Anasayfa / Haberler / 21 Mart Nevruz Bayramında silahların bırakılması beklentisi

21 Mart Nevruz Bayramında silahların bırakılması beklentisiBarış gelecek yatırımlar artacak

21 Mart Nevruz Bayramında silahların bırakılması beklentisi, iş dünyasını da heyecanlandırıyor. İşadamları, Doğu ve Güneydoğu’daki güvenlik sorununun aşılmasından sonra bölgeye yatırımların artacağına inanıyor.

BAHAR bayramına, yani Nevruz’un kutlandığı 21 Mart’a sayılı günler kaldı. Doğanın yeniden uyanışını simgeleyen Nevruz bu yıl özellikle Türkiye için yeni umutlar taşıyor. Terörün bitme beklentisi, toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi iş dünyasında da heyecan yaratıyor.

dogu illeri

İş dünyası “barış” ve “huzuru” Doğu ve Güneydoğu bölgeleri için “yatırım”la eşdeğer tutuyor. Yıllardır istemesine rağmen güvenlik gerekçesiyle bölgeye yatırım yapmakta çekingen davranan işadamları adeta hazırda bekliyor. Bölgeye verilen son teşvikleri de bugüne kadar yeterince kullanamayan işadamları, barışla birlikte yatırım için harekete geçilebileceğini söylüyorlar.

YATIRIM ÇAĞRISI

Özellikle Kürt işadamları bulundukları her platformda yatırım için iş dünyasını cesaretlendirmeye çalışıyor. Bu konunun bayraktarlığını da TÜSÎAD’ın yeni yönetim kurulu üyesi Ka-dooğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğ-lu yapıyor. Kadooğlu, “Bu barış sürecini düğüne benzetiyoruz. Biz de takılarımızı takmaya, işadamları olarak bölgeye yatırım yapmaya hazırız” diyor.

TÜSIAD Başkanı Muharrem Yılmaz da İmralı sürecinin barış ve huzurun tesisine yardımcı olacağını düşünüyor. İmralı sürecini desteklediklerini ve katkı sunmaya devam edeceklerini belirten Yılmaz, “Demokratik standartları yükselteceğini umduğumuz yeni anayasanın yazılması ve Kürt sorununun çözümüyle birlikte kalkınmanın hızlanacağına inanıyoruz” demekle yetiniyor.

GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN DESTEK

tş dünyası süreçle ilgili hükümete genel olarak destek veriyor. Destek vermekle kalmayıp gelişmeleri yakından takip ediyor. GYİAD (Genç Yönetici ve İşadamları Derneği Başkanı) Burcu Akdarı Toprak, dostluk ve barışta kaybeden tarafın olmadığını söyleyerek sözlerine başlıyor.
Süreci ilgi ile takip ettiklerini belirten Toprak, şu değerlen dirmelerde bulunuyor: “Süreçte barış için atılan adımları destekliyoruz. Türkiye dünyadaki ekonomik sıkıntılara rağmen son yıllarda sürdürülebilir bir büyüme yakaladı. Bu büyüme daha çok Batı bölgelerine yansıyor. Oysa bu büyümenin katkılarını Doğu da hissedebilmeli. Huzursuzluk bu bölgeye yapılan yatırımları baltalıyor. Çatışma olan bölgeye ne kadar teşvik verseniz de iş dünyası yatırım yapmıyor. Teşviklerin hayat bulması için bölgeye huzur gelmesi şart.” Burcu Akdarı Toprak, önümüzdeki günlerde bölgeye bir inceleme gezisi yapmayı GYİAD yönetiminin gündemine getirmeyi planlıyor.

ÜRETİM TÜRKİYE’YE YAYILIR

TÜGIAD (Türkiye Genç işadamları Derneği) Başkanı Ali Yücelen’e göre, Türk toplumu kültürü gereği içinde ‘barış’ kelimesi geçen her girişime sempatiyle bakıyor. TÜGIAD üyelerinin de süreci yakından takip ettiklerini söyleyen Yücelen süreç devam ederken, hassasiyetlerin göze- 1 tilmesi ve süreçle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyor. Türki ye’nin ekonomide yumuşak karnının hep terör olduğunu söyleyen Yücelen, sürecin yaratacağı ekonomik açılımdan da umutlu. Yücelen görüşlerini şöyle özetliyor: ‘Bu açılımın ekonomik açıdan da ülkemize büyük fayda getireceğini düşünüyoruz. Son dönemde ekonomide bir uyanışımız var. Bu sorun biterse üretim tüm Türkiye’ye yayılır. Belli bölgelere göç engellenebilir.

  Çağrı merkezi açın çağrısına kulak verdiler

Terörün bitmesiyle komşuları ticaretimiz daha da rahatlar. Özellikle sınır illerimizde çok büyük ekonomik gelişmeler olacağını düşünüyoruz. Bölgeden olan, bölgeye yardım ve yatırım yapan üyelerimiz var. Onların daha rahat bir şekilde yatırım yapacaklarını düşünüyoruz.”

Şah İsmail BEDİRHANOĞLU/ Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı
Yatırımcı bekliyoruz

Ben Kürt sorununun çözümüne destek için kurulan Temas ve Diyalog Grubu’nun üyesi ve sözcüsüyüm. Bu gruptaki 19 üyeden biri olmanın yanında Diyarbakır’da yaşayan ve çalışan bir işadamıyım.

Bu nedenle İmralı sürecini oldukça değerli buluyorum.

Bu sürecin kalıcı bir barışa hizmet etmesini temenni ediyorum. Kürt meselesi Türkiye’nin en temel meselesi. Çözüm sürecini önemsiyorum.

Karşılıklı güven verici adımlarla süreç ilerleyecek. Nevruz Bayramı’nda da ciddi bir provakosyon olmazsa eylemsizlik kararının alınmasını bekliyorum.

Bölgemizde de böyle bir beklenti hakim. Bölgemize bir takım teşvik politikaları ile özel yatırımların çekilmesi konusunda hem bizim hem de kamunun ciddi çabaları oldu ama arzu ettiğimiz başarıyı bugüne kadar sağlayamadık. Bunun nedeni güvenlikle ilgili olumsuz algı. Bu olumsuz algıyı ortadan kaldırmak için örgütün silahlı eylemlerini durdurması kararı önemlidir. Kürt meselesi kısa vadede çözülecek değil ama barış ortamının olması yatırımlar açısından önem taşıyor. Doğu ve Güneydoğu bölgesinin tarım, turizm ve madencilik alanlarında ciddi potansiyeli var.

Bu potansiyeli kullanmak isteyen yatırımcılar ancak güvenlik ve istikrarın sağlandığı ortamda bölgeye gelir. Görüştüğümüz iş heyetleri ve şahıslar da durumu böyle ifade ediyor.

Şu ortamda dışarıdan gelen yatırımcı yok ama bölge işadamı bazı yatırımlara imza atıyor. Önümüzdeki süreçte turizmin gelişeceğini görüyoruz. Ortağı olduğum şirket 1 Şubat’ta Diyarbakır’da 10 milyon liralık yatırımla Dilruz Oteli’ni açtı. Başka yatırımcıları da bekliyoruz.”

RAHİME BAŞ UÇAR / PARA DERGİSİ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir