıldığında, çok daha kısa süreler karşımıza çıkıyor artık. Türkiye’nin gelecek yıllarda hızlı büyüyeceği varsayımı esas alındığında bu süre 10 yıla kadar inebiliyor. Gelecek yıllarda ortalama büyüme oranlarının Türkiye’de yüzde 3, AB’dc ise yüzde 2 olması durumunda ise yetişme süresi 67 yıla kadar yükseliyor.

YÜZDE 6’NIN ÜSTÜ

Yetişme hesaplamasında 27 üyeli AB’nin satın alma gücü paritesine göre kişi başına milli gelirinin ortalama değeri 100 olarak alınıyor ve diğer ülkelerin gelir düzeyleri buna oranlanarak belirli değerlere ulaşılıyor.

  İhaleye çıkacak yeni jeotermal sahalar

AB’nin istatistik kuruluşu Eurostat’ın verilerine göre Türkiye’nin 2011 gelir düzeyi için hesaplanan değer 52 olarak açıklanıyor.

Türkiye yüzde 7’lik bir ortalama hızla 2023 yılında AB’nin ortalama refah düzeyini yakalayabiliyor. AB’de işler iyi gitmeyip ortalama büyüme yüzde 0.5’tc kaldığında ise Türkiye yüzde 6 büyüme ile 2023’te AB’nin ortalama refah düzeyini yakalayabiliyor. Ancak bu tür hesaplamalarda AB’nin düşük büyüme oranlarının, Türkiye’nin büyüme performansını da aşağı çekeceğini dikkate almak gerekiyor.

Gelecek üç yılda cari açığı azaltmak için uygulanan para, faiz ve kredi politikaları, büyüme oranının yüzde 5’in üstüne yükseltilmesini zorlaştıracak. Bu durumda AB’nin ortalama refah düzeyine ancak 2026 ile 2030 arasında ulaşabileceğiz. Uygulanan tasarruf ve teşvik önlemleri ile girdi tedarik stratejisi iyi sonuç verdiği takdirde, 2014 sonrasında yüzde 6’nın üstünde büyüme oranlarını hedeflemek yetişme süresini kısaltacak.

2013 sonbaharına doğru kesinleşecek Onuncu Plan’da 2014-2018 dönemi için belirlenecek büyüme hedefleri, yetişme konusunda daha gerçekçi hesaplar yapmamıza imkân verebilir.

25 BİN DOLARLIK HEDEF

Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında kişi başına milli gelirin 25 bin dolara yükseltilmesi de var. 2012 sonunda 10 bin 673 dolara ulaşmış olacağı tahmin edilen kişi başına milli gelirin 2023’te 25 bin dolara çıkması için, Türkiye ekonomisinin 11 yıl boyunca, her yıl yüzde 8.0 oranında büyümesi gerekiyor.

25 bin dolarlık hedef ekonominin hızlı büyüdüğü 2010 ve 2011 yıllarında gerçekçi görünüyordu. Ancak Orta Vadeli Program çerçevesinde 2013-2015 dönemi için daha düşük büyüme hedefleri belirlendiği için 25 bin dolara ulaşmak yıllar geçtikçe zorlaşacak. Bu durumda daha gerçekçi bir hedef belirlemek veya büyümeye öncelik veren politikaları tercih etmek gerekiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir