Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 21 Ülkeye 4 Milyar Adet Yumurta Sattık

21 Ülkeye 4 Milyar Adet Yumurta Sattık

Yıllık 15.7 milyar adet yumurta üretimiyle dünyada yedinci sırada yer alan Türkiye, son beş yılda ihracatta adeta bir patlama yaptı. Beş yılda yüzde 416’lık ihracat artışıyla 21 ülkeye 4 milyar adet yumurta ihraç eden Türkiye, geçen yıl bununla 351 milyon dolar döviz kazandı. Hedef bu yıl 5 milyar yumurta ihracatı ve 450 milyon dolar gelir.

yumurta

Bir gurmeye soracak olursanız, Türk mutfağında lezzetin gizli kahramanlarından birinin de yumurta olduğunu söyleyecektir. Örneğin; eskiden OsmanlI Sarayı’na bir aşçı alınacağı ya da saray kalfalan aşçılığa terfi ettirileceği zaman yapılan tek bir imtihan varmış derler. O da ‘sahanda soğanlı yumurta” yapımı. Basit gibi görünen bu yemeği yapamayan için, aşçılık da terfi de bir hayalden öteye gitmezmiş.

Yumurtanın ana yemek olarak kullanıldığı birkaç geleneksel lezzeti sayacak olursak çılbır her halde ilk akla gelen olur. Hangi öğün olursa olsun, iyi bir menemene kim hayır diyebilir. ..

Yoksulun da varsılın da sofrasının bu en vazgeçilmez lezzeti bugün artık dünyaya ihraç edilen bir ürün Türkiye için. Gerçekten de son yıllarda Türk yumurta sektörünün gösterdiği gelişim dünyada da göz kamaştırıyor.

100 BİN İSTİHDAM

Sektörün 2012 yılı itibariyle 1.100 ticari işletme, 3 bin kümes, 15-6 milyar adet olan üretim ve 351 milyon dolara ulaşan ihracat rakamlanyla sürekli büyüme eğiliminde olduğu gözleniyor. 3 milyar TL’lik bir hacme sahip olan Türkiye yumurta sektörü, 100 bin kişiye de istihdam sağlıyor.

Yumurta sektörünün artan maliyetlere rağmen 2012 yılında üretim ve ihracatta artış yaşadığına vurgu yapan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, “Artan maliyetlere ve zorlaşan rekabet koşullarına rağmen yumurta ihracatında bir başarıya imza atıldı. 2013 yılında 351 milyon dolar değerinde yaklaşık 4 milyar adet yumurta ihracatı gerçekleştirdi. Bu miktar Türkiye yumurta üretiminin yaklaşık yi’ızde 27’sine denk geliyor. Bu yıl ise 450 milyon dolarlık yumurta ihracatı hedefleniyor” diyor.

2007-2012 yıllan arasındaki sektör rakamları yaşanan gelişmeleri gözler önüne seriyor. Bu dönemde Türkiye’nin yumurta üretiminde yüzde 49’luk artış gözlenirken, yumurta ihracatının ise yüzde 416 oranında arttığı dikkat çekiyor.

KOMŞU İLGİSİ BÜYÜK

Türkiye’deki yumurta tesislerinin Avrupa Birliği ülkeleri ile eşdeğer seviyelerde olduğu belirtiliyor. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çok yoğun denetimler yapıyor, bu nedenle de sektördeki kalite sürekli yükseliyor. Dünya standartlarındaki üretim kalitesi, lojistik avantajı sayesinde taze yumurta ulaştırma gücü ve uygun fiyat politikası nedeniyle Türk yumurtası özellikle komşu ülkelerden yoğun ilgi görüyor.Özellikle Ortadoğu’da Türk yumurtasının aranan bir değer haline geldiğini söyleyen Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Aydemir, “Suudi Arabistan gibi dünyanın en büyük alıcısı sofrasında güvendiği Türk yumurtasına yer veriyor” diyor.

ENDÜSTRİYEL YUMURTA SATTI

Günlük 3.5 milyon adetlik yumurta üretim kapasitesine sahip olan Kes-kinoğlu, gerçekleştirdiği yatırımlarla 2013 ortalarında günlük 4 milyon adetlik yumuıta üretimine ulaşmayı hedefliyor. Tesislerinde 4 milyon adet yumurtalık tavuk sayısına sahip olan şirket, yumurta üretiminin yaklaşık yüzde 12’sini ihraç ediyor. Angola, Azerbaycan, Bahreyn, Kongo, Umman, Yunanistan gibi 14 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Keskinoğlıı Şirketler Grubu Yönetim Kumlu Üyesi Keskin Keskinoğlu; 2012’de beyaz et, yumurta ve zeytinyağı alanlannda 88 milyon dolarlık ihracat yaptıklannı, bu yıl ise 115 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini söylüyor. Geçen yıl ayrıca AB ülkelerine 2 milyon Eu-ro’luk endüstriyel kullanıma yönelik yumurta ihracatı gerçekleştiren ilk firma olduklanna da değinen Keskioğlu, “ 2013’te ise bu rakamı 5 milyon Eu-ro’ya yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu yıl Yunanistan dışında daha fazla AB ülkesine yumurta ihracatına başlamayı ve var olan yurt dışı pazarlardaki payımızı da artırmayı planlıyoruz” diyor.

İHRACATI YÜZDE 150 ARTTI

Abalıoğlu Grubu bünyesindeki Le-zita, 2012 yılında yüzde 15’lik büyüme gerçekleştirerek 250 milyon adetlik üretime ulaşmış bulunuyor. Bu yıl da aynı adetlerde üretim yapacak olan şirket, 2014’te ise Mersin’de kurulacak çiftliğin de devreye alınması ile yumurta kapasitesini 625 milyon adede çıkarmayı planlıyor.

Şu anda Kocabaş Üretim Çiftli-ği’ndeki sekiz kümeste toplam 1 milyon 50 bin adet yumurtlayan tavukları olduğunu söyleyen Abalıoğ-lu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ender Abalıoğlu; geçen yıl toplam yumurta üretimlerinin yüzde 55’ini Irak, İsrail, Suriye, Libya ve Dubai’ye ihraç ettiklerini belirtiyor. Abalıoğlu, şöyle devam ediyor: “2012’de 11 milyon dolarlık yumurta ihracatı yaptık. Yumurta ihracatında 2012’de bir önceki yıla göre yüzde 150 büyüme gerçekleştirdik. Özellikle Irak ve Körfez ülkelerinde büyük bir potansiyel var. Bu yılki ihracat hedefimiz ise 135 milyon adetlik yumurta ihracatı.”

HEDEFİ AB ÜLKELERİ

Ana faaliyet alanı hayvan yemi olan Matlı Gıda da 2010 yılından beri yumurta sektöründe faaliyet gösteriyor. ‘Burdan Yumurta’ markası ile yumurta üreten şirket, Bursa Karacabey’deki 12 kümesinde 1 milyon 800 bin adet tavuk varlığına sahip. Yılda yaklaşık 500 milyon adet yumurta elde eden Matlı, bu yıl sonuna kadar tesislerine iki kümes daha eklemeyi planlıyor. Böylece tavuk sayılarının 2 milyon 100 adete, yıllık yumurta üretimlerinin ise yaklaşık 650 milyon adete yükseleceğini ifade eden Matlı Gıda Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, üretimlerinin yüzde 25’ini ihraç ettiklerini söylüyor.

İran ve Türkmenistan pazarlan ile başlayan ihracatlarının bugün; Irak, Umman ve Azerbaycan pazarları ile sürdüğüne değinen Matlı, “Geçen yıl 14 milyon TL tutannda ihracat gerçekleştirdik. Bu yılki ihracat hedefimiz ise 20 milyon TL. Bu yıl Gaziantep’te yeni bir yem fabrikamız faaliyete geçecek. Hemen sonra yanına ikinci yumurta üretim tesisimizi kuracağız. 201T te devreye girmesini planladığımız bu tesis, tamamen Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler e ihracata dönük üretim yapacak. Diğer ihracat pazarı hedefimiz ise AB ülkeleri.”

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir